30-8-2014

Post on 24-Jan-2016

48 views 0 download

description

VOORLICHTING B2 VERDIEPINGSVAKKEN 20 maart 2014. 30-8-2014. Presentatietitel: aanpassen via Beeld, Koptekst en voettekst. 1. B3 Keuzevakken. Keuzevakken Gedragswetenschappen: Inleiding psychopathologie Psychodiagnostiek Assessment and healthpsychology Motivatie - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of 30-8-2014

21-04-23 Presentatietitel: aanpassen via Beeld, Koptekst en voettekst

1

VOORLICHTING

B2 VERDIEPINGSVAKKEN

20 maart 2014

B3 Keuzevakken

Keuzevakken Gedragswetenschappen:

Inleiding psychopathologie

Psychodiagnostiek

Assessment and healthpsychology

Motivatie

Communication Science (192470410) 5 EC

Pre-m EST (EDE&HRD) (201300068) 5 EC

Minormarkt 24 april 2014, zie de site: http://www.utwente.nl/majorminor/

Handleiding B3 keuzeruimte en aanmeldformulier begin april op de site:

http://www.utwente.nl/psy/bachelor_psy/aanmelden_b3/

21-04-23 2

3

Studieprogramma B2 2013-2014

201300076

Human factors &

Engineering psychology

B2 Verdiepingsvakken

Onbewuste processen en gezondheidsgedrag (GP) Marcel Pieterse

Verdieping Human Factors (HFM) Matthijs Noordzij

Leren bij kinderen en adolescenten (ILO) Hannie Gijlers

Psychologie, technologie en veiligheid (CRV) Peter de Vries

Narratieve psychologie (GG) Anneke Sools

Keuze: 2 van de 5 verdiepingsvakken

Geen voorkenniseis voor Master

Inschrijven: uiterlijk 11 april 2014

21-04-23 4

Onbewuste Processen en Gezondheidsgedrag

Marcel Pieterse

21-04-23 6

Donkere materie?

21-04-23 7

Bewuste controle: self-regulation theory

21-04-23 8

Maar als zelf-controle faalt…

21-04-23 9

Bewustzijn en Vrije wil

21-04-23 10

Habits

21-04-23 11

Omgevingsinvloeden: Healing Environments

21-04-23 12

Het meten van onbewuste processen: doe het zelf!

21-04-23 13

Vak ingredienten

• Hoorcolleges

• Gastcolleges

• Practicum met werkcolleges en spreekuren

• Studiestof: reader met boekhoofdstukken en artikelen

• Toetsing: MC tentamen (75%) en practicum-paper (25%)

VERDIEPING HUMAN FACTORSEEN KORTE TOELICHTING

BOEK

SAMENGEVAT

De belangrijkste doelstelling van dit vak is dat er inzicht ontstaat in hoe cognitieve kennis een bijdrage kan leveren aan het oplossen van problemen.

Een goede vooruitblik op de onderwerpen van de master Human Factors en Engineering psychologie

EVALUATIE VORIG JAAR?

In totaal hebben 38 studenten de vragenlijst ingevuld, die het vak gemiddeld het cijfer 8,3 hebben gegeven.

Opvallende antwoorden op de open vragen/ vanuit jullie jaarvertegenwoordigingSterke punten: Leuke colleges + goede opdrachtenVerbeterpunten: keuze artikelen

OPDRACHT?

2 Opdrachten: schrijf 2 onderzoeksvoorstellen (individueel), de EBCE Grant (cijfer/ “winnaars”)

EBCE Grant: Evidence Based Cognitive Engineering Grant

Korte onderzoeksvoorstellen (duidelijke bovenlimiet), waarbij de 3 beste winnen (“onderzoeksfunding krijgen”):

EBCE??

LEERDOEL3. individueel een onderzoeksvoorstel schrijven volgens de EBCE (Evidence Based Cognitive Engineering) methode, waarbij zij

- Op toegankelijke wijze een praktisch probleem beschrijven waarbij ze duidelijk de cognitieve elementen identificeren.

- een oplossing voorstellen vanuit de cognitieve / human factors literatuur (minimaal 3 artikelen).

- een implementatieplan (hoe, waar, wat, wie) beschrijven om deze oplossing in de praktijk te realiseren.

- een valide evaluatieplan beschrijven welke een pre-post test constructie gebruikt.

VOORSTEL

TYPISCH 2-3 PAGINA’S (alleen maxima opgegeven)

Samenvatting (max. 1100 tekens) 

Probleem beschrijving (max. 2200 tekens)

Voorgestelde oplossing vanuit de literatuur (max. 2200 tekens) 

Implementatieplan (max. 2200 tekens)

Evaluatieplan (max. 2200 tekens) 

COLLEGES/ ONDERWERPEN

Matthijs (Introductie, Hoofdstuk1 & 2 boek, Wat is een Expert?, artikel Ericsson, uitleg opdrachten)

Jan Maarten Schraagen, ((Beyond) Human Error, Hoofdstuk 6 & 8, Artikel Gary Klein).

Willem Verwey (Traffic Psychology), Hoofdstuk 3 + 2 artikelen

Matthijs, emoties meten (fysiologisch) + Leugendetectie, 2 artikelen

COLLEGES

Matthijs, Mens Machine interactie (Robots!), 1 artikel

Frank van der Velde: Intelligente systemen, hoofdstuk 5 + 2 artikelen

Martin Schmettow, Human Computer Interaction 1 artikel.

BEOORDELING

Open vragen tentamen (7 VRAGEN) (50%): ongeveer 7 Boekhoofdstukken + ongeveer 11 wetenschappelijke artikelen

Twee Opdrachten (50%)

Zowel de opdrachten als het tentamen hoger dan een 5,5 = geslaagd

Vragen?

Matthijs Noordzij (m.l.noordzij@utwente.nl, Cubicus B333)

LEREN BIJ KINDEREN EN ADOLESCENTENTESSA EYSINK & HANNIE GIJLERS

Hoe leren kinderen en adolescenten?

Welke processen?

Verschillen?

Ondersteuning?

21-04-23 26

21-04-23 27

VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN

Tekenen en krabbelen

Verzonnen letters

Random letters

Begin en eind letters

21-04-23 28

VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN

Formele instructie

21-04-23 29

VOORBEELD LEREN SCHRIJVEN

21-04-23 30

VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN

Perceptie

Taalontwikkeling

Lezen en schrijven

Rekenen

Conceptuele ontwikkeling

Geheugen

Wetenschappelijk redeneren

Hoogbegaafdheid

21-04-23 31

ONDERWERPEN

Hoorcolleges

Gastcollege

21-04-23 32

ORGANISATIEWERKVORMEN

Boek

Children’s thinking

Siegler, R.S. & Wagner Alibali, M.

Fourth edition

Collegestof en stof gastcollege

21-04-23 33

STOF

Tentamen met 10 open vragen

Geen aanwezigheidsverplichting

Collegestof is onderdeel van de tentamenstof.

21-04-23 34

TOETSING

Vragen?

a.h.gijlers@utwente.nl

21-04-23 35

LEREN BIJ KINDEREN EN ADOLESCENTEN

21-04-23 Presentatietitel: aanpassen via Beeld, Koptekst en voettekst

36

Psychologie, Technologie, en Veiligheid (PT&V)

Peter de Vries

Psychologie van Conflict, Risico, & Veiligheid

p.w.devries@utwente.nl

Psychologie, Technologie, en Veiligheid

“High Tech, Human Touch” technologie en gedrag kunnen niet los van elkaar worden gezien

Succes van nieuwe technologie hangt af van gebruik; bv. Rebound effect!

Introductie van technologie heeft vaak onvoorziene effecten op attitudes en gedrag (bv. Mobiele telefonie, Automatische verlichting, Rebound effect) – maar vooral voor wie met een technische bril kijkt!

Eenzijdige blik

“irrationele” burger (bijv. in omgaan met risico’s)

“onvoorspelbaar gedrag”

“paniek”

Psychologie, Technologie, en Veiligheid

Psychologie:

Begrijpen van effecten van technologie op mensen/veiligheid

Wat veroorzaakt onveilig gedrag of perceptie van onveiligheid?

Hoe kan technologie hierbij helpen?

Voorbeelden:

Social engineering door hackers

Effecten van camera’s op prosociaal gedrag

Crowd control, Afwijkend gedrag, en Leiderschapsdetectie

Gebruik van omgevingskenmerken om reizigersgedrag efficiënter te maken

Inhoud PT&V

Psychologie

Normactivatie, social identity, zelfcontrole,

bewuste en onbewuste processen, …

Veiligheid

Prosociaal gedrag, perceptie van

veiligheid en risisco, hostile intent, agressie, …

Technologie

Camerasystemen, dynamische

verlichting, “detectie en

gedragsinterpretatie”, sociale media, …

Hierin zijn we geïnteresseerd!

Opzet PT&V

Vorm: Hoorcolleges 2 opdrachten; gekoppeld aan werkcollege en gastcollege Korte opdrachten die voorafgaand aan ieder college uitgewerkt en gepresenteerd worden Verplichte aanwezigheid!

Literatuur: Geen boek of reader, maar losse artikelen (4 à 5 per college) - Zelf downloaden!

Beoordeling: Tentamen; MC & open vragen Eindcijfer bestaat uit cijfers opdrachten en tentamen Vak is afgerond als beiden voldoende zijn en aan aanwezigheidsplicht is voldaan!

Vragen?

Narratieve PsychologieVoorlichting verdiepingsvakken BA2

Donderdag 20 maart

Docent: Anneke Sools

43

Cursusinhoud

de theoretische uitgangspunten, onderzoeksmethoden, therapeutische en preventieve toepassingen van de narratieve psychologie uit te leggen;

narratieve interviews te houden en meer algemeen de principes van narratieve zorg leren kennen;

te reflecteren op de psychologische werking van narratieve interventies;

narratieve interviews, alledaagse gesprekken en brieven vanuit de toekomst op een systematische manier te analyseren;

te reflecteren op de ontwikkeling van de eigen persoonlijke en professionele identiteit.

Verwachtingen van de cursusprofessioneel leren luisteren naar verhalen

45

Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL I. Autobiografie, grote verhalen, terugblikken

HC1. Inleiding narratieve psychologie

HC2. Verhalen van gezondheid, ziekte en zorg

HC3. Autobiografische identiteit

WC1. Narratief interview in tweetallen

WC2. Verhaallijnanalyse

OPDRACHT 1: verhaallijnanalyse van narratief interview

46

Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL II. Identiteit-in-interactie, kleine verhalen

HC4. Identiteit-in-interactie

HC5. Narratieve interventies in de geestelijke gezondheidszorg

OPDRACHT 2: Identiteitsconstructie in kleine verhalen

47

Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL III. Narratieve toekomstverbeelding

HC6. Narratieve toekomstverbeelding, zingeving en ggz

HC7. Integratie & debat

WC4. Collectieve narratieve toekomstverbeelding

OPDRACHT 3: Narratieve toekomstverbeelding

48

Toetsing

Deelnameverplichting werkgroepen

Voldaan: Tijdig en correct inleveren opdrachten + Uitgewerkt levensverhaalinterview met reflectie

Eindcijfer: Gewogen gemiddelde 3 opdrachten

B2 Verdiepingsvakken

Onbewuste processen en gezondheidsgedrag (GP) Marcel Pieterse

Verdieping Human Factors (HFM) Matthijs Noordzij

Leren bij kinderen en adolescenten (ILO) Hannie Gijlers

Psychologie, technologie en veiligheid (CRV) Peter de Vries

Narratieve psychologie (GG) Anneke Sools

Keuze: 2 van de 5 verdiepingsvakken

Inschrijven: uiterlijk 11 april 2014

Vragen?

21-04-23 50