Lesvoorbereidinggrafieken2lso

6
Kenny Stevens Lesonderwerp: Een werkblad doelgericht presenteren Lesontwerp A 1. Lesdoel: de leerlingen kunnen een grafiek invoegen en bewerken aan de hand van een werkblad in Calc. 2. Inhoudsanalyse: 1. Grafieken 1.1. Nut? 1.2. Invoegen 1.2.1.Type? 1.3. Aanpassen en opmaken 3. Lesfasen en leerdoelen: 1. Introductie: 1.1. De leerlingen kunnen het nut van grafieken verwoorden. 2. Instructiefase: 2.1. De leerlingen kunnen de meest geschikte grafiek invoegen. 2.2. De leerlingen kunnen een grafiek aanpassen. 2.3. De leerlingen kunnen een grafiek opmaken. 2. Instructie op zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening: Wie, wat, hoe, begeleiding, tijd, afspraken,… 3. Zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening: De leerlingen maken oefeningen op grafieken in Calc. 4. Evaluatie: De leerlingen zoeken bij elk diagramtype een passend voorbeeld.

description

 

Transcript of Lesvoorbereidinggrafieken2lso

Page 1: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

Kenny Stevens Lesonderwerp: Een werkblad doelgericht presenteren

Lesontwerp A 1. Lesdoel: de leerlingen kunnen een grafiek invoegen en bewerken aan de hand van een werkblad in

Calc.

2. Inhoudsanalyse:

1. Grafieken

1.1. Nut?

1.2. Invoegen

1.2.1. Type?

1.3. Aanpassen en opmaken

3. Lesfasen en leerdoelen:

1. Introductie:

1.1. De leerlingen kunnen het nut van grafieken verwoorden.

2. Instructiefase:

2.1. De leerlingen kunnen de meest geschikte grafiek invoegen.

2.2. De leerlingen kunnen een grafiek aanpassen.

2.3. De leerlingen kunnen een grafiek opmaken.

2. Instructie op zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening:

Wie, wat, hoe, begeleiding, tijd, afspraken,…

3. Zelfstandige werk fase en zelfstandige oefening:

De leerlingen maken oefeningen op grafieken in Calc.

4. Evaluatie:

De leerlingen zoeken bij elk diagramtype een passend voorbeeld.

Page 2: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

Formulier Lesvoorbereiding

Student: Kenny Stevens Adres stageschool: Sint-Godelieve-Instituut

Schapenstraat 39

1750 Lennik

Jaar (+opleiding): 2 Bachelor Mentor: Mhr. Piet Taelemans

Leraar secundair Telefoon/ email mentor: [email protected]

Vaklector: Mhr. Steven Claes Datum: 02/03/2012

Pedagoog: Mhr. Dirk Dieltjens Lesuur: 12.05u – 12.55u

11.15u - 12.05u

Nummer stageperiode: 1 Afdeling/ leerjaar/ klas: 3de Wet c 3de ec 4 b

Aantal lln.: 21 15

Vak: informatica

Lesonderwerp: Een werkblad doelgericht presenteren

Beginsituatie: Voorkennis: - Gegevens invoeren - Eenvoudig rekenwerk met formules en functies - Rekenbladen opmaken

- Voorwaardelijke opmaak Extra zorg voor:

- Geen lange instructie, leerlingen snel aan het werk laten gaan.

Specifieke organisatorische situatie:

- Enkele leerlingen zitten met 2 aan een computer - Computers staan in rijen - Beamer - Whitebord met stiften (ook projectiebord) - Netop teacher aanwezig

Eindtermen (specifiek + vakoverschrijdend):

- nummer vakgebonden eindtermen: Een werkblad doelgericht presenteren Leerplandoelstellingen Leerplandoel + nummer: VVKSO – BRUSSEL D/2011/7841/039 8.3.2 Het nut van grafieken toelichten en grafieken analyseren en interpreteren. 8.3.3 Een grafiek maken van een (deel van) een werkblad waarbij de meest geschikte voorstelling

gekozen

wordt waaronder staafdiagram, kolomdiagram, lijndiagram, cirkeldiagram, spreidingsdiagram … 8.3.4 Een grafiek aanpassen en opmaken. lesdoelstellingen (max 2):

De leerlingen kunnen een grafiek invoegen en bewerken aan de hand van een werkblad in Calc. lesvoorbereiding nagekeken door:

Page 3: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

Leerdoelen en

VOETEN

Leerinhouden Tijd Onderwijs- en leeractiviteiten

Neerslag/

media/ bordgebruik

De leerlingen

kunnen het nut van

grafieken

verwoorden

wat is het nut van

grafieken? =

om de gegevens te

verduidelijken

om de gegevens

aantrekkelijker te

maken

5’

Lesfase 1: Aansluiting en verheldering Leerkrachtactiviteiten Leerlingactiviteiten

De leraar vraagt aan de leerlingen om tijdens een filmpje enkele vragen op te

lossen. De leraar vraagt aan de leerlingen wat het nut van grafieken is. De leraar

vraagt om de agenda in te vullen.

We gaan naar een kort filmpje kijken.

Zoek een antwoord op de volgende vragen tijdens het filmpje:

Welke grafiektypes komen aan bod en wat is het onderwerp van die grafiek?

Wat is het nut van grafieken?

Jullie mogen “Het rekenblad: grafieken maken, aanpassen en opmaken” in de

agenda invullen.

De leerlingen kijken naar het filmpje en zoeken naar antwoorden op de vragen.

Filmpje

Grafieken.fl

v

PPT

agenda

De leerlingen

kunnen de meest

geschikte grafiek

invoegen.

De leerlingen

kunnen een grafiek

aanpassen.

De leerlingen

kunnen een grafiek

opmaken .

Diagram invoegen:

Invoegen >

Diagram.. >

selecteer

diagramtype >

Elementen van het

diagram > Titels

invullen> Voltooien

Gegevensbereik

aanpassen:

Opmaak >

Gegevensbereiken..

Diagramtype

aanpassen:

Opmaak >

Diagramtype

Aanpassen titels,

30’

Lesfase 2. Leerinstructie

De leerkracht vraagt aan de leerlingen naar de antwoorden op de vragen en noteert

deze op het bord.

Welke grafiektypes kwamen aan bod en wat is het onderwerp van die grafiek?

Wat is het nut van grafieken?

De leerlingen geven de antwoorden.

De leerkracht verdeelt de leerlingen in 2 groepen. De leerkracht laat de ene groep

voor een pc zitten en de andere groep tussen de pc’s.

De groep voor de pc’s krijgt als opdracht oefening 1 te maken met behulp van de

cursus in 15 min en nadien in te dienen.

De groep zonder pc krijgen een blad met daarop alle grafiektypes in Calc en uitleg.

Bij elk grafiektype 2 voorbeeldonderwerpen zoeken die niet aan bord staan in 15

min.

Wanneer 15 min om zijn, wisselen de groepen.

BORD

Titel

+ Nut?

BORD

Antwoord

PPT

opdracht

Page 4: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

legenda, assen en

rasters:

Invoegen >

•Titels..

•Legenda..

•Assen..

•Rasters

Grafiek opmaken:

5’ Lesfase 4 en 5 Oefeninstructie en begeleiding oefeningen

Wat? Oefening 2

Hoe? Zelfstandig of per 2(lln die per 2 zitten)

Hulp? de leraar loopt rond in de klas

Tijd? 5 min.

Uitkomst? oplossing oefening

Klaar? Als je klaar bent laat je de oefening verbeteren door de leraar en begin je

aan oefening 3.

De leerlingen maken de oefeningen.

Page 5: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

10’ Lesfase 6 Evaluatie van het lesdoel

De leraar vraagt aan de leerlingen om na oefening 2, oefening 3 te maken als

algemene oefening.

Als jullie oefening 2 hebben gemaakt mogen jullie oefening 3 maken als algemene

oefening.

De leerlingen maken oefening 3.

Page 6: Lesvoorbereidinggrafieken2lso

Bordschema per lesfase (voeg eventueel in bijlage toe + transaparanten of presentaties):

Maak onderscheid tussen

permanente en tijdelijke

bordnotaties

Permanent

tijdelijk

Nut?

verduidelijken

aantrekkelijker maken

Welke grafiektypes komen aan

bod en wat is het onderwerp van

die grafiek?

Bubble grafiek (mensen

die zijn hart breken en

mensen die zijn

zelfvertrouwen op de

proef stellen)

Cirkeldiagram (favoriete

bars)

Kolomdiagram (favoriete

taarten)

Lijndiagram (Interesse in

grafieken, voorspelde

toekomstige interesse in

grafieken)

Media te voorzien : Gebruikte bronnen: www.openofficeplaza.org

Zelfreflectie: