Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

32
Media & Massa Lessencyclus voor het Voortgezet Onderwijs Reclame, hot or not!? Samengesteld door: Eline van Adrighem, Anita van Bree, Eva van Woerkom, Isabel Ossenblok, Lisa Pearson en Linda Batenburg

description

Een lessencyclus ontwikkeld voor het Voortgezet Onderwijs. 360 min les verdeeld over 4 lessen. Onderwerp: reclame Ontwikkeld door studenten van de Willem de Kooning Academie in Rotterdam

Transcript of Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Page 1: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa Lessencyclus voor het Voortgezet Onderwijs

Reclame, hot or not!?

Samengesteld door: Eline van Adrighem, Anita van Bree, Eva van Woerkom, Isabel Ossenblok, Lisa Pearson en Linda Batenburg

Page 2: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Inhoudsopgave

Modulebeschrijving 3

Leerlingenhandleiding 5

Photoshop CS3 - Gereedschappen 9

Les 1 - Introductie 13

Les 2 - Moodboard 15

Les 3 - Photoshop 17

Les 4 - Presentatie 19

Beoordeling 20

Lesoverzichten 22

Inhoudsopgave

Lessencyclus - Reclame 2

Page 3: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Modulebeschrijving

1. Inventariseer de beginsituatie

• Leerlingen: cultureel diverse achtergrond, hebben gedurende het eerste jaar al een kleine introductie Photoshop gehad.

Ze zijn met verschillende media bezig als: hyves, youtube en tv.• Docent: Onbekend, maar deze dient wel al enige ervaring met

Photoshop te hebben.

2. Leerdoelen

Hoofddoel: Leerlingen ervaren de werking van reclame, kunnen deze ook toepassen in hun eigen werk en dit mondeling toelichten.

Subdoelen:Affectief:• Leerlingen kunnen meedenken,discussiëren en associëren over de behandelde stof;• Leerlingen kunnen in groepsverband een moodboard maken;• Leerlingen kunnen in groepsverband een poster ontwerpen;• Leerlingen kunnen een powerpoint presentatie vormgeven;

Cognitief:• Toepassen van opgedane kennis over: reclame maken, Photoshop, lettertypes en kwalitatief

beeldmateriaal verzamelen op het internet;

Motorisch:• Leerlingen kunnen uitsnedes maken en knippen en plakken;• Leerlingen kunnen omgaan met de basisgereedschappen van Photoshop;• Leerlingen kunnen omgaan Powerpoint ter ondersteuning van de presentatie;

Een uitgebreide versie van de leerdoelen per les is te vinden in de lesoverzichten (pag. 23)

3. Bronnen voor de docent

Onderwerp Bron Les

Brawndo overdreven

reclame

http://www.youtube.com/watch?v=Tbxq0IDqD04&feature=related

1

Spa & fruit doelgroep

http://www.youtube.com/watch?v=KEHOhCRNCV8 1

Modulebeschrijving

Lessencyclus - Reclame 3

Titel Lessenserie: Reclame, hot or not?

Mediacultuur thema: Media & Massa

School: Onbekend

Leerlingen: klas van +/- 28 ll.,Havo 2

Naam docent(en): Onbekend

Ontworpen door: Eline van Adrighem, Anita van Bree, Eva van Woerkom, Isabel

Ossenblok,, Lisa Pearson en Linda Batenburg

Page 4: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

4. Bronnen voor de leerling

Onderwerp Bron Les

Lettertypes http://1001freefonts.com/ 3

5. Korte beschrijving per les

Les 1: IntroductieGeschiedenisles van de reclame en het leren analyseren en benoemen van reclame-opbouw.Opdracht: Neem tijdschriften mee en denk na over product, doelgroep enz.

Les 2: Moodboard- Zoek in duo’s beeldmateriaal over je doelgroep en onderwerp van de reclame- Maak een collage uit dit beeldmateriaal als moodboard/schets voor het Photoshopwerk- Bedenk een slogan voor je product

Les 3: Photoshop- Korte uitleg Photoshop- Uitwerken van de poster in Photoshop

Les 4: Presentatie- Afwerken van de poster in Photoshop - Presenteren van de poster - Inleveren motivatie uitwerking wat betreft doelgroep, typografisch, kleur en beeld gebruik

6. Beschrijf materiaal en fasciliteiten:

• Beamer met pc en internetverbinding• Tenminste 13 pc’s (minimaal 2 leerlingen per pc)• Photoshop geïnstalleerd op de leerling pc’s• Tijdschriften, scharen, lijm, stiften, a3 papier

7. Voorwaarden:

Leerlingen werken samen in groepen van 2 personen

8. Beoordelingscriteria

De beoordeling is verdeeld in de twee secties Achterin deze module omschrijving bevinden zich twee beoordelingsformulieren, onderverdeeld in Beoordelingsformulier Power Point, Collage en Presentatie en daarnaast is er het Beoordelingsformulier Moodboard. In totaal kunnen ze per onderdeel honderd punten krijgen onderverdeeld in meerdere categorieën.

Modulebeschrijving

Lessencyclus - Reclame 4

Page 5: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Leerlingenhandleiding

Les 1 Introductie

Gebruikte reclames in de lesBrawndo: http://www.youtube.com/watch?v=Tbxq0IDqD04&feature=related Spa: http://www.spa.nl/spa_nl_fruit_orange/index.php?lang=nl&page=

Les 2 Moodboard

OpdrachtMaak een moodboard als schets voor je uiteindelijke reclame. Maar hierbij gebruik van de tijdschriften die je hebt meegenomen. Tijdens het maken van je moodboard schuif je met afbeeldingen en lettertypes tot je volgens jou een pakkend beeld hebt. Dit bespreek je vervolgens met de docent.

Beoordelingsschema moodboard Waar let je op tijdens het maken en bespreken van het moodboard.Hierin staan de punten die in les 1 zijn besproken waar een goede, werkende reclame aan moet voldoen.

Er wordt gelet op de volgende punten:• sfeer• compositie• kleurgebruik• tekst• doelgroep

Doel van reclame:1. onderwerp van discussie2. bekendheid3. aanzetten tot actie die financiële of andere voordelen heeft voor sponsor v reclame (overhalen

tot kopen van een product, zwevende kiezers overhalen om voor partij te stemmen, naamsbekendheid van merk vergroten)

AIDA-Model, Attention, Interest, Desire, Action1. de aandacht moet trekken, desnoods door te schokken2. een herkenbaar voordeel moet hebben, bijvoorbeeld plezier, de snelle bevrediging van een

behoefte (cola, snoep, maar ook schoonmaakmiddelen), direct voordeel zoals korting.3. het verlangen tot een aanschaf of een daad moet opwekken4. een manier moet bieden om het voordeel te realiseren

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 5

Huiswerk- denk met je partner na over een product en een doelgroep.- neem tijdschriften mee.

Page 6: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 3 Photoshop

Opdracht

Jij bent de ontwerper van de toekomst. De reclames die al bestaan lijken zo op elkaar. En dus aan jou de taak een originele, te gekke reclame te gaan maken.Dit ga je doen met Photoshop en je eigen creativiteit.

Je einduitwerking wordt een afbeelding op A3 formaat die is gemaakt in Photoshop. Het is een collage van bestaande afbeeldingen die jou reclame over brengt.

Formaat bestand: A3 (29,7cm x 42 cm), JPeg, CMYK, 150 dpi.

Afbeeldingen van internetWanneer je bij Google opzoek gaat naar afbeeldingen kun je bij je zoekresultaten aangeven wat je wil weergeven. Hierbij geef je aan dat er grote en/of extra grote afbeeldingen weergegeven moeten worden.

Dit is omdat je anders hele kleine afbeeldingen tot een heel groot formaat moet trekken, wat erg pixelig, korrelig en lelijk wordt.

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 6

Uitleg lettertypen installeren:

• Website: http://1001freefonts.com/ • Kies een lettertype, of meerdere• Klik op de knop “Download win font” • Sla het zip-bestand op je bureaublad op• Open je zip-bestand• Druk op 'Uitpakken'• Pak uit naar: C:\Windows\Fonts• klaar is kees

Heb je vista? Zip-bestand uitpakken op bureaublad, ga naar C:\Windows, rechtermuisknop op het mapje 'fonts', kies daar 'nieuw lettertype installeren, mapje desktop openen, daar de lettertypes selecteren die je wil installeren, en installeren maar!

Huiswerk- Maak een powerpoint presentatie over je poster (waarom heb je welke afbeeldingen, kleuren en lettertypes gebruikt? Wat is de doelgroep voor je reclame enz.

Page 7: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 4 Presentatie

In les 4 ga je een presentatie geven over je ontworpen reclame. De onderstaande punten worden meegenomen in je beoordeling, dus let daar goed op!!

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 7

Deze vragen ga je inhoudelijk beantwoorden in je presentatie:

1. Wat is je product en je doelgroep ?2. Wat was jullie motivatie hiervoor ?3. Hoe heb je de doelgroep weergegeven ?4. Wat ging er goed en niet goed ?5. Ben je tevreden over het eindproduct, en waarom ?

Presentatie Maximaalpunten

Behaaldpunten

Verzorgde presentatie 10

Duidelijk verteld 5

Komt de doelgroep goed naar voren 10

Samenwerking tijdens de presentatie? 10

Stem- en taalgebruik in orde? 5

Goed gebruik gemaakt van de ppt? 5

Interessant gebracht? 5

Subtotaal 50

Tips om er zeker van te zijn dat je een goede powerpoint presentatie neerzet:

1. Maak gebruik van beeldmateriaal om je boodschap te verduidelijken.2. Stop niet teveel tekst in één dia, maar verspreid het liever.3. Animaties zijn leuk, maar laat ook niet alles bewegen, houd het rustig,

Page 8: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 1 Opdracht Huiswerk les 2Deze les begint met een introductie van de opdracht. Je krijgt uitleg over de werking van reclames.

• Je vormt een tweetal met een medeleerling en denkt na over jullie reclame

• Denk na over je product en doelgroep

• Neem magazines mee

Les 2 Opdracht OpmerkingIn deze les werk je samen met je partner aan een collage. Dit is de ‘schets’ voor jullie uiteindelijke uitwerking in Photoshop.

Aan het einde van de les presenteert ieder groepje zijn collage.

• Je werkt in tweetallen aan je collage

• Let hierbij op:− De doelgroep− Het product− Plaatsing van de afbeeldingen− Het gebruik van tekst

• Formaat: A3

• Je levert je Moodboard, voorzien van je naam, aan het einde van de les in bij de docent

Les 3 Opdracht Huiswerk Les 4In deze les krijg je een instructie in Photoshop. Daarna kun je verder aan de opdracht.

Zorg dat al je afbeeldingen goed opgeslagen staan.

• Zoek afbeeldingen op het internet die je in je reclame wilt gaan gebruiken.

• Je begint aan het verwerken van je afbeeldingen in Photoshop

• Sla je bestand als een .psd en .jpg op.

• Formaat: A3

• Maak een presentatie over je reclame, houd hierbij rekening met het beoordelingsschema

• De presentatie moet minimaal voorzien zijn van de vragen genoemd bij eisen presentatie (zie onderstaand bij les 4)

Les 4 Opdracht Eisen PresentatieIn deze les presenteer je je reclame door het laten zien van een powerpoint presentatie. Aan het einde van de les levert iedereen zijn poster en presentatie bestand in

• Presenteer je reclame aan de rest van de klas aan de hand van je verslag

Deze vragen ga je beantwoorden in je presentatie:

1. Wat is je product en je doelgroep ?2. Wat was jullie motivatie hiervoor ?3. Hoe heb je de doelgroep weergegeven ?4. Wat ging er goed en niet goed ?5. Ben je tevreden over het eindproduct,

en waarom ?

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 8

Lesoverzicht

Page 9: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Photoshop CS3 gereedschappen

Photoshop CS3 - Gereedschappen

Selectie gereedschappen

Marquee Tool (M)

De Marquee Gereedschappen laten je rechthoeken en ellipsen selecteren. Standaard begint de hoek van de selectie bij je cursor. Dit is te voorkomen door je toetsenbord erbij te gebruiken:Shift+Slepen: De vorm van de selectie blijft in proportie. Zoals het vierkant en de cirkel. Alt+Shift+Slepen: Je selectie begint vanaf het midden en loopt naar buiten.

Move Tool (V)

Met het Verplaats Gereedschap kun je een selectie of een lag naar een andere locatie slepen, of naar een andere afbeelding.

Lasso Tool , Polygonal Lasso Tool and Magnetic Lasso Tool (L)

Met het Lasso Gereedschap kun je een selectie maken van een apart deel van je afbeelding. Je tekent de selectie die je wilt hebben. De Veelhoek Lasso laat je een selectie met rechte hoeken maken. De Magnetische Lasso kleeft tussen de pixels die anders van kleur zijn. Deze techniek werkt goed bij een egale achtergrond.

Quick Selection Tool and Magic Wand Tool (W)

Het Snelle selectie gereedschap laat je met je penseel een selectie maken. Deze selectie volgt automatisch de randen tussen pixels in je afbeelding. Het Toverstafje selecteert gekleurde gebieden.

Innemen en snijd gereedschappen

Crop Tool (C)

Dit gereedschap maakt het mogelijk porties van je afbeelding te halen. Het werkt hetzelfde als het selectie gereedschap.

Slice Tool and Slice Selection Tool (K)

Met het Snijd gereedschap kun je een afbeelding in delen opsplitsen. Dit is vooral handig bij het maken van een website. De losse afbeeldingen kun je voor het web opslaan en makkelijk inladen als website. Met het Snijd selectie gereedschap kun je deze afbeeldingen weer los selecteren, bewegen, combineren, splitsen enz.

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 9

Photoshop CS3 - Gereedschappen

Page 10: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Aanpassings gereedschappen

Spot Healing Brush Tool and Healing Brush Tool (J)

De genees gereedschappen kun je gebruiken om imperfecties te laten verdwijnen in de afbeelding.

Patch Tool and Red Eye Tool (J)

Het pleister gereedschap laat je een gebied repareren die je hebt geselecteerd.Het rode ogen gereedschap gebruik je om rode ogen op een foto weg te werken.

Clone Stamp Tool and Pattern Stamp Tool (S)

Met de Kopie stempel gereedschap kun je je afbeelding maken. Je selecteert een gebied uit de afbeelding en kunt hiermee schilderen in een ander deel van je afbeelding. Met het de patronen stempel kun je je eigen patronen creëren.

Eraser Tool , Background Eraser and Magic Eraser Tool (E)

Je Gum gereedschap gebruik je om pixels in je afbeelding te verwijderen. De achtergrond gum laat je alleen de achtergrond weghalen zonder de randen van je afbeelding op de voorgrond aan te tasten. Het haalt de kleur weg die in het midden van de gum staat.Als je ergens met je magische gum op klikt verwijdert deze de kleur waar je op staat.

Blur Tool , Sharpen Tool and Smudge Tool ( R)

Het Vervaag gereedschap vervaagt de randen of gebieden in je afbeelding. Met het scherpen gereedschap maak je zachte randen scherper. Met het bedoezel gereedschap lijkt het alsof je je vinger door de natte verf haalt. Het pakt de kleur op waar je met je slepen begint en neemt deze mee.

Dodge Tool and Burn Tool (O)

Met het dodge gereedschap en het brand gereedschap kun je gebieden in je afbeelding donkerder of lichter maken.

Sponge Tool (O)

Het spons gereedschap laat subtiel de kleuren in elkaar overlopen. Bij de eigenschappen van dit gereedschap staat:Desature en Saturate. Bij Desature ontneem je de kleur uit je afbeelding. En bij Sature voeg je meer kleur aan je afbeelding toe.

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 10

Photoshop CS3 - Gereedschappen

Page 11: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Schilder gereedschappen

Brush Tool , Pencil Tool and Color Replacement Tool (B)

Je kwast en potlood gereedschap laten je lijnen van verschillende dikten zetten. Deze lijnen kun je aanpassen naar wens. Het kleuren vervang gereedschap gebruik je om verschillende kleuren te vervangen of veranderen in je afbeelding.

History Brush and Art History Brush Tool (H)

Met je geschiedenis kwast kun je dingen ongedaan maken die je met je normale kwast uitgevoerd hebt. Bij de art geschiedenis kwast voeg je een actie toe die verschillende kleuren of stijlen bevat.

Gradient Tool and Paint Bucket Tool (G)

Het overloop gereedschap gebruik je om kleuren te laten overlopen in een selectie van je afbeelding. Met het verf emmertje kun je pixels kleuren die dezelfde kleur hebben. Achtergronden kun je hiermee makkelijk opvullen.

Teken en type gereedschappen

Horizontal Type Tool and Vertical Type Tool (T)

De horizontale en verticale type gereedschappen gebruik je om in je afbeelding te typen. Deze lettertypen kun je bovenin aanpassen.

Horizontal Type Mask Tool and Vertical Type Mask Tool (T)

Deze lettertype maskers geven een selectie in vorm van het lettertype.

Pen Tool and Freeform Pen Tool (P)

Het pen gereedschap laat je rechte lijnen en vloeiende vormen maken. Het pen gereedschap met de vrije transformatie laat je tekenen als op papier. Anker punten worden automatisch toegevoegd als je tekent. Deze kun je nog aanpassen als de vorm compleet is.

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 11

Photoshop CS3 - Gereedschappen

Page 12: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Add Anchor Point Tool , Delete Anchor Point Tool and Convert Point

Tool

Met deze gereedschappen kun je anker punten toevoegen en weghalen.Met het verander gereedschap pas je de ankerpunten aan van rechte lijnen naar kromme en andersom.

Shape Tool (U)

Het vorm gereedschap geeft je zes vaste vormen die je kunt gebruiken. Deze kun je als je Shift ingedrukt houd in juiste proporties gebruiken.

Aantekeningen, meten en navigatie gereedschappen

Notes Tool and Audio Annotation Tool (N)

Met deze aantekening gereedschappen kun je audio en tekst toevoegen aan je afbeelding.

Eyedropper tool and Color Sampler Tool (I)

Met je Buisjes gereedschap kun je een kleur uit je afbeelding halen om deze weer te gebruiken met andere gereedschappen. Met je proef gereedschap kun je een aantal kleuren selecteren om te gebruiken. Ook na het aanpassen van je afbeelding.

Measure Tool and Count Tool (I)

Je meet gereedschap meet tussen twee punten in je afbeelding. Je tel gereedschap gebruik je om objecten in je afbeelding te tellen. Je klikt het object aan dat je een nummer wilt geven.

Hand Tool (T)

Met je hand gereedschap kun je slepen met je afbeelding en lagen. Bij ieder ander gereedschap kun je je spatiebalk indrukken en dan komt je hand tevoorschijn.

Toggle Quick Mask (Q)

Dit is je masker gereedschap. Je klikt deze aan en dan kun je met je Brush Tool de afbeelding rood kleuren. Alles wat je rood kleurt verandert in een selectie als je weer op het masker drukt.

Toggle Screen Mode(F)

Met dit gereedschap pas je je scherm aan.

Leerlingenhandleiding

Lessencyclus - Reclame 12

Photoshop CS3 - Gereedschappen

Page 13: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 1 - Introductie

Doel van de lesInleiden van de lessenserieUitleg over ‘reclame’Onderwijsleergesprek met leerlingen over reclame.

Voor de docentDit is een les waarin door de docent veel gepraat zal worden, het is een inleiding ter voorbereiding op de komende lessen. Let erop dat je je leerlingen activeert door niet alles voor te kauwen, maar door de leerlingen vragen te stellen. Laat ze eerst zelf nadenken over de onderwerpen waar je het over gaat hebben. Staan er vragen in deze lesbrief, stel deze dan eerst aan de klas, voor er zelf antwoord op te geven.

InleidingWie heeft er wel eens reclame gezien?Denk je dat je ouders, toen ze zo oud waren als jij, ook al reclame kenden? En je opa en oma?Hoe oud is reclame eigenlijk?

Geschiedenis tot nuReclame bestond al in het Romeinse Rijk. Er zijn reclameboodschappen terug gevonden in de ruïnes van Pompeii. Tijdens de Gouden Eeuw (1600-1700) werd er reclame gemaakt in kranten. Tegenwoordig kan bijna niet om je heen kijken zonder reclame tegen te komen. Je loopt er tegenaan in je bushokje, als je de brievenbus leegt, als de posters voor het volgende schoolfeest in de gang hangen. Er staat reclame onderin je msn-scherm, in je email, voor je bioscoopfilm, op auto's die voorbij rijden als je in de file staat, in het krantje dat je leest in de trein. Als je je tv aanzet stap je vaak midden in een reclameblok en zelfs je favoriete soap zit vol reclame.

Dieper in op reclameMaar wat is het doel nou eigenlijk van reclame? (een vraag die je eerst aan de klas stelt)

Antwoorden:• onderwerp van discussie• bekendheid• aanzetten tot actie die financiële of andere voordelen heeft voor sponsor v reclame (overhalen

tot kopen van een product, zwevende kiezers overhalen om voor partij te stemmen, naamsbekendheid van merk vergroten)

Op welke manier proberen reclamemakers dat doel te bereiken? Wanneer werkt een reclame?(vragen die je eerst aan de klas stelt)

Antwoorden:Reclame werkt in principe volgens de redenering dat een wervende boodschap• de aandacht moet trekken, desnoods door te schokken• een herkenbaar voordeel moet hebben, bijvoorbeeld plezier, de snelle bevrediging van een

behoefte (cola, snoep, maar ook schoonmaakmiddelen), direct voordeel zoals korting.• het verlangen tot een aanschaf of een daad moet opwekken• een manier moet bieden om het voordeel te realiseren

Les 1 - Introductie

Lessencyclus - Reclame 13

Page 14: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Dit model heet het AIDA-model: Attention, Interest, Desire, Action; de aandacht opwekken, interesse wekken, verlangen opwekken, tot actie overhalen.http://www.youtube.com/watch?v=Tbxq0IDqD04&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=Ru6p5NLXxvY&feature=related

DoelgroepenIs het je op tv bijvoorbeeld wel eens opgevallen dat als je een keer ziek bent, en je kijkt op een donderdagochtend om 11 uur tv, je reclames voorbij ziet komen die je om 8 uur 's avonds nooit tegenkomt. Zoals reclame voor een scootmobiel. Een reclamemaker let dus ook op waar zijn reclame terecht komt. En voor wie zijn reclame bedoeld is. Je product is vaak bestemd voor een bepaalde doelgroep. Op deze doelgroep baseer je een groot deel van je reclame.

Kijk bijvoorbeeld naar deze reclame:http://www.youtube.com/watch?v=KEHOhCRNCV8 http://www.spa.nl/spa_nl_fruit_orange/index.php?lang=nl&page=

Wat zie je in deze reclame? Wie? Waar? Wat? Vrouw en man, park, ring, calorieverbranding, enz...Voor wie zou deze reclame bedoeld zijn? Getrouwde jonge mensen, jaar of 25/30

Zo moet je dus bij het maken van je eigen reclame ook op je doelgroep letten.

Afsluiting van de lesKorte uitleg komende opdracht:• Les 2: Moodboard maken. Dit is een soort schets voor je uiteindelijke reclame.• Les 3: aan de hand van je moodboard maak je in Photoshop een reclame voor je gekozen

product.• Les 4: In les 4 presenteer je je reclame, met behulp van Powerpoint. Je legt tijdens je

presentatie uit hoe je tot het beeld bent gekomen en waar je op gelet hebt.

Deze reclame gaan we in groepjes van 2 maken. In dit team overleg je over het product en de doelgroep, waar je op gaat letten, enzovoorts.

Groepjes indelen/kiezen

Huiswerk: • denk met je partner na over een product en een doelgroep• neem tijdschriften mee

Benodigheden• Computer met beamer• Internetverbinding

Les 1 - Introductie

Lessencyclus - Reclame 14

Page 15: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 2 - Moodboard

Doel van de lesBrainstormOntwerpen/schetsen eigen reclame

Korte herhaling vorige les

Wat is er de vorige les gebeurd? (onderwijsleergesprek)

In de vorige les hebben we het gehad over hoe reclame is opgebouwd. Wie kan mij in 4 zinnen vertellen waar de les over ging? (een vraag die je eerst aan de klas stelt)

Gekeken naar: • Geschiedenis van reclame• Waar let je op bij het maken van een reclame.• Doelgroepen en producten• Voorbeeld van de spa-reclame.

Huiswerk van de vorige keer:

De leerlingen hebben in tweetallen over de doelgroep en onderwerp voor hun reclame nagedacht. Ook hebben de leerlingen tijdschriften meegebracht.

Opdracht uitleg

In deze les wordt er een moodboard maken. Dit moodboard is een schets voor je uiteindelijke reclame. Voor het maken van het moodboard heb je alleen deze les.Het is de bedoeling dat hierin duidelijk een sfeerbeeld wordt gegeven. Je let hierbij op bijvoorbeeld de compositie en kleurgebruik. Dit moodboard wordt samengesteld uit verzameld beeldmateriaal uit tijdschriften. Ook kan er gebruik gemaakt worden van stiften en dergelijke. Houd rekening met de doelgroep die je hebt gekozen.

Bij het maken van je moodboard let je op de punten die we vorige keer hebben besproken. Deze punten vind je terug in je handleiding.

Mocht je het moeilijk vinden een doelgroep te kiezen, denk dan bijvoorbeeld eens wat de originele doelgroep van het product is. Je zou bijvoorbeeld diezelfde doelgroep kunnen kiezen (bij een stoeptegel zou je dus reclame kunnen maken met als doelgroep de stratenmakers). Je zou ook een hele andere doelgroep kunnen kiezen (Verzekeringen voor kleuters) of je doelgroep kunnen overdrijven (spa met weinig calorieën voor hele dikke mensen).

Hier de mogelijkheid een voorbeeld te laten zien. Liefst meerdere ivm kopiëren door leerlingen.

Je maakt dus gebruik van de volgende dingen:• A3 papier• Tijdschriften (scheuren/knippen)• Stift/verf/potlood

Let op dat je begint met schuiven voor je alles vastlegt!

Les 2 - Moodboard

Lessencyclus - Reclame 15

Page 16: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Er wordt gelet op de volgende punten:• Sfeer• compositie• kleurgebruik• tekst• doelgroep

Afsluiting van de lesAan het eind van de les worden de moodboard besproken met de docent. Hierbij is het de bedoeling dat de leerling zijn keuzes met betrekking tot de bovenstaande punten kan onderbouwen.

Benodigdheden

• Lijm• Tijdschriften• A3 papier• Stiften• Voorbeelden• Lesbrief leerlingen

Les 2 - Moodboard

Lessencyclus - Reclame 16

Page 17: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 3 - Photoshop

Doel van de lesAfbeeldingen en lettertypes zoekenLettertypes installerenUitwerken van de poster in Photoshop

Voor de docentDit is een les waarin door de docent het één en ander uitgelegd moet worden. Allereerst de opdracht zelf en daarna nog even kort de mogelijkheden van Photoshop doornemen. Vervolgens benadrukken dat ze op de resolutie van de gebruikte afbeeldingen moeten letten om pixelvorming te voorkomen. Als laatste word er uitgelegd hoe ze een lettertype kunnen installeren en waar ze die vandaan kunnen halen. Dit laatste staat ook in de leerlingenhandleiding samen met de Photoshop handleiding. Vergeet niet aan het einde van de les het huiswerk voor de volgende keer: de presentatie, mee te delen.

Opdracht uitlegDe leerlingen gaan in tweetallen een poster maken in photoshop op A3 formaat. Hierbij maken ze gebruik van de collage, die gemaakt is in voorgaande les, als inspiratiebron.De bedoeling is dat de doelgroep die ze hebben gekozen hebben, herkenbaar wordt en dat ze het product zo origineel mogelijk promoten.Ze gaan plaatjes verzamelen van internet die van hoge kwaliteit zijn en relevant voor de poster. Deze zullen ze bewerken in photoshop. Hiervoor wordt door de docent uitleg gegeven over de basisfuncties van photoshop.Dan gaan ze kijken naar verschillende lettertypen en denken ze na over welke goed past bij hun concept. Deze wordt vervolgens gebruikt om hun slogan sterker te maken. Hiervoor wordt door de docent uitleg gegeven over het installeren van lettertypen.

Verzamelen van afbeeldingenAfbeeldingen die relevant zijn voor hun onderwerp en doelgroep. Hierbij moet er gelet worden op de kwaliteit van de afbeeldingen. Bij Google kun je aangeven in welke kwaliteit je wilt zoeken. De bedoeling is dat de leerlingen dan zoeken op ‘Hoge kwaliteit’.

Uitleg photoshop

• Het juiste formaat van bestand openen. A3 (29,7cm x 42 cm), JPeg, 150 dpi, CMYK.

• De afbeeldingen in het juiste formaat zetten

• Vrijstaand maken, uitsnijden

• Toolkit: Faden, gummetje, Clone Stamp, Crop

• Sneltoets combinatie Ctrl+T voor snel vergroten/verkleinen en roteren

• Helderheid en contrast

• Kleurbalans

• Filters

Les 3 - Photoshop

Lessencyclus - Reclame 17

Page 18: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Zoeken naar bijpassend lettertype

Ze moeten kijken naar het product en de doelgroep, en uitzoeken welke vormen hierbij passen. Ook is het belangrijk te letten op kleurgebruik. Welke kleuren passen er goed bij.

Het uitwerken van de posterHier krijgen de leerlingen de mogelijkheid om eventueel verder te zoeken naar afbeeldingen en lettertypen om deze te bewerken in photoshop. De leerlingen krijgen te horen dat het in de les af moet, om lanterfanten te voorkomen.

Afsluiting van de lesEen korte uitleg over volgende week, dat de poster dan af moet zijn, en worden gepresenteerd. Als huiswerk krijgen ze mee dat ze volgende week een (Powerpoint) presentatie moeten geven over hun motivatie van de uitwerking, gekozen doelgroep en product, hoe dit terug te zien is in de uitwerking, reden keuze afbeeldingen en lettertypen, etc.

HuiswerkPowerpoint presentatie klaar voor de volgende les

Benodigdheden• Computers (tenminste 1 per 2 leerlingen)• Internetverbinding• Photoshop (CS3)

Uitleg lettertypen installeren:

• Website: http://1001freefonts.com/ • Kies een lettertype, of meerdere• Klik op de knop “Download win font” • Sla het zip-bestand op je bureaublad op• Open je zip-bestand• Druk op 'Uitpakken'• Pak uit naar: C:\Windows\Fonts• Klaar is kees

Heb je vista? Zip-bestand uitpakken op bureaublad, ga naar C:\Windows, rechtermuisknop op het mapje 'fonts', kies daar 'nieuw lettertype installeren, mapje desktop openen, daar de lettertypes selecteren die je wil installeren, en installeren maar!

Les 3 - Photoshop

Lessencyclus - Reclame 18

Page 19: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Les 4 - Presentatie

Doel van de lesPresentaties geven en hier reflectie op geven

Voor de docentDe klas heeft de vorige lessen gewerkt met het maken van reclame. Dit d.m.v. moodboards, photoshop. Dit uiteindelijke werk gaan de leerlingen vandaag presenteren.

Opdracht uitleg

De leerlingen hebben een presentatie gemaakt over hun reclame met hierin verwerkt waarom ze voor het uiteindelijke werk hebben gekozen. Hierbij is het belangrijk dat ze ook op elkaar leren reflecteren. De leerlingen weten waarop beoordeeld wordt, maar zien zij dit ook terug in het werk van andere leerlingen? en hoe zouden ze het anders opgelost kunnen hebben? Probeer d.m.v. dit soort vragen tijdens je feedback een onderwijsleergesprek op te starten zodat ze leren hoe je kunt reflecteren.

Afsluiting van de les

Na de presentaties bespreek je nog even kort samenvattend over de besproken feedback en eventueel nog een samenvatting van wat er de in afgelopen lessen is besproken. De leerlingen leveren allemaal het bestand van de poster en de powerpoint presentie in. Zodra dit gebeurt is kun je de cijfers meedelen.

Benodigdheden• Beamer• Computer• Plakband• Papier• Beoordelingsformulieren

Les 4 - Presentatie

Lessencyclus - Reclame 19

Page 20: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Beoordelingsformulier Power Point, Collage en Presentatie

Naam: Klas:Presentator 1:Presentator 2:Beoordeling

Collage Photoshop PuntenMaximaal

Punten Behaald

Pakkende slogan/koptekst 5

Vormgeving Algemeen 5

Rode draad – wordt de lezer geleid door de tekst? 5

Is er een goede balans tekst, afbeeldingen en ruimte? 5

Wordt er kleur gebruikt en helpt dit mee aan de overzichtelijkheid?

5

Is de tekst duidelijk? 5

Hebben de gebruikte plaatjes nut? 5

Zijn de kern (steekwoorden) goed gebruikt?. 5

Is er een vloeiende voortgang?Samenwerking?

55

Subtotaal 50

Presentatie Maximaalpunten

Behaaldpunten

Verzorgde presentatie 10

Duidelijk verteld 5

Komt de doelgroep goed naar voren 10

Samenwerking tijdens de presentatie? 10

Stem- en taalgebruik in orde? 5

Goed gebruik gemaakt van de ppt? 5

Interessant gebracht? 5

Subtotaal 50

Totaal Flyer 50

Totaal presentatie 50

Totaal 100

CIJFER

Beoordeling

Lessencyclus - Reclame 20

Page 21: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Beoordelingsformulier Moodboard

Naam: Klas:Presentator 1: Presentator 2:

MoodboardPunten

maximaalBehaalde punten

Pakkende slogan/koptekst 15

Vormgeving algemeen 10

Is er goeie balans tussen tekst, afbeelding en ruimte? 10

Kleurgebruik wordt het er overzichtelijk door? 10

Zijn de kern (steekwoorden) goed gebruikt? 15

Vloeiende voorgang? Samenwerking? 15

Presentatie duidelijk verteld? 10

Samenwerking tijdens presentatie? 15

Totaal 100

CIJFER

Beoordeling

Lessencyclus - Reclame 21

Page 22: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Lesoverzichten

Uitleg lesoverzicht

Op het lesoverzicht is onder andere per les te zien hoe de tijdsindeling is, welke didactische

werkvormen je toe past op welke activiteit en een overzicht van de lesdoelen.

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 22

Page 23: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 1

Naam:Naam: Groep:

Beginsituatie De ll. hebben met Photoshop gewerktDe ll. hebben met Photoshop gewerkt

Opdracht De ll. gaan in tweetallen een reclameposter makenDe ll. gaan in tweetallen een reclameposter maken

Doelen Affectief Meedenken en discussiëren , uiten van eigen mening

Doelen

Cognitief Geschiedenis, werking en doel van reclame leren begrijpen en toepassen

Doelen

Motorisch Uitsnede maken, knippen en plakken

Doelen

Vormgevings aspect: Papier, internetbronnen

Doelen

Beeldinhouds aspect: Fantasie, informatie

Doelen

Beeldfunctie aspect: Wervend, informatief, esthetisch

Onderwerp / ThemaOnderwerp / Thema Reclame / informatief

Materiële organisatieMateriële organisatie • Computers met toegang tot internet• Internet bronnen

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 23

Page 24: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 24

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Geschiedenis tot nu

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vertellen

TijdsduurTijdsduur 20 minuten

LesverloopLesverloop Dieper in op reclame

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, associëren en brainstormen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vertellen en klassengesprek

MateriaalMateriaal Voorbeeld: Brawndo

MediaMedia Internetbronnen

TijdsduurTijdsduur 20 minuten

LesverloopLesverloop Doelgroepen

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, associëren en brainstormen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vertellen en klassengesprek

MateriaalMateriaal Voorbeeld: Spa

MediaMedia Internetbronnen

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Binnenkomen en gaan zitten

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Inleiding

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en antwoorden

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vragen stellen

Page 25: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 25

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Indelen van de groepjes

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en kiezen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vertellen

MediaMedia Bord

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Afsluiting

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Vertellen

MediaMedia Bord

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Huiswerk instructie

Leeractiviteiten Mentaal Kijken en luisterenLeeractiviteiten

Technisch Opschrijven

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Schrijven en vertellen

MediaMedia Bord

Page 26: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 2

Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 3

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 26

Naam:Naam: Groep:

Beginsituatie De ll. hebben een introductie gehad over reclame en zijn in groepjes van twee ingedeeldDe ll. hebben een introductie gehad over reclame en zijn in groepjes van twee ingedeeld

Opdracht De ll. gaan in tweetallen een moodboard maken door beelden uit tijdschriften op A3 papier te plakkenDe ll. gaan in tweetallen een moodboard maken door beelden uit tijdschriften op A3 papier te plakken

Doelen Affectief Moodboard makenDoelen

Cognitief Toepassen van opgedane kennis uit voorgaande lesKwalitatief beeldmateriaal verzamelen uit tijdschriften

Doelen

Motorisch Moodboard maken, knippen en plakken

Doelen

Vormgevings aspect: Gevonden beeldmateriaal, schaar, A3 papier

Doelen

Beeldinhouds aspect: Moodboard ontwerpen

Doelen

Beeldfunctie aspect: Wervend, informatief, esthetisch

Onderwerp / ThemaOnderwerp / Thema Reclame / moodboard

Materiële organisatieMateriële organisatie • Voorbeeld moodboard• A3- papier• Scharen• Lijm• Potloden• Tijdschriften

Page 27: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

gn

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 27

TijdsduurTijdsduur 20 minuten

LesverloopLesverloop Evaluatie van de moodboards en gekozen doelgroep

Leeractiviteiten Mentaal Reflecteren en presenteren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Begeleiden, feedback geven

MediaMedia Gemaakte werk, cijferlijst, bord met beoordelingscriteria

EvaluatieEvaluatie Product + criteria, netheid, afwerking, originaliteit, diversiteit, werkhouding in het algemeen

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Opdracht uitleg

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken en vragen beantwoorden

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Onderwijsleergesprek, frontaal

MediaMedia Voorbeeld Moodboard

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Binnenkomen en gaan zitten

TijdsduurTijdsduur 45 minuten

LesverloopLesverloop Moodboard maken

Leeractiviteiten Mentaal creëren, fantaseren transformeren, associëren en toepassenLeeractiviteiten

Technisch colageren, knippen, plakken, scheuren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, begeleiden

MateriaalMateriaal A3-papier, lijm, scharen, potloden, tijdschriften

MediaMedia Voorbeelden

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Opruimen en afsluiting van de les

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, uitleggen

Page 28: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

vfv

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 28

Naam:Naam: Groep:

Beginsituatie De ll. hebben les gehad over reclame en geleerd over leren kijken en bepalen voor welke doelgroep. Zelf geleerd een moodboard te maken d.m.v. plaatjes knippen en plakken.

De ll. hebben les gehad over reclame en geleerd over leren kijken en bepalen voor welke doelgroep. Zelf geleerd een moodboard te maken d.m.v. plaatjes knippen en plakken.

Opdracht De ll gaan in tweetallen een reclameposter maken op A3 formaat m.b.v. PhotoshopDe ll gaan in tweetallen een reclameposter maken op A3 formaat m.b.v. Photoshop

Doelen Affectief Eigen poster ontwerpenDoelen

Cognitief Toepassen van opgedane kennis uit voorgaande lessen en huidige les over reclame maken, Photoshop gebruiken, kwalitatief beeldmateriaal verzamelen op internet en lettertypes installeren

Doelen

Motorisch Uitsnede maken, knippen en plakken

Doelen

Vormgevings aspect: Photoshop, gevonden beeldmateriaal, muis

Doelen

Beeldinhouds aspect: Reclame ontwerpen

Doelen

Beeldfunctie aspect: Doelgroep bereikend, originaliteit

Onderwerp / ThemaOnderwerp / Thema Reclame/poster

Materiële organisatieMateriële organisatie • Computers met toegang tot internet• Beeldmateriaal via Google• Photoshop CS3 geïnstalleerd• Gemaakte moodboards van de vorige les• Computer, beamer en scherm voor de

docent

Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 3

Page 29: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

bdffg

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 29

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Uitleg Photoshop

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen, na doen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, opdracht uitleggen en voordoen

MateriaalMateriaal Computer met Photoshop CS3

MediaMedia Photoshop CS3

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Uitleg lettertypen installeren

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen, na doen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, opdracht uitleggen en voordoen

MateriaalMateriaal Computer met internet

MediaMedia Internet

TijdsduurTijdsduur 15 minuten

LesverloopLesverloop Verzamelen afbeeldingen en lettertypes

Leeractiviteiten Mentaal Toepassen en overleggen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Begeleiden

MateriaalMateriaal Computer met internet

MediaMedia Internet

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Uitleg opdracht en het verloop van de les

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren en kijken

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren en opdracht geven

Page 30: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 30

TijdsduurTijdsduur 45 minuten

LesverloopLesverloop Uitwerken poster

Leeractiviteiten Mentaal Toepassen en overleggen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Begeleiden

MateriaalMateriaal Computer met internet en Photoshop CS3

MediaMedia Internet en Photoshop CS3

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Bestanden opslaan

Leeractiviteiten Mentaal Toepassen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Begeleiden

MateriaalMateriaal Computer met Photoshop CS3

MediaMedia Photoshop CS3

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Afsluiting van de lesUitleg volgende lesHuiswerk opgeven

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren, kijken, vragen

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, uitleg volgende les

Page 31: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa

vdfsfsdeded

Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 31

Naam:Naam: Groep:

Beginsituatie De ll. hebben met Photoshop gewerkt, weten hoe reclame werkt en kunnen hun werk presenteren.De ll. hebben met Photoshop gewerkt, weten hoe reclame werkt en kunnen hun werk presenteren.

Opdracht Maak een presentatie om je werk te laten zienMaak een presentatie om je werk te laten zien

Doelen Affectief Eigen powerpoint presentatie vormgevenDoelen

Cognitief Toepassen van opgedane kennis in voorgaande lessen over Photoshop en reclame

Doelen

Motorisch het (met de computer) uitwerken van de presentatie

Doelen

Vormgevings aspect: Powerpoint, muis

Doelen

Beeldinhouds aspect: Weergeven van je werk

Doelen

Beeldfunctie aspect: Expressief

Onderwerp / ThemaOnderwerp / Thema Reclame/ presentatie

Materiële organisatieMateriële organisatie • Computer, beamer en scherm om de presentatie op te laten zien.

• Powerpoint geïnstalleerd

Voorbereidingsmodel les beeldende vormgeving Les 4

Page 32: Lessencyclus Media & Massa - Reclame, hot or not?

Media & Massa Lesoverzichten

Lessencyclus - Reclame 32

TijdsduurTijdsduur 10 minuten

LesverloopLesverloop Uitleg over de les

Leeractiviteiten Mentaal Luisteren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren en opdracht geven

MateriaalMateriaal Pen, inkt en potlood

MediaMedia Voorbeelden materiaal vorige lessen

TijdsduurTijdsduur 15 minuten

LesverloopLesverloop Evaluatie

Leeractiviteiten Mentaal Reflecteren

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Begeleiden

MateriaalMateriaal Formulieren

MediaMedia Gemaakte werk, cijferlijst, bord met beoordelingscriteria

EvaluatieEvaluatie Product + criteria, netheid, afwerking, originaliteit, diversiteit, werkhouding in het algemeen

TijdsduurTijdsduur 5 minuten

LesverloopLesverloop Binnenkomen en gaan zitten

TijdsduurTijdsduur 65 minuten

LesverloopLesverloop Presenteren en reflecteren

Leeractiviteiten Mentaal Voor een groep sprekenLeeractiviteiten

Technisch De computer bij een presentatie als hulpmiddel kunnen gebruiken

Didactische werkvormenDidactische werkvormen Stimuleren, begeleiden, vragen stellen, formulier invullen

MateriaalMateriaal Formulier, pen en powerpoint

MediaMedia Powerpoint