Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun...

6
Gs: Natuurzaken (8) 1. water Les 4: Herhaling les 3 Lesdoelen: Kennis: De kinderen weten hoe een stoommachine werkt en kunnen dit uitleggen. Vaardigheden: De kinderen leren met bestaande kennis nieuwe ideeën te bedenken. (C) Houding: De kinderen leren om, door middel van samenwerken, gebruik te maken van elkaar kwaliteiten en kennis. Benodigdheden: - Digibord met powerpoint - Domino - a4’tjes (1 per tweetal) - Potloden Inleiding: De leerkracht start de les met herhaling van les 3. Hieruit moet naar voren komen welke machines de kinderen nog kennen (stoommachine, kerncentrale en waterkracht centrale). Dit doen ze door een domino te leggen. Na afloop wordt de domino besproken. Kern: De kinderen gaan een product bedenken die werkt met een stoommachine of op een andere manier die werkt volgens het principe van de stoommachine. Dit doen ze aan de hand van kick card. De leerkracht legt eerst de werkvorm “kick cards” uit (de uitleg is te vinden in “Thinking skills in de praktijk”). Daarna laat hij op het bord de kick cards zien. De kinderen mogen zelf weten welke kick card ze kiezen. Door middel van modellen laat de leerkracht zien hoe de kinderen informatie kunnen halen uit een kick card. Na de uitleg gaan de kinderen zelfstandig aan het werk met de werkvorm in tweetallen (een sterke leerling gekoppeld aan een zwakkere). Tip: Tijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als: Is dit praktisch voor mensen om te gebruiken? Kan dit op grote schaal worden uitgevoerd? Zullen er mensen zijn die jouw product willen? Zo nee, wat kun je doen om het te verbeteren? Zo ja, waarom dan? Afsluiting: In de afsluiting laat de leerkracht de kinderen een aantal producten presenteren. Daarnaast laat hij de kinderen kritisch kijken naar elkaars product en er feedback op geven.

Transcript of Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun...

Page 1: Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als:

Gs: Natuurzaken (8)1. water

Les 4: Herhaling les 3

Lesdoelen:Kennis: De kinderen weten hoe een stoommachine werkt en kunnen dit uitleggen. Vaardigheden: De kinderen leren met bestaande kennis nieuwe ideeën te bedenken. (C)Houding:De kinderen leren om, door middel van samenwerken, gebruik te maken van elkaar kwaliteiten en kennis.

Benodigdheden:- Digibord met powerpoint- Domino- a4’tjes (1 per tweetal)- Potloden

Inleiding:De leerkracht start de les met herhaling van les 3. Hieruit moet naar voren komen welke machines de kinderen nog kennen (stoommachine, kerncentrale en waterkracht centrale). Dit doen ze door een domino te leggen. Na afloop wordt de domino besproken.

Kern:De kinderen gaan een product bedenken die werkt met een stoommachine of op een andere manier die werkt volgens het principe van de stoommachine. Dit doen ze aan de hand van kick card. De leerkracht legt eerst de werkvorm “kick cards” uit (de uitleg is te vinden in “Thinking skills in de praktijk”). Daarna laat hij op het bord de kick cards zien. De kinderen mogen zelf weten welke kick card ze kiezen. Door middel van modellen laat de leerkracht zien hoe de kinderen informatie kunnen halen uit een kick card. Na de uitleg gaan de kinderen zelfstandig aan het werk met de werkvorm in tweetallen (een sterke leerling gekoppeld aan een zwakkere). Tip:Tijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als: Is dit praktisch voor mensen om te gebruiken? Kan dit op grote schaal worden uitgevoerd? Zullen er mensen zijn die jouw product willen? Zo nee, wat kun je doen om het te verbeteren? Zo ja, waarom dan?

Afsluiting:In de afsluiting laat de leerkracht de kinderen een aantal producten presenteren. Daarnaast laat hij de kinderen kritisch kijken naar elkaars product en er feedback op geven. De leerkracht stelt tijdens de afsluiting een aantal vragen om de leerdoelen te “toetsen”.Stel je dat de opdracht alleen had gedaan, zou het dan net zo goed zijn gegaan?

Koppeling thinking skills:Belangrijk tijdens deze les is dat de kinderen leren van elkaar. Tijdens veel thinking skills opdrachten wordt er een beroep gedaan op vaardigheden van kinderen; vooral intelligentere kinderen zijn hier goed in. Bij deze opdracht wordt er naast vaardigheden ook beroep gedaan op het creatief denkvermogen. Kinderen die normaal meer moeite hebben met thinking skills opdrachten, kunnen hier dus in uitblinken. Tijdens deze les heeft de leerkracht dan ook vooral als doel de kinderen te stimuleren gebruik te maken van elkaars kwaliteiten.

Page 2: Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als:

Bij 100 C◦ heeft water het …… bereikt. Kerncentrale

Het splijten van energie gebeurt in een….. Uranium

Bij een kerncentrale wordt ……. gesplitst, wat zorgt voor het verwarmen van water.

Vuur/brandstof

Dit is nodig om water te verwarmen in een

stoommachine. Turbine

De ……. in een waterkrachtcentrale draait door de kracht van water, waardoor de generator ook gaat draaien.

Generator

Page 3: Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als:

Dit wordt in een kern- en waterkrachtcentrale gebruikt

om energie op te wekken. Stoommachine

Deze machine wekt geen elektriciteit op. Stoom

Dit is een ander woord voor waterdamp. Radioactieve straling

Tijdens het splijten van uranium komt …… vrij, dit is

slecht voor het milieu. Waterkracht centrale

Deze machine produceert witte stroom. Kookpunt

Page 4: Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als:
Page 5: Web viewTijdens de loopronde kan de leerkracht de kinderen uitdagen door kritisch te zijn over hun product. Hierbij kan worden gedacht aan vragen als: