Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6...

17
WFP-Rose_Ogola Project Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Thema: Voedselhulp Hoorn van Afrika is een project van Kids Moving the World ® WFP-Rose_Ogola WFP-David_Orr

Transcript of Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6...

Page 1: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

WFP-Rose_Ogola

ProjectHet WFP in deHoorn van Afrika

Groep 5/6 Thema: Voedselhulp

Hoorn van Afrika is een project van Kids Moving the World®

WFP-Rose_Ogola

WFP-David_Orr

Page 2: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Inhoudsopgave

• Introductie 2

• Verhaal 3

• Opdracht1 5

• Opdracht2 6

• Opdracht3 7

• Informatieleerkracht

- World Food Programme 8

- HoornvanAfrika 11

• Werkblad1 14

• Werkblad2 16

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Inhoudsopgave

ColofonDit is een uitgave vanKids Moving the Worldwww.kidsmovingtheworld.nl

Projectbureau Kids Moving the [email protected]

ProjectleidingKids Moving the World Caroline Bakker

Concept en auteurHazel Educatief AdviesAnica Schilperoord

FotografieWFP - World Food Programme

Illustraties, ontwerp en vormgevingSporeCreationbnoFleur Suijten

1

Page 3: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Introductie

Inleiding lesmateriaalDit lesmateriaal gaat over de humanitaire noodsituatie in de Hoorn van Afrika vanaf de zomer van 2011.IndelessenkrijgendekindereninformatieoverdesituatieindeHoornvanAfrikaenmakendekinderenkennismethetwerkvanhetWorldFoodProgramme(WFP)inditgebied.Hetlesmateriaalwordtaangebodenopvierniveaus.Elkniveauheefteeneigenthema:• Groep1/2 Transport• Groep3/4 Vluchtelingenkamp• Groep5/6 Voedselhulp• Groep7/8 HoornvanAfrika

Inhetonderdeel Informatie leerkracht kunt u meer lezen over de achtergronden van de situatie in de Hoorn van Afrika. Daarnaast krijgt u meer informatie over de organisatie en de werkzaamheden van het WFP.

Voor dit lesmateriaal is een Fotopresentatie gemaakt over de Hoorn van Afrika. Deze presentatie kanalsintroductiewordeningezetvoorallevierdeniveaus.IndefotopresentatiekrijgendekindereneenbeeldvandesituatieindeHoornvanAfrika.OokmakendekinderenkennismethetwerkvanhetWFP.Downloaddefotopresentatievandewebsite:www.kidsmovingtheworld.nl

Groep 5/6Voorgroep5/6ishetthemaVoedselhulp.Inditthemakrijgendekindereninformatieoverondervoedingenverschillendesoortenvoedselhulp.InhetonderdeelInformatie leerkracht staat aanvullende informatie over dit thema onder het kopje Hoorn van Afrika.

Leerdoelen• DekinderenbegrijpendatdeHoornvanAfrikauiteenaantallandeninAfrikabestaat• DekinderenkunnenenkelekenmerkenvanlandenuitdeHoornvanAfrikabenoemen• DekinderenkunnenenkeleovereenkomstenenverschillentussenNederlandenAfrika benoemen• DekinderenbegrijpendatveelmensenindeHoornvanAfrikahongerhebben• DekinderenbegrijpendatorganisatieszoalshetWFPhulpgevenaanmenseninde Hoorn van Afrika• Dekinderenbegrijpendateenlangdurigvoedseltekortkanleidentotondervoeding• DekinderenbegrijpendaterverschillendesoortenvoedselnodigzijnindeHoornvanAfrika• Dekinderenkunnenietsvertellenoverdeverschillendesoortenvoedseldiedoor hulporganisaties worden verstrekt

Lesverloop

Titel Activiteit Tijd Werkblad Inbeeld Fotopresentatie 15minuten www.kidsmovingtheworld.nl Verhaal Voorlezenverhaal 10minuten Opdracht1 Besprekenverhaal 10minuten Opdracht2 Welkvoedselvoorwie? 10minuten Werkblad1 Opdracht3 SpelMti 20minuten Werkblad2

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

2

Page 4: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Tijd: 10minutenMateriaal: Verhaal SupervoedselInstructie: Lees het verhaal Supervoedsel aan de kinderen voor.

Supervoedsel

Ghedikijktomzichheen.Overalstaanmensentewachtenmetkommen,bakkenenzakken.Iedereenstaatinderijvooreengrotepotmeteten.NuzijnGhedienzijnmoederaandebeurt.‘Dankuwel,’ zegt Ghedi tegen de vrouw die opschept. Hij heeft twee grote scheppen maïspap in zijn emmer gekregen.Ghedienzijnmoederbrengendepapsnelnaarhunplek.Zedelendepapmetderestvanhetgezin.Ghediheefttweegrotezusseneneenkleinbroertje.‘Hierneemeenhapje,’zegtGheditegenzijnbroertje.Zijnmoederschudthaarhoofd.‘EetjijhetmaaropGhedi,’zegtze.‘Ikgavanmiddagnaardegezondheidspost.’HetgaatnietzogoedmethetbroertjevanGhedi.Hijiszwakenheeftweinigzinomdepapteeten.Hijslaaptbijnadeheledag.SneleetGhediderestvandepapop.Hetisfijnomweerietsinzijnbuiktehebben.

‘Mam,vindjehetgoedalsikwatrondloop?’vraagtGhediaanzijnmoeder.Zijnmoederknikt.‘Zorgjedatjevoorhetdonkerterugbent?’vraagtze.‘Jamam,’zegtGhedi.Hijgeeftzijnbroertjeeenkusenzwaaitnaarzijnzussen.Hetiswarmbuiten.Ghedislenterteenbeetjerond.Overalzittenmensenmetzakken,kleden,pottenendeweinigeanderedingendiezemeehebbenkunnennemen.Ghediiseenpaardagengeledenaangekomenbijhetvluchtelingenkamp.Hetkampisovervol.Verderopwordteennieuwkampmettenten,wc’senwasplaatsengebouwd.Hetnieuwekampisbijnaklaar.NuwachtenGhedienzijnfamiliesamenmethonderdenanderemensentotzenaarbinnenmogen.Gelukkigwordterbuitenhetkampookvoedseluitgedeeld.‘Pssst,’klinkthetplotseling.Ghedikijktzoekendomzichheen.Danziethijeenjongenvoorzichtigglimlachen.AarzelendstektGhedizijnhandop.‘Hoi,’zegthij.Dejongenwenkthemdichterbij.‘IkheetErasto,’zegtdejongen.‘Zullenwespelen?’

Algauwzittendebeidejongensgebogenoverhunspel.Zehebbeneenbordinhetzandgetekendenspelsteentjesgezocht.GhediheeftzwartesteentjesenErastorode.ZespelenMtieenbordspelwaarbijjegoedvooruitmoetdenken.‘Zijnjulliehelemaalhierheenkomenlopen?’vraagtErasto.Ghediknikt.‘Heteerstestukkondenwemeerijdenopeenossenkar,’zegthij.Maardaarnahebbenwevijfdagengelopen.Weatenafentoeeenwortelvaneenplant.Maarmijnbroertjekandatnieteten.Hijisnogteklein.Daaromishijnuziek.’Ghediverplaatstzijnspelsteentje.‘Mijnvaderisachtergebleven,’vertelthijverder.‘Hijwasvervanonsdorpopzoeknaaretenvoorzijnkuddegeiten.Hetwasvooronsnietveiligomalleeninhetdorpteblijven.Duswezijnmeegegaanmetonzeburen.’

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Supervoedsel (deel1) Verhaal

3

Page 5: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

‘Vervelenddatjebroertjeziekis,’zegtErasto.Hijverzetzijnsteentje.‘Ikwoonhierverderopmetmijnvader,moederendriezussen,’vertelthij.‘Onsdorpwasaltijdheelmooiengezellig.Maardelaatste tijd is het minder leuk.’ Ghedi luistert zwijgend en schuift zijn steentje naar het midden van het spelbord.‘Doordedroogteisonzeoogstmislukt,’verteltErastoverder.‘Wehebbenweinigeten.Mijn vader is nu vaak weg. Hij doet allerlei klusjes om aan geld voor eten te komen.’ Ghedi denkt na. ‘Krijgjijgeenmaïspapbijhetkamp?’vraagthij.Erastoschudtzijnhoofd.‘Nee,’zegthij.‘Wijhebbenelkedagnogeenbeetjegierstofmaïspapdankzijmijnvader.Wijkrijgenafentoewelextrazakjesmetpoeder.Mijnmoedernoemthetsupervoedsel.Zestrooithetpoederoverheteten.’Erastobuigtzichoverhetspelbord.‘Hé,jehebtgewonnen!’zegthij.‘Zullenwenogeenpotje?’Ghedischudtspijtigzijnhoofd.‘Nee,’zegthij.‘Hetwordtdonker,ikmoetgaan.’Zieikjemorgenweer?’Erastokniktenthousiast.‘Totmorgendan!’

SnellooptGhediweerterugnaarzijnfamilie.Zijnmoederisalweerterugvandegezondheidspost.‘KijkeensGhedi,’zegtze.‘Jebroertjeheeftspeciaaletengekregen.’Ghedibekijkthetglimmendepakje.Erziteenkleverigesubstantieinenhetruikteenbeetjenaarnoten.‘Hetiseensoortsupervoedsel,’legtzijnmoederuit.‘Ikhebhetgekregenomdatjullieeentijdheelweinighebbengegeten.Erzittenallemaalextravoedingsstoffenin.Voorjouhebikookietsspeciaals.’Ghediopenthetpakjedathijvanzijnmoederkrijgt.Hetzijneensoortkoekjes.Hijproefteenbeetjevandebiscuitjes.‘Mmmm,lekker!’zegtGhedi.Zijnmoederkniktblij.Nuhebbenwijooksupervoedsel,denktGhedi.DatmoetikmorgenaanErastovertellen!

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep3/4 Handleiding

Supervoedsel (deel2) Verhaal

4

Page 6: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Opdracht 1 Bespreken verhaal

Tijd: 10minutenMateriaal: -

InfoInnoodsituatieszijnmensenvaakvolledigafhankelijkvanvoedselhulp.HetWFPverstrektdaneenbasispakketmeteenportiemeel,rijstofbulgur,peulvruchten,olie,zoutensuiker.DaarnaastverstrekthetWFPspecialeaanvullendevoedingvoorbepaaldedoelgroepen.InhetverhaalkrijgtdefamilievanGhedialsaanvullingCSB(CornSoyaBlend),eensoortmaïspapmetextravoedingsstoffenenvitamines.Zijkrijgenditomdatzijvluchtelingenzijnenlangeretijdweinigteetenhebbengehad.EenkantenklaaralternatiefvoorCSBzijnHEB’s(HighEnergyBiscuits)eensoortkoekjesmetextravoedingsstoffen. Omdat dit product kant en klaar is, wordt het vaak ingezet in situaties waarin niet gekooktkanworden.Voorkinderenonderdevijfjaar,zoalshetbroertjevanGhedi,zijnerspecialeproductenzoalsplumpynut.Ditiseensoortpindakaasreepmetextravitaminesenmineralen.Dezerepenwordeningezetbijgematigdeondervoeding.Inanderesituatieskunnenmensenzelfvooreenbepaaldehoeveelheidvoedselzorgen.Somsisdezehoeveelheidvoedselteweinigofontbrekenbepaaldevoedingsstoffen.Inhetverhaalkrijgtdefamilievan Erasto aanvullende voeding in de vorm van Sprinkles. Dit zijn zakjes met smaakloos poeder waar allebenodigdevitaminesenmineraleninzitten.Ditpoederwordendirectoverhetzelfgekookteetengestrooid.Erastonoemtditsupervoedsel.Ondervoedingisinveelgevallengoedtebehandelen.Metdejuistebehandelingennoodvoedingzijnkinderenerbinnenenkelewekenweerbovenop.

InstructieBespreekhetverhaalmetbehulpvandevolgendepraatvragen:• WaaromkooktdefamilievanGhedizelfgeeneten? Ghedi en zijn familie zijn gevlucht. Zij hebben weinig tot niets mee kunnen nemen en zijn afhankelijk van wat zij krijgen.• WaaromishetbroertjevanGhediziek? De familie heeft lange tijd weinig voedsel gehad. Vooral het jongere broertje heeft weinig kunnen eten. Hij is ondervoed.• HoemerkjedathetbroertjevanGhediziekis? Hij is zwak, heeft nergens zin in en slaapt veel.• WaaromisheteengoedtekendatGhedigaatspelen? Dit betekent dat Ghedi nog genoeg energie heeft. Hij is (nog) niet ernstig ondervoed.• WoontErastoookinhetvluchtelingenkamp? Nee. Erasto woont in een dorpje verderop. Hij is geen vluchteling.• HeeftErastogenoegteeten? Nee. De lokale bevolking is ook getroffen door de droogte. Zij hebben vaak nog wat basisvoedsel maar dat is niet voldoende. De lokale bevolking is ook afhankelijk van aanvullend voedsel van hulporganisaties.• Watissupervoedsel? Dit is voedsel waar extra voedingsstoffen, vitamines en mineralen aan zijn toegevoegd. • Welkesoortenvoedselhebjeallemaalgehoordinhetverhaal? Maïspap, gierst, zakjes met poeder, koekjes, kleverige notensubstantie.

5

Page 7: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Tijd: 10minutenMateriaal: Werkblad1(2pagina’s)PenKleurpotloden

Instructie1. Zorgvoorvoldoendekopieënvanwerkblad1(2pagina’s).2. Neemhetwerkbladmetdekinderendoor.Oppaginaéénstaatinformatieovervier soorten voedsel die door het WFP worden verstrekt. 3. Dekinderenlezendeinformatiebijdeviersoortenvoedseloppaginaéén.4. Dekinderenlezendeinformatiebijdevierportrettenvanmensendievoedselhulp krijgen op pagina twee. 5. Dekinderenzoekendejuistesoort(en)voedselvooriedereen.Zeschrijvendeletter(s) vanhetjuistevoedselbijelkportret.6. Dekinderenmogendeafbeeldingenkleuren.

Tip!Sommige mensen krijgen meerdere soorten voedsel.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Opdracht 2 Welk voedsel voor wie?

6

Page 8: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Tijd: 20minutenMateriaal: Werkblad26spelsteentjes,pionnetjeso.i.d.(steeds3dezelfde)

Instructie1. Zorgvoorvoldoendekopieënvanwerkblad2.2. Geefpertweekinderenéénwerkbladen6spelsteentjes.3. Neemhetwerkbladmetdekinderendoor.Ophetwerkbladiseenspelbordtezienvan het spel Mti. Dit spel wordt in het verhaal gespeeld door Ghedi en Erasto. Het spel wordt in tweetallen gespeeld.4. Neemdespelregelsmetdekinderendoor.

Spelregels Mti

Doel van het spel: de drie eigen spelsteentjes op een rechte lijn krijgen.

1. Iederkindneemtdriesteentjesvandezelfdekleur.2. Eénvandekinderenneemteensteentjeenlegtdatopéénvandekruispunten.3. Numaghetanderekindeensteentjeopéénvandekruispuntenleggen.4. Dekinderenleggenderestvandespelsteentjesomenomopkruispuntentotde steentjes op zijn.5. Nuverplaatsendekinderenomdebeurtéénvanhunspelsteentjes,totzehuneigen steentjesopéénlijnhebben.6. Jemagnietoverkruispuntenofsteentjesheenspringen.Jemagperbeurtmaaréén kruispunt verder gaan.

Tip!Dekinderenkunnenhetspelnatuurlijkookbuitenspelen.Indatgevaltekenenzeeenspelbordinhet zand of met krijt op het schoolplein. Als spelsteentjes kunnen ze steentjes, schelpjes, nootjes of anderbeschikbaarmateriaalverzamelen.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Opdracht 3 Spel Mti

7

Page 9: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

OrganisatieHet Wereldvoedselprogramma of World Food Programme (WFP) is een onderdeel van de internationaleorganisatievoorvredeenveiligheid,deVerenigdeNaties(VN).HetWFPgeeftvoedselhulp aan vluchtelingen, aan mensen in noodsituaties en aan langdurige ontwikkelingsprojecten inlandenmetvoedselproblemen.AllehulpenactiesvanhetWFPhebbenuiteindelijkalsdoelomhonger en armoede de wereld uit te helpen. De kracht van het WFP is dat de organisatie snel kan reagereninnoodsituaties.HetWFPredtlevensdoorvoedselsnelopdejuisteplektebrengen.Daarnaast heeft het WFP verschillende speciale programma’s om honger in de toekomst te voorkomen.Dezeprogramma’szettenbijvoorbeeldvoedselinomdeinfrastructuurvaneenlandteversterken en kennis te verspreiden.

EenvoorbeeldvaneenspeciaalprogrammavanhetWFPzijndeschoolmaaltijdendiewordenverzorgdinlandenmetvoedselproblemen.IndezelandenzorgthetWFPsamenmetdelokalegemeenschap voor maaltijden op school.

Kids Moving the World heeft verschillende gratis lesmodules waarin deze schoolmaaltijden centraal staan.DelesmodulesbestaanuiteenvoorbereidingindeklaseneengastlesdooreenGameGuide,waarbijeeninteractiefspelwordtgespeeldofaanpraktischeopdrachtenwordtgewerkt.Ziewww.kidsmovingtheworld.nl/lesmodules en klik door naar Landen Module of Malawi Module voor meer informatie.

DoelstellingenHetWFPisnaastaanbiedervanvoedselinnoodsituatiesvooralookpartnerbijhetopbouwenenondersteunenvansamenlevingenzodatzijzelfvoorzienendworden.Ditiszichtbaarinhetstrategischplanvan2008-2013datvijfdoelenheeft:1. Reddenvanlevensenbeschermenvanlevendehaveinnoodsituaties;2. Voorbereidenopnoodsituaties;3. Herstelenwederopbouwvanlevensnanoodsituaties;4. Verminderenvanchronischehongerenondervoeding;5. Eigen capaciteit van landen versterken om zo honger te verminderen.

ExpertiseOmhaartakengoedtekunnenuitvoerenheefthetWFPexpertiseopverschillendegebiedennodig.BinnenhetWFPzijnvijfhoofdgebiedenmeteigenteamsvanexpertsdiewaarmogelijksamenwerken.Dezevijfhoofdgebiedenzijn:

1. NoodhulpTijdensnoodsituatiesisvoedseléénvandeeerstezakendiegeregeldmoetenworden.Tijdisvancruciaalbelanginnoodsituaties.Hoesnellerdehulpterplaatseis,hoesnellermensengeholpenkunnenworden.Specialeteamsinventariserendebenodigdehoeveelheidvoedselendelogistiekesituatie.Zodradevoedselvoorradenterplaatsezijn,zorgthetWFPsamenmetregeringsinstantiesenNGO’s(niet-gouvernementeleorganisaties,dusonafhankelijkvaneenregering)vooreengoedeverdeling.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

World Food Programme Informatie leerkracht

8

Page 10: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

2. VoedingsexpertiseVoorelkprogrammaishetvangrootbelangdatdejuistevoedingwordtgeleverd.Hierbijgaathetniet alleen om de juiste hoeveelheid voedsel, maar ook om voedsel met de juiste voedingswaarden enhetsoortvoedselwatmensenineenbepaalderegioeten.Voedingsexpertsadviserenoverhetjuistevoedselpakketvooreenbepaaldesituatie.Sommigeprogramma’srichtenzichopspecialedoelgroepen.Metnamejongekinderenzijnkwetsbaarengevoeligvoorondervoeding.

3. Aankoop en bemiddelingDe meeste donoren geven geld aan het WFP. Het WFP moet zelf zorgen dat het juiste voedsel op dejuisteplekkomt.Expertsinaankoopenbemiddelingzorgenervoordathetbenodigdevoedseltegeneenzolaagmogelijkeprijswordtingekocht.Daarbijwordtgeprobeerdhetvoedselintekopenopeenplekdiezodichtmogelijkbijdeeindbestemmingligt.Ditbespaarttransportkostenenstimuleert de lokale economie.

4. Voedsel veiligheidsanalyseEenspeciaalteamvananalistenbrengtvoorelklandwaarhetWFPactiefisdesituatieinkaart.Hiervoormakenzijeenvoedselveiligheidsanalyse.Hierinkomtbijvoorbeeldtestaan:a. Voorwieisdehulp?b. Omhoeveelmensengaathet?c. Waarwonendezemensen?d. Waaromhebbendezemensenhonger?e. Welkegroepenzijnkwetsbaarvooreennatuurrampofanderecrisis?Aldezegegevenswordenverwerktinrapportenenbijvoorbeeldoverzichtskaarten.

5. LogistiekHetisvaaklastigomvoedselopdejuisteplaatstekrijgen.Innoodsituatiesisdenormaleinfrastructuurmeestalbeschadigd.Bijoverstromingenzijnwegennietbegaanbaarenbruggenstukgeslagen.Daarnaastkunnensommigegebiedenonveiligzijnalsgevolgvanconflicten.Alsgebiedenniettoegankelijkzijnperweg,spoorofrivierwordenalternatievengezocht.Innoodsituatieswordensomsvoedseldroppingsgedaanmetbehulpvanvliegtuigenofhelikoptersingezetomvoedselteverplaatsen.Eenandereoptieisdeinzetvanlokaletransporteurs.Zijgebruikenhuneigenvervoersmiddelenomhetvoedselopdejuisteplaatstekrijgen.Indatgevalwordennaasttrucksenossenkarren ook ezels, olifanten en kamelen ingezet.

SamenwerkingHetWFPisalsonderdeelvandeVNeenonafhankelijkeorganisatie.RegeringenkunnenaltijdeenberoepdoenophetWFPongeachtdepolitiekesituatieineenland.HetWFPisvolledigafhankelijkvanvrijwilligebijdragenomhaarwerktefinancieren.Regeringenzijndegrootstedonoren.InnoodsituatiesdoethetWFPeenberoepopdeinternationalegemeenschapvoor geld en voedselhulp. Deze hulp kan worden gegeven in de vorm van geld, voedsel of bijvoorbeeldlogistiekeondersteuning.VerschillendebedrijvenondersteunenhetWFPmetbehulpvanhuneigenexpertiseophetgebiedvanvoedingoftransport.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

World Food Programme Informatie leerkracht

9

Page 11: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

HetWFPwerktnauwsamenmetandereonderdelenvandeVNzoalsdevoedsel-enlandbouworganisatieFAO,vluchtelingenorganisatieUNHCRenhetkinderfondsUNICEF.DaarnaastwordtwaarmogelijkenwenselijksamengewerktmetverschillendeNGO’senlokaleorganisaties.SomswordthetWFPdetoegangtoteengebiedontzegd,terwijleenandereNGOdaarwelmagopereren.Lokaleinstantieszijnzekerbijdeuiteindelijkevoedselverdelingheelbelangrijk.Erwordtveelsamengewerktmetlokaleleidersomtezorgendathetvoedselbijdejuistepersonenterechtkomt.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

World Food Programme

10

Page 12: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Hoorn van Afrika Informatie leerkracht

Humanitaire crisisRonddezomervan2011wordtduidelijkdatzichindeHoornvanAfrikaeenhumanitairenoodsituatieontwikkelt.Ongeveer13miljoenmensenzullenwordengetroffendoordelangdurigedroogte,devoedselcrisisenhetconflictinSomalië.HetgetroffengebiedwordtdeHoornvanAfrikagenoemdvanwegedekarakteristiekehoornvormigeomtrek.Hetgetroffengebiedomvateenviertallanden in Oost-Afrika:• Somalië• Ethiopië• Kenia• Djibouti

HetepicentrumvanderampligtinSomaliëenheeftookgrotegevolgenvoormetnamedebuurlandenKeniaenEthiopië.

OorzakenDedirecteoorzaakvandevoedselcrisisisdeextremedroogtediegrotedelenvandeHoornvanAfrikatreft.Dezeperiodevandroogteisingezetmethetslechteregenseizoenvanseptember-november2010.Verschillendeanderefactorenhebbenheteffectvandevoedselcrisisversterkt.IncombinatiemethetconflictinSomaliëheeftdevoedselcrisiszichontwikkeldtoteenhumanitairenoodsituatie.

Extreme droogteIndevierregenseizoenenvan2010en2011isextreemweinigregengevallen.Ditheeftgezorgdvooréénvandedroogsteperiodesin60jaar.Inveeldrogegebiedenlevenmensenvanlandbouwenveeteelt.Normaalgesprokenkunnenzijhiermeeinhuneigenonderhoudvoorzien.Doordelangdurige droogte zijn veel oogsten mislukt en is er een hoge veesterfte. Hierdoor is er weinig aanbodvanvoedsel.Hetgevolgisdatdelokalevoedselprijzenenormzijngestegen.Demeestemensenkunnendezeprijzennietbetalen.

Deextremedroogteiseennatuurrampdietemakenheeftmetdehuidigeklimaatverandering.Klimaatverandering en met name de mogelijke oplossingen zijn een actueel politiek onderwerp. Inditgevalwordenmetnamedehumanitairegevolgenheelduidelijk.Door de klimaatverandering heeft zich de afgelopen jaren een enorme stijging van weergerelateerde rampenvoorgedaan,zoalsoverstromingen,orkanenenextremedroogte.Kwetsbaregemeenschappenzijnonvoldoendevoorbereidopdezerampen.

11

Page 13: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

KidsMovingtheWorldheefteenspecialelesmodulewaarinklimaatveranderingenhetbroeikaseffectcentraalstaan.DegratislesmodulebestaatuiteenvoorbereidingindeklaseneengastlesdooreenGameGuidewaarbijeeninteractiefspelwordtgespeeld.Ziewww.kidsmovingtheworld.nl/lesmodules en klik door naar Planet Me Module voor meer informatie.

Conflict in SomaliëInSomaliëisal20jaareenburgeroorloggaandetussenverschillendestammenengroeperingen.Zijvechtenmetelkaarommacht,geld,veeenreligie.DeonveiligesituatiezorgtbinnenSomaliëvoorvluchtelingenstromen naar de regio rondom de hoofdstad Mogadishu. De (voedsel)druk op deze regioishierdoorgroot.VeelmensenvluchtenooknaardebuurlandenKeniaenEthiopië.Dereisnaardebuurlandenisvaaklang,zwaarengevaarlijk.Veelkinderendieindevluchtelingenkampenaankomenzijnhierdoorverzwaktenondervoed.DeconflicteninSomaliëbemoeilijkendehumanitairehulp.Delenvanhetlandzijnonveiligeninsommigegebiedenhebbenhumanitairehulporganisatiesbeperktetoegang.

DejarenlangeburgeroorloginSomaliëzorgtvoorveelonrust.Deburgeroorlogisontstaandoordatverschillendegroeperingendemachtinhandenwillenkrijgen.Zijkunnenhetnieteenswordenoverwelkepartijderegeringmagvormen.In2004werddoorverschillendestammeneenovergangsregering gevormd voor vijf jaar. Deze regering wordt niet door iedereen erkend en vanaf 2006brakenalweerconflictenuit.Deovergangsregeringkandusnietinhethelelandvooreenveiligesituatiezorgen.Inhetnoordenzijntweegebieden,SomalilandenPuntlandwaarhetrelatiefrustigis.DeradicaalislamitischegroeperingAlShabaabismetnameactiefinhetzuidenvanSomalië.AlShabaabvechttegendeovergangsregering.WeinighulporganisatieskunnenofmogenwerkenindegebiedendieondercontrolestaanvanAlShabaab.Degebiedenzijnonveiligvanwegedegevechten,maarookomdathulpverlenersbedreigdofontvoerdwordenvoorlosgeld.AlShabaabhoudtinZuid-Somaliëongeveer2miljoenmensenvast.ZijhebbenhetWFPdetoegangtotditgebiedontzegd.

SituatieschetsDe hongersnood wordt ook wel de Children’s faminegenoemd.Onderde13miljoenmensendiewordengetroffendoorderampzijnveelkinderenvanonderdevijfjaar.Zo’n75%vandevluchtelingenuitSomaliëzijnkinderen.Deoverige25%bestaatvoorhetgrootstedeeluitvrouwen(moeders).DeverwachtingisdatinheelZuid-Somaliëhongersnoodzalontstaan.HetWFPhooptrondde11,5miljoenmensentekunnenvoorzienvanvoedselhulp.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Hoorn van Afrika Informatie leerkracht

12

Page 14: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Hieronder vallen de volgende aantallen: • Somalië 3,7miljoen• Ethiopië 3,7miljoen• Kenia 2,7miljoen• VluchtelingeninEthiopië 226.000• VluchtelingeninKenia 496.000

DevluchtelingenkampeninSomalië,EthiopiëenKeniazittenovervol.Vluchtelingendieaankomenworden vaak opgevangen in een doorgangskamp. Hier worden zij geregistreerd en krijgen zij eenpolsbandje.BijaankomstkrijgendevluchtelingenvanhetWFPeenvoedselrantsoenvoortweeweken.Daarnaastkrijgenzijeenpakketmetanderebenodigdheden(zeep,keukenspullen,dekens,jerrycans,muskietennetten)vandeUNHCR.EenWFPvoedselpakketbestaatuiteenhoeveelheid meel of rijst, peulvruchten, zout, olie en suiker. Vaak wordt dit aangevuld met speciaal gemengdvoedselzoalsCSB(CornSoyaBlend).Ditiseensoortpapvangraanensojametextravoedingsstoffen.VoorkinderenonderdevijfjaariserCSB-plus.

Indezenoodsituatiewordenmetnamekinderenonderdevijfjaarbedreigd.Veelvandezekinderenzijnmatigtotzwaarondervoed.NaastdenormaleWFPvoedselpakkettenisdaaromveelvoedselmetextrahogevoedingswaardennodig.Ditvoedseliscruciaalvooreengoedelichamelijkeengeestelijkeontwikkelingvanjongekinderen.VoorbeeldenvanditspecialevoedseldatinvluchtelingenkampenwordtvertrektzijnCSB,Plumpynut(kantenklarepindakaasrepenmetextravitaminesenmineralenspeciaalvoorjongekinderen)enHighenergybiscuits(biscuitsmetextrahoge voedingswaarde).

DonatieGebaseerdopdegemiddeldekostenvanWFPoperatiesinhetgebiedis$0,50perpersoonperdagnodigomiedereenvanvoedseltekunnenvoorzien.HetWFPheeftintotaal$767miljoennodigtotdevolgendeoogstinjanuari2012.VoordetotaleVNorganisatieisdit$1,5miljard.

HetWFPheeftalveelbijdragenvanregeringen,particulierenenbedrijvenmogenontvangen.AlsumetuwschooleenbijdragewiltleverenaanhetwerkvanhetWFPinhetgetroffengebied,kuntuterechtopdewebsitevanhetWFP:www.wfp.org UiteraardkuntuookandereorganisatiesenNGO’sondersteunenbijhunwerk.Hiervoorkuntubijvoorbeeldterechtopdewebsitevandesamenwerkendehulporganisatiesvangiro555:www.giro555.nl

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Handleiding

Hoorn van Afrika Informatie leerkracht

13

Page 15: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Naam:

Opdracht2Welkvoedselvoorwie?

Leesdeinformatiebijelksoortvoedsel

InstructieHieronderstaanviersoortenvoedseldiedoorhetWFPwordenaangebodenindeHoornvanAfrika.Elk soort voedsel heeft een letter.

1. Leesdeinformatiebijdeviersoortenvoedselopdezepagina.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Werkblad1

Voedselpakket

Pakketbasisvoedselvoormensendieniets

teetenhebben.Bevat:

• Meel/Rijst/Bulgur • Suiker

• Peulvruchten • Zout

• CSB(mengselmaïspap) • Olie

HEB’s - Aanvulling

Eensoortkoekjesmetextravoedingsstoffen.Wordt ingezet voor mensen die langere tijd weinig voedsel of voedingsstoffenhebbengehad

Sprinkles - Aanvulling

Eensoortpoederwaarallebenodigdevitamines en mineralen in zitten. Wordtingezetbijtekortaanbepaaldevoedingsstoffen, als aanvulling op eten wat mensen zelf verzorgen.

Plumpy nut - Aanvulling

Eensoortpindakaas-reepmetextravita-

mines en mineralen voor kinderen onder

devijfjaar.Wordtingezetbijmatige

ondervoeding.

A

B

C

D

14WFP/AlexandraMorris

WFP/Rein Skullerud

WFP/Rein Skullerud

WFP/Rein Skullerud

Page 16: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Naam:

Opdracht2Welkvoedselvoorwie?

Schrijfdeletter(s)vanhetjuistevoedselbijelkportret.

InstructieHieronder staan vier portretten van mensen die voedselhulp krijgen van het WFP.1. Leesdeinformatiebijdevierportrettenvanmensendievoedselhulpkrijgen.2. Zoekdejuistesoort(en)voedselvooriedereen.Kijkhiervooroppagina1vanwerkblad1.3. Schrijfdeletter(s)vanhetjuistevoedselbijelkportret.

Tip!Sommige mensen krijgen meerdere soorten voedsel.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Werkblad1

Kadago

Jongenvan8jaar.

Woont in een dorpje

in Kenia. Heeft elke

dagtweesobere

maaltijden. Nadifa

Moeder van twee kinderen.Netaangekomen in vluchtenlingenkamp. Heeft langere tijdgeen eten gehad....

Ibrahim

Jongenvan2jaar.Netaangekomeninvluchtelingenkamp. Heeft langere tijd geen eten gehad.

Amina

Meisje van 8 jaar.

Netaangekomenin

vluchtelingenkamp.

Heeft langere tijd

geen eten gehad.

15

Page 17: Groep 5/6 Thema: Voedselhulp · 2011. 9. 7. · Het WFP in de Hoorn van Afrika Groep 5/6 Handleiding Opdracht 1 Bespreken verhaal Tijd: 10 minuten Materiaal: - Info In noodsituaties

Naam:

Opdracht3Spel Mti

Speel het spel

InstructieVeelkinderenindeHoornvanAfrikazijnondervoed.Zijhebbenweinigenergieomtespelen.Alsdekinderenweergezondzijn,spelenzeheelgraag!Speeljijookmee?Volgdeaanwijzingenvan jouw juf of meester.

Het WFP in de Hoorn van Afrika

Groep 5/6 Werkblad2

16