30-8-2014
description
Transcript of 30-8-2014
21-04-23 Presentatietitel: aanpassen via Beeld, Koptekst en voettekst
1
VOORLICHTING
B2 VERDIEPINGSVAKKEN
20 maart 2014
B3 Keuzevakken
Keuzevakken Gedragswetenschappen:
Inleiding psychopathologie
Psychodiagnostiek
Assessment and healthpsychology
Motivatie
Communication Science (192470410) 5 EC
Pre-m EST (EDE&HRD) (201300068) 5 EC
Minormarkt 24 april 2014, zie de site: http://www.utwente.nl/majorminor/
Handleiding B3 keuzeruimte en aanmeldformulier begin april op de site:
http://www.utwente.nl/psy/bachelor_psy/aanmelden_b3/
21-04-23 2
3
Studieprogramma B2 2013-2014
201300076
Human factors &
Engineering psychology
B2 Verdiepingsvakken
Onbewuste processen en gezondheidsgedrag (GP) Marcel Pieterse
Verdieping Human Factors (HFM) Matthijs Noordzij
Leren bij kinderen en adolescenten (ILO) Hannie Gijlers
Psychologie, technologie en veiligheid (CRV) Peter de Vries
Narratieve psychologie (GG) Anneke Sools
Keuze: 2 van de 5 verdiepingsvakken
Geen voorkenniseis voor Master
Inschrijven: uiterlijk 11 april 2014
21-04-23 4
Onbewuste Processen en Gezondheidsgedrag
Marcel Pieterse
21-04-23 6
Donkere materie?
21-04-23 7
Bewuste controle: self-regulation theory
21-04-23 8
Maar als zelf-controle faalt…
21-04-23 9
Bewustzijn en Vrije wil
21-04-23 10
Habits
21-04-23 11
Omgevingsinvloeden: Healing Environments
21-04-23 12
Het meten van onbewuste processen: doe het zelf!
21-04-23 13
Vak ingredienten
• Hoorcolleges
• Gastcolleges
• Practicum met werkcolleges en spreekuren
• Studiestof: reader met boekhoofdstukken en artikelen
• Toetsing: MC tentamen (75%) en practicum-paper (25%)
VERDIEPING HUMAN FACTORSEEN KORTE TOELICHTING
BOEK
SAMENGEVAT
De belangrijkste doelstelling van dit vak is dat er inzicht ontstaat in hoe cognitieve kennis een bijdrage kan leveren aan het oplossen van problemen.
Een goede vooruitblik op de onderwerpen van de master Human Factors en Engineering psychologie
EVALUATIE VORIG JAAR?
In totaal hebben 38 studenten de vragenlijst ingevuld, die het vak gemiddeld het cijfer 8,3 hebben gegeven.
Opvallende antwoorden op de open vragen/ vanuit jullie jaarvertegenwoordigingSterke punten: Leuke colleges + goede opdrachtenVerbeterpunten: keuze artikelen
OPDRACHT?
2 Opdrachten: schrijf 2 onderzoeksvoorstellen (individueel), de EBCE Grant (cijfer/ “winnaars”)
EBCE Grant: Evidence Based Cognitive Engineering Grant
Korte onderzoeksvoorstellen (duidelijke bovenlimiet), waarbij de 3 beste winnen (“onderzoeksfunding krijgen”):
EBCE??
LEERDOEL3. individueel een onderzoeksvoorstel schrijven volgens de EBCE (Evidence Based Cognitive Engineering) methode, waarbij zij
- Op toegankelijke wijze een praktisch probleem beschrijven waarbij ze duidelijk de cognitieve elementen identificeren.
- een oplossing voorstellen vanuit de cognitieve / human factors literatuur (minimaal 3 artikelen).
- een implementatieplan (hoe, waar, wat, wie) beschrijven om deze oplossing in de praktijk te realiseren.
- een valide evaluatieplan beschrijven welke een pre-post test constructie gebruikt.
VOORSTEL
TYPISCH 2-3 PAGINA’S (alleen maxima opgegeven)
Samenvatting (max. 1100 tekens)
Probleem beschrijving (max. 2200 tekens)
Voorgestelde oplossing vanuit de literatuur (max. 2200 tekens)
Implementatieplan (max. 2200 tekens)
Evaluatieplan (max. 2200 tekens)
COLLEGES/ ONDERWERPEN
Matthijs (Introductie, Hoofdstuk1 & 2 boek, Wat is een Expert?, artikel Ericsson, uitleg opdrachten)
Jan Maarten Schraagen, ((Beyond) Human Error, Hoofdstuk 6 & 8, Artikel Gary Klein).
Willem Verwey (Traffic Psychology), Hoofdstuk 3 + 2 artikelen
Matthijs, emoties meten (fysiologisch) + Leugendetectie, 2 artikelen
COLLEGES
Matthijs, Mens Machine interactie (Robots!), 1 artikel
Frank van der Velde: Intelligente systemen, hoofdstuk 5 + 2 artikelen
Martin Schmettow, Human Computer Interaction 1 artikel.
BEOORDELING
Open vragen tentamen (7 VRAGEN) (50%): ongeveer 7 Boekhoofdstukken + ongeveer 11 wetenschappelijke artikelen
Twee Opdrachten (50%)
Zowel de opdrachten als het tentamen hoger dan een 5,5 = geslaagd
Vragen?
Matthijs Noordzij ([email protected], Cubicus B333)
LEREN BIJ KINDEREN EN ADOLESCENTENTESSA EYSINK & HANNIE GIJLERS
Hoe leren kinderen en adolescenten?
Welke processen?
Verschillen?
Ondersteuning?
21-04-23 26
21-04-23 27
VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN
Tekenen en krabbelen
Verzonnen letters
Random letters
Begin en eind letters
21-04-23 28
VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN
Formele instructie
21-04-23 29
VOORBEELD LEREN SCHRIJVEN
21-04-23 30
VOORBEELDLEREN SCHRIJVEN
Perceptie
Taalontwikkeling
Lezen en schrijven
Rekenen
Conceptuele ontwikkeling
Geheugen
Wetenschappelijk redeneren
Hoogbegaafdheid
21-04-23 31
ONDERWERPEN
Hoorcolleges
Gastcollege
21-04-23 32
ORGANISATIEWERKVORMEN
Boek
Children’s thinking
Siegler, R.S. & Wagner Alibali, M.
Fourth edition
Collegestof en stof gastcollege
21-04-23 33
STOF
Tentamen met 10 open vragen
Geen aanwezigheidsverplichting
Collegestof is onderdeel van de tentamenstof.
21-04-23 34
TOETSING
21-04-23 Presentatietitel: aanpassen via Beeld, Koptekst en voettekst
36
Psychologie, Technologie, en Veiligheid (PT&V)
Peter de Vries
Psychologie van Conflict, Risico, & Veiligheid
Psychologie, Technologie, en Veiligheid
“High Tech, Human Touch” technologie en gedrag kunnen niet los van elkaar worden gezien
Succes van nieuwe technologie hangt af van gebruik; bv. Rebound effect!
Introductie van technologie heeft vaak onvoorziene effecten op attitudes en gedrag (bv. Mobiele telefonie, Automatische verlichting, Rebound effect) – maar vooral voor wie met een technische bril kijkt!
Eenzijdige blik
“irrationele” burger (bijv. in omgaan met risico’s)
“onvoorspelbaar gedrag”
“paniek”
Psychologie, Technologie, en Veiligheid
Psychologie:
Begrijpen van effecten van technologie op mensen/veiligheid
Wat veroorzaakt onveilig gedrag of perceptie van onveiligheid?
Hoe kan technologie hierbij helpen?
Voorbeelden:
Social engineering door hackers
Effecten van camera’s op prosociaal gedrag
Crowd control, Afwijkend gedrag, en Leiderschapsdetectie
Gebruik van omgevingskenmerken om reizigersgedrag efficiënter te maken
…
Inhoud PT&V
Psychologie
Normactivatie, social identity, zelfcontrole,
bewuste en onbewuste processen, …
Veiligheid
Prosociaal gedrag, perceptie van
veiligheid en risisco, hostile intent, agressie, …
Technologie
Camerasystemen, dynamische
verlichting, “detectie en
gedragsinterpretatie”, sociale media, …
Hierin zijn we geïnteresseerd!
Opzet PT&V
Vorm: Hoorcolleges 2 opdrachten; gekoppeld aan werkcollege en gastcollege Korte opdrachten die voorafgaand aan ieder college uitgewerkt en gepresenteerd worden Verplichte aanwezigheid!
Literatuur: Geen boek of reader, maar losse artikelen (4 à 5 per college) - Zelf downloaden!
Beoordeling: Tentamen; MC & open vragen Eindcijfer bestaat uit cijfers opdrachten en tentamen Vak is afgerond als beiden voldoende zijn en aan aanwezigheidsplicht is voldaan!
Vragen?
Narratieve PsychologieVoorlichting verdiepingsvakken BA2
Donderdag 20 maart
Docent: Anneke Sools
43
Cursusinhoud
de theoretische uitgangspunten, onderzoeksmethoden, therapeutische en preventieve toepassingen van de narratieve psychologie uit te leggen;
narratieve interviews te houden en meer algemeen de principes van narratieve zorg leren kennen;
te reflecteren op de psychologische werking van narratieve interventies;
narratieve interviews, alledaagse gesprekken en brieven vanuit de toekomst op een systematische manier te analyseren;
te reflecteren op de ontwikkeling van de eigen persoonlijke en professionele identiteit.
Verwachtingen van de cursusprofessioneel leren luisteren naar verhalen
45
Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL I. Autobiografie, grote verhalen, terugblikken
HC1. Inleiding narratieve psychologie
HC2. Verhalen van gezondheid, ziekte en zorg
HC3. Autobiografische identiteit
WC1. Narratief interview in tweetallen
WC2. Verhaallijnanalyse
OPDRACHT 1: verhaallijnanalyse van narratief interview
46
Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL II. Identiteit-in-interactie, kleine verhalen
HC4. Identiteit-in-interactie
HC5. Narratieve interventies in de geestelijke gezondheidszorg
OPDRACHT 2: Identiteitsconstructie in kleine verhalen
47
Overzicht hoor- en werkcollegesDEEL III. Narratieve toekomstverbeelding
HC6. Narratieve toekomstverbeelding, zingeving en ggz
HC7. Integratie & debat
WC4. Collectieve narratieve toekomstverbeelding
OPDRACHT 3: Narratieve toekomstverbeelding
48
Toetsing
Deelnameverplichting werkgroepen
Voldaan: Tijdig en correct inleveren opdrachten + Uitgewerkt levensverhaalinterview met reflectie
Eindcijfer: Gewogen gemiddelde 3 opdrachten
B2 Verdiepingsvakken
Onbewuste processen en gezondheidsgedrag (GP) Marcel Pieterse
Verdieping Human Factors (HFM) Matthijs Noordzij
Leren bij kinderen en adolescenten (ILO) Hannie Gijlers
Psychologie, technologie en veiligheid (CRV) Peter de Vries
Narratieve psychologie (GG) Anneke Sools
Keuze: 2 van de 5 verdiepingsvakken
Inschrijven: uiterlijk 11 april 2014
Vragen?
21-04-23 50