Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

500 B.C. waren er volgens Herodotus in Babylon jaarlijkse bruiden veilingen. De veilingen begonnen met de mooiste vrouwen waarna steeds minder aantrekkelijke vrouwen aan de beurt kwamen. Het was illegaal om vrouwen buiten een veiling om te verkopen. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Page 1: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast
Page 2: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

500 B.C. waren er volgens Herodotus in Babylon jaarlijkse bruiden veilingen. De veilingen begonnen met de mooiste vrouwen waarna steeds minder aantrekkelijke vrouwen aan de beurt kwamen. Het was illegaal om vrouwen buiten een veiling om te verkopen.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 2

Page 3: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Bij Christies* is in 200 jaar weinig veranderd

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 3

Page 4: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 4

Page 5: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 5

Page 6: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 6

Page 7: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Advantages:Creates Competition: When Bidders Compete, Sellers Win.Establishes a floor and eliminates the ceiling on pricingSeller has full control (when, where, how much, terms, conditions, etc).Fully transparent and recognized as being fair to all parties in the marketplaceOnly method that truly reveals the Current Fair Market ValueSatisfies Governmental and Judicial requirementsCreates excitement within the marketplaceCreates a sense of urgency that cannot be duplicated by any other methodBuyers come prepared to buyAuctions expose your assets to a larger pool of qualified buyersFully transparent! Sellers are welcome and encouraged to attend THEIR auction.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 7

Page 8: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

PROEFSCHRIFT van Jeroen Harink, oktober 2003 Bij Siemens is 25% bespaard op een ge-e-reverse-auctioned inkoopvolume van € 1 miljard(Financial Times, 19-06-02).

Bij Shell zijn tijdens circa 500 e-reverse auctions besparingen gerealiseerd van 14% tot 15% (CIPS, 09-2001).

Bij een anonieme organisatie in de luchtvaartindustrie is 12% op de kosten van een primair inkooppakket bespaard (Smeltzer, 2000).

US Postal Service heeft op een leasecontract van 5000 trucks 12,5% bespaard, waarbij de kwaliteit is toegenomen

het Amerikaanse leger heeft elektrische onderdelen voor patriot-raketten gekocht voor een inkoopprijs die 35% lager lag dan wat ze voorheen betaalde (Harris, 2001).

Procter & Gamble hebben met een e-reverse auction voor ‘potato flakes’ en ‘expatriate relocation services’ 29% respectievelijk 30% bespaard (Neff, 2000).

Bij GDA wordt gesproken over besparingen van 10% tot 15% (SupplyManagement, 03-2001)

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 8

Page 9: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

In 2000 eerste veiling Negometrix voor een ziekenhuis

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 9

Page 10: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Bekabeling, Binnen- en buiten fietsbanden, Bouwkundige-, elektrotechnische- en werktuigbouwkundige werkzaamheden, Cv ketels, Beveiliging en receptie diensten, Defibrillatoren, Drukwerk, papier, enveloppen, Eieren, Energie (aardgas en elektriciteit) b.v. voor Scholen 2012-2014, Frietvet, Geneesmiddelendistributie, Gordijnen, Handdoeken, Huur kantoorruimte, Infectieus afval, Kaarsen, Kassasystemen, Kleding uitgifte en inname automaten, Sloopwerkzaamheden, Microsoft licenties, mobiele en vaste telefonie, NEN inspecties, Ordners, Pacemakers en Leads, Paraplu's, Roodkoperenbuis, Schoonmaak, Sokken, Spuiten en naalden, Steriel chirurgisch afdekmateriaal, Steriele operatie schorten, T-shirts, Technische gassen, Tuin onderhoud, Tuinmeubilair, Uitbesteding salaris administratie, Ultra low temperature -80 graden vriezers, Verbandmaterialen, Verhuisdiensten, Voeding; dagvers, diepvries, DKW, Vouw- en rigide implanteerbare lenzen, Warme dranken automaten, Wasserijcontract, Wastafels, Werkplekautomatisering PC's en Beeldschermen,

Negometrix circa 3000 veilingen uitgevoerdWaarde > € 3 miljard Aantal veilingen per maand stabiel in laatste 3 jaar

Voorbeelden:

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 10

Page 11: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Inmiddels 17 medewerkersFocus op digitale aanbestedingen (5% met veiling), sterk in EMVI40% van de ziekenhuizen, 80% van de universiteiten, 2 provincies, 50 gemeenten, nutsbedrijven, maar ook enkele bedrijven (250 organisaties)

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 11 studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 11

Page 12: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Activiteiten Negometrix in België niet aan de aandacht ontsnapt

Graag kreeg ik een antwoord op de volgende vragen :1. Hoe reageert de geachte minister op dit Nederlandse initiatief om goederen aan te kopen via georganiseerde e-veilingen, waarbij de ziekenhuizen samenwerken ?

2. Meent hij niet dat dergelijke initiatieven moeten worden aangemoedigd en kan hij toelichten hoe hij initiatieven rond e-veilen in de gezondheidszorg concreet zal aanmoedigen in het licht van het vooropgestelde ontwerp inzake overheidsopdrachten ? Kan hij zijn standpunt uitvoerig toelichten ?

3. Heeft de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de voedselketen en Leefmilieu reeds onderzoek gevoerd naar onder meer het besparingspotentieel in dit verband ? Zo ja, kan de geachte minister dit toelichten ? Zo neen, waarom niet ?

4. Welke hindernissen van reglementaire en andere aard zouden het organiseren van e-veilingen voor het gezamenlijk aankopen van goederen kunnen dwarsbomen ? Kan de geachte minister deze hindernissen van reglementaire aard één voor één overlopen en aangeven of hij bereid is om ze aan te kaarten binnen de regering ?

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 12

Page 13: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Antwoord : Ik heb de eer het geachte lid als volgt te antwoorden.Het Nederlandse initiatief is zeker het bestuderen waard. Indien ziekenhuizen hun aankopen poolen in de hoop aldus een besparing te kunnen realiseren, dan verdient dit alle lof, ongeacht of dit elektronisch gebeurt. Zoals u weet, ben ik een voorstander van meer concentratie en meer specialisatie. Dergelijke initiatieven dragen daar zeker toe bij. Echter, als minister van Volksgezondheid valt het niet onder mijn bevoegdheden het aankoopbeleid van de Belgische ziekenhuizen op logistiek vlak te reguleren. Het behoort tot de taken en de zelfstandigheid van het ziekenhuismanagement om te beslissen op welke wijze zij hun aankopen verrichten. Ik dien het initiatief in deze dan ook aan de ziekenhuizen te laten. Ik noteer trouwens dat ook het Nederlandse project een initiatief van de sector zelf is. Dit belet anderzijds niet dat ik mijn diensten heb opgedragen dit van nabij te volgen.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 13

Page 14: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

Richtlijn 2004/17&18/EG van het Europees Parlement en de Raad van 31 maart 2004 betreffende de coördinatie van de procedures voor het plaatsen van overheidsopdrachten voor werken, leveringen en diensten

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 14

Page 15: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

(14) Aangezien het gebruik van de techniek van elektronische veilingen waarschijnlijk zal toenemen, moeten voor dergelijke veilingen een communautaire definitie en specifieke voorschriften worden opgesteld om ervoor te zorgen dat zij volledig in overeenstemming werken met de beginselen van gelijke behandeling, niet-discriminatie en transparantie. Daarom moet in die bepalingen staan dat dergelijke elektronische veilingen alleen gebruikt mogen worden voor opdrachten voor werken, leveringen of diensten waarvan de specificaties nauwkeurig kunnen worden bepaald. Het gebruik van elektronische veilingen stelt de aanbestedende diensten in staat de inschrijvers te verzoeken nieuwe, lagere prijsoffertes te doen, en wanneer de opdracht gegund wordt aan de inschrijver met de voordeligste inschrijving kunnen ook andere elementen van de inschrijvers dan de prijs worden verbeterd. Om ervoor te zorgen dat het transparantiebeginsel wordt nageleefd, mogen elektronische veilingen alleen gebruikt worden voor die elementen die elektronisch en zonder tussenkomst en/of beoordeling van de aanbestedende dienst geëvalueerd kunnen worden, d.w.z. alleen kwantificeerbare en in cijfers of percentages uitdrukbare elementen.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 15

Page 16: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

• 7. Een "elektronische veiling" is een zich herhalend proces langs elektronische weg voor de presentatie van nieuwe, verlaagde prijzen, en/of van nieuwe waarden voor bepaalde elementen van de inschrijvingen, dat plaatsvindt na de eerste volledige beoordeling van de inschrijvingen en dat hun klassering op basis van elektronische verwerking mogelijk maakt.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 16

Page 17: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

En niet alleen in Europa• In 2004, the White House Office of Federal Procurement Policy

(OFPP) issued a memorandum encouraging increased use of commercially available online procurement tools, including reverse auctions. In 2005, both the Government Accountability Office and Court of Federal Claims upheld the legality of Federal agency use of online reverse auctions. In 2008, OFPP issued a governmentwide memorandum encouraging agencies to improve and increase competitive procurement and included specific examples of competition best practices, including reverse auctions. In 2010, The White House Office of Management and Budget cited “continued implementation of innovative procurement methods, such as the use of web-based electronic reverse auctions” as one of the contracting reforms helping agencies meet acquisition savings goals.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 17

Page 18: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

William Vickrey of Columbia UniversityNobel prize 1996 deels voor veilingen theorie en Revenue Equivalence Theorem

Elke veiling vorm levert dezelfde verwachte uitkomst op

1. English Auction

2. Dutch Auction

3. First-price sealed-bid auction (envelop)

4. Vickrey auction, sealed-bid second-price auction

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 18

Page 19: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

• Er is een evenwichtswaarde waarvan het de bieder niet uitmaakt of hij de opdracht krijgt of niet: Opdrachtsinspanning + inkomsten (+ kosten inschrijving) = geen opdracht en geen inkomsten.

• In een envelop veiling gedragen bieders zich rationeel als ze een prijs bieden die hun verwachte waarde maximaliseert. Vanaf hun evenwichtswaarde verhogen ze hun prijs rekenend met een afnemende kans om te winnen maar met hogere inkomsten.

• Bij Engelse veilingen is deze kansberekening niet aan de orde omdat de andere biedingen bekend zijn. Bieders naderen hun evenwichtswaarde waarna ze stoppen met bieden.

• Er is maar één bieder die boven zijn evenwichtwaarde blijft, en dat is de winnaar. Engelse veilingen lijken per definitie een betere prijs te genereren maar dat is niet zo ….

Bid shading / bod afscherming.

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 19

Page 20: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

E FG H

evenwichtswaarde

afschermwaarde

Winnaar & Prijs Envelop veiling

Winnaar & Prijs Engelse veiling

AB

C D

Winnaar F was een micro-ecomisch efficiëntere contract patner geweest

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 20

Page 21: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

• Bij Engelse veilingen is deze kansberekening niet aan de orde omdat er de andere biedingen. Bieders naderen hun evenwichtswaarde waarna ze stoppen met bieden

• Er is maar één bieder die boven zijn evenwichtwaarde blijft, en dat is de winnaar.

• Deze 2 effecten vallen gemiddeld tegen elkaar weg, vandaar dat gemiddeld dezelfde prijs wordt behaald (Vickrey), maar door gokken soms een minder efficiënte winnaar

Engelse veilingen zijn beslist geen onverantwoorde loterijen voor bieders, integendeel, dit geldt eerder voor envelop biedingen

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 21

Page 22: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 22

Negometrix veilingen versus andere e-veilingen

Waarom veilen in ronden?

Page 23: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

VERTROUWELIJK

Daarom kunnen bieders het

beste zo laat mogelijk bieden.

vroege biedingen maken de kans op

winnen niet hoger en verlagen het prijsniveau

Z.g. verlenging lossen het probleem deels op, maar de essentie blijft: hoe later men biedt, hoe beter voor de bieder, en dus hoe slechter voor de inkoper

Tijd80% - 20%

Gevolg: 80% van de biedingen komen in

de (kritische) laatste 20% van de

tijd

Cen

tral

e kl

ok m

etho

de -

and

ere

veili

ngen

Page 24: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

tijd

Negometrix heeft dit probleem opgelost

80% 20%

Typisch verloop e-veiling in korte biedronden

1. Bieden zonder centrale kerkklok in korte biedronden van 1-4 minuten

2. Direct vanaf het begin worden biedingen door inkoop beoordeeld en voorlopig gegund

80%20%

80% van de tijd benut voor de

kritische eindfase >> geeft een

evenwichtigere prijsvorming

Typisch verloop e-veiling met vaste periode

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 24

Page 25: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

VeilingDeelnemers worden via internet aan elkaar gekoppeld.

De veiling begint op een afgesproken tijdstip.

(Foto veiling GGD A’dam)

GO !!

leveranciers

inkoper

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 25

Praktijk van een veiling.

Page 26: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 26

Page 27: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 27 studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 27

Page 28: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 28

Page 29: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 29

Page 30: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 30

Page 31: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 31

Page 32: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 32

Page 33: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 33

Page 34: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 34

Page 35: Veilingen worden al eeuwen succesvol toegepast

studievoormiddag 'e-Procurement - Hefboom voor een beter aankoopbeleid’ 29 november 2011, scherm 35