Lesvoorbereidinggesteenten2lso
-
Upload
black-jack -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
description
Transcript of Lesvoorbereidinggesteenten2lso
Kenny Stevens Lesonderwerp: Gesteenten in België
Lesontwerp A 1. Lesdoel: de leerlingen kunnen de gesteenten in België situeren.
2. Inhoudsanalyse:
1. Oppervlaktegesteenten
1.1. Eigen leefruimte
1.2. Zuid-België
2. Gesteenten uit de ondergrond
2.1. Gesteenten en bouwmaterialen
2.2. Ontginningsgebieden in België
3. Lesfasen en leerdoelen:
1. Introductie:
1.1. De leerlingen kunnen de losse en vaste gesteenten in België situeren.
2. Instructiefase:
2.1. De leerlingen kunnen de belangrijkste oppervlaktegesteenten van België op een thematische kaart
aanduiden.
2.2. De leerlingen kunnen bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan.
2.3. De leerlingen kunnen de ontginnigsgebieden van gesteenten opzoeken in een atlas.
3. oefenfase:
De leerlingen maken een oefening op ontginingsgebieden in België
4. Evaluatiefase:
De leerlingen maken een kruiswoordraadsel over de les.
Formulier Lesvoorbereiding
Student: Kenny Stevens Adres stageschool:
Sint-Godelieve-Instituut
Schapenstraat 39
1750 Lennik
Jaar (+opleiding): 2 Bachelor Mentor: Mevr. Marie-Josée D’hoe
Leraar secundair Telefoon/ email mentor:
Vaklector: Mevr. De Bakker Lutgart Datum: 28/02/2012 29/02/2012
Pedagoog: Mhr. Dirk Dieltjens Lesuur: 11.15u-11.00u
08.30u-09.20u
Nummer stageperiode:
2 Afdeling/ leerjaar/ klas:
1MWa 1 LATe
Aantal lln.:
Vak: aardrijkskunde Lesonderwerp: Gesteenten in België
Beginsituatie: Voorkennis: - Zenit 1 H8 Extra zorg voor:/ Specifieke organisatorische situatie:
Beamer
leerlingen zitten in rijen whitebord met stiften
Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend): - nummer vakgebonden eindtermen: De leerlingen kunnen 2 kaarten en plattegronden lezen door gebruik te maken van legende, schaal en oriëntatie.
11 in de eigen omgeving bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan. 5* leren spontaan de passende kaart raadplegen. Leerplandoelstellingen
Leerplandoel + nummer: 2008/7841/038 5 Onderzoeken waar de belangrijkste oppervlaktegesteenten van België en/of eigen leefruimte zich bevinden.
7 In de eigen leefruimte en België bouwmaterialen in verband brengen met gesteenten of de verwerking ervan.
lesdoelstellingen (max 2):
De leerlingen kunnen de gesteenten in België situeren. Lesvoorbereiding nagekeken door:
Leerdoelen en
VOETEN
Leerinhouden Tijd Onderwijs- en leeractiviteiten
Neerslag/
media/ bordgebruik
De leerlingen
kunnen de losse en
vaste gesteenten in
België situeren.
Oppervlaktegesteent
en
5’
Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten Leerlingactiviteiten
Vandaag gaan we het hebben over de gesteenten in België.
Dit mogen jullie in de agenda invullen.
Welke 2 grote groepen gesteenten bestaan er? (losse en vaste gesteenten)
Waar denken jullie dat de losse gesteenten in België voorkomen?
Waar denken jullie dat de vaste gesteenten in België voorkomen?
Kijk eens naar het kaartje.
Welke soort gesteenten gaat men ten zuiden van Samber en Maas hebben?
Welke soort gesteenten gaat men ten noorden van Samber en Maas hebben?
Leerkracht noteert de agenda op het bord
De leerkracht projecteert een
presentatie.
De leerlingen
kunnen de
belangrijkste
oppervlaktegesteent
en van België op
een thematische
kaart aanduiden.
Eigen leefruimte 10’
Lesfase 2. Leerinstructie
Neem jullie LWB p.73.
Los opdracht 6 op.
Kleur kaartje info9.3 in met behulp van kaart D in het vademecum.
Als jullie dit gedaan hebben zou het er zo moeten uitzien. (PPT)
Wat valt jullie op als je van de kust naar de ardennen naartoe gaat ivm met de
korrelgrootte van de losse gesteenten? (deze wordt steeds kleiner)
Is iedereen daar mee akkoord? (neen, klei heeft een kleinere korrelgrootte dan
leemen bevind zich aan de kust)
Inderdaad, klei is een uitzondering op de regel.
Maar komt klei alleen aan de kust voor?
Waar nog?
Wat hebben al deze plaatsen gemeenschappelijk? (water)
Klei werd namelijk door de zee en de rivieren afgezet.
Het zand en het leem werden nog voor het klei tijdens de ijstijden door de wind het
land in geblazen en hoe kleiner de korrelgrootte, hoe verder het vloog.
De leerlingen lossen de opdracht op in hun LWB.
Zuid-België We hebben nu de losse gesteenten gesitueerd, maar hoe zit het met de vaste
gesteenten?
Zoek eens in jullie atlas een kaart waar je de oppervlaktegesteenten van België op
vindt.
Als we nu de E411 volgen van Brussel tot Aarlen, welke gesteenten komen we dan
tegen?
Gaat men daar gemakkelijk kunnen aan landbouw doen?
Waarom niet?
Welk soort landbouw zal men daar vooral doen?
Kalksteen, waarvoor wordt dat gebruikt?
Als jullie zo’n fabriek zouden starten waar zouden jullie dit doen?
Noteer nu jullie antwoorden bij opdracht 7
De leerlingen
kunnen
bouwmaterialen in
verband brengen
met gesteenten of
de verwerking
ervan.
Gesteenten en
bouwmaterialen
We hebben juist gezien dat kalksteen gebruikt wordt voor vensterbanken enz.
Maar er zijn natuurlijk nog veel andere gesteenten uit België die voorkomen in
vele huizen.
Probeer opdracht 8 maar eens te maken.
Klassikale verbetering opdracht 8 met PPT.
Doe nu allemaal jullie LWB even dicht we gaan eens alles op een rijtje zetten.
Welke soort gesteenten vindt men in laag- en midden België?
Welke losse gesteenten hebben we allemaal hier in België?
Geef voor elk gesteente eens een toepassing.
Welke soort gesteenten vindt men in hoog-België?
Welke vaste gesteenten hebben we allemaal hier in België?
Geef voor elk gesteente eens een toepassing.
De leerlingen
kunnen de
ontginnigsgebieden
van gesteenten
opzoeken in een
atlas.
Ontginningsgebiede
n in België
5’
Lesfase 4 en 5 Oefeninstructie en begeleiding oefeningen
Wat? Opdracht 9
Jullie mogen nu jullie LWB er terug bijnemen en opdracht 9 maken.
Hier moeten jullie zoals we hierjuist hebben gedaan een toeppassing zoeken voor
elk gesteente, maar ook iets nieuws, nu ook een ontginningsgebied erbij noteren
met behulp van de atlas.
Hoe? zelfstandig
Hulp? de leraar loopt rond in de klas
Tijd? 5 min.
Uitkomst? oplossing oefening
Klaar? Als je klaar bent laat je de oefening verbeteren door de leraar en begin je
aan het kruiswoordraadsel
De leerlingen maken de opdracht.
5’
Lesfase 6 Evaluatie van het lesdoel
De leraar geeft de leerlingen een kruiswoordraadsel.
De leerlingen maken een kruiswoordraadsel.