Lesvoorbereidingreferentiekaartvaneuropa3lso
-
Upload
black-jack -
Category
Documents
-
view
216 -
download
3
description
Transcript of Lesvoorbereidingreferentiekaartvaneuropa3lso
Kenny Stevens Lesonderwerp: Referentiekaart van Europa
Lesontwerp A (2 lesuren) 1. Lesdoel: De leerlingen kunnen plaatsen situeren op de referentiekaart van Europa
2. Inhoudsanalyse:
2. België
2.1. Kleur op kaart Europa
2.2. Beschrijving ligging in Europa
3. Gebergten
3.1. Kleur op kaart Europa
3.2. Alpen
3.3. Pyreneeën
3.4. Kaukasus
3.5. Oeral
4. Rivieren
4.1. Kleur op kaart Europa
4.2. Rijn
4.3. Donau
4.4. Wolga
4.5. Rhône
5. Steden
5.1. Parijs
5.2. Berlijn
5.3. Londen
5.4. Moskou
6. Zeeën en Oceanen
6.1. Atlantische oceaan
6.2. Noordzee
6.3. Middellandse zee
6.4. Zwarte zee
6.5. Kaspische zee
7. Vereenvoudigde kaart Europa
3. Lesfasen en leerdoelen:
1. Introductie:
1.1. De leerlingen kunnen foto’s uit steden op de referentiekaart van Europa situeren.
2. Instructiefase:
2.1. De leerlingen kunnen België inkleuren op een blinde kaart van Europa.
2.2. De leerlingen kunnen de steden, Parijs, Berlijn, Londen, Moskou op een kaart van Europa
situeren
2.3. De leerlingen kunnen de rivieren, Rijn, Donau, Wolga, Rhône op een kaart van Europa situeren.
2.4. De leerlingen kunnen de zeeën en oceaan, Noordzee, Middellandse zee, Zwarte zee, Kaspische
2.5. zee, Atlantische oceaan een kaart van Europa situeren
2.6. De leerlingen kunnen de Alpen, Pyreneeën, Kaukasus en Oeral op een kaart van Europa
situeren.
2.7. De leerlingen kunnen de ligging van België binnen Europa beschrijven.
2.8. De leerlingen kunnen Europa verdelen in verschillende blokken.
3. Controlefase: Geïntegreerd in de instructiefase onder de vorm van controlevragen.
6. Slot: De leerlingen kunnen plaatsen situeren op de referentiekaart van Europa
Formulier Lesvoorbereiding
Student: Kenny Stevens Adres stageschool: Technisch Instituut der Heilige Harten
Onderwijslaan 4
9400 Ninove
Jaar (+opleiding): 3 Bachelor Mentor: Mevr. Anne-Marie De Tandt
Leraar secundair Telefoon/ email mentor: [email protected]
Vaklector: Mevr. Lutgart De Backer Datum: 5/11/2012 8/11/2012
Pedagoog: Mhr. Dirk Dieltjens Lesuur: 13.00u –
14.40u
10.20u –
12.00u
Nummer stageperiode: 1 Afdeling/ leerjaar/ klas: 1Ad 1Aa
Aantal lln.: 13 13
Vak: aardrijkskunde
Lesonderwerp: Referentiekaart van Europa (2 lesuren)
Beginsituatie:
Voorkennis: / Extra zorg voor:/ Specifieke organisatorische situatie:
- 20 atlassen van Plantijn (nieuwste editie) - Beamer -
Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend):
- nummer vakgebonden eindtermen:
ET 4 op werkkaarten van Vlaanderen of België en van andere bestudeerde gebieden diverse landschapscomponenten benoemen, zijnde reliëfgebieden, rivieren, landbouwgebieden, industriegebieden, agglomeraties en steden, zeehavens, transportassen, toeristische streken en toeristische centra.
Leerplandoelstellingen Leerplandoel + nummer: VVKSO-BRUSSEL D/2008/7841/038 12.1 Een referentiekaart van Europa opbouwen.
12.2 De referentiekaart van Europa als parate kennis beheersen. lesdoelstellingen:
De leerlingen kunnen plaatsen situeren op de referentiekaart van Europa
lesvoorbereiding nagekeken door:
Leerdoelen en
VOETEN
Leerinhouden Tijd Onderwijs- en leeractiviteiten
Neerslag/
media/ bordgebruik
De leerlingen
kunnen plaatsen uit
steden op de
referentiekaart van
Europa situeren.
5’
Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten Leerlingactiviteiten
Jullie gaan nu enkele foto’s bekijken.
Schrijf op een blaadje welke stad bij die foto hoort.
De leerlingen lossen de opdracht op.
Welke stad hoort bij foto 1?
Waar ligt deze stad op deze kaart?
Welke stad hoort bij foto 2?
Waar ligt deze stad op deze kaart?
Welke stad hoort bij foto 3?
Waar ligt deze stad op deze kaart?
Welke stad hoort bij foto 4?
Waar ligt deze stad op deze kaart?
Deze les gaan we het namelijk de referentiekaart van Europa bestuderen.
Dit mogen jullie inschrijven in jullie agenda. De leerlingen vullen hun agenda in.
Projectie :
foto’s
Projectie :
referentiekaa
rt Europa
BORD
Agenda
De leerlingen
kunnen België
inkleuren op een
blinde kaart van
Europa.
5’
Lesfase 2. Leerinstructie
Neem de referentiekaart van Europa en de bijhorende opdrachten p 40 en 41.
Wat is de eerste opdracht?
Ga naar de referentiekaart van Europa en kleur België in het rood.
Waar ligt België? Tussen de 3 puntjes.
Wat is de tweede opdracht? Gebergten kleuren.
Hoe zijn de gebergten aangeduid op de kaart? gearceerd
Waar vind je dit? legende
Wat is de volgende opdracht? rivieren kleuren
Hoe zijn de rivieren aangeduid op de kaart? lijn
Kleur ook de legende in.
De leerlingen duiden België aan op de kaart.
PPT
opdracht
+ oplossing
De leerlingen
kunnen de steden,
Parijs, Berlijn,
Londen, Moskou
op een kaart van
Europa situeren
5’
Nu gaan we benoemen.
Wat is de tweede opdracht?
Ga naar de referentiekaart van Europa en noteer de steden in het rood.
Hoe zijn steden aangeduid? puntjes.
Neem jullie atlas erbij.
Welke kaart heb je nodig?
Waar ligt Parijs?
Waar ligt Berlijn?
Waar ligt Londen?
Waar ligt Moskou?
De leerlingen benoemen de steden op de referentiekaart van Europa.
PPT
opdracht+
Oplossing
De leerlingen
kunnen de rivieren,
Rijn, Donau,
Wolga, Rhône op
een kaart van
Europa situeren.
De leerlingen
kunnen de zeeën en
oceaan, Noordzee,
Middellandse zee,
Zwarte zee,
Kaspische zee,
Atlantische oceaan
een kaart van
Europa situeren
5’ Wat is de volgende opdracht?
Ga naar de referentiekaart van Europa en noteer de rivieren, zeeën en oceaan in het
blauw.
Hoe zijn rivieren aangeduid? lijnen.
Zoek de naam van elke rivier dat is aangeduid op de kaart.
Als jullie naar de Belgische kust op vakantie gaan, aan welke zee zit je dan?
Waar ligt de Middellandse zee?
Waar ligt de Zwarte zee?
Waar ligt de Kaspische zee?
Waar ligt de Atlantische oceaan?
PPT
opdracht+
Oplossing
De leerlingen
kunnen de Alpen,
Pyreneeën,
Kaukasus en Oeral
op een kaart van
Europa situeren.
5’
Wat is de volgende vraag?
Ga naar de referentiekaart van Europa en noteer de gebergten in het groen.
Hoe zijn gebergten aangeduid? gearceerd.
Zoek de naam van de gebergten die aangeduid zijn op de kaart.
PPT
opdracht+
Oplossing
De leerlingen
kunnen de ligging
van België binnen
Europa beschrijven.
Waar ligt België?
Gebruik windrichtingen.
Gebruik plaatsen die we hebben aangeduid op de kaart.
België ligt ten … van …
PPT
opdracht+
Oplossing
De leerlingen
kunnen Europa
verdelen in
verschillende
blokken.
Hoe het blok heten?
Denk aan windrichtingen.
Welk deel van Europa duidt dit blok aan?
Hoe zouden de 2 armen dan heten?
En dan hebben we nog 3 schiereilanden.
Dus Europa bestaat uit 1…, 2…en 3…
PPT
opdracht+
Oplossing
De leerlingen
kunnen plaatsen
situeren op de
referentiekaart van
Europa
25’ Lesfase 6 Slot
Er worden verschillende onbekende foto’s van plaatsen geprojecteerd naast de
kaart. 1 lln komt naar voor en moet de plaats aanduiden waar de foto moet komen
met behulp van de rest van de klas, die de plaatsnaam te zien krijgen en de lln
moeten uitleggen zonder de plaatsnaam te gebruiken waar de foto moet komen.
Hoe? klassikaal
Hulp? de leraar begeleid
PPT
spel
Bordschema per lesfase (voeg eventueel in bijlage toe + transaparanten of presentaties):
Maak onderscheid tussen
permanente en tijdelijke
bordnotaties
Permanent
tijdelijk
Referentiekaart van Europa
Media te voorzien : Gebruikte bronnen: Zelfreflectie: