Veilinghaven

_Veilinghaven

Veilinghaven Utrecht

Transcript of Veilinghaven

Page 1: Veilinghaven

_Veilinghaven

Page 2: Veilinghaven
Page 3: Veilinghaven

_Veilinghaven Utrecht

De Havenpost in Utrecht is het sluitstuk in de ontwikkeling van een historische haven direct naast de Jaarbeurs. Het gebouw is een knappe puzzel voor een overvol programma op een uiterst krap kavel. Samen met enkele industriële relicten vormt de ha-venpost een aangenaam decor voor de nieuwe appartementen en eensgezinswoningen rondom de voormalige Veilinghaven.

De VeilinghavenDe Veilinghaven was ooit een belangrijke locatie voor de veiling van groente en fruit. Na het sluiten van de veiling werd de bedrijvigheid in beperkte mate voorgezet met de overslag van zand en grind.Enkele trechters en een kraan waren de laatste getuigen van deze functie. Twaalf jaar lang heeft de Initiatiefgroep Historische Haven (o.a. Michael van Leeuwen en Mariken van Nimwegen) zich enthousiast ingezet om de haven nieuw leven in te blazen. Het plan omvatte naast het terugbrengen van vier trechters en een kraan ook de realisatie van een havenloods met gemeenschappelijke voorzieningen voor 14 historische schepen die in de haven een legplaats kunnen huren langs een nieuw ingerichte kade. Dé blikvanger in de haven is het Utrechts Statenjacht, een reconstructie van een statenjacht uit 1746 dat volgens de originele tekening is herbouwd. ’s Winters meert het schip aanbij de steiger van de havenpost, die aanvankelijk uitsluitend was bedoeld als verblijfsruimte voor de vrijwillige bemanning. Nu is de havenloods voor het grootste gedeelte in gebruik als restaurant. In ruil voor een eigen plekje in de havenpost kan het kleurrijke schip bij de exploitatie van het restaurant betrokken worden, voor een borrel aan dek of een etentje in het vooronder.

Drie onder een kapDe historische haven vormt een belangrijk onderdeel van de openbare ruimte in de nieuwbouwwijk Parkhaven. In deze grootste binnenstedelijk VINEX-locatie werden in opdracht van Bouwfonds Fortishonderden woningen ontworpen door gerenommeerde architectenbureaus zoals AWG, Robbrecht & Daam en MacCreanor Lavington. Niet voor niets wilde de ontwikkelaar hun informatiecen-trum ook een plekje geven in de havenpost. Zo diende zich voor het gebouw met een footprint van 64m² een derde gebruiker aan. Het met donkere baksteen bekleedde hoofdvolume volgt de contouren van de kleine kavel, dat zich half op de kade en half in het water bevindt.

Om extra ruimte te winnen is het gebouwtje hoger dan in de steden-bouwkundige randvoorwaarden was voorzien. Maar het meest opvallende element waarmee het vloeroppervlak werd vergroot, zijn de erkers die als transparante of meer gesloten doosjes aan de vier gevels zijn bevestigd. De paarse klinkers onttrekken een internestaalconstructie aan het oog waar de uitbouwtjes, evenals het vier meter uitkragende terras, aan hangen. Elke erker heeft zijn eigen detaillering en is soms letterlijk als aparte ruimte opgevat, waardoorafzonderlijke groepen er gebruik van kunnen maken.

linkerpagina: de Veilinghaven

rechterpagina: situatie pag. 3

_VeilinghavenHavenpost . Utrecht . opdrachtgever Bouwfonds

opgeleverd april 2008 . 1000 m2

Page 4: Veilinghaven

_Havenpost

Page 5: Veilinghaven

links: de havenpost

rechts: plattegronden en doorsnede

1 kelder

2 entree

3 werkruimte ‘statenjacht’

4 spoelkeuken

5 keuken

6 restaurant

7 terras

8 patio

9 technische ruimte

begane grond 1e verdieping 2e verdieping

9 9

1

pag.5

Page 6: Veilinghaven
Page 7: Veilinghaven
Page 8: Veilinghaven

_U-trechters

Page 9: Veilinghaven

linkerpagina: de U-trechters

rechterpagina: doorsnede en impressies pag. 9

Page 10: Veilinghaven
Page 11: Veilinghaven
Page 12: Veilinghaven

_Havenloods

Page 13: Veilinghaven

links: De Havenloods

rechts: spantconstructie / units

doorsnede

plattegrond

1 units

2 multifunctionele ruimte

3 steiger

4 keuken

5 toiletruimte

6 technische ruimte

1 1 32

2 2

1 45

Page 14: Veilinghaven

mh,j,mnm.

Page 15: Veilinghaven

Architectuurbureau Sluijmer en van Leeuwen . UtrechtKerkstraat 21 . 3581 RA Utrecht . T 030 231 87 61 . F 030 23 67 965 . www.architectuurbureau.nl

verantwoording beeldmateriaalCornbreadworks

Architectuurbureau