· Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een...

17
Lesbrief CmK

Transcript of  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een...

Page 1:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Lesbrief CmK

Page 2:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Titel Project: Tekenen van MensfigurenGroep: 5

Ontwikkeld door: Sonja Godschalk

Korte beschrijving project:

In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnenuit naar de buitenkant. Het figuurtje word op deze manier opgebouwd in 3 fases.

Doel project:

Inzicht en beleving in het bewegen van het lichaamLeren kennen van algemene verhoudingLeren tekenen in gelaagdheid zoals echt Kunstenaars dit ook doen.Creativiteit vergroten door tegenstellingen

Page 3:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Sluit aan bij de volgende kerndoelen: 12, 41, 54, 55, 56 en 58

onderwijsgebieden disciplines 21e Eeuwse vaardigheden

☐x Taal/lezen☐ Rekenen☐x Wetenschap/techniek☐ Handvaardigheid☐x Tekenen☐ Muziek☐ Drama☐ Sociaal-emotionele ontwikkeling☐ Wereldoriëntatie

☐x Beeldende Kunst☐ Dans☐ Erfgoed☐ Foto/Film/Video☐ Literatuur☐ Muziek☐ Theater

☐x Communiceren☐x Creatief denken☐ ICT basisvaardig- heden☐ Informatievaardig- heden☐x Kritisch denken☐ Mediawijsheid☐ Samenwerken☐ Eigenaarschap

Page 4:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Les 1Tegenstellingen

Doelgroep:Crea lessen groep 4-5

Locatie:klaslokaal

Lesduur:50

Beginsituatie:Papier al klaarleggen voor aanvang van de lesLeerlingen zitten in groepjes, werken aan de tafeltjes staand of zittend.Er is nog ruimte om te bewegen tussen de groepjes door

Lesdoel:Omgaan met materiaal Wasco 56Tegenstellingen begrijpen en opnoemen 12Met de genoemde tegenstellingen creativiteit vergrotenBeleving van tegenstelling in eigen lichaam Groot-klein lang-kort enz. 58Inzicht in verhouding 55 En ervaringen bespreken 56

Introductie Tijdsduur: 15

Omschrijving: Zwart en wit vel papier laten zien en noemen tegenstellingen. Gelijk beginnen met wasco tekenen van tegenstellingen lange lijn korte lijn, dik dun enz.

Materialen door school/leerkracht:Zwart en wit tekenpapier A3 Zachte wasco

Page 5:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Rondlopen en voel je heel lang -heel klein, dun-dik , Strak- wiebelig, hoekig- zacht enz.Met bovenstaande beweegervaring ervaring soortgelijke figuurtjes gaan tekenen lang- dun enz. op zwart en op wit papier

Materialen door gastdocent:

Kern Tijdsduur: 30

Omschrijving:Uitleg van een algemeen schema voor verhouding voor tekenen hele figuur met hoofdlengtes.In kleine groepjes je eigen hoofdlengte uitknippen en tellen hoeveel keer die in je lichaamslengte past.Teken met je groepje een figuur in hoofdlengte of Teken jezelf in het aantal hoofdlengtes.

Materialen door school/leerkracht:Zwart en wit papier A3, A4Scharen

Materialen door gastdocent:Papieren Eitje voor hoofdlengteVoorbeelden op stick mensfiguur in hoofdlengtes, worstenmannetje, draadmannetje.

Afsluiting Tijdsduur: 5

Omschrijving:Vertel iets over jullie tekeningen?Wat zien we op jullie tekeningen ?Wat ben je tegengekomen ? Kun je iets vertellen over een andere tekening wat je daar leuk grappig of goed gedaan vind ?

Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:Ik heb het draadfiguur mannetje al bij me dit kan ter voorbereiding al in de klas blijven voor volgende week.

Verdieping

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Page 6:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Materialen door gastdocent:

Les 2Draadmannetje

Doelgroep:Crea lessen groep 4-5

Locatie:klaslokaal

Lesduur:50

Beginsituatie: draadfiguuur in de klas ophangen. Eventueel tekeningen van de vorige keer erbij nemen. Groepjes indelen.Tekenvellen al uitdelen.Het mag rumoerig zijn in de klas alleen bij het tekenen wil ik concentratie en rust is.Namen op de tekening schrijven

Lesdoel:Figuurtje leren opbouwen van binnen uit. Doormiddel van het draad mannetje, worsten mannetje ( dit noem ik een spooktekening of ondertekening).Inzicht in bewegen van gewrichten door zelf te bewegen. 41 55 58Leren tekenen van achtjes (lemniscaat). 54

Introductie Tijdsduur: 10

Omschrijving: Vragen of leerlingen nog weten wat we vorige keer hebben gedaan. Verder uileg geven bij de afbeeldingen op

Materialen door school/leerkracht:A3 schetspapier papier

Page 7:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

de stick.teken-7 x hoofdlengtes uitzetten-de romp van draadmannetje er op tekenen ( ovaal vorm voor ribbenkast, doosje voor het bekken en ruggegraat eddy) Staan en bewegen met de grote gewrichten : ruggegraat, bekken. Als voorbeeld Eddy nemen en leerlingen de beweging mee laten doen. Uitrekken inkrimpen, bol-hol, re. naar li. , draaien enz.

Materialen door gastdocent:Op stick voorbeelden van worsten mannetje, draadmannetje, hoofdlengtes mens en illustratie Bammes.

Draad mannetje, anatomie model ruggegraat (eddy) ribbenkast en bekken.

Kern Tijdsduur: 30

Omschrijving:Inzicht in bewegen van kleinere gewrichten enkels polsen (draaien , re.- li , omhoog-omlaag), schouders elleboog en knie.

Beweging van elastiekjes maken.Speciaal de beweging met de pols maken en met zijkant van het krijtje laten tekenen.

Teken aan de tekening uit de introductie nu de kleinere gewrichten. Hier wil ik proberen ze met 8 tjes te laten doorgaan

Dan één tekening maken in groepjes van 3 of 4 in groepjes dmv een doorgeeftekening. Ieder tekent een ledemaat. En deze mag alle richtingen op getekend worden zodat er een figuur in een bepaalde beweging ontstaat .Eigen mannetje tekenen met zijkant van een wasco en een achtergrond kleur erbij tekenen.Elastiekjes achtjes in verschillende grootes laten tekenen als warming up met zijkant krijtje.

Materialen door school/leerkracht:A3 papier zwart en wit of gekleurdwasco

Materialen door gastdocent:elastiekjeselastiekjes op een stickvoorbeelden op stick van mij

Page 8:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Afsluiting Tijdsduur: 10

Omschrijving:De doorgeef tekeningen ophangen en er iets over laten vertellen. De beweging van de tekening na doen, de verschillen bespreken

Materialen door school/leerkrach

Materialen door gastdocent:

Verdieping

Omschrijving:Laatste oefening van de kern nog (eens) doen maar dan individueel

Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Les 3mensfiguur

Doelgroep:Crea-lessen groep4 - 5

Locatie:klaslokaal

Lesduur:50

Page 9:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Beginsituatie: leerlingen kunnen draadmannetje begrijpen.

Lesdoel:Opzetten van figuur in een bepaalde houding. 54Zelf bewegen inzicht in het lichaam. 41 58Figuur opzetten in 3 fases zoals echte kunstenaars dit ook doen/deden. 56(Achtergrond inkleuren begrip voor- achtergrond.54)

Introductie Tijdsduur: 10

Omschrijving:Levend maken van het draadmannetje.Hoe? Tegenstelling Stil staan tegenover bewegen. Met Eddy ruggengraat mee gaan bewegen.

Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent: Draad mannetje, EddyStrip van Eddy op usb en op papier

Kern Tijdsduur: 30

Omschrijving:Fase 1 Tekening van een draadmannetje in geel , oker of bruin (ondertekening)Fase 2 Contour om het draadmannetje tekenen in rood, oranje ahw vel eromheen tekenenFase 3 het mannetje kleding haren geven.Eventueel met een achtergrond.

Materialen door school/leerkracht:Zwart en wit papier A3wasco

Materialen door gastdocent:Eigen voorbeeld

Page 10:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Groeps of doorgeef tekening maken op groot vel tekenenpapier

Afsluiting Tijdsduur: 10

Omschrijving:Elkaars tekeningen bekijken en er iets over vertellen.

Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Verdieping

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Les 4

Doelgroep: Locatie: Lesduur:

Page 11:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Beginsituatie:

Lesdoel:

Introductie Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Kern Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Page 12:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Afsluiting Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Verdieping

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Les 5

Doelgroep: Locatie: Lesduur:

Page 13:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Beginsituatie:

Lesdoel:

Introductie Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Kern Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Page 14:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

Materialen door gastdocent:

Afsluiting Tijdsduur:

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Verdieping

Omschrijving: Materialen door school/leerkracht:

Materialen door gastdocent:

Evaluatie:

Tips:-De tijd was te krap voor alle stof die ik ze wilde laten doen. daardoor voelde ik me

Tops:-Om via tegenstellingen in de theorie te komen

Page 15:  · Web viewKorte beschrijving project: In 3 lessen toewerken naar het leren tekenen van een mensfiguurtje van binnen. uit naar de buitenkant. Het figuurtje. word. op deze manier

opgejaagd.-Voor een andere docent laat ik de mogelijkheid om uit te gaan van het worstenmannetje of draadmannetje (zie internet)-Vergeten mijn eigen draadmodel er steeds bij te pakken. Had te maken met organisatie waar hang ik het ding op. Het is hele drukte voor in de klas met zo’n computerbord waar van alles op komt. doordat ik mijn draadmodel niet prominent in de klas heb opgehangen misten ze veel visuele informatie. Dit zag ik ook terug in de tekeningen.-kinderen miste uitleg over hoe je in de eerste fase de middellijn kunt gebruiken. Daardoor kwamen sommige in de knoop. Maar dit inzicht vergt ook weer veel tijd dus wat te doen ?-was onrustig tijdens de les. Dit vind ik persoonlijk niet zo’n probleem in een tekenles.

-Eddy strip en eddy’s bewegingen en zelf gewrichten voelen.-eitje (omgedraaid) als hoofd-meten met duim en wijsvinger-kijk op ledematen door ze niet te zien als een stuk spaghetti. -Samenwerking geeft een dieper leerproces en geeft de lesgever ook veel informatie.-draadfiguur was top maar te weinig ingezet.-tekeningen hoeven niet perfect te zijn van belang is dat ze hebben getekend en het hele proces van het tekenen van een mensfiguur eens hebben meegemaakt en onderzocht.