charlottedhondtportfolio.files.wordpress.com… · Web view · 2015-05-15Mevr. L. Van der Stock....
Click here to load reader
Transcript of charlottedhondtportfolio.files.wordpress.com… · Web view · 2015-05-15Mevr. L. Van der Stock....
Lesvoorbereiding 3 BaLo
Stageschool: Basisschool Stene
Naam en e-mailadres student: Charlotte [email protected]: 2e graad – 4e leerjaar
Mentor: Nathalie Callens Academiejaar: 2014-2015Datum: 16 maart 2015 Semester: 6 Stageweek: 9-20/03/2015Uur: 13u35 -14u50 Pedagoog: Mevrouw K. Vanrobaeys
Leergebied/domein: WO/ Ruimte Lector: Mevr. L. Van der Stock
1 LESONDERWERP + MEDIALesonderwerp: Google-maps: Verdwaald in België Media: Routebeschrijvingen, computers, wegenkaart van België, bezienswaardighedenboekje van België, envelop met vraagstuk, wegenkaart van Brussel
2 BEGINSITUATIEDe leerlingen kunnen reeds:
Werken met een kaart. Verwoorden wat ze kennen over België, Vlaanderen… Op een veilig en verantwoorde manier werken met internet Een stappenplan volgen
3 LESSTRUCTUUR Voorbereidingsfase : Confrontatie en exploratie: Uitleg Uitvoeringsfase : Onderzoek: Verdwaald in België Evaluatiefase : Communicatie: Bezienswaardigheden
1Lesvoorbereiding Charlotte Dhondt Howest
Howest Brugge - Campus SJS Bachelor in het onderwijs, lager onderwijs
St.-Jorisstraat 71, 8000 BruggeTel.: 050 33 32 68 Fax: 050 34 62 54
Opleidingscoördinator: [email protected]ördinator: [email protected]
Pedagoge: [email protected]
4 BORDPLAN Niet van toepassing.
5 LITERATUUR(s.d) Leerplan Wereldoriëntatie GO! (online leerplan). Beschikbaar op: http://www.g- o.be/sites/portaal_nieuw/Prikbordvoorleerkrachten/Basisonderwijs /leerplannen/Leerplannen%2020102011/Wereldori%C3%ABntatie.pdf(s.d) Eindtermen Wereldoriëntatie GO! (online eindtermen). Beschikbaar op: http://www.ond.vlaanderen.be/curriculum/basisonderwijs/lager-onderwijs/leergebieden/wereldorientatie/eindtermen.htm De Laet, S. et. al. (2013). Mundo 4 bronnenboek. Brugge: Die Keure.
De Laet, S. et. al. (2013). Mundo 4 werkkatern focusthema 6. Brugge: Die Keure.
De Laet, S. et. al. (2013). Mundo 4 handleiding. Brugge: Die Keure.
6 LESDOELENDe leerlingen:
Beschrijven een route aan elkaar. Stippelen een route uit op een kaart van de gemeente, de provincie of een
kaart van Vlaanderen/België. Hanteren een routeplanner of navigatiesysteem (Google Maps) om een
route uit te stippelen. Hanteren een routeplanner of navigatiesysteem (Google Maps) om een
plaats te lokaliseren. Hanteren allerlei kaarten door gebruik te maken van registers, index en
het coördinatierooster.
7 LEERPLANDOELEN EN EINDTERMENWereldoriëntatieRuimte p. 118 3.5.5.31
3.5.5.323.5.5.33
Plaatsen lokaliseren: Op een kaart van de gemeente; Op een kaart van de provincie; Op een kaart van Vlaanderen/België.
3.5.5.383.5.5.393.5.5.40
Aan elkaar een route beschrijving/een beschreven route aanduiden:
Op een kaart van de gemeente; Op een kaart van de provincie; Op een kaart van Vlaanderen/België.
3.5.5.423.5.5.43
Een zinvolle route uitstippelen: Op een kaart van de gemeente;
2Lesvoorbereiding Charlotte Dhondt Howest
3.5.5.44 Op een kaart van de provincie; Op een kaart van Vlaanderen/België.
p.119 3.5.5.46 Een routeplanner of navigatiesysteem (bv. Google Maps) gebruiken om een plaats te lokaliseren en een route zinvol uit te stippelen.
p. 120 3.5.6.12 Allerlei kaarten hanteren door gebruik te maken van registers, index en het coördinatierooster.
3.5.6.13 Een eenvoudige legende van een kaart gebruiken.3.5.6.14 Een aantal vaste kaartsymbolen kennen.3.5.6.15 Allerlei kaarten hanteren door gebruik te maken van de
legende en de schaal.3.5.7.6 Aangeven in welke provincie en welk land ze wonen.3.5.7.6 De begrippen land, gemeenschap en gewest in de juiste
context gebruiken. p. 121 3.5.7.8 De eigen gemeente, de buurgemeenten, de
provinciehoofdplaats en enkele andere belangrijke geografische elementen vlot situeren op een provinciekaart.
ET 6.01 De leerlingen kunnen aan elkaar een te volgen weg tussen twee plaatsen in de eigen gemeente of stad beschrijven. Ze kunnen deze reisweg ook aanduiden op een plattegrond.
ET 6.01 bis
De leerlingen kunnen aan de hand van een kaart de afstand tussen twee plaatsen in Vlaanderen berekenen en beschrijven.
ET 6.04 De leerlingen hebben een voorstelling van de kaart van Vlaanderen en van België zodat ze in een praktische toepassingssituatie de gemeenschappen, de provincies en de provinciehoofdplaatsen kunnen aanwijzen.
ET 6.11 De leerlingen kunnen een atlas raadplegen en kunnen enkele soorten kaarten hanteren gebruik makend van de legende, windrichting en schaal.
ET 7 De leerlingen kunnen op hun niveau verschillende informatiebronnen raadplegen.
8 LESVERLOOPVoorbereidingsfase: Confrontatie en exploratie: UitlegOp het einde van de vorige les werd de leerlingen uitgelegd hoe de les zal verlopen. Hierbij werden ook duidelijke afspraken gemaakt met de leerlingen.
3Lesvoorbereiding Charlotte Dhondt Howest
Deze afspraken zullen duidelijk zichtbaar zijn in beide klassen en in het computerlokaal.
De leerlingen worden verdeeld in twee groepen (klasdoorbrekend). De twee grote groepen worden op hun beurt verdeeld in groepen van vier.
Uitvoeringsfase: Onderzoek: Verdwaald in BelgiëGroep 1:
De eerste groep stippelt de weg uit van Oostende naar Antwerpen via Gent uit aan de hand van een wegenkaart van België.Elk groepje moet in Gent één bezienswaardigheid kiezen. De mogelijke bezienswaardigheden staan op het bord geschreven. Wanneer een groep een bezienswaardigheid heeft gekozen, schrapt hij deze van het bord zodat geen enkele bezienswaardigheid dubbel opgezocht wordt. Rond deze bezienswaardigheid zoeken ze kort wat informatie op aan de hand van enkele richtvragen.Eens ze dit gedaan hebben, zetten ze hun weg verder naar Antwerpen. Als ze in Antwerpen aangekomen zijn, mogen ze de envelop die ze gekregen hebben openen. In de envelop zit een vraagstuk.
Groep 2:De tweede groep start op de computer. Zij krijgen de weg van Oostende naar Antwerpen via Gent die klaarstaat via google-maps. Ze starten in Oostende en zullen doorheen hun weg enkele vragen moeten oplossen die ze op papier hebben gekregen.
Na ± 25 minuten wisselen de groepen.
Groep 1: De eerste groep gaat aan de slag met google-maps. Zij krijgen de weg van Antwerpen naar Brussel via Hasselt. Ze starten in Antwerpen en zullen doorheen hun weg enkele vragen moeten oplossen die ze op papier hebben gekregen.
Groep 2:De tweede groep stippelt de weg van Antwerpen naar Brussel via Hasselt uit aan de hand van de wegenkaart van België.Elk groepje moet in Hasselt één bezienswaardigheid kiezen. De mogelijke bezienswaardigheden staan op het bord geschreven. Wanneer een groep
4Lesvoorbereiding Charlotte Dhondt Howest
een bezienswaardigheid heeft gekozen, schrapt hij deze van het bord zodat geen enkele bezienswaardigheid dubbel opgezocht wordt. Rond deze bezienswaardigheid zoeken ze kort wat informatie op aan de hand van enkele richtvragen.Eens ze dit gedaan hebben, zetten ze hun weg verder naar Brussel. Als ze in Brussel aangekomen zijn, mogen ze de envelop die ze gekregen hebben openen. In de envelop zit een vraagstuk.
Na ± 50 minuten sluiten we het verhaal af en krijgen de leerlingen de opdracht om op de kaart van Brussel op zoekt te gaan naar het hotel waar we zullen overnachten.
Evaluatiefase: Communicatie: Bezienswaardigheden(eventueel buiten op de speelplaats of in de turnzaal)De leerlingen nemen plaats in een grote kring. Elk groepje vertelt in welke stad ze op zoek moesten gaan naar een bezienswaardigheid en geven kort een woordje uitleg over hun gekozen bezienswaardigheid.
5Lesvoorbereiding Charlotte Dhondt Howest