Lespakket SZvW leraren 7-8

8
Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 1 Docentenhandleiding groep 7 & 8 Inhoud Inleiding Doelstellingen Benodigde materialen Schaatsen en Zwemmen voor Water 2011 Aan de slag!

description

Het lespakket Schaatsen en Zwemmen voor Water leert kinderen alles over het belang van schoon en veilig drinkwater, over de waterproblematiek in Afrika maar ook over watergebruik hier in Nederland.

Transcript of Lespakket SZvW leraren 7-8

Page 1: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 1

Docentenhandleiding groep 7 & 8Inhoud• Inleiding

• Doelstellingen

• Benodigdematerialen

• SchaatsenenZwemmenvoorWater2011

• Aandeslag!

Page 2: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 2

InleidingLeukdatjeinjouwgroepaandachtgaatbestedenaanhetbelang

vanschoonwaterinAfrikaendebetekenisvanwaterinNederland.

Ditlesprogrammaiseengoedekwalitatieveaanvullingopdeactie

‘SchaatsenenZwemmenvoorWater’,eenlandelijketweejaarlijkse

actievanPlan.Hetlesmateriaalkanooklosvandezeactieindeklas

wordenbehandeld.Jouwleerlingenkunnenditjaarweerfanatiek

baantjeszwemmenenrondjesschaatsenvoorschoonenveiligdrink-

waterinAfrikaanselanden.Ookkunnenzijmethetthemawateraan

deslagmetbehulpvandigitalelesmoduleseneenfilm.Uwleerlin-

gendoenalgemenekennisopoverhetonderwerpwaterenervaren

watdebetekenisisvanwaterinhundagelijksleven.Daarnaastleren

zijoverdeproblematiekrondomwaterinAfrika.Hetlespakket

leentzichdanookuitstekendvooreenschoolbreedprojectoverhet

belangvanwater.

DoelstellingenNahetbekijkenvandefilmenhetwerkenmethetlesmateriaalkun-

nendeleerlingen:

• opdekaartAfrikaanselandenaanwijzenwaarwaterschaarsteen

gebrekaantoegangtotveiligdrinkwateraandeordevandedagis;

• redenenaangevenvoorhetbestaanvanwaterschaarsteengebrek

aantoegangtotveiligdrinkwater;

• begrijpenwatwaterschaarsteenonveiligheidbetekentvoor

kinderenvanhunleeftijdinontwikkelingslandenalsMali,Kenia,

ZambiaenBurkinaFaso;

• aangevenwatmensenindezeontwikkelingslandendaadwerkelijk

kunnendoenomdesituatieteverbeteren;

• aangevenhoewijinNederlandkunnenbijdragenaanduurzame

oplossingen;

• informatieverzamelenoverhetonderwerpenereenwerkstuk

overmakenofereenspreekbeurtoverhouden.

Benodigde materialen:• digiborden/ofcomputers;

• voorhetlesonderdeel‘Dejongenstegendemeisjes’:

- rekenmachines;

- grotevellenpapier;

- kleurpotloden;

- tweeemmersofplasticbekers;

- twee(waterdichte)tonnenofgroteemmers;

- stopwatch;

- scheidsrechtersfluitje.

Schaatsen en Zwemmen voor Water 2011, doet u mee?Omdatiederkindrechtheeftopveilig(drink)waterorganiseertPlan

ditjaarvoorde12ekeerdelandelijkescholierenactieSchaatsenen

ZwemmenvoorWater,voorkindereninAfrika.Wantvoormiljoenen

Afrikaansekinderenisveiligwaternietzovanzelfsprekendalsvoor

ons.Planwildaarsamenmetjouwschoolietsaandoendoortegaan

schaatsenenzwemmenvoorwater!

ProjectenDeopbrengstvandeactiekomttengoedeaangrote(drink)water-

projecten.Dezeprojectenrichtenzichopzowelwater,sanitairals

hygiëne.Bekijkopdewebsitewaardeopbrengstenditjaarnaartoe

gaan.

Wat kan Plan doen voor een geslaagde educatieve actie op uw school?Mochtjemetjouwklaswillenmeedoenaandeactie,danreserveert

Plandeijsbanenenzwembaden,zorgtvooreducatieveactiemateria-

lenenregeltbusvervoeralsdeijsbaanofhetzwembadbijjouinde

buurtnietoploop-offietsafstandis.VrijwilligersvanPlanondersteu-

nenjebijhetopzettenvandeactie.

Tijdensdeleskunjedrinkwaterproblematiekopeenspeelsemanier

aandeordestellenmethetlesmateriaal‘SchaatsenenZwemmen

voorWater’.Eengastlesofeenpresentatievandevrijwilligersvan

Planisookmogelijk!PlanNederlanddraagtgraagideeënaanalsje

ookdeonderbouwwiltbetrekkenbijdeactie.

Melduwschoolnuaanviawww.plan.nl/voorwater

Aan de slag!Hetdigitalelesmateriaalbestaatuit:

• eenintroductiefilmvandecharactersNiels&Natoma;

• eenstartquiz;

• filmvragen;

• doe-opdrachten;

• eeneindquiz.

IntroductieOmdekinderenvoortebereiden,houdtueenvoorgesprekoverhet

gebruikvanwater.Maakdekindereneropattentdathetvoorhen

denormaalstezaakvandewereldisdaterineenhuiskranenaan-

wezigzijnwaarschoondrinkwateruitkomt.Ookheeftiederewoning

eenwc(meestalzelfsmeerdanéénwc)eneenbadkamer(somsook

meerdere)meteendoucheensomsookeenbad.Daarnaastbeschik-

kendemeestehuishoudensovereenwasmachine.Tegenwoordig

Page 3: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 3

beschikkenookdemeestemensenovereenvaatwasser.Kortom:in

Nederlandhebbenweoveralomonsheenschoon(drink)water.Vraag

dekinderenofzekunnenradenhoeveelwaterzegemiddeldperdag

gebruiken.(Ditisca.150liter.Hoeveelliterisdatperjaar?)

Waterisooknodigvoordeindustrieendelandbouw.Ineen

elektriciteitscentralewordenbijvoorbeelddagelijksduizendenliters

koelwatergebruikt.Enomlandbouwproductentelatengroeien

enveetevoeden,hebbenweookveelwaternodig.Vraagofde

kinderenzichkunnenvoorstellenwathetzoubetekenenalsergeen

watermeeruitdekraanzoukomen.Verteldaterlandenzijnwaar

mensenbijnageenofhelemaalgeenschoonwaterhebben.Vertelde

kinderendatzeeenfilmgaanzien(drink)waterinAfrika.Verteldat

veelAfrikaanselandeneengebrekaanschoondrinkwaterhebbenen

laatuwleerlingenalvastnadenkenwatwezoudenkunnendoenom

desituatieteverbeteren.

Niels & NatomaNielsenNatomazijnde‘characters’/mascottesvanhetschool-

programma‘SchaatsenenZwemmenvoorWater’.Natomaisvan

Afrikaanseorigineeniseenfanatiekzwemster.NielsisvanHollandse

bodemenschaatstalent.Samenpresenterenzijdeshow‘Schaatsen

enZwemmenvoorWater’waarinzijdeleerlingendoordelesstof

voeren.Inhetintroductiefilmpjevertellenzijoverwaterinontwik-

kelingslandenenoverdesponsoractie.Nadatdeleerlingenditfilmpje

hebbenbekeken,beginnenzemetdestartquiz.

StartquizDestartquizbetrefteennulmetingoverhetonderwerpwater.

Wetendeleerlingendathetmenselijklichaamvoorhetgrootste

deeluitwaterbestaat?Wetendeleerlingenhetverschiltussen

grond-enoppervlaktewater?Bijdelaatstevragenvandequiz

verschuifthetaandachtsgebiednaarwaterinontwikkelingslanden.

Hetverdientdevoorkeurdeleerlingendestartquizindividueelte

latenmaken.Mochtunietbeschikkenoverpc’smaarwelovereen

digibord,dankuntudestartquizookklassikaalbehandelen.

Leerdoel

• Deleerlingendoenalgemenekennisopoverhetonderwerp

water.

Antwoorden

1. Hetlichaamvaneenmensbestaatvoorhetgrootstedeeluit

water.Welklichaamsdeelbestaatvoorwel85%uitwater?

Goede antwoord:C.hersenen

2. Bevrorenwater(ijs)weegt:

Goede antwoord:B.preciesevenveelalswaterinvloeibare

vorm

3. Alswaterverdampt,stijgtdewaterdampop.Hoogindelucht

koeltdewaterdampweerafenverandertinkleinedruppeltjes.

Hoenoemenwedit?

Goede antwoord:C.condensatie

4. Hoelangkaneenmenslevenzonderwater?

Goede antwoord:A.eenpaardagen

5. Hoeveelliterwatermoetjeongeveeropeendagdrinkenom

gezondteblijven?

Goede antwoord: B.2,5literwater

6. Alsjeziekbent,moetje:

Goede antwoord:C.meerwaterdrinkendanjenormaaldoet.

7. Hoeheethetsysteemvoordeafvoervangebruiktwater?

Goede antwoord:B.riolering

8. Eendeelvanhetwaterindewereldisdrinkwater.

Hoegrootisdatdeel?

Goede antwoord:A.minderdan1%vanalhetwaterisdrink-

water

9. Welkwaterwordtviaeenwaterputomhooggehaald?

Goede antwoord:B.grondwater

Page 4: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 4

10.Schoondrinkwateriseeneerstelevensbehoefte.Hoeveelmen-

senopaardehebbenteweinigtoegangtotschoondrinkwater?

Goede antwoord: C.ongeveer1miljardmensen

11.HoelangdoetiemanduitMaliergemiddeldoveromaanwater

tekomen?

Goede antwoord: C.zo’n30minuten

12.InAfrikawordenvaakkinderenerdoorhunoudersopuitge-

stuurdomwatertehalen.Meestalmoetendemeisjesdatdoen.

Waarommoetendemeisjesvakerwaterhalendandejongens?

Goede antwoord:A.Omdatdemeisjesminderbelangrijkwor-

dengevondendandejongens.Dejongensmogennaarschool

terwijldemeisjeswatermoetenhalen.

13.Inontwikkelingslandenwordenerdagelijksmensenziekomdat

zevervuilddrinkwaterhebbengedronken.Somsmetdedood

totgevolg.Kunjealtijdzienofdrinkwatervervuildis?

Goede antwoord: B.nee,jekuntnietaltijdzienofdrinkwater

vervuildis.

FilmquizDeleerlingenkijkensteedsnaareenkortfilmfragmentenbeant-

woordendaarnaeenvraag.

Leerdoelen

• Deleerlingenlerenover(drink)waterproblematiekinontwik-

kelingslanden.

• Deleerlingenontdekkenwelkeoplossingenerzijn.

• DeleerlingenlerenwatPlanviadeactie‘SchaatsenenZwem-

menvoorWater’kandoentegenwaterproblematiekinontwik-

kelingslanden.

Antwoorden

1. Waaromhalendekinderenlievergeendrinkwatermeeruitde

rivier?Kruisdegoedeantwoordenaan.

Goede antwoorden:

• Hetkostveeltijdomnaarderiviertelopenenwaterte

halen.Daardoormissenzelessenopschool.

• Hetrivierwaterisvervuild.Jekunterergziekvanworden.

2. Waardenkjedatveelmenseninontwikkelingslandenrivierwa-

terallemaalvoorgebruiken?

Goede antwoorden: alleantwoordenzijngoed

3. Vulachteriederebeweringinofdezewaarofnietwaaris.

Goede antwoorden:

1.InNederlandstroomtrioolwaterrechtstreeksnaarderivie-

ren.[nietwaar]

2.AlsjeineenAfrikaanserivierzwemt,isdekansgrootdatje

ookinwc-water

zwemt.[waar]

3.Rioolwaterinrivierenisslechtvoordedierenenplanten.

[waar]

4.Openriolenzijnbronnenbijverspreidingvanallerleiziektes.

[waar]

4. Vuldeontbrekendewoordenin.

Goede antwoorden:

Eenwaterpompzorgtervoordatgrondwateromhoogwordt

[gepompt/gehaald].Grondwaterisveiligeromtedrinkendan

[rivierwater/oppervlaktewater].Hetisnamelijkvanzichzelf

eenstukschonerenjehoeftnietoptepassenvoorgevaarlijke

[dieren/beesten/krokodillen/nijlpaarden/slangen].

5. Waaromkunnenerdooraldezewaterprojectenmeerkinderen

envooralmeisjesnaarschool?

Goede antwoord:

Vroegermoestendekinderen,vooraldemeisjes,vaaklange

afstandenafleggenomwatervoorhunouderstehalen.Dit

kostteveeltijdwaardoorzenietaltijdnaarschoolkonden.Nu

iservoldoendeschoonenveiligdrinkwaterbijdemenseninde

buurt.

6. Opdevierfoto’skunjezienwatermetdeopbrengstvande

actieisgedaan.Welkefotohoortbijwelkproject?Sleephet

fotonummernaarhetjuisteproject.

Goede antwoorden:

• latrinesbouwenfoto2

• voorlichtingoverschoonenveiligwatergevenaanmensen

uitdedorpenfoto3

• moestuintjesbijscholenaanleggenfoto1

• waterpompsystemenaanleggenfoto4

7. Watzeggendekindereninhetfilmfragment?

Goede antwoord: Doemeemetschaatsenenzwemmenvoor

water!

Page 5: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 5

De jongens tegen de meisjesInhetonderdeel‘Dejongenstegendemeisjes’lerendeleerlingen

opeenspeelsemaniermeeroverhetonderwerpwater.Hetfeit

datinveelAfrikaanselandenvrouwen(enmeisjesinhetbijzonder)

vaakeenondergeschikterolhebbenomdatzealsminderwaardig

wordenbeschouwd,vormtdeaanleidingomdejongenstegen-

overdemeisjesteplaatsen.Vanzelfsprekendisdewedstrijdniet

bedoeldomtetestenofvrouwendiscriminatieterechtis.Door

tweegelijkwaardigeteamstegenoverelkaartezetten,wordtjuist

deabsurditeitvandiscriminatievanvrouwen/meisjesbenadrukt.

Dewedstrijdbestaatuitdrieonderdelen,namelijk:

1. eenrekenopdracht

2. eeninzichtopdracht

3. eendoe-opdracht

Ubentdespelleider.Uhoudtdetijdindegaten(iedereopdracht

moetbinneneenbepaaldetijdwordenuitgevoerd)enbeoordeelt

iederekeerwelkteamheeftgewonnen.

Opdracht 1: WaterverbruikLeerdoelen

• Deleerlingenontdekkendatmenseninrijkelandendagelijks

velelitersschoondrinkwatergebruikenzonderdatzijhetinde

gatenhebben.

• Deleerlingenbegrijpendatschoondrinkwatereigenlijkheel

kostbaarisendatdeaanwezigheidervanvoorveelmensenin

dewereldhelemaalnietvanzelfsprekendis.

• Deleerlingenbegrijpendatzijzelfzuinigmoetenomgaanmet

hetgebruikvan(drink)water.

Antwoord

Nielswordtzaterdagochtendwakkervanhetgeluidvandewc

diewordtdoorgetrokken[6liter].Hetiseenbelangrijkedag

voorNielswanthijschaatst’smiddagsindefinalevaneengroot

schaatstoernooi.Kennelijkwashetzijnzusdiezojuistopdewc

zat.Wanthijhoortnudatzijinbadligt[115liter]tezingen,met

koptelefoonop.Slapenziternunietmeerinwantzijnzuszingt

ontzettendhardenvals.Danmaaropstaan.Hijdrinkthetglas

waterleeg[0,3liter/300milliliter]datophetkastjenaastzijn

bedstaatengaatnaardewc[6liter].Nadathijzijnhandenheeft

gewassen[1liter]gaathijnaardewoonkameromeencomputer-

speltespelen.Naeentijdjehoorthijzijnoudersdetrapafkomen.

Kennelijkheefteenvanhenzojuistdewasmachine[60liter]

aangezet.Hopelijkzittenzijnschaatsklerendaarin,wantdieheeft

hijvandaagnodig.Zijnvaderbegintdedagaltijdmeteenkopkof-

fie[0,2liter/200milliliter].Zijnmoederzeteenpotthee[1liter].

NahetontbijtgaatNielsnaardebadkamerendouchtongeveer

7½minuut[60liter].

6+115+0,3+6+1+60+0,2+1+60=249,5liter(of249

literen500milliliter)

NB:inprincipeis249,5literhetgoedeantwoord.Maaralseen

teameenanderantwoordgoedweettebeargumenteren,isdat

ookgoed.Tedenkenvaltdanbijvoorbeeldaan:

• deoudersvanNielszijnwaarschijnlijkooknaardewcgeweest

enhebbenhiernabeidenhunhandengewassen:249,5+14

liter=totaal:263,5liter;

• dewasmachinestaatnognietzolangaan.Dusslechtseendeel

vande60literisverbruikt.

Indiengeendevanteamsdevraagcorrectweettebeantwoorden,

winthetteammethetantwoorddathetdichtstbij249,5literin

debuurtkomt.

Opdracht 2: WaterzuiverenDoordezeopdrachtzullenleerlingendetechniekvanwaterzuive-

renbeterbegrijpen.Bekijknadezeopdrachtenmetuwleerlingen

naareenfilmpjeopinternethttp://www.schooltv.nl/beeldbank/

clip/20110519_drinkwater01waarintezienishoeschoondrinkwa-

terwordtgemaaktineenNederlandsewaterzuiveringsfabriek.

Leerdoelen

• Deleerlingenwordenzichervanbewustdatschoondrinkwater

nietvanzelfsprekendis.

Antwoord

6.Dewaterpomppompthetruwegrondwaternaarboven.

7. Desproeierszorgenervoordathetwatervoorheteerstin

contactkomtmetdelucht.

2.Devoorfilterbestaatuitgrindenzorgtervoordatderoest

achterblijft.

4. Hetwaterkomtvoordetweedekeermetluchtincontact.Dit

gebeurtombijvoorbeeldkalkteverwijderen.

1.Hetwaterwordtnógeenkeergefilterd.

5.Hetschonewaterwordtopgeslagen.

3.Dewaterpomppompthetdrinkwaterdoordeleidingennaar

dehuizen.

6

7

24

1

5 3

Page 6: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 6

Opdracht 3: WaterestafetteLeerdoelen

• Deleerlingenontdekkendatkinderen(envooralmeisjes)in

ontwikkelingslandenvaaklangeafstandenmoetenafleggenom

aan(drink)watertekomen.Vaakisditwaternieteensschoon.

• Deleerlingenlerendatwaterhaleneenfysiekzwareinspanning

isdieooknogtijdrovendis.Hierdoorkunnenveelkinderenniet

altijdnaarschool.

Ukuntdewaterestafettegoeduitvoerenophetschoonpleininde

buurtvaneen(buiten)kraan.Uheeftdantweetonnen/bakken/

groteemmersnodigwaarindeleerlingensteedshunemmerwater

leegkunnenkieperen.

Indiendezebuitenopdrachtteveeltijdengedoevergt,kuntude

opdrachtookuitvoereninuwklaslokaalofandereruimtebinnen

uwschool.Omeenwaterballettevoorkomen,kuntudetwee

tonnen/bakken/groteemmerswaarinhetwatermoetwordenver-

zameld,vervangendoortuiltjesof‘normale’emmers.Deemmers

waterdiedeleerlingenmoetenvervoerenkuntudanvervangen

doorplasticbekertjes.

Nadewaterestafettewordtduidelijkwelketeamdebattleheeft

gewonnen.

EindquizTerafsluitingmakendeleerlingendeeindquiz.Indienudeleer-

lingendestartquizindividueelhebtlatenmaken,kuntuhende

eindquizookhetbestindividueellatenmaken.

Deeindquizbetreftgrotendeelseenherhalingvandelesstofover

waterinontwikkelingslanden.Indiendeleerlingengoedhebben

opgeletbijdeverschillendelesonderdelenzoudenzedeeindquiz

foutloosmoetenkunnenmaken.Bijdeslotvragenwordenze

ertoeaangezetnatedenkenoverhundeelnameaandeactie

‘SchaatsenenZwemmenvoorWater’.

Antwoorden

1. Inveelontwikkelingslandenzijndesanitairevoorzieningen

nietgoed.Kruisaanwatweondersanitairevoorzieningen

verstaan?

Goede antwoorden: alleantwoordenzijngoed(wc’s,douches,

wasbakken).

2. Alssanitairevoorzieningenheelslechtzijn,moetenmensen

andereoplossingenbedenkenomzichschoontehouden.Ze

wassenzichdanbijvoorbeeldinmerenofrivieren.Welkegeva-

renkanditmetzichmeebrengen?

Goede antwoorden:alleantwoordenzijngoed.

3. Zetdezinnenindegoedevolgorde.

Goede antwoord:1–3–6–2–4–5.

4. Indeteksthieronderontbrekenenkelewoorden.Typdejuiste

woordenindetekst.Kiesuit:woestijn–drinkwater–neerslag

–regenseizoen–Sahara-plantjes

Goede antwoorden: Maliiseenvandearmstelandenter

wereld.Hetligttenzuidenvande[Sahara].InMalivaltmaar

weinig[neerslag/regen].Demeesteregenvaltinhet[regen-

seizoen].Doordatdegroeiendebevolkingveel(brand)hout

gebruiktenkuddendieren[plantjes]opeten,wordtdegrond

steedskalerenverandertin[woestijn].Voorveelmensenishet

eengrootprobleemomgeschikt[drinkwater]tevinden.

5. DoordaterindrogelandenalsMali,BurkinaFasoenZambia

steedsmeerbomenenplantenverdwijnen,breiddewoestijn

zichuit.Hierdoorwordthetnógmoeilijkeromaandrinkwater

tekomen.Hoekomtdat?

Goede antwoord: Erzijngeenbomenenplantenmeerdiehet

watereentijdjekunnenvasthouden.Nadathetheeftgeregend,

zakthetwaterveeltesneldiepwegindegrond.

6. InAfrikawordenveelkindereningezetomhunouderstehelpen

methunwerkofinhethuishouden.Sommigekinderenmoeten

bijvoorbeeldeenpaarkeerperdageenlangetochtmakenom

watertehalen.Welkgroteprobleembrengtdatmetzichmee?

Goede antwoord: B.Dekinderenkunnenteweinigofhelemaal

nietnaarschoolomdatzedaargeentijdmeervoorhebben.Ze

hebbendaardoormaarweinigkansopeengoedetoekomst.

7. Sleepdewoordennaardejuisteomschrijvingen.

Goede antwoorden:

• uitdroging;eenernstiggevolgvanhevigediarree:jeverliest

veelvocht;

• kindersterfte;hetergstewaterkangebeurenbijgebrekaan

schoonenveiligdrinkwater;

• bacteriënenvirussen;ziekteverwekkersdieinvervuilddrink-

wateraanwezigzijn;

• cholera;ziektediejekuntoplopendoorhetdrinkenvan

vervuilddrinkwater.

8. Indeteksthieronderontbrekenenkelewoorden.Typdejuiste

woordenindetekst.Kiesuit:dorpen-drinkwater-arme-scho-

len-kinderen-Afrika

Goede antwoorden:

•Planiseenontwikkelingsorganisatie.DatbetekentdatPlan

zichinzetvoormensenuit[arme]landen.Planrichtzich

vooralop[kinderen],omdatzijdetoekomsthebben.Maarhun

familieledenenmensenuithun[dorpen]profiterenmee.Plan

zorgtbijvoorbeeldvoordebouwvan[scholen]enhetontwik-

kelenvansystemenvoorschoonenveilig[drinkwater].

•PlanNederlandisactiefin48landenin[Afrika],Aziëen

Zuid-Amerika.

Page 7: Lespakket SZvW leraren 7-8

Schaatsen en Zwemmen voor Water Docentenhandleiding groep 7 & 8 7

9. Metdeopbrengstvandeactie‘SchaatsenenZwemmenvoor

Water’verzorgtPlanverschillende(drink)waterprojecten..Kruis

aanwelke.

Goede antwoorden: alleantwoordenzijngoed.

10.Planzorgterookvoordatmenseninontwikkelingslanden

trainingenkrijgenoverhygiëne.

Welkedrievoorbeeldengaanoverhygiëne?

Goede antwoorden:

-hetwassenvanjehanden

-poepenopdewcinplaatsvanindebosjes

-schoonwatergebruikenbijhetbereidenvaneten

Page 8: Lespakket SZvW leraren 7-8

ColofonHetlesmateriaal‘SchaatsenenZwemmenvoorWater’kwamtotstandinopdrachtvanPlan

enwerdgeproduceerddoorZornUitgeverijinsamenwerkingmetPlan.