Lessenserie Reclame

10
Lesbeschrijvingsformulier (blad 1) Stageschool De Burghtschool Stagebegeleider Frank Schagen Groep 6 Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid les 1 Datum 6 januari 2011 Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1) In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn. Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5) SMART+C Aan het einde van de les weten de kinderen hoe reclames je beïnvloeden en waar je op moet letten als je zelf een reclame gaat maken. De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al? De kinderen kijken zelf gemiddeld 3 uur per dag naar televisieprogramma’s tijdens de programma’s komen ook reclames voorbij. De kinderen zullen deze reclames onbewust toch kijken. Vaak hebben ze niet door dat de reclamemakers het koop- of kijkgedrag beïnvloeden. De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) Het bewust worden van de invloed van een reclame op je koop- en kijkgedrag. Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) In de volgende les waarin de kinderen zelf aan de slag gaan met reclames maken, kom ik er achter of ze de leerdoelen bereikt hebben. Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2) Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13) Differentiatie (14) Adaptief werken (15) Leerbegeleiding (19) De spel- en/of leeractiviteiten (7) De werkvormen (8) De groeperingsvorm (9) Samenwerking (10) De leer- en

description

Een lessenserie voor groep 6 over het misleiden van je koop- en kijkgedrag. Deze lessenserie is gemaakt voor de module Mediawijsheid

Transcript of Lessenserie Reclame

Page 1: Lessenserie Reclame

Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)Stageschool De BurghtschoolStagebegeleider Frank SchagenGroep 6Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid les 1Datum 6 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5) SMART+C

Aan het einde van de les weten de kinderen hoe reclames je beïnvloeden en waar je op moet letten als je zelf een reclame gaat maken.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?

De kinderen kijken zelf gemiddeld 3 uur per dag naar televisieprogramma’s tijdens de programma’s komen ook reclames voorbij. De kinderen zullen deze reclames onbewust toch kijken. Vaak hebben ze niet door dat de reclamemakers het koop- of kijkgedrag beïnvloeden.

De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) Het bewust worden van de invloed van een reclame op je koop- en kijkgedrag.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) In de volgende les waarin de kinderen zelf aan de slag gaan met reclames maken, kom ik er achter of ze de leerdoelen bereikt hebben.

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)

Differentiatie (14)Adaptief werken (15)Leerbegeleiding (19)

De spel- en/of leeractiviteiten (7)

De werkvormen (8)De groeperingsvorm (9)Samenwerking (10)De leer- en hulpmiddelen (11)ICT als specifiek middel (12)Pedagogisch klimaat (16)

Introductie10 min. Een klassengesprek op gang brengen over reclames, wat weten

de kinderen hier al van. De kennis wordt verwerkt in een woordweb.

De kinderen zitten aan hun tafel en gaan met elkaar in gesprek over reclames. Daarnaast schrijven sommige kinderen hun kennis op in het woordweb

Kern

Page 2: Lessenserie Reclame

15 min. Ik vertel de kinderen het een en ander over het misleiden en het beïnvloeden van je kijk- en koopgedrag. Te verduidelijking laat ik ook een filmpje zien van het programma Weet wat je Koopt en een afbeeldingen over het kijkgedrag en hoe dat te beïnvloeden is.

De kinderen luisteren naar mijn uitleg en kijken goed naar het filmpje en naar de afbeeldingen. Ze kunnen hiermee ideeën opdoen voor de volgende les waarin ze zelf in groepjes aan de slag gaan met een reclame filmpje of poster te maken.

De kinderen zitten aan hun tafel. Op de website http://olchert.blogspot.com/2009/03/eyetracking-jij-kijkt-waar-zij-naar.html laat het kijkgedrag zien dmv ‘heatmaps’. Op de website http://player.omroep.nl/?aflID=10292095 kun je een deel van het programma weet wat je koopt zien (start 12.52)

15 min. Ik zet de kinderen aan de slag met de opdracht om voor zich zelf al een storyboard of een schets te maken van de reclame die ze in de volgende les willen gaan maken. Deze opdracht doen ze individueel zodat er tijdens de volgende les meerdere ideeën zijn die eventueel samengevoegd kunnen worden.

De kinderen zitten aan hun tafel en werken zelfstandig aan een storyboard of een schets.

Afsluiting en overgang (20)10 min. Een aantal kinderen laten aan de klas zien wat voor idee ze

hebben voor een goede reclame poster of filmpje en vertellen waar ze extra aandacht aan willen besteden. Vervolgens worden alle gebruikte materialen opgeruimd en worden de schetsen en storyboards verzameld en veilig bewaard tot de volgende les.

Alle kinderen helpen mee met het opruimen van de gebruikte materialen.

Les evaluatie:

Sietske:Ik merkte dat ik zelf best veel aan het woord was en de kinderen bijna geen kans gaf om te praten. Toen het gesprek eenmaal op gang kwam vond ik het best onrustig worden, de kinderen wachtten niet meer hun beurt af maar begonnen gewoon te praten terwijl een ander nog bezig was. In het woordweb zijn weinig verrassende dingen gekomen. De kinderen vonden het filmpje en de afbeeldingen die ik liet zien heel leuk en hebben er ook echt goede ideeën voor opgedaan. Mijn klas is best creatief en ze gingen daardoor ook enthousiast aan de slag met het maken van een storyboard of schets voor hun eigen ontwerp. Hierbij hoefde ik de kinderen bijna niet te bij te sturen of op weg te helpen.

Frank:De les is leuk in elkaar gezet en origineel. De kinderen waren ook heel enthousiast over het onderwerp, hier hebben ze natuurlijk vaak mee te maken zonder dat ze het door hebben. Probeer van tevoren duidelijk te stellen wat je van de kinderen verwacht en hoe ze zich moeten gedragen, deze klas heeft echt duidelijkheid en structuur nodig. Probeer tijdens het gesprek niet teveel zelf aan het woord te zijn, maar ga ook eens achterover zitten en laat de kinderen het gesprek maar leiden. Het filmpje wat je liet zien was helder en duidelijk voor de kinderen, ze konden er goed mee aan de slag. Zelf vond ik het ook wel grappig om te zien hoe je blik soms geleid wordt, dat wist ik nog niet. Toen de kinderen zelfstandig aan de slag waren merkte je goed het enthousiasme en hun creativiteit, ze vinden het echt leuk om te tekenen. Wees tijdens deze vrijere situatie niet te bang voor wat gepraat, de kinderen werken net zo hard als ze gezellig kunnen praten als dat ze stil moeten zijn, let er wel op dat het geluid niet te hard wordt.

Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)

Page 3: Lessenserie Reclame

Stageschool De BurghtschoolStagebegeleider Frank SchagenGroep 6Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid 2Datum 13 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5) SMART+C

Aan het eind van deze les kunnen de kinderen werken met een photoshop programma of met moviemaker. Het product wat ze hiermee maken is een reclameposter of –filmpje. Daarnaast weten ze nog uit de vorige les dat reclames altijd het koop- en kijkgedrag beïnvloeden en kunnen ze dit toepassen binnen hun reclame.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?

De kinderen hebben in de vorige les al het één en ander gehoord over reclames en hoe deze je koop- en kijkgedrag kunnen beïnvloeden. Waarschijnlijk weten een aantal kinderen ook al hoe ze met photoshop of moviemaker kunnen werken. De kinderen die dat nog niet weten moeten dus extra opletten tijdens mijn instructie hierover.

De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) De kinderen gaan in groepjes van 3 aan de slag met het maken van een reclame poster of –filmpje.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) Door tijdens het zelfstandig werken van de kinderen rond te lopen kom ik erachter of de kinderen de opdracht duidelijk begrijpen en goed uit de voeten kunnen met de programma’s

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)

Differentiatie (14)Adaptief werken (15)Leerbegeleiding (19)

De spel- en/of leeractiviteiten (7)

De werkvormen (8)De groeperingsvorm (9)Samenwerking (10)De leer- en hulpmiddelen (11)ICT als specifiek middel (12)Pedagogisch klimaat (16)

Introductie5 min. Samen met de kinderen gaan ik weer de kennis van de vorige

les ophalen en de kinderen vertellen wat ze nog hebben onthouden en hebben geleerd van de les.

In de klas zitten de kinderen aan hun tafel.

Page 4: Lessenserie Reclame

Kern15 min. Ik ga de kinderen vertellen dat we vandaag echt aan de slag

gaan met het maken van de poster of het filmpje en dat ze hiervoor gebruik kunnen maken van Photoshop of moviemaker. Ik laat beide programma’s zien op het digibord en geef de kinderen een paar handige tips mee die ze kunnen gebruiken. Ik vraag de kinderen een aantal dingen te herhalen en eventueel voor te doen op het digibord om te zien of ze het programma een beetje begrijpen.

De kinderen zitten aan hun tafel en kijken naar het digibord, sommige kinderen komen naar voren om at voor te doen op het digibord.

10 min. Ik verdeel de kinderen in groepjes waarbij ik let op de ervarenheid van sommige kinderen met een van de twee programma’s. De kinderen gaan vervolgens in hun groepje nog brainstormen over het uiteindelijke product.

De kinderen werken in groepjes van drie aan de opdracht.

30 min. Als de kinderen klaar zijn met brainstormen gaan we naar het computerlokaal waar de kinderen bezig zijn met het maken van een reclameposter of –filmpje. Ik houd in de gaten dat alle kinderen actief bezig zijn op de computer zodat ze daar vaardig in worden.

De kinderen werken in groepjes van drie aan de computer aan de opdracht.

Afsluiting en overgang (20)10 min. De kinderen slaan het bestand op in de klassen map op de

computer en gaan weer terug naar de klas. In de klas worden een paar problemen waar de kinderen tegen aanliepen besproken en opgelost door andere kinderen. Tijdens de volgende en tevens laatste les kunnen de kinderen nog hun product afmaken.

Alle kinderen zorgen ervoor dat het computerlokaal weer netjes achtergelaten wordt.

Les evaluatie

Sietske:Ik vond deze les een stuk lastiger dan de vorige les, voornamelijk om kort maar krachtig de functies en mogelijkheden van photoshop en moviemaker uit te leggen. Ik vond het moeilijk om niet te lang bij een functie stil te staan zodat het saai en langdradig werd, maar ook weer niet te kort zodat de kinderen het nog niet helemaal snapten. Ik denk dat de kinderen uiteindelijk wel doorhadden hoe ze te werk konden gaan want ze waren goed aan de slag en kwamen zelf ook met nieuwe en niet uitgelegde functies aan. Wat ik ook lastig vind is om in de hand te houden wanneer het ‘gezonde’ werkgeluid over gaat in drukte en lawaai. Over het werk van de kinderen ben ik tot nu toe best tevreden, het ziet er allemaal nu al leuk en goed uit en ik ben benieuwd hoe het eindresultaat eruit komt te zien.

Frank:Wederom een leuke les, maar misschien nog een stapje te moeilijk voor deze groep. Gelukkig had je er een aantal tussen zitten die al redelijk overweg konden met de programma’s en je daardoor konden helpen. Maak hier ook meer gebruik van, vaak kunnen kinderen het elkaar beter of duidelijker uitleggen dan dat wij kunnen. In het computerlokaal was de groep eigenlijk veel te druk. Ook dit keer wisten de kinderen van tevoren niet duidelijk hoe ze zich horen te gedragen. Vertel dit de volgende keer duidelijk in de klas voordat je naar het computerlokaal gaat. Als je dit namelijk pas in het computerlokaal doet, dan ben je hun aandacht al kwijt. De kinderen hebben, voor zover ik het van iedereen heb kunnen zien, hard aan de opdracht gewerkt en hebben al een mooie opzet gemaakt, ik ben benieuwd naar het eindresultaat.

Page 5: Lessenserie Reclame

Lesbeschrijvingsformulier (blad 1)Stageschool De BurghtschoolStagebegeleider Frank SchagenGroep 6Leer- of ontwikkelingsgebied Mediawijsheid 3Datum 20 januari 2011

Verantwoording van het onderwerp van de onderwijsactiviteit: waarom moeten kinderen dit leren (1)In de huidige maatschappij wordt bijna alles digitaal gedaan. De kinderen moeten leren omgaan met deze elektronische apparaten zodat ze in de toekomst hier goed gebruik van kunnen maken. Daarnaast is het belangrijk dat de kinderen weten dat reclame filmpjes en posters vaak misleidend zijn.

Leerdoelen die kinderen moeten halen: wat moeten kinderen kennen en/of kunnen aan het eind van de les?(5) SMART+C

Aan het einde van de les hebben alle groepjes hun reclameposter of –filmpje af en laten ze dit aan de groep zien. De andere kinderen moeten kunnen herkennen waarmee en hoe het koop- kijkgedrag wordt beïnvloed.

De begin situatie van de kinderen: Wat weet ik over de kinderen? Wat weten en kunnen de kinderen al?

De kinderen hebben al twee lessen gehad over dit onderwerp en weten daardoor al best veel ervan af. De kinderen zijn ook al bekend met photoshop of moviemaker, hier hebben ze in de vorige les mee kennis gemaakt.

De leerstof: wat is de inhoud van de onderwijsactiviteit (2) Het afmaken van het product en daarna aan elkaar het werk laten zien en elkaar beoordelen op de inhoud.

Evaluatie: Hoe zie weet ik of de leerdoelen bereikt zijn? (17) Door het bekijken van het eindresultaat en de reacties van de andere kinderen daarop te horen, zo weet ik of de leerdoelen behaald zijn.

Lesbeschrijvingsformulier (Blad 2)Tijd (6) Activiteiten leraar Activiteiten kinderen Klassenmanagement (13)

Differentiatie (14)Adaptief werken (15)Leerbegeleiding (19)

De spel- en/of leeractiviteiten (7)

De werkvormen (8)De groeperingsvorm (9)Samenwerking (10)De leer- en hulpmiddelen (11)ICT als specifiek middel (12)Pedagogisch klimaat (16)

Introductie5 min. Ik geef de kinderen een korte instructie zodat de kinderen aan

de slag kunnen met het afmaken van hun product.De kinderen werken in drietallen verder aan hun product in het computerlokaal.

Page 6: Lessenserie Reclame

Kern20 min. De kinderen leggen de laatste hand aan hun product. De kinderen werken in

drietallen verder aan hun product in het computerlokaal.

15 min. We gaan weer terug naar de klas en bekijken en beoordelen elkaars werk op de inhoud. Daarbij moeten de kijkers goed letten op hoe het koop- kijkgedrag wordt beïnvloed door de makers. Ze letten daarnaast op hoe hun blik wordt ‘gevangen’

De kinderen laten elkaar in de klas op het digibord hun werk zien en beoordelen elkaar.

Afsluiting en overgang (20)5 min. De kinderen geven elkaar een punt voor het product en

proberen ook te verwoorden waarom ze juist dat punt hebben gegeven. Uiteindelijk wordt er samen met het punt van de leerkracht een gemiddeld cijfer gegeven.

In een marktvorm waarbij de kinderen langs lopen en een punt kunnen geven voor het werk.

Les evaluatie

Sietske:Ik heb er dit keer extra opgelet dat ik van tevoren duidelijk aan de kinderen heb verteld hoe ik zou willen dat de les zou verlopen en ik merkte bijna meteen al dat er een verschil was. De kinderen hebben hard gewerkt aan het afmaken van hun product. Qua tijdsplanning ben ik iets uit gelopen omdat er nog best veel groepjes wat meer tijd nodig hadden om het goed af te maken. Het eindresultaat vond ik heel goed, van veel kinderen had ik niet verwacht dat ze zo goed waren. Ik ben zeer tevreden over de beoordeling van de kinderen naar elkaar toe, ze waren allemaal zeer positief en de kritiekpunten die ze noemden waren allemaal opbouwend.

Frank:Je hebt goed gelet op je aandachtspunten van de vorige lessen, je zag meteen verschil. De kinderen hadden nu duidelijkheid over de gedragsregels en werkafspraken. Heel goed dat je alle groepjes rustig aan hun product hebt laten doorwerken toen je erachter kwam dat nog niet iedereen klaar was terwijl je dat wel gepland had, je bent flexibel. Je hebt de kinderen goed begeleid bij het beoordelen van elkaars werk, hierdoor bleven ze kijken naar het werk en nier naar het groepje dat het product gemaakt heeft. Over het algemeen een hele leuke lessenserie waarin deze groep goed hun creativiteit kwijt kon. Blijf goed letten op het continue verwoorden van hoe jij wil dat de les verloopt, dit geeft de kinderen handvatten en schept rust in de groep.