Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author:...

11

Click here to load reader

Transcript of Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author:...

Page 1: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheidPlan van aanpak

ZML It Twaluk

De planning

Om een goede les voor te bereiden ben ik ongeveer 10 minuten voorbereiding nodig. Denk hierbij aan de juiste lesmaterialen klaarzetten en instructies uit te voeren volgens handelingsplan.

Begeleiden van leerlingen o Tijd: 8:45 t/m 9:15o Lokaal: boekjes lokaal o Zie lesformulier

Individueel begeleiden o Tijd: 9:15 t/m 10:00o Lokaal: stamgroep o Zie lesformulier

Assisteren tijdens de voorkomende werkzaamheden o Assisteren tijdens de stamgroep : 8:30 t/m 8:45 o Ondersteunen en assisteren tijdens fruit eten en buitenspelen: 10:00 t/m 10:30

( stamlokaal en schoolplein) o Spelling 10:30 t/m 11:00 ( stamgroep) zie les formulier o Leerlingen ondersteunen bij het omkleden tijdens gymles o ( 11:00 t/m 12:00) en toezicht houden tijdens gymles o Toezicht houden tijdens brood eten en buiten spelen ( 12:15 t/m 13:15 )

De geplande datum en dagdeel staat vermeld bij de korte beschrijving zie pagina 3

Page 2: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Naam: Datum: 03 Maart 2015Vak/vormingsgebied: niveau lezen Doelgroep: so blok 1Mentor: Docent FC:Competentie:

- Didactische competentie- Samenwerking met omgeving

Paraaf docent:

Thema/onderwerpBegeleiding klein groepjeOnderwerp: zo slim is Tim

BetekenisWelke betekenis heeft het thema/onderwerp voor kinderen?

Lezen is belangrijk om goed te kunnen functioneren in de samenleving. Daarom is lezen op de scholen een verplichte les, ook hier in het speciaal onderwijs is dat van toepassing. Elke week hebben wij een ander leesboek en dus ook een ander thema waar we het over hebben. Het gaat hierbij om herhalen en nog eens herhalen.

BeginsituatieWat weten/kunnen de leerlingen al? Wat speelt mee?

4 leerlingen in de leeftijd van 10 t/m 13 jaar. De kinderen kennen al verschillende klankzuivere eenlettergrepige woorden bestaande

uit lange klinkers en tweeteken klanken. De kinderen hebben kennis opgedaan in het leerboek 1. De kinderen kunnen de woorden onderscheiden en begrijpen het .

LesdoelWelke bedoeling heb je met deze activiteit? Basiskenmerken, brede ontwikkeling, specifieke kennis en vaardigheden.

De bedoeling is om kinderen voor te bereiden op de samenleving ( zelfredzaamheid m.b.t. het lezen )

Kinderen stimuleren bij hun cognitieve ontwikkeling. Kinderen om te leren gaan met hun vaardigheden, woordenschat, woordklank en

woordbegrip. Door te herhalen en veel te lezen is mijn doel dat ze het boek begrijpen waar de tekst over

gaat en hier een aantal vragen over krijgen ( verwerkingsopdracht ).

Persoonlijke aandachtspunten Les geven Orde in de klas houden Houding / uitstraling

2

Page 3: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Lesfase Tijd Leerinhouden

Didactische werkvormen: Wat doe jij als leerkracht?

Leeractiviteit: Wat doet de leerling?

Organisatie en/ofgroeperingvorm

Inleiding

10 min.

Leesboek: zo slim is Tim Leerboek 1.

Introductie: lange eindklank ( ha, nu, zo).

Interactievorm:Praten over de lange eindklank (ha, nu, zo).

Interactievorm:Terugblik: waar hadden we het de vorige keer over.

De leerling leeft zich in het verhaal en eigen ervaringen.

De leerling praat over wat hij gehoord en zelf gezien heeft.

Organisatie: Leermiddelen:Leerboek 1Leesboek: Zo slim is Tim.Verwerkingsopdracht

Groeperingvorm:Klassikaal.

Kern 30 min.

De leerling leert om de gegeven instructie uit te voeren.

De leerling leert woordjes d.m.v. het leerboek 1.

De leerling oefent door samen te gaan lezen met een klasgenoot.

Instructievorm:Uitleggen wat de kinderen moeten doen.Voorbeeld: voorlezen.

Opdrachtvorm:Leren lezen.

Samenwerkingsvorm:Ondersteunen bij de activiteit en les.Orde houden in de klas.

Nakijken verwerkingsopdr.t

De leerlingen luistert naar de instructies en naar de leerkracht.

De leerlingLezen en maken verwerkingsopdracht.

Organisatie:Leermiddelen Leesboek: Zo slim is Tim.Leerboek 1.Verwerkingsopdracht.

Groeperingvorm:Klassikaal.Individueel.Samenwerken.

Slot 10 min.

De leerling leert zijn eigen gebruikte spullen op te ruimen als hij/zij klaar is met zijn werk.

De leerling leert zichzelf te uiten en te reflecteren op eigen handelen.

Instructievorm:Terugblik op de les. en verwerkingsopdracht.

Interactievorm:Waar hebben we het over gehad?Wat heb je geleerd?Vond je het leuk?Wil je er nog iets over kwijt?

De leerling luistert en ruimt op.

De leerling praat, stelt vragen en luistert naar de andere leerlingen.

Groeperingvorm:Individueel.Klassikaal.Samenwerken.

3

Page 4: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Naam: Datum:Vak/vormingsgebied: Rekenen Doelgroep: so blok AMentor: Docent FC:Competentie:

- Didactische competentie- Samenwerking met collega

Paraaf docent:

Thema/onderwerp

Oriëntatie en verwerking t/m 10Individuele leerlingen begeleiden

BetekenisWelke betekenis heeft het thema/onderwerp voor kinderen?

De bedoeling is om de leerling voor te bereiden op de samenleving ( zelfredzaamheid m.b.t. het rekenen) Daarom is rekenen belangrijk om goed te kunnen functioneren. Daarom is reken op alle scholen een verplichte vak. Elke week werken wij in de rekenmap en deze is afgestemd op het niveau van de leerlingen .

BeginsituatieWat weten/kunnen de leerlingen al? Wat speelt mee?

10 leerlingen in de leeftijd van 10 t/m 16 jaar. De leerling kan al tot 10 tellen en terug tellen. De leerling heeft kennis en heeft zich georiënteerd tot 10. De leerling kan getallen schrijven en enige verbinding hier tussen leggen.

LesdoelWelke bedoeling heb je met deze activiteit? Basiskenmerken, brede ontwikkeling, specifieke kennis en vaardigheden.

De leerling stimuleren bij zijn/haar cognitieve ontwikkeling. De leerling om te leren gaan met zijn/haar vaardigheden zoals: getallenreeks, verhoudingen

leggen en onderscheid maken in hoeveelheden. Door te herhalen en veel te oefenen is het mijn doel dat ze de verhoudingen tussen

aantallen begrijpen.

Persoonlijke aandachtspunten Les geven Orde in de klas houden Houding/ uitstraling

4

Page 5: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Lesfase Tijd Leerinhouden Didactische werkvormen: Wat doe jij als leerkracht?

Leeractiviteit: Wat doet de leerling?

Organisatie en/ofgroeperingvorm

Inleiding 10 min.

Introductie : getallen opnoemen ( tellen).

Interactievorm:Praten over de getallen.

Interactievorm:Terugblik waar was de leerling de vorige keer mee bezig

De leerling leeft zich in, in de getallen en eigen ervaringen.

De leerling praat over wat hij gehoord en zelf gezien heeft.

Organisatie:

Leermiddelen:Rekenmap:Maatwerk groen

LeermaterialenRekenblokjes

Groeperingvorm:Individueel

Kern 30 min.

De leerling leert om de gegeven instructie uit te voeren.

De leerling werkt in zijn/haar eigen rekenmap.

De leerling leert verhoudingen leggen tussen de hoeveelheden.

De leerling leert tellen en rekenen door middel van blokjes.

Instructievorm:Uitleggen wat de leerling moet doen.

Opdrachtvorm:Leren rekenen.

Samenwerkingsvorm:Ondersteunen bij de activiteit en les.Orde houden in de klas.

NakijkenGemaakte rekensommen.

De leerling luistert naar de instructie en luisteren naar de leerkrachten assistente.

De leerlingmaakt de gevraagde rekensommen en laat dit nakijken door de leerkracht en assistente.

Organisatie:

Leermiddelen:Rekenmap .Maatwerk groen.Prowise.

LeermaterialenRekenblokjes.Prowise.

Groeperingvorm:Individueel.

Slot 10 min.

De leerling leert zijn eigen gebruikte spullen op te ruimen als hij/zij klaar is met zijn werk.

De leerling leert zichzelf te uiten en te reflecteren op eigen handelen.

Instructievorm:Terugblik op de les.

Interactievorm:

Waar hebben we het over gehad?Wat heb je geleerd?Vond je het leuk?Wil je er nog iets over kwijt?

De leerling luistert en ruimt op.

De leerling praat, stelt vragen en luistert naar de leerkracht en assistente.

Groeperingvorm:Individueel.Klassikaal.Samenwerken.

5

Page 6: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Naam: Datum:Vak/vormingsgebied: spelling Doelgroep:Mentor: Docent FC:Competentie:

- Didactische competentie- Samenwerking met collega’s

Paraaf docent:

Thema/onderwerpAssisteren van de leerkracht

Aanleren van de letters met ondersteuning van de klankgebaren ( Trijntje de wit )

BetekenisWelke betekenis heeft het thema/onderwerp voor kinderen?

Zich voor te bereiden op de samenleving met betrekking tot het schrijven ( zelfredzaamheid).

BeginsituatieWat weten/kunnen de leerlingen al? Wat speelt mee?

5 leerlingen in de leeftijd van 10 t/m 13 jaar. De leerling kan al enige letters schrijven en klankgebaren hiervan. De leerling heeft kennis en heeft zich georiënteerd tot de letter M. De leerling kan de letters en klankgebaren opnoemen.

LesdoelWelke bedoeling heb je met deze activiteit? Basiskenmerken, brede ontwikkeling, specifieke kennis en vaardigheden.

De bedoeling is om de leerling voor te bereiden op de samenleving ( zelfredzaamheid m.b.t. het spelling)

De leerling stimuleren bij zijn/haar cognitieve ontwikkeling. De leerlingen om te leren gaan met zijn/haar vaardigheden zoals: klankgebaren, letters

schrijven. Door te herhalen en veel te oefenen is het mijn doel dat ze de letters en klankgebaren

begrijpen.

Persoonlijke aandachtspunten Les geven Orde in de klas houden Houding/ uitstraling

6

Page 7: Proeve van bekwaamheid - Werom Sjen | Waar hebben we …€¦  · Web view · 2016-02-18Author: Evita Groenewoud Created Date: 03/17/2015 08:30:00 Title: Proeve van bekwaamheid

Proeve van bekwaamheid

Lesfase Tijd Leerinhouden Didactische werkvormen: Wat doe jij als leerkracht?

Leeractiviteit: Wat doet de leerling?

Organisatie en/ofgroeperingvorm

Inleiding 10 min.

Introductie : letters opnoemen en schrijven ).

Interactievorm:Praten over de letters

Interactievorm:Terugblik: wat hebben wij de vorige keer geleerd.

De leerling leeft zich in, in de letters en eigen ervaringen.

De leerling praat over wat hij gehoord en zelf gezien heeft.

Leermiddelen: Trijntje de wit poster.Gelamineerde letters.

Leermaterialen ProwiseGynzyWisbordje

Groeperingvorm:IndividueelKlassikaal

Kern 30 min.

De leerling leert om de gegeven instructie uit te voeren.

De leerling leert de letters aan door de letter over te trekken in spellingsmap en letterboekje.

Instructievorm:Uitleggen wat de leerling moet doen.

Opdrachtvorm:Letters leren schrijven en de bijbehorende klankgebaren.

Samenwerkingsvorm:Ondersteunen bij de activiteit en les.Orde houden in de klas.

Nakijken gemaakteBladzijde letterboekje

De leerling luistert naar de instructie en luisteren naar de leerkracht en assistente.

De leerlingmaakt de gevraagde letter en laat dit nakijken door de leerkracht en assistente.

Organisatie:

Leermiddelen:SpellingsmapLetterboekjeProwiseGynzyWisbordje Letter stempels

LeermaterialenLetter stempelsMagneet letters

Groeperingvorm:IndividueelKlassikaal

Slot 10 min.

De leerling leert zijn eigen gebruikte spullen op te ruimen als hij/zij klaar is met zijn werk.

De leerling leert zichzelf te uiten en te reflecteren op eigen handelen.

Instructievorm:Terugblik op de les.

Interactievorm:Waar hebben we het over gehad?Wat heb je geleerd?Vond je het leuk?Wil je er nog iets over kwijt?

De leerling luistert en ruimt op.

De leerling praat, stelt vragen en luistert naar de lerares.

Groeperingvorm:IndividueelKlassikaalSamenwerken

7