Lesideeën Didactisch materiaal Lesideeën Dekken van de feesttafel Maken van een sterrenmobile...

Post on 13-May-2015

213 views 0 download

Transcript of Lesideeën Didactisch materiaal Lesideeën Dekken van de feesttafel Maken van een sterrenmobile...

Lesideeën Didactisch materiaal

Lesideeën

Dekken van de feesttafel

Maken van een sterrenmobile

Pakjes maken

Boodschap van de Kerstman

Kerstballenspel

Slingers maken

Terug naar hoofdmenu

Dekken van de feesttafelKerstfeest associëren kinderen ook vaak met gezellig tafelen met familie. Thuis ervaren ze ook het gebeuren ‘de tafel dekken’.

De poppenhoek biedt een ideale gelegenheid om dit ook in de klas te integreren.

1K

2K

3KTerug naar menu

lesideeën

Maken van een sterrenmobileVia een knutselactiviteit kunnen kls. ook heel wat ervaren op het gebied van

wiskunde.

Doelstellingen Materiaal

-Ervaren van oppervlakte - drie verschillende maten

-Seriëren van groot naar klein sterren in hard karton

- verf, waskrijt , geel papier,

lijm, draadVerloop (druk hier voor werkblad sterren)

De kls. krijgen elk drie sterren van verschillende groottes. Elke ster versieren ze met een andere techniek (verven, kleuren, kleven). Zo ervaren de kls. de verschillende oppervlaktes. Daarna leggen ze ze van groot naar klein ( de grootste bovenaan en de kleinere eronder). KO bevestigt ze nadien aan elkaar. De mobiles kunnen dan in de klas opgehangen worden. Voor de oudere kls. kunnen meerdere groottes van sterren gebruikt worden.

Terug naar menu lesideeën

Pakjes makenKerst is ook een feest van pakjes…pakjes onder de kerstboom.

Doelstellingen Materiaal

-Ruimtelijke relaties leggen - vellen inpakpapier van

-Ruimtelijke problemen oplossen verschillende groottes

-Verwoorden van begrippen te groot, - dozen in verschillende groottes

te klein, te lang, te kort, … - kleefband

Verloop

In de hoeken ligt het beschreven materiaal. De kls. ondervinden zelf dat sommige vellen te klein of te groot zullen zijn. Door gerichte vragen te stellen kan men de kls. Brengen tot het verwoorden van de begrippen.Men kan de activiteit moeilijker maken door verschillende lengtes lint toe te voegen. Terug naar menu

lesideeën

Boodschap van de Kerstman

Ho, ho, hooo…hier is de Kerstman.

Hij heeft een probleem om klaar te geraken tegen Kerstdag. Zouden de kls. misschien kunnen helpen.

Doelstellingen Materiaal

-Aanleren van begrippen - afhankelijk van de tekst op de

cassette

- cassette en muziekinstallatie

Verloop

KO vertelt dat hij/zij een brief kreeg van de Kerstman met een groot pak erbij. Samen met de kls. kijk je in de brief en in het pak. In de brief zit een cassette. We luisteren ernaar. Op de cassette staan opdrachten, gesproken door de Kerstman. In het pak zitten kleine cadeautjes in verschillende kleuren. De Kerstman zegt dan bijvoorbeeld ‘ zet een rood pakje naast het blauwe’, ‘zet achter het blauwe pakje een groen pakje’.

Terug naar menu lesideeën

KerstballenspelDoelstellingen : materiaal :

-Synchroon tellen - 4 kerstbomen van

-Hoofdkleuren identificeren en benoemen verschillende groottes uit

-Vergelijken qua lengte en verwoorden stevig karton

-Lichamelijk een oppervlakte ervaren - kerstballen en pieken in de

-Wiskundige begrippen 4 hoofdkleuren.

(materiaal kan aangepast worden naar gelang

Verloop : de verwerking)

Er zijn 4 kerstbomen over de zaal verspreid. De piek op de kerstbomen geeft de kleur van de kerstballen aan. De kerstballen liggen verspreid in de zaal. KO geeft aan de kls. gerichte opdrachten (bv. Zoek een rode kerstbal en leg die bij de juiste kerstboom…)Voor jongste kls. wordt enkel met de kleuren gewerkt en voor de oudste kls. wordt dit gecombineerd met stippen.

Verder zijn er nog tal van andere verwerkings – en inkledingsmogelijkheden mogelijk. (bv. Klein en groot integreren…) Terug naar menu

lesideeën

Deel 3

naar deel 4

terug

Slingers makenDoelstellingen : Materiaal :

-ervaren van lengte -touwen van 2 of 3 lengtes

-wiskundige begrippen : even lang, -rijgmateriaal (allerhande)

langer, korter…

Verloop :

Deze activiteit kan gezamenlijk starten met het tonen van het rijgmateriaal en het vergelijken van de touwen. Daarna werken we verder in de hoekjes. Tijdens het rijgen ervaren kls. dat rijgen met grote voorwerpen bv. vlugger gaat dan met kleine en dat een korter touw vlugger gedaan is dan een lang touw.

Dit is een activiteit voor 1K maar kan gerust ook voor oudere kleuters. Je kunt dan laten rijgen volgens rijgpatroon.

Het is altijd leuk voor de kls. als de slingers achteraf nog ergens voor worden gebruikt. Terug naar menu

lesideeën

Didactisch

Materiaal

Opvoedkundige spelen

Speel – werkblaadjes

Terug naar hoofdmenu

Dekken van de feesttafel1K

Doelstellingen Materiaal

-Ervaren van de 1-1 relatie. Tafel met 4 stoelen

4 borden

4 vorken

4 bekers

Verloop

De kls. dekken spontaan de tafel en ervaren hierbij de 1-1 relatie. KO geeft geen specifieke opdrachten en kan via gerichte vragen de kls. hun handelingen laten verwoorden.

terug

Dekken van de feesttafel2K

Doelstellingen Materiaal

-Ervaren van de 1-1 relatie Tafel met 4 stoelen

-Leggen een structuur na 4 borden, 4 paar bestek

een aantal kaarsen

servetten

foto’s

Verloop

De kls. nemen een kaart. Daarop is een foto te zien van een gedekte tafel. De kls. bekijken de foto goed en dekken de tafel precies na. Terwijl verwoorden ze hun handelingen. Dit kan je stimuleren door het stellen van gerichte vragen.

terug

Dekken van de feesttafel3K

Doelstellingen Materiaal

-Ervaren van de 1-1 relatie Tafel met 4 stoelen

-Hoeveelheden waarnemen 4 borden, 4 paar bestek

en die kunnen gebruiken. een aantal kaarsen

servetten

fichekaarten

Verloop

De kls. nemen een fichekaart. Op die kaarten staan afbeeldingen van materiaal om op tafel te zetten met daarnaast een aantal stippen. De stippen duiden de hoeveelheid aan. De kls. zetten bv. evenveel kaarsen op tafel als er stippen naast de tekening van de kaars staan.

terug

Opvoedkundige spelen

• Puzzel kerstboom• Domino pakjes• Domino • Kwartet• Kralenmozaïk

Terug

Deel 1

naar deel 2

terug

De kaarten worden verdeeld onder max. 4

kleuters. Om beurt trekt een speler een kaart

van een andere speler (in wijzerzin). De bedoeling is om 4 kaarten met de

tekening te hebben telkens in een ander kleur en deze dan op

tafel te leggen.

Deel 2

naar deel 3

terug

Deze puzzel kan in kleinere stukjes verdeeld worden voor oudere kleuters.

terug

Deze kaartjes kun je enkele keren afdrukken om zo een dominospel te maken. Als je de kaartjes afzonderlijk gebruikt kun je ook altijd een memoryspel maken met deze afbeeldingen

terug

Met deze afbeeldingen kan je een dominospel of een memoryspel maken.

terug

Deel 4

terug

Moeilijker

terug

Moeilijker

terug

terug

De kerstballen onderaan worden vooraf

ingekleurd. De kleuters vergelijken de

kerstballen in de boom met de kerstballen

onderaan en kleuren die in hetzelfde kleur.

terug

Speelwerkblaadjes

• Kerstballen kleuren• Tellen• Op de feesttafel• Bomen in het bos• Sneeuwballengevec

ht• Sneeuwpoppen

terug

De kleuters kleuren een gelijk aantal

bolletjes.

terug

Bron : Doremi; uitgeverij averbode; 16-30 november 2003

Voor de oudste kleuters.

De kls. Kleuren evenveel bolletjes als er voorwerpen staan op de tafel. Nadien

tekenen ze voorwerpen bij zodat iedereen evenveel

heeft.

terug

Bron : Doremi; uitgeverij averbode; 1-15 december 2002

De kls. maken de bomen verder af, zodat ze klaar zijn voor het kerstfeest. De grote bomen krijgen grote takken,

de kleine bomen kleine takjes.

terug

Bron : Doremi: uitgeverij averbode; 16-31 januari 2003

Bij de eerste 4 kindjes tellen ze de sneeuwballen en kleuren ze

evenveel bolletjes. Bij de laatste twee kindjes tellen ze de

gekleurde bolletjes en zorgen ze ervoor dat de kindjes dat aantal sneeuwballen hebben door er bij

te tekenen.

terug

Bron : Doremi; uitgeverij averbode, 16-31 januari 2003

De kls. tellen het aantal sneeuwballen waaruit de

sneeuwman is gemaakt. Ze kleuren evenveel bolletjes.

terug

Sterrenmobile

terug