LV PO_Griezelplaats Met Houtskool
-
Upload
nathalie-yue -
Category
Documents
-
view
89 -
download
0
Transcript of LV PO_Griezelplaats Met Houtskool
1
Lesvoorbereiding Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs
Naam De Baere Nathalie
Cluster EN-PO
Groep 2 OSO 26 Academiejaar 2009-2010
Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs Kattenberg 9, BE-9000 Gent
Tel. 09 269 98 06 _ Fax 09 269 98 19 E-mail: [email protected]
Stageschool Stageles
Naam College van de Paters Jozefieten Datum 16/11/2009
Adres Brusselsesteenweg 459 9090 Melle Vak Plastische Opvoeding
Naam vakleraar L. Menschaert Lesonderwerp Griezelplaats met houtskool
Afdeling Latijnse Lesuur
Leerjaar 1ste leerjaar A Aantal lln
24 Lokaal TE
Beginsituatie
Inhoudsgebonden * De leerlingen brengen het volgende materiaal mee voor deze les:
- Een vod - Watten
* De les bestaat uit 2 lesuren van telkens 50 minuten die na elkaar gegeven worden (100 min totaal).
Persoonsgebonden /
Schoolse en/of situationele gegevens
Doordat de leerlingen bij het begin van de les en na de pauze van de speelplaats komen, gaat er tijd van de les verloren. Meestal is dit een 5-tal minuten.
van 15.45 uur tot 16.35 uur
van 14.45 uur tot 15.35 uur
2
ALGEMENE VAARDIGHEDEN EN ATTITUDES. • 1.4 Attitudes
- 15 De leerlingen leren zich kritisch opstellen ten opzichte van eigen werk en dat van anderen en om kritische bedenkingen ten aanzien van hun creatieve uitingen te aanvaarden en te verwerken.
VAKOVERSCHRIJDENDE EINDTERMEN • De leerlingen kunnen hun werktijd plannen en het nodige materiaal selecteren en ordenen.
LEERPLANDOEL(EN):
• Psycho-motorisch Onderzoek/vormgeven 15. Mogelijkheden en beperkingen van materialen en technieken exploreren
• Cognitief Onderzoek/vormgeven 9. Eigen ideeën, gevoelens, fantasieën in twee en drie dimensionale beelden uitdrukken
Bronnen Bijlagen
• http://www.artrenewal.org/asp/database/image.asp?id=2012
• http://www.beckersbakeryanddeli.com/images/Cakes/Halloween%20Bat%20Orange.bmp
• http://etc.usf.edu/clipart/19400/19413/cobweb_19413_lg.gif
• http://lh6.ggpht.com/_XxswpAIz2oE/R6eKLj-4sVI/AAAAAAAAAPA/9bxYp0AFe9c/100_0605.jpg
• http://farm4.static.flickr.com/3208/2764115232_6c2cab5d52.jpg
• http://keoughp.files.wordpress.com/2007/02/fullmoon72.jpg
• http://www.flickr.com/photos/22715010@N00/421246733
• http://media.photobucket.com/image/wolf%20moon/Syndo1/wolf_moon_szab.jpg
• http://images.chron.com/blogs/momhouston/scary.halloween.house.jpg
• http://www.software112.com/images/Desktop/Screen-Savers--Other/Screenshots/34271-haunted-house-screen-saver.jpg
• http://www.jewelleryquarter.net/wp-content/uploads/key-hill-cemetery.jpg
•
- Lesfiche
- Bordschema
- Kunst- en beeldbeschouwing
LESONDERWERP: Griezelplaats met houtskool
3
• Affectief Reflectie en attitudes 25. Voor de beeldende kunst van eigen en andere culturen interesse tonen
• Sociaal Reflectie en attitudes 21. Tegenover het eigen werk en dat van anderen een kritische houding aannemen en hierbij zijn mening verwoorden 22. De reacties van anderen op het eigen werk aanvaarden
4
LESDOELEN
LEERINHOUD
WERKVORMEN/ MEDIA/ORGANISATIE
TIJD
Lesbegin
Sfeerschepping
Lln: Nee, dat is eng / Ja, dat is spannend
“Enge geluiden / schaduwen / je ziet alles niet zo goed / je
kunt verdwalen / …”
“Spookhuizen, kerkhof, zolder…”
“Vleermuizen / oud vervallen huis / grafzerken / spoken /
wolven / dorre bomen …
Probleemstelling:
Griezelige plaats met houtskool
Agenda: Een griezelige plaats met houtskool
Media: Afbeeldingen van een spookhuis, griezelbos,
vleermuizen, kerkhof, …
Werkvorm: OLG
Klasorg.: Lln zitten aan hun bank in rijen
Lkr: “Wie van jullie is er ooit al buiten gaan wandelen als
het donker is? (vb. spokentocht bij Halloween)”
“Zouden jullie graag in je eentje ’s nachts rondlopen?
Waarom wel/niet?”
“Wat maakt het zo eng ’s nachts?”
Lkr: “Jullie hebben allemaal wel al griezelfilms gezien of
griezelboeken gelezen. Kunnen jullie mij enkele enge
plaatsen noemen die in die verhalen voorkomen?
Lkr hangt afbeeldingen aan bord.
“Welke elementen herken je zoal op deze afbeeldingen? Wat
zorgt er voor een enge sfeer?
Lkr.: “In deze les gaan we een griezelige plaats tekenen met
houtskool”
Lkr schrijft de titel van de les aan bord.
Lln vullen de agenda in.
5 min
5
Lesuitwerking
Inleiding
De leerlingen kunnen kort vertellen wat de kunststroming van de Romantiek inhoud.
Kunst- en beeldbeschouwing:
- ‘Kloosterkerkhof in de sneeuw’ door Caspar David Friedrich
Over de kunstenaar:
Kunstenaar: Caspar David Friedrich Wanneer?
1774-1840
Wie was Caspar David Friedrich? Hij was een landschapsschilder in de stroming van de Romantiek. Hierbij stonden de natuur, gevoelens en het goddelijke centraal. Bij de Romantiek werd kunst vooral gebruikt om emoties uit te drukken en de schoonheid van de natuur weer te geven.
Over het beeld:
Beeldanalyse:
O: Een bos met dorre bomen, grafzerken en een vervallen gebouw
I: Eng, somber, treurig
P: schilderij met olieverf op linnen doek
Antwoorden leerlingen:
- Dorre bomen, grafzerken, bos, vervallen gebouw, ruïne
Media: afbeelding Caspar David Friedrich – Kloosterkerkhof in de sneeuw
Werkvorm: OLG
Klasorganisatie: De leerlingen zitten aan hun banken.
Beeldanalyse:
Lkr.: “Wat wordt er hier afgebeeld?
“Wat voor gevoel krijgen jullie daarbij, welke sfeer
10 min
6
- Somber, eng, eenzaam
Opdrachtformulering:
De leerlingen verzinnen zelf een griezelige plaats en werken die uit met houtskool.
Uitvoeringsfases van de les:
1. Schets maken 2. Tekening uitvoeren
straalt dit schilderij uit?”
Lkr.: “De opdracht van deze les zal bestaan uit het tekenen van een griezelige plaats. Hiervoor gaan we houtskool
gebruiken. De uitwerking zal in twee stappen gebeuren.”
Lkr schrijft uitvoeringsfases aan bord.
Uitvoeringsfase 1
De leerlingen kunnen de gedemonstreerde technieken toepassen.
Kunst- en beeldbeschouwing:
- Eigen voorbeelden
Kennis:
Werken met houtskool
Technieken:
- Lijnvoering (hard/zacht)
- Open wrijven met vingers
- Overgang van licht naar donker
- Kneedgom gebruiken om delen op te lichten
Stappenplan
1. Kies welk soort griezelplaats je wilt gaan tekenen
2. Dan denken jullie na over welke elementen jullie
waar willen plaatsen, vb. waar er bomen komen, waar
een maan of een vervallen huis.
3. Dan ga je heel licht en snel de tekening gaan
Materiaal: Tekenpapier, houtskool, kneedgom
Werkvorm: Demonstreren
Klasorg.: Lln komen rond bank van lkr staan
Lkr.: “Aangezien het de eerste keer is dat jullie met
houtskool werken zal ik jullie eerst een aantal technieken
tonen.”
Lkr toont technieken voor met houtskool.
Inleiding:5 min . Werktijd: 10 min.
7
schetsen. Een schets werk je nog niet uit, met snelle en
losse lijnen bepaal je gewoon wat waar zal gaan komen.
Lkr.: “Nu mogen jullie eerst een schets maken van de
tekening die jullie willen uitvoeren.”
De leerlingen gaan terug naar hun plaats.
Een aantal leerlingen delen de kneedgommen, houtskool en
het schetspapier uit.
De leerlingen onderzoeken met een schets de tekening die
ze willen maken.
Uitvoeringsfase 2
De leerlingen kunnen verschillende grijstinten toepassen in hun werk.
Kunst- en beeldbeschouwing:
- Eigen voorbeelden
Stappenplan
1. Nu beginnen jullie de tekening heel licht op het blad
te tekenen, zodat je een beetje een overzicht krijgt.
Lichte lijnen kunnen altijd nog uitgegomd worden, harde
lijnen niet.
3. Dan kunnen jullie de figuren verder uitwerken. Let
erop dat je verschillende grijstinten gebruikt.
Als de maan achter de bomen komt staan deze in het
tegenlicht. Dat zorgt ervoor dat je de bomen enkel als
zwarte silhouetten ziet
De elementen die zich verder weg bevinden zullen kleiner
zijn en ook vager en minder zichtbaar.
4. Door te wrijven kun je vlakken grijs maken, maar zorg
dat je niet alles enkel openwrijft. Er moet variatie in zitten,
zorg ook voor overgangen en verschil in grijstinten.
Materiaal: Houtskool, kneedgom, tekenpapier
Werkvorm: Demonstreren
Klasorg.: Lln zitten aan hun bank.
Inleiding
5min
Werktijd
55 min
8
De leerlingen kunnen een tekening opbouwen volgens de aangeleerde methode.
Kennis:
Technieken met houtskool
Begrippen:
- Grijstinten
Aandachtspunten
- Let er op dat je opbouwt van heel licht naar donkerder.
Lichtere kleuren kun je makkelijker weggommen dan
donkerdere.
- Houtskool ligt los op je blad en daardoor kun je het
makkelijk open wrijven. Daardoor kun je ook per ongeluk
met je hand of mouw een stuk van je tekening wegvegen,
pas daar dus voor op! Tekeningen met houtskool kunnen
gefixeerd worden met haarlak eens ze klaar zijn om het
vast te hechten aan het blad.
Lkr.: “Nu mogen jullie de tekening in het net uitvoeren.”
Eén van de leerlingen deelt opnieuw schetspapier uit.
De leerlingen voeren de tekening uit.
Lesafsluiting
Evaluatie
De leerlingen kunnen uitdrukken hoe ze de opdracht hebben ervaren De leerlingen kunnen verwoorden hoe ze tewerk zijn gegaan
Beleving
Hoe hebben de leerlingen de opdracht ervaren?
Proces
Hoe hebben de leerlingen de opdracht uitgevoerd?
Werkvorm: OLG
Klasorg.: Enkele leerlingen hangen hun werkjes aan het prikbord en gaan ervoor staan.
Iedereen plaats zijn naam op zijn tekening en één iemand gaat rond om ze op te halen en vooraan op een stapel te leggen. Lkr.: “Hoe vonden jullie het om met houtskool te werken?”
“Zouden jullie er nog mee willen werken?
“Waarom heb je de elementen in je tekening zo
geplaatst?”
“Wat kunnen jullie me vertellen over houtskool, welke
technieken heb je toegepast?”
5’
9
De leerlingen kunnen zelf hun werk beoordelen en ook dat van anderen
Product
Wat is het eindresultaat van de opdracht?
“Welke tekeningen springen er volgens jullie uit?”
“Heeft iedereen de opdracht uitgevoerd zoals ik
gevraagd heb?”
Opruimen
De leerlingen dragen zorg voor het materiaal.
* Houtskool en kneedgommen terugbrengen bij de
leerkracht
* Handen wassen
* Elkaar helpen bij het opruimen
Lkr.: “Nu gaan jullie alles opruimen en als het lokaal proper
is kunnen jullie doorgaan.”
De lln bergen de materialen op, wassen hun handen en
gooien hun afval weg.
Elke leerling ruimt zijn eigen spullen op.
5 min
Lesonderwerp Griezelige plaats met houtskool
Lesbegin
Sfeerschepping Onderwijsleergesprek rond griezelige plaatsten waarbij de leerkracht ook afbeeldingen aan bord hangt.
Lesmidden
Inleiding
• O: Een vervallen klooster omgeven door dorre bomen • I: Eng, somber, eenzaam • P: Houtskool
‘Kloosterkerkhof in de sneeuw’ door Caspar David Friedrich
Uitvoeringsfase 1
Schets maken
• M: Houtskool, tekenpapier, kneedgom • T: Tekenen, wrijven, gommen • BA: - Lijnvoering
- Textuur - Compositie
Kunst- en beeldbeschouwing: - Eigen voorbeelden
Uitvoeringsfase 2
Tekening uitvoeren
• M: Houtskool, tekenpapier, kneedgom • T: Tekenen, wrijven, gommen • BA: - Lijnvoering
- Textuur - Compositie
Kunst- en beeldbeschouwing: - Eigen voorbeeld
LESFICHE PO
Bijlage 1
Lesafsluiting
Evaluatie
Hoofddoelstellingen les: • Psycho-motorisch Onderzoek/vormgeven 15. Mogelijkheden en beperkingen van materialen en technieken exploreren
• Cognitief Onderzoek/vormgeven 9. Eigen ideeën, gevoelens, fantasieën in twee en drie dimensionale beelden uitdrukken
• Affectief Reflectie en attitudes 25. Voor de beeldende kunst van eigen en andere culturen interesse tonen
• Sociaal Reflectie en attitudes 21. Tegenover het eigen werk en dat van anderen een kritische houding aannemen en hierbij zijn mening verwoorden 22. De reacties van anderen op het eigen werk aanvaarden
•
12
Bijlage 2 Bordschema
Caspar David Friedrich ‘Kloosterkerkhof in de sneeuw’
Agenda: ‘Griezelplaats met houtskool’
Wat? • Griezelige plaats Welke sfeer? • Eng, griezelig, somber Welk materiaal en hoe? • Houtskool • Tekenpapier • Tekenen / uitwrijven / gommen Stappenplan: 1. Schets 2. Tekening uitvoeren