DEF Handleiding Omgaan met negatieve beeldvorming · Uit ervaring (15 min) 3. De Parijse banlieus...

Post on 12-Oct-2020

9 views 0 download

Transcript of DEF Handleiding Omgaan met negatieve beeldvorming · Uit ervaring (15 min) 3. De Parijse banlieus...

OmgaanmetnegatievebeeldvormingDELESINSNELTREINVAART:Dezelesgeeftleerlingenhandvattenomopeenconstructievemanieromtegaanmetvooroordelenenweerstandtebiedentegendenegatieveideeëndieanderenoverhenhebben.Delesisdaarommetnamegeschiktvoorleerlingendiehierlastvanhebben,bijvoorbeeldvanwegehunafkomst,achtergrondofgeloof.Aandehandvanstellingenenvideo’sgaanleerlingenmetelkaaringesprek.Middelseenelevatorpitchoefenenzemethoezezichzelfpositiefkunnenpresenteren,zodatzeaaniedereenkunnenlatenzienwiezewerkelijkzijn–voorbijdevooroordelenenstereotypen.DEONDERDELENOPEENRIJTJE(60MIN+1MINPERLEERLING)

1. Inleiding(5min)2. Uitervaring(15min)3. DeParijsebanlieus(20min)4. Elevatorpitch(15min+1minuutperleerling)5. Afsluiting(5min)

DOELEN:- Leerlingendelenmetelkaarhoezijtemakenhebbenmetvooroordelen,stereotypenen

negatievebeeldvorming.- Leerlingenkennenverschillendemanierenvanreagerenopvooroordelen,stereotypenen

negatievebeeldvormingenkrijgenhandvattenomhiermeeomtegaan.- Leerlingenbedenkenhoezijwillendatanderenhenzienenkunnenzichzelfookopdiemanier

aananderenpresenteren.THEMA’S:Vooroordelen,racisme,discriminatie,omgaanmetnegatievebeeldvormingBENODIGDHEDEN:- Presentatie‘Omgaanmetnegatievebeeldvorming’- Computeroflaptopmettoegangtotinternet- Beameren/ofsmartboardUITLEGPERONDERDEELVooraanvangvandeles:Indezelesgajeleerlingenvragenompersoonlijkezakenmetjouendeklastedelen.Hethelptomzelfookpersoonlijkeverhalenmetjeleerlingentedelenenjeietskwetsbaarderoptestellen.Tervoorbereidingkunjebijvoorbeeldzelfookeenelevatorpitchvoorbereiden.Indezelesstaandeervaringenvanleerlingencentraal.Omdatdemateriepittigenmisschienzelfspijnlijkis,ishetbelangrijkeenveiligeenopensfeertecreëren.Bijvoorkeurzetjedetafelsaandekantendestoelenineenkring.Ookdeopdrachtenvragenomeengrote,openruimte.

1.Inleiding(5min)Verteldatdezelesandersisdangebruikelijkendatjulliepersoonlijkeervaringengaandelen.Maakeventueelafsprakenoverhoejulliemetelkaaromwillengaan.Denkbijvoorbeeldaan:weluisterenmetrespectnaarelkaarsverhalen;deopdrachtenzijnvrijwillig;weproberenonsintelevenindeervaringenvananderenen/ofwewaarderenelkaarsinzet.2.Uitervaring(15min)Inditonderdeeldelenleerlingenhunervaringenmetnegatievebeeldvormingenhoezijdaarmeeomgaan.Hierdoorvoelenleerlingenzichgehoordenbegrepen,enkrijgjijeengoedbeeldvanwaterspeeltindeklas.Jebegintmeteenaantalstellingen.Gahiervoorineenkringstaan.Verteldatlinksvanjou‘0%meeeens’isenrechtsvanjou‘100%meeeens’.Bijelkestellinggaanleerlingenbijhetpercentagevanhunkeuzestaan.Omopdegoedevolgordetegaanstaan,moetenzemetelkaaringesprekgaan.Bijvoorbeeld:bijdeeerstestellingmoetenleerlingenoverleggenhoetrotszeophunafkomstenaandehandvandeuitkomstvanhungesprekbepaleninwelkevolgordezijmoetenstaan.Deuitkomstvanelkestellingmoeteengoedecirkelzijn,geenopelkaargeproptegroepjes;erzullenaltijdverschillenzijntussenleerlingen,middelseengesprekkunnenzijachterdezeverschillenkomen.Destellingen:- Degroepenwaartoeikbehoor,wordeninNederlandgezienalspositief.1- Mijnafkomstofachtergrondzorgtersomsvoordatikminderkanseninhetlevenheb.- Ikwordvaakineenhokjegestoptwaarinikmenietthuisvoel.- Alsmenseneennegatiefbeeldvanmijhebben,danweetikwatikkandoenomdatte

veranderen.3.DeParijsebanlieus(20min)Verteldatjullieeenfilmpjegaankijkenoverjongerendie(ook)lasthebbenvannegatievebeeldendieanderenoverhenhebben.Vraagleerlingenomeventueelaantekeningentemakenoverdingendiehenopvallenenwaarzehetnaafloopnogevenoverwillenhebben.Naafloopvanhetfilmpjevraagjewatzeisopgevallen,watzeinteressantvondenenwatzeherkennenuithuneigenleven.Besteedextraaandachtaandedriemanierenwaaropjongerenindebanlieusomgaanmethethokjewaarinzewordengestopt.Middelsdepresentatiekunjedezedriemanierennogeventerughalen:

1. Hethokjeerkennenenontvluchten2. Trotszijnophethokjeenhetextrabenadrukken3. Hethokjeproberenteveranderen

Vraagleerlingenintweetallenteoverleggenofzijzichineenvandezemanierenherkennen.Welkehebbenzeweleenstoegepast,ofzoudenzewillentoepassen?Geefzehiervooreenaantalminutendetijdenvraagdaarnaaandeheleklaswiezichinwelkemanierherkent(vingersindelucht).Vraagooknaarwaaromzijvoordezemanierkiezen.Isheteenbewustekeuzeofhebbenzegeenideewatzeanderszoudenkunnendoen?4.Elevatorpitch(15min+1minuutperleerling)Veelleerlingenwetenwiezewillenzijnenwatzezoudenwillenbereiken,maardenkendatditnietzallukkenvanwegehethokjewaarindesamenlevinghenplaatst.Steldatzehethokjeveranderen,hoezoudaterdanuitzien?Oftewel:hoewillenzedatanderenhenzien?Inditonderdeellaten

1Ditkunjeopenlaten,zodatleerlingenzelfkiezentotwatvoorgroepenzijallemaalbehoren.Mochtenzehintsnodighebben,denkdanaanculturelegroepen,afkomst,huidskleur,seksuelevoorkeur,kledingstijl,muziekstijl,etcetera.

leerlingenzichzelfzienmiddelseenelevatorpitch.DebedoelingisdatnadezepitchheelNederlanddenkt:“wauw,wateenfantastischmensisdit!”Legeerstuitwateenelevatorpitchis.Hebjeeeneigenelevatorpitchvoorbereid,laatdezedanzienalsvoorbeeld.Vraagdeleerlingenvervolgensomuiteentegaanintweetallenenhunelevatorpitchvoortebereiden.Deelpapieruitzodatzeaantekeningenkunnenmakenenstimuleerhenomactieftegaanoefenen.Laatzeelkaartipsgevenomdepitchnogsterkertemaken.Alsiedereenzoveris,vraagjedeklasweerindekringtegaanzittenenlaatjeelkeleerlingpitchen.Maakhetechteenoneminuteoffame.Oftewel:weespositiefentrots,maakhetzoveiligmogelijkvoorzeenzorgervoordatiedereleerlingnaafloopeendaverendapplauskrijgt.Ookalshetmisgaatofiemandnietuitzijnwoordenkomt;depogingismeerwaarddanhetresultaat.*Alsjegeentijdhebtomdevoorbereidingvandepitchindelestedoen,kunjeerookvoorkiezendezeopdrachtalshuiswerkmeetegevenendepitchesindevolgendelesaanbodtelatenkomen.5.Afsluiting(5min)Kijkmetdeleerlingenterugopdeles.Watnemenzemeenaarhundagelijksleven?Durvenzebuitendeklasookhun'bestezelf'telatenzien,ookalsanderennietdirectinhengeloven?Sluitpositiefafennodigzeuitmetjeverdertepratenoverditonderwerpalszedatwillen,klassikaalofindividueel.