· Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite...

18
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE: RAZREDNI ODJEL: 5. __ NASTAVNA TEMA ODGOVORNOST PREMA SEBI I DRUGIMA NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija NASTAVNA JEDINICA Veliko početno slovo TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba TRAJANJE AKTIVNOSTI 3 sata ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ A.5.4. Učenik piše tekstove trodijelne strukture u skladu s temom. HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI – razlikuje jednorječna i višerječna imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta – piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme – piše u skladu s usvojenim pravopisnim pravilima ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA OSR A.2.3. Razvija osobne potencijale. OSR A.2.4. Razvija radne navike. UKU C.2.1. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. IKT C.2.2. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno djelotvorno provodi jednostavno pretraživanje informacija u digitalnome okružju. GOO C.2.4. Promiče razvoj školske kulture i demokratizaciju škole. AKTIVNOSTI UČENIKA – razgovara na zadanu temu – proučava željezničku kartu – čita polazni tekst – osmišljava plan terenske nastave ucrtavajući lokacije na

Transcript of  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite...

Page 1:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:RAZREDNI ODJEL: 5. __NASTAVNA TEMA ODGOVORNOST PREMA SEBI I DRUGIMANASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacijaNASTAVNA JEDINICA Veliko početno slovoTIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježbaTRAJANJE AKTIVNOSTI 3 sata

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIHJ A.5.4. Učenik piše tekstove trodijelne strukture u skladu s temom.HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI– razlikuje jednorječna i višerječna imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih

mjesta– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne

pridjeve– služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme– piše u skladu s usvojenim pravopisnim pravilima

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMAOSR A.2.3. Razvija osobne potencijale.OSR A.2.4. Razvija radne navike.UKU C.2.1. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život.IKT C.2.2. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno djelotvorno provodi jednostavno

pretraživanje informacija u digitalnome okružju.GOO C.2.4. Promiče razvoj školske kulture i demokratizaciju škole.

AKTIVNOSTI UČENIKA– razgovara na zadanu temu– proučava željezničku kartu– čita polazni tekst– osmišljava plan terenske nastave ucrtavajući lokacije na slijepoj karti– obilazeći poligonska polja, na jednostavnim primjerima zaključuje o pravilima pisanja

imena kontinenata, država, naseljenih i zavičajnih mjesta– dopunjava mentalnu mapu– proučava u udžbeniku pravila o pisanju posvojnih pridjeva– piše bilješke– primjenjuje naučeno na novim primjerima– igra pravopisne igre– služi se pravopisom

STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA– pravljenje bilježaka– pregledavanje materijala za učenje– verbaliziranje– sažimanje

Page 2:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

– uspoređivanje– samoprovjeravanje

VREDNOVANJEVrednovanje za učenje– pružanje povratnih informacija učenicima tijekom rada na poligonskim poljima– interaktivne lekcije, zadatci ili simulacije na mrežnim stranicama Instituta za hrvatski jezik

u kojima učenik odmah dobiva povratnu informaciju o točnosti rješenja

Vrednovanje kao učenje– refleksija nakon popunjavanja mentalne mape

Vrednovanje naučenoga– pisana provjera

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnostJeste li se nedavno vozili vlakom? Koje su prednosti putovanja vlakom u odnosu na druga prijevozna sredstva? Kamo biste željeli putovati? Proučavanje karte željezničke pruge u udžbeniku (HK, str. 100).Kroz koja mjesta prolazi vlak od Savskoga Marofa do Dugoga Sela?

2. aktivnost: polazni tekst i najava temeČitanje polaznoga teksta Putovanje vlakom (HK, str. 100).Kamo učenici iz Dugoga Sela putuju na terensku nastavu? Čemu se osobito vesele?Što vas veseli na školskim izletima i terenskim nastavama?

Koja je razlika u imenu naselja Zaprešić i Sesvetski Kraljevec?Kako su napisana jednorječna imena naselja na karti, a kako višerječna?Danas ćemo se baviti pisanjem vlastitih imena.

3. aktivnost: prijedlozi za terensku nastavuUčenicima se podijele listići na koje u paru ili manjim skupinama trebaju napisati svoj prijedlog za terensku nastavu. Na ploču se zalijepi slijepa karta Hrvatske (u prilogu 1). Učenici lijepe listiće sa svojim prijedlozima na kartu i objašnjavaju zašto ih zanima ta destinacija.

Objava rezultata i razgovor o prijedlozima za terensku nastavu.

Page 3:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

4. aktivnost: pravopisni poligonUčenici u skupinama od tri člana obilaze poligonska polja: kontinenti, države i zemlje, naseljena mjesta (u prilogu 2). Na svakome polju dobivaju zadatak i izvode zaključak o pisanju velikoga početnog slova. Prema zaključcima na poljima popunjavaju mentalnu mapu (u prilogu 3).

Objava rezultata predstavnika skupina.Dopunjavanje mentalne mape.

5. aktivnost: pisanje posvojnih pridjevaUčenici u paru proučavaju u udžbeniku pravila o pisanju posvojnih pridjeva (HK, str. 102). Bilježe u bilježnicu primjere i pravila.

6. aktivnost: uvježbavanje na novim primjerimaI. Na karti Republike Hrvatske učenici rješavaju zadatak u poglavlju Provjeri razumiješ li

(HK, str. 103). Rješenja provjeravaju u Hrvatskome pravopisu (http://pravopis.hr).II. Učenici u paru igraju pravopisni kviz na mrežnim stranicama Instituta za hrvatski jezik

(http://hrvatski.hr/igre/) i Krijesničine pravopisne razglednice na portalu Učenje bez granica.

III. Učenici rješavaju zadatak za samostalan rad (HK, str. 103) s pomoću mrežne stranice Instituta za hrvatski jezik (http://hrvatski.hr/etnici-i-ktetici/).

IV. Natjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu. Najbrži učenici koji su točno riješili zadatak dobivaju sličicu krijesnice. Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

Zadatci za samostalan radRB, str. 89–91

Pisana provjera Nakon uvježbavanja predlaže se provjera usvojenosti gradiva o pisanju velikoga početnog slova u imenima kontinenata, država, naseljenih i zavičajnih mjesta.

Page 4:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

PLAN PLOČE

VELIKO POČETNO SLOVO U IMENIMA KONTINENATA, DRŽAVA I NASELJENIH MJESTA

JEDNORJEČNA IMENA VIŠERJEČNA IMENA

kontinenti EuropaAfrika

Sjeverna AmerikaJužna Amerika

zemlje HrvatskaBosna

države Republika HrvatskaBosna i Hercegovina

naseljena mjestaZagreb

VaraždinČakovec

Sesvetski KraljevecSveti Martin na Muri

Sveti Filip i Jakov

sve riječi velikim slovomosim veznika i prijedloga

posvojni pridjev s nastavkom -ov, -ev, -in velikim početnim slovom

IvanovMarkovVesnin

posvojni pridjev s nastavkom -ski, -ški, -čki, -ćki malim početnim slovom

zagrebačkipaški

gospićki

Page 5:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

PRILOG 1, SLIJEPA KARTA HRVATSKE – Veliko početno slovo

Page 6:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

PRILOG 2, POLIGONSKA POLJA – Veliko početno slovo

PRVO POLJEProuči zadane primjere i zaključi kako pišemo imena kontinenata.

Ivan, Marko i Vesna maštaju o putovanjima uz globus. Vesni se čini da su na globusu Europa i Afrika vrlo blizu. Marko bi volio proputovati Južnom Amerikom. Ivanu se ipak Sjeverna Amerika čini zabavnijom.

DRUGO POLJEProuči zadane primjere i zaključi kako pišemo imena država i zemalja.

Petar zimi često putuje u Saveznu Republiku Njemačku u posjet teti koja ondje radi u restoranu hrvatske hrane. Ljeti pak posjećuje djeda u Bosni i Hercegovini odakle mu je majka.

TREĆE POLJEProuči zadane primjere i zaključi kako pišemo imena naseljenih mjesta.

Marija sanjari o putovanju u Pariz. Brat je uvjerava da je još premlada i da Zagreb, Biograd na Moru i Slavonski Brod ne zaostaju svojom ljepotom za Parizom.

Page 7:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

PRILOG 3, MENTALNA MAPA – Veliko početno slovo

IMENA NASELJENIH MJESTAPišemo __________________

početnim slovom sve riječi

osim prijedloga i ________________.

IMENA DRŽAVAPišemo _________________

početnim slovom sve riječi

osim veznika i prijedloga.

IMENA KONTINENATAPišemo _______________

početnim slovom sve riječi

kod jednorječnih i višerječnih imena.

Page 8:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Veliko početno slovo

Pročitaj tekst.

PUSTOLOVNA BRAĆA SELJAN KRENULA NA EKSPEDICIJU U AFRIKU

BRAĆA MIRKO I STJEPAN SELJAN, NAJPOZNATIJI HRVATSKI ISTRAŽIVAČI, 1899. GODINE KRENULI SU NA POZNATU EKSPEDICIJU U AFRIKU. MIRKU JE TADA BILO 28 GODINA, A STJEPANU SVEGA 24. NAKON OSNOVNOGA ŠKOLOVANJA U SVOME RODNOM KARLOVCU MIRKO JE RADIO KAO INŽENJER GRAĐEVINE U BEČU, BUDIMPEŠTI, BUKUREŠTU I SANKT PETERBURGU, DOK JE STJEPAN SLUŽIO U AUSTROUGARSKOJ MORNARICI, A NAKON TOGA RADIO KAO LJEKARNIK.

VEĆ TADA IZVELI SU RAZNE POTHVATE. PRIMJERICE, MIRKO JE U 110 DANA PJEŠICE PREŠAO PUT OD SANKT PETERBURGA DO PARIZA.

SELJANI SU U AFRIKU KRENULI IZ KARLOVCA. NAJPRIJE SU SE PJEŠICE ZAPUTILI U TRST, GDJE SU STIGLI POČETKOM VELJAČE. TAMO SU SE UKRCALI NA BROD KOJI IH JE PREVEZAO DO POZNATE LUKE ALEKSANDRIJE U EGIPTU. PROPUTOVALI SU I KROZ KAIRO TE SUDAN. NJIHOV PUSTOLOVNI DUH UBRZO ĆE IH ODVESTI DO JUŽNE AMERIKE.

(prema: https://povijest.hr/nadanasnjidan/braca-seljan-krenula-na-ekspediciju-u-afriku-1899/)

1. Prepiši iz teksta primjere za:

– kontinente: ___________________________________________________________

– države: ______________________________________________________________

– gradove: _____________________________________________________________

2. Služeći se tekstom, preoblikuj zadane primjere tako da dobiješ posvojni pridjev i

imenicu. Pazi na pravilno pisanje velikoga početnog slova.

istraživači iz Hrvatske hrvatski istraživači

ekspedicija u Afriku _________________________

škola u Karlovcu _________________________

mornarica Austro-Ugarske __________________________

nemirni duh Mirka __________________________

Page 9:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

3. Prepiši početni tekst pazeći na pravilno pisanje velikoga početnog slova.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 10:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

PRAVOPISNA PROVJERA – Veliko početno slovo

Ime i prezime učenika, razred: _______________________________________________Nadnevak: _________________________________

Prepiši tekst pazeći na pravilno pisanje velikoga početnog slova.

JEDAN OD ZANIMLJIVIH PRIJEDLOGA ZA TERENSKU NASTAVU SVAKAKO JE OBILAZAK LIČKOGA KRAJA I RODNE KUĆE NIKOLE TESLE U SMILJANU. TO MALO MJESTO NEDALEKO OD GOSPIĆA SKRIVENI JE BISER LIKE.

MLADI NIKOLA TESLA UBRZO NAPUŠTA RODNO SELO I ŠKOLUJE SE PRVO U GOSPIĆU, ZATIM U KARLOVCU, NO I IZVAN GRANICA DANAŠNJE REPUBLIKE HRVATSKE. VISOKU ŠKOLU POHAĐAO JE U GRAZU U AUSTRIJI, A KAO UČITELJ RADIO JE U MARIBORU U REPUBLICI SLOVENIJI. USKORO ĆE GA ŽIVOT ODVESTI I DO SJEVERNE AMERIKE. U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA POSTAT ĆE ZNAMENITI IZUMITELJ.

NAŠA TERENSKA NASTAVA NEĆE OBUHVATITI SVA TA UZBUDLJIVA MJESTA. ZASAD ĆEMO UPOZNAVATI SVOJU ZEMLJU HRVATSKU. OD OSTALIH GOSPIĆKIH ZNAMENITOSTI OBIĆI ĆEMO RODNU KUĆU ANTE STARČEVIĆA U VELIKOME ŽITNIKU TE SE UPOZNATI S VELEBITSKIM KRAJOLIKOM. IPAK, NAJVIŠE SE VESELIMO ZABAVI U ADRENALINSKOME PARKU.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Page 11:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

RJEŠENJE MENTALNE MAPE – Veliko početno slovo

RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Veliko početno slovo

1. kontinenti: Afrika, Južna Amerikadržave: Egipat, Sudangradovi: Karlovac, Beč, Kairo, Budimpešta, Sankt Peterburg, Pariz, Trst

2. istraživači iz Hrvatske hrvatski istraživačiekspedicija u Afriku afrička ekspedicijaškola u Karlovcu karlovačka školamornarica Austro-Ugarske austrougarska mornaricanemirni duh Mirka Mirkov nemirni duh

3. Pustolovna braća Seljan krenula na ekspediciju u Afriku

Braća Mirko i Stjepan Seljan, najpoznatiji hrvatski istraživači, 1899. godine krenuli su na poznatu ekspediciju u Afriku. Mirku je tada bilo 28 godina, a Stjepanu svega 24. Nakon osnovnoga školovanja u svome rodnom Karlovcu, Mirko je radio kao inženjer građevine u

IMENA NASELJENIH MJESTAPišemo velikim

početnim slovom sve riječi

osim prijedloga i veznika.

IMENA DRŽAVAPišemo velikim

početnim slovom sve riječi

osim veznika i prijedloga.

IMENA KONTINENATAPišemo velikim

početnim slovom sve riječi

kod jednorječnih i višerječnih imena.

Page 12:  · Web view– piše veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima: vlastite imenice i posvojne pridjeve – služi se pravopisom radi poštivanja pravopisne norme

Beču, Budimpešti, Bukureštu i Sankt Peterburgu, dok je Stjepan služio u austrougarskoj mornarici, a nakon toga radio kao ljekarnik.

Već tada izveli su razne pothvate. Primjerice, Mirko je u 110 dana pješice prešao put od Sankt Peterburga do Pariza.

Seljani su u Afriku krenuli iz Karlovca. Najprije su se pješice zaputili u Trst, gdje su stigli početkom veljače. Tamo su se ukrcali na brod koji ih je prevezao do poznate luke Aleksandrije u Egiptu. Proputovali su i kroz Kairo te Sudan. Njihov pustolovni duh ubrzo će ih odvesti do Južne Amerike.

RJEŠENJE PRAVOPISNE PROVJERE – Veliko početno slovo

Jedan od zanimljivih prijedloga za terensku nastavu svakako je obilazak ličkoga kraja i rodne kuće Nikole Tesle u Smiljanu. To malo mjesto nedaleko od Gospića skriveni je biser Like.

Mladi Nikola Tesla ubrzo napušta rodno selo i školuje se prvo u Gospiću, zatim Karlovcu, no i izvan granica današnje Republike Hrvatske. Visoku školu pohađao je u Grazu u Austriji, a kao učitelj radio je u Mariboru u Republici Sloveniji. Uskoro će ga život odvesti i do Sjeverne Amerike. U Sjedinjenim Američkim Državama postat će znameniti izumitelj.

Naša terenska nastava neće obuhvatiti sva ta uzbudljiva mjesta. Zasad ćemo upoznavati svoju zemlju Hrvatsku. Od ostalih gospićkih znamenitosti obići ćemo rodnu kuću Ante Starčevića u Velikome Žitniku te se upoznati s velebitskim krajolikom. Ipak, najviše se veselimo zabavi u adrenalinskome parku.