Dream Pedagogish Dossier NL

32
www.dreamday.be

description

 

Transcript of Dream Pedagogish Dossier NL

1

ww

w.d

ream

day.be

2

1. In dit pedagogisch dossier vind je een handleiding om de DREAM Day voor te bereiden met je leerlingen.

2. Na het werken rond zelfkennis in het schrift «Ontdek je troeven!», stellen we twee manieren voor om de ontmoeting voor te bereiden: •Als leerkracht organiseer je de ontmoeting voor je leerlingen. In dat

geval bereiden de leerlingen de inhoud van de ontmoeting voor: ze lezen het portret van de getuige, lichten zich in over het bedrijf, stellen vragen op om naar hun getuige toe. Stap 5 (pagina 17) van het schrift « Bereid je DREAM Day voor» zal hun helpen.

•De leerlingen organiseren zelf hun ontmoeting van A tot Z: ze zoeken hun getuige, nemen een afspraak, organiseren zelf hun verplaatsing, bereiden de vragen voor... Hierin staan alle stappen in het schrift «Bereid jeDREAMDayvoor».Degoederaadficheszullenhunhelpenmetdemoeilijkste stappen.

3. De doelstelling van DREAM is de jongere een dynamischer en ondernemender beeld op zijn toekomst te geven. Om deze doelstelling te bereiken raden we je aan het hele DREAM parcours af te leggen, van de zelfkennis tot de nabespreking van de ontmoeting.

4. DREAMisflexibel.Jekanhetgerustaanpassenaanjeeigenprogramma,aan je klas en aan jezelf.

Indien je suggesties, commentaar of ideeën hebt, kan je ons gerust contacteren.

Voorwoord

www.dreamday.be

Het DREAM team

Tel. 02/739 38 68Fax 02/739 38 63 [email protected]

3

Inhoud van hetpedagogisch dossier

ww

w.d

ream

day.be

1. Overzicht van het DREAM materiaal 42. Overzicht van de stappen van het DREAM proces 63. Welk materiaal bij welke stap 84. De DREAM stappen in detail : 4.1. Inleiding : DREAM DVD 10 4.2. Stap 1 : Zelfkennis met het schriftje

« Ontdek je eigen talenten » 12 4.3. Stap 2 :Twee manieren om de ontmoeting voor

te bereiden met het schriftje «Bereid je DREAM Day voor» en de Getuigengids 15

4.4. Stap 3 : Dream Day 21 4.5. Stap 4 : Nabespreking in de klas 235. Website DREAM Day 25

4

1. Overzicht van het DREAM materiaal

DVD

Visuele introductie op het DREAM project: bevat getuigenissen van enthou-siaste professionals – in het Nederlands en Frans

Het schriftje « Ontdek je eigen talenten » : in twee delen

a. « Ken jezelf » bevat een uitleg en een test om zijn/haar eigen persoonlijkheid te ontdekken, de troeven die eraan verbonden zijn, de activiteiten die elke persoonlijkheid spontaan graag doet en enkele voorbeelden.

b. « Enkele ideeën om een boeiend beroep te vinden » : met uitleg en getuigenissen over het oprichten van een bedrijf, diversiteit op de werkplek, technische en wetenschappelijke beroepen en knelpuntberoepen.

Het schriftje « Bereid je DREAM Day voor » : in drie delen

a. « Je DREAM Day stap voor stap » om een getuige te zoeken, de ontmoeting te plannen en de inhoud ervan voor te bereiden. Indien de leerlingen niet zelf de ontmoeting organiseren, laat hen dan wel de vragen die ze aan de getuige willen stellen voorbereiden (stap 5 in het schriftje «Bereid je DREAM Day voor» p.9).

b. « Goede raad-fiches » : een aantal praktische tips om de voorbereiding van de DREAM Day in goede banen te leiden: Hoe vind je een getuige? Hoe contacteer je hem/haar? Wat is een onderneming, de private of publiekesector,demarkt,eenNGO,deprofitennon

Bereid jeDREAM Day voor

Nationale ontmoetingsdag tussen jongeren van 16 - 19 jaar, professionals geboeid door hun beroep en leerkrachten die talenten stimuleren Sinds 1998 beleefden 150.000 leerlingen van het 5e, 6e en 7e secundair onderwijs de

Je DREAM Day stap voor stap p. 3Goede raad-fiches p. 23Zelfevaluatie p. 42

Passie,de

mooiste jobter wereld

Naam

Voornaam

Klas

5

ww

w.d

ream

day.be

profitsectorenz. (dezefiche iseerderbestemdvoor leerlingendiegeen economie studeren).

c. « De zelfevaluatie » : de leerling denkt na over zijn/haar eigen ondernemende attitudes: creativiteit, team spirit, zin voor initiatief, doorzettingsvermogen, zelfvertrouwen… Hier gelden geen juiste of foute antwoorden, het gaat om bewust te zijn van zijn/haar eigen sterke en minder sterke punten.

De Getuigengids

portretten van DREAM getuigen. Dit zijn de personen die bereid zijn leerlingen te ontmoeten tijdens de DREAM Day. Wij proberen zeer uiteenlopendeprofielen,beroepen,parcoursenkwalificatiestevinden!

De Handleiding van de getuige bestemd voor getuigen die leerkrachten of leerlingen zelf vinden: vol goede raad om van de DREAM ontmoeting een interactieve en interessante gelegenheid te maken.

De website www.dreamday.be

met informatie over DREAM voor leerkrachten, leerlingen en professionals. Op de site vinden jongeren een aantal tips om hun toekomst beter voor te bereiden.

6

Inditroostervindjeeenflexibelesuggestieoverdeverschillendestappen:wanneer, door wie, en hoeveel tijd ? Je kan die weliswaar aanpassen.

Wat ? Wanneer ? Wie ? Hoeveel tijd ?

2. Overzicht van de stappen van het DREAM proces

Vanafontvangst van het materiaal

Tussennovemberen januari

Tussennovemberen januari

Van januari tot begin maart

5 februari (om 14u) tot 19 februari 2014

Kennismakingmet het materiaal

Introductiein de klas metde DVD

Zelfkennismet schriftje “Ontdek jeeigen talenten”

Voorbereiding ontmoeting met schriftje “Bereid je DREAM Day voor” Focus op stap 5: Bereid je vragen voor!Reservatie vande DREAM getuige(n)

Leerkracht

Leerkracht en leerlingen

Leerlingen (met de hulp van de leerkracht)

Leerlingen (met de hulp van de leerkracht)

Leerkracht

1 à 3 uur

2 uur

3 uur

Regelmatige stand van zaken in de klas

1 uur, via de websitewww.dreamday.be

7

ww

w.d

ream

day.be

Wat ? Wanneer ? Wie ? Hoeveel tijd ?

Vlak na de reservatie

20 maart 2014

Na de DREAM Day

Na de DREAM Day

Contact opnemen met je DREAM getuige

DREAM Day

Nabespreking, zelfevaluatie, evaluatie van het project

De getuige bedanken

1 uur per getuige

Van 2 uur tot een halve dag

2 uur

1 uur

Leerkracht of leerlingen (onder de bege-leiding en de verantwoor-delijkheid van de leerkracht) leerkracht)

Leerlingen en begeleider

Leerkrachten leerlingen

Leerlingen (en leerkracht)

8

3. Welk materiaal bij

welke stap?INTRODUCTIE, DOOR DE lEERKRACHT , GEDURENDE 2 à 3 UUR :

DVD DREAM :• Voorstelling van DREAM• InterviewmetJustineHenin• Getuigenissen van 10 professionals• Interview met Alain Hubert

STAP 1 : Nadenken over zelfkennis, met de steun van de leerkracht, gedurende 2 à 3 uur

Met het schriftje: « Ontdek je eigen talenten ! » :

• « leer jezelf kennen » met een zelfkennistest en vragen voor een vriend, een ouder en een volwassene.

• « Enkele ideeën om een boeiend beroep te vinden » STAP 2 : Voorbereiding van de ontmoeting

Met het schriftje « Bereid je DREAM Day voor »:

• « Je DREAM Day stap voor stap » helpt de omkadering bij de keuze, het opzoeken, het contact en de concrete voorbereiding van de ontmoeting te structureren. Indien de leerlingen niet alle stappen overlopen, laat hen dan toch zeker de vragen voor de getuige voorbereiden (stap 5).

• De « Goede Raad»fiches,onderdevormvanconcrete tips, zijneenhulpmiddel om op zelfstandige basis verder te gaan.

De Getuigengids is een lijst van alle getuigen die beschikbaar zijn op de DREAM Day. Bij de meeste namen staat een ‘portret’, uitleg over het beroep en het parcours van de persoon.

9

ww

w.d

ream

day.be

STAP 3 : Ontmoeting op de werkplek van de getuige (of op school), gedurende een tweetal uur = DREAM Day

STAP 4 : Nabespreking, zelfevaluatie en evaluatie van het project, gedurende 2 uur, in de klas

• Nabespreking : met de stappen 6 « Maak de balans op van je DREAM Day » en 7 « En nu, hoe ga je verder? » in het schriftje « Bereid je DREAM Day voor »

• Zelfevaluatie : evaluatie van de ondernemende attitudes, met het laatste deel van het schriftje « Bereid je DREAM Day voor »

• Evaluatie van het DREAM project, in het schriftje « Bereid je DREAM Day voor » (terug te sturen naar DREAM, Bosstraat 365A, 1150 Brussel)

4. De stappen van het DREAM proces in detail

10

4.1. INTRODUCTIEMET DE DVD DREAM

Doelstellingen

• Het project inleiden en de leerlingen warm maken voor het project.

• De leerlingen de positieve boodschap overbrengen dat je beroep een passie kan zijn en dat je je droom kan waarmaken.

Inhoud

1. DeleerlingenmakenkennismetDREAMdoormiddelvaneenfilmpjevaneen zestal minuten. Getuigen, leerlingen en leerkrachten komen aan het woord en vertellen over hun ervaring met DREAM.

2. Interview met Justine Henin: deze internationale tenniskampioen bliktterug op haar parcours en legt uit hoe ze haar droom heeft kunnen waarmaken. Ze legt een verband tussen dit parcours (keuzes, inspanningen, doorzettingsvermogen) en het professioneel project van leerlingen op het einde van het secundair onderwijs. Op het einde van het interview vind je de samenvatting van haar boodschappen.

3. Daarna vind je 10 interviews met getuigen die hun droomberoep uitoefenen (5 reportages in het Nederlands, 5 reportages in het Frans).

4. Reportage “South Through the Pole” over de Zuidpoolreis van Alain HubertenDixieDansercoer.

Tip

De voorstelling van DREAM en de interviews zijn tweetalig, naar keuze met of zonder ondertiteling. Op die manier kan je deze tools ook gebruiken in het kader van de Franse les.

11

ww

w.d

ream

day.be

Gebruiksmogelijkheden

Opdedvdvindjezeeruiteenlopendegetuigenissen.Kieserdefilmpjesuitdie je leerlingen zullen interesseren.

Jekandeleerlingentijdensdefilmpjeslatennadenkenoverdevolgendevragen : • Dankzij welke kwaliteiten kan de getuige zich ontplooien in zijn beroep? • Waaruit blijkt dat de getuige zijn beroep met passie uitoefent ? • Welke boodschappen kan je uit de interviews halen die je kunnen

helpen bij het vinden van je eigen droomberoep? (bv. keuze maken die bij je past, doorzettingsvermogen,…)

Na het bekijken van de DVD kan je meerdere opdrachten geven, bijvoorbeeld:

• Kies een boodschap uit “De sterke boodschappen van het interview” vanJustineHeninenleguithoejeditkangebruikenomjouweigenproject vorm te geven.

• Klassikaal overlopen en vergelijken van de antwoorden (zie hierboven) • Mondelinge presentatie: Wat is mijn (gekke?) droom? Hoever sta ik al

om die droom waar te maken? Of wat houdt mij tegen om die uit te voeren?

• Rollenspel: een leerling is journalist en een andere leerling is getuige (ze voeren een beroep uit dat hen interesseert, spelen hun ideaal na, …). Hierbij kunt u zien wat de aandacht van de leerlingen getrokken heeft (sterke boodschappen).

12

4.2. STAP 1ZElFKENNIS AAN DE HAND VAN HET SCHRIFTJE « ONTDEK JE EIGEN TAlENTEN »

Het deel over zelfkennis « Leer jezelf kennen »

Methodologische introductie :

Deze vragenlijst werd uitgewerkt op basis van de persoonlijkheden die met behulp van de NeuroCognitieve en Gedragsmatige Methode (NGM) zijn vastgelegd. NGM gaat uit van een nieuwe visie op de mens en is gebaseerd op neurowetenschappelijk en gedragswetenschappelijk onderzoek dat gedurende meer dan twintig jaar door het Institut de Médecine Environnementale in Parijs is uitgevoerd. Learn to Be ontwikkelt en biedt NCG-opleidingen en -toolsaandiespecifiekzijntoegespitstopdeniet-commerciëlesectormetdebedoeling om tot een duurzame ontwikkeling te komen. De stichting richt zich vooral, maar niet uitsluitend, op leraren en ouders (maar ook op leerlingen). Zij biedt hen opleidingen en tools die hen toelaten de menselijke omgeving en het menselijke gedrag waarmee ze worden geconfronteerd, beter te begrijpen.(www.learntobe.be)

Wat meer uitleg over de methode…

Dream stelt je leerlingen voor om na te denken over hun diepe, duurzame drijfveren, die al heel lang in hen aanwezig zijn en er ook heel hun leven zullen blijven. Waarom? Als je weet wat je met plezier doet en je ook energie levert, dan geeft dat uitleg over hoe je je gedraagt en is het handig om levenskeuzes te maken. Deze activiteiten maken deel uit van onze ontplooiing.

Weten welke je duurzame drijfveren zijn kan zeker helpen bij het opbouwen van een levensproject. Andere zaken kunnen hier ook bij helpen, maar jammer genoeg wordt zelfkennis vaak vergeten. Weten wat je graag doet, waarom je het graag doet en daar ook aandacht aan geven zal je helpen om keuzes te maken die echt bij jou passen en dat zal ook bijdragen tot je geluk.

13

ww

w.d

ream

day.be

Wist je dat deze duurzame drijfveren die ons blijvend motiveren tussen de geboorte en de 3e of 4e levensmaand in onze hersenen worden “gebrand”. Niemand of niets zal dit kunnen veranderen… Deze duurzame drijfveren worden primaire persoonlijkheid (ons temperament) genoemd.

Wanneer je wordt gestuurd door je diepe drijfveren, doe je de dingen graag, en vind je nieuwe energie zonder dat je ontmoedigd raakt, zelfs al bereik je weinig of niets, wat anderen er ook over denken of zeggen.

Je kunt die drijfveren het beste vergelijkenmeteen zeilboot: wanneer er een motiverende wind waait, gaat het vanzelf vooruit.

Na onze 4e levensmaand beschikken we ook over aangeleerde drijfveren: je moet…, het is goed om… Die zijn niet zo diepgaand. Ze zijn ook brozer. Ze drijven je vooruit zolang de resultaten goed zijn. Maar wanneer dat niet meer het geval is, raak je al snel ontgoocheld. Samen vormen ze

onze secundairepersoonlijkheid (ofonskarakter). Je kuntdiedrijfverenvergelijken met een roeiboot: je komt ook wel vooruit, maar je moet er zelf iets voor doen… En je kunt ontgoocheld raken wanneer het niet snel genoeg gaat of als het niet lukt.

Het is voor iedereen van belang zijn diepe drijfveren (de ‘zeilboot’) en zijn broze drijfveren (de roeiboot) te kennen. Als je ervan bewust bent, dan kanjeookextraaandachthechtenaandezeprimairepersoonlijkheid,wantdit is van groot belang voor je ontplooiing.

In een eerste fase :

Met de vragenlijst kan elke leerling zijn diepe drijfveren (temperamenten) en persoonlijke troeven in kaart brengen en zichzelf dus beter leren kennen. Er wordt hem of haar ook gevraagd om over de sectoren en beroepen na te denken, die hij of zij boeiend vindt. Vervolgens zal de leerling kunnen nagaan in welke mate die beroepen en de competenties die daarvoor nodig zijn, overlappen met zijn persoonlijke troeven…Het helpt de leerlingen bij het verwerven van zelfkennis, wat van fundamenteel belang is bij hun studie- en beroepsoriëntatie.

14

In een tweede fase :

De leerling laat een vragenlijst invullen door een volwassene en een vriend(in) naar keuze, die dicht bij hem staan en ook door één of beide ouders. Daardoor wordt de leerling zich bewust van het beeld dat anderen van hem hebben.

In een derde fase :

Door zijn eigen antwoorden, die van de volwassene, de ouder en de vriend te vergelijken, krijgt de leerling een persoonlijk portret waarop hij zich kan baseren tijdens het zoeken naar een gepaste studiekeuze of job. Gebruiksmogelijkheden :

1. Vraag de leerlingen om de vragenlijst met aandacht in te vullen, thuis of in de klas (het voordeel van het invullen in de klas is dat je er zeker van bent dat elke leerling de vragenlijst grondig heeft ingevuld en dat je eventueel moeilijke woorden kan verklaren). Daarnaast wordt de vragenlijst ook door een vriend(in), een volwassene en een ouder ingevuld.

2. Jekandeleerlingenvragendeberoepenensectorenwaarzeinteressevoor hebben schriftelijk of mondeling voor te stellen en waarom. Dit kan leiden tot een interessant klasgesprek over beroepen, sectoren, competenties die nodig zijn, studierichtingen…

3. Stimuleer een gesprek in kleine groepjes over de beroepen en sectoren die de leerlingen hebben aangeduid en de band met hun diepe drijfveren.

4. Sommige leerkrachten bieden hun leerlingen een individueel gesprek aan over de vragenlijst om deze eerste oriëntatiefase nog meer uit te diepen. Hierbij kan je als leerkracht ook meer persoonlijke aspecten aankaarten, die de leerlingen liever niet in groep bespreken.

Opmerking: Deze test is een aanvulling op andere testen, die meer focussen op de inhoud van de studies en de beroepen die voorgesteld worden door het ClB bijvoorbeeld.

15

ww

w.d

ream

day.be

Het deel « Enkele ideeën om een boeiend beroep te vinden »

In het tweede deel van dit schriftje ontdekken de leerlingen enkele toekomstideeën die wat minder gekend zijn: het opstarten van een eigen bedrijf, het belang van diversiteit op je werkplek, wetenschappelijke en technische beroepen en een uitleg over knelpuntberoepen. Bij elk idee vinden ze een woordje uitleg en een uitvoerige getuigenis van een enthousiaste professional.

Kies uit deze vier ideeën wat het best bij jouw klas past.

4.3. STAP 2 TWEE MANIEREN OM DE ONTMOETING VOOR TE BEREIDEN MET HET SCHRIFTJE «BEREID JE DREAM DAy VOOR» EN DE GETUIGENGIDS

Voorbereiding van de ontmoeting met het schriftje

« Bereid je DREAM Day voor »

De keuze van de getuige en de voorbereiding van de ontmoeting zijn essentieel voor een interessante ontmoeting.

« Een ontmoeting die actief werd voorbereid door de leerlingen is altijd interessanter… »

Dit hebben we talrijke keren gehoord van leerkrachten en getuigen die deelnemen aan DREAM. Deze vaststelling toont aan dat het belang van de ontmoeting evenredig is met de voorbereiding van de leerlingen. Ze betrekken bij de voorbereiding van de ontmoeting zal ze des te meer betrekken bij hun toekomstige studie- of beroepskeuze.

Wij dringen dus echt aan op de voorbereiding van de ontmoeting met en door de leerlingen. Deze wordt ook vergemakkelijkt dankzij het nieuw pedagogisch materiaal. Het is minder zwaar voor de leerkracht omdat hij niet alles meer zelf moet doen, en het is veel verrijkender en motiverend voor de leerlingen.

I. 1ste manier:

U organiseer t zelf de ontmoeting

In dit geval zoekt u en reserveert u zelf één (of meerdere) getuige(n) via de DREAM Getuigengids of via uw eigen netwerk. U organiseert ook zelf de praktische kant van de ontmoeting.

Het is dan van groot belang om de inhoud van de ontmoeting voor te bereiden met uw leerlingen. Dit gebeurt via stap 5 van het schriftje «Bereid je DREAM Day voor» (p. 15 tot 20). Deze stap kan, voor meer gebruiksgemak, uit het schriftje gehaald worden. (Let wel: de inhoud van het schriftje blijft interessant voor de leerlingen: het kan bijv. dienen als basis voor het zoeken van een stage of een studentenjob.)

• Wat zijn de verwachtingen van de leerlingen?• Info zoeken over de getuige (zijn portret lezen, zich vragen stellen over

zijn organisatie, zijn beroep...)• Vragen voorbereiden die de leerlingen aan de getuige willen stellen

II. 2de manier : De leerlingen zijn betrokken bij het organiseren

van de ontmoeting

1. Als leerkracht krijg je dus de rol van coach of coördinator.Jeorganiseertde ontmoetingen niet meer zelf, maar je ondersteunt de leerlingen en leidt hen in de verschillende stappen die ze zelf zullen doorlopen.

2. DREAM heeft hiervoor een tool ontwikkeld voor de leerlingen “Bereid je DREAM Day voor”. Dankzij deze tool kunnen de leerlingen zelf hun DREAM Day verzinnen en organiseren. Jevindtereenstappenplanenpraktische tips om in contact te komen met een getuige, de ontmoeting te organiseren, meer informatie te vinden over de getuige enz.

3. De leerlingen moeten de beroepen en/of profielen van de getuigen bepalen die ze willen ontmoeten. Daarna maken ze kleine groepjes in functie van hun interesses. De grootte van de groepjes is niet zo belangrijk. Het is echter wel van belang dat de leerlingen zin hebben om samen te werken.

16

ontmoeten (vrienden van ouders, ouders van vrienden, oud-leerlingen…) en bepalen wie contact opneemt met welke getuige.

In het algemeen kan iedereen getuige zijn. Een getuige is

• Enthousiast en voelt zich betrokken bij zijn job (zijn job stemt waarschijnlijk overeen met één of meerdere van zijn diepe drijfveren)

• Iemand voor wie ontplooiing op het werk van belang is • Die een minimum aan ervaring heeft (bijv. niet minder dan twee

jaar) • Die zin heeft om deze ervaring met jongeren te delen • Die ondernemend is (creatief, dynamisch, enthousiast) in zijn

dagelijkse activiteit.

Er wordt ook een deadline bepaald om deze personen te contacteren (door jezelf als leerkracht of door de leerlingen zelf). Op dat moment komen de leerlingen weer samen en op basis van de verschillende contacten en antwoorden selecteren ze één persoon die ze ook effectief gaan ontmoeten.

Per groep wordt dan één persoon gekozen die de contacten en de praktische organisatie van de ontmoeting zal leiden. Alle aspecten van deze ontmoeting worden opgenomen:

• Praktische aspecten : uren, verplaatsing, duur, mee te nemen zaken…

• Inhoud : Het is van belang dat de leerlingen hun verwachtingen meedelen aan de getuige voor de ontmoeting (wie zijn ze, weten ze al wat ze willen studeren, hun angsten, waar ze zin in hebben, hun interesses, hun vragen…). Dit laat de getuige toe zijn

17

ww

w.d

ream

day.be

18

getuigenis toe te spitsen op deze verwachtingen en aan te passen aan de realiteiten van de leerlingen. De nieuwe tool behandelt dit op een gedetailleerde manier. De leerlingen moeten ook hun getuige informeren dat hij online op www.dreamday.be de Handleiding van de Getuige kan downloaden (kleine gids met enkele tips om de ontmoeting zo interactief mogelijk te maken).

De leerlingen kunnen bij elke stap een kijkje gaan nemen in de goede raad fiches in het tweede deel van het schriftje.

19

ww

w.d

ream

day.be

Getuigen uit de Getuigengids mogen enkel en alleen door een leerkracht gereserveerd worden!

Indien je getuigen reserveert via de Getuigengids voorzie je best voor elke gewenste getuige een reservegetuige. Het is immers mogelijk dat je gewenste getuige reeds gereserveerd werd door een andere school.

De reservatieperiode loopt van 5 (vanaf 14u) tot 19 februari 2014. Om getuigen te reserveren ga je naar : www.dreamday.be.Jevoertjeloginen wachtwoord in. (Indien je die niet meer kent, kan je mailen naar [email protected].)Jekomtterechtopjepersoonlijkepagina.Hiervindjedevolgende drie rubrieken:

Het maximum aantal getuigen waar je recht op hebt staat geschreven bovenaan je persoonlijke pagina.

• De Getuigengids : hier kan je de lijst met alle getuigen en bijhorende portretten raadplegen. Indien een getuige je interesseert, kan je hem selecteren en komt hij zo terecht in « mijn voorselecties »

• Mijn voorselecties : dit is een overzicht van de getuigen die je hebt aangeduid in de Getuigengids. Let wel: deze getuigen zijn nog niet gereserveerd ! Deze lijst is een voorselectie die je toelaat een beter overzicht te krijgen van de getuigen die je voorkeur wegdragen. Vanuit deze lijst zal je, tijdens de reservatieperiode, getuigen kunnen reserveren. Hetmaximumaantalgetuigenwaaropjerechthebt,staatduidelijkopjepersoonlijke pagina vermeld.

De voorselectie heeft verschillende doelen : > De docent kan de interessante getuigen gemakkelijker selecteren. > De docent kan de leerlingen een ‘shortlist’ van getuigen voorleggen om hun keuze in goede banen te leiden. > Het vergemakkelijkt de reservatie door vooraf een lijst op te maken van de getuigen die de docent wil reserveren.

• Mijn reservaties : In dit overzicht vind je de contactgegevens van de getuigen die je gereserveerd hebt.

Wanneer je een getuige reserveert, verplicht je je er ook toe om hem of haar met een groep leerlingen te ontmoeten.

Reservatie van een getuige

uit de « Getuigengids »

20

Organisatie van de ontmoeting met

een getuige uit de GetuigengidsNa de reservatie verschijnen de contactgegevens van de getuigen op uw persoonlijke pagina. De getuigen zelf krijgen het bericht toegestuurd dat ze gereserveerd zijn. Het is van groot belang om snel contact op te nemen met de gereserveerde getuigen, zodat ze tijd kunnen vrijmaken en de afspraak kunnen vastleggen in hun agenda..

Suggestie : vraag aan een leerling om contact op te nemen met de getuige, opbasis vande goede raadfiches.Vraag hemomzowel depraktische alsinhoudelijke kant van de ontmoeting aan te kaarten.

Inhoudelijke kant : Het is van belang om voor de ontmoeting de verwachtingen, de studierichting, de interesses, de angsten... van je leerlingen met de getuigen tekunnenoverlopen.Ditcontactlaatdegetuigetoezijngetuigenisteverfijnenin functie van je leerlingen. Verzamel de vragen en verwachtingen van de leerlingen (tool in hun schriftje!) en stuur ze door naar de getuige.

De bedoeling van deze tool is de interesse van de leerlingen aan te wakkeren, hen zin te geven meer te weten te komen over hun getuige en over wat hij doet. De leerlingen moeten zich voorstellen en daarna een lijst opmaken met vragen en verwachtingen over verschillende aspecten van het beroepsleven van de getuige. De leerlingen moeten deze lijst en schrijfgerief meenemen tijdens de ontmoeting.

Praktische kant : het uur en de precieze plaats van de ontmoeting vastleggen. Ook eventueel het verloop van de ontmoeting vastleggen (getuigenis, vraag-en-antwoordsessie, bedrijfsbezoek...). Het voordeel hierbij is dat je al een bandscheptmetdegetuigediejulliezalontvangen.Jekanhemeventueelookvragen om zijn collega’s te laten getuigen. Het kan immers interessant zijn voor de leerlingen om ook andere aspecten belicht te zien.

Bevestiging van de ontmoeting

met een getuige uit de Getuigengids

Gelieve het DREAM-team in te lichten wanneer de afspraak met de getuige is vastgelegd. Ga daarvoor naar www.dreamday.be. Voer je wachtwoord en login in. Of stuur een mailtje naar [email protected] indien je deze niet meer kent. Je persoonlijke pagina verschijnt.Onder de tab‘Bevestiging vanontmoetingen’, klik op «Bevestig de ontmoeting» en voer de datum, tijdstip en plaats in. Voer ook de groep leerlingen in per ontmoeting die je hebt georganiseerd. Die gegevens zijn belangrijk voor het DREAM-team. Alleen zo kunnen we een goede follow-up verzekeren.

21

ww

w.d

ream

day.be

4.4. STAP 3 DE DREAM DAy : DE ONTMOETING MET DE GETUIGE

De DREAM ontmoeting heeft als hoofddoelstelling de leerlingen in contact te brengen met de werkwereld via de getuigenis van een enthousiaste professional. Voor veel leerlingen zal het de eerste keer zijn dat ze in contact komen met iemand die spreekt over zijn/haar beroep, zijn/haar parcours. Het is een unieke kans de werkwereld van binnenin te ontdekken en hun vragen te stellen aan een professional die bereid is tijd te nemen om erop te antwoorden.

Op de werkplek of op school

De meeste DREAM ontmoetingen vinden plaats op de werkplek van de getuige, wat het meest verrijkend werkt voor de leerlingen. Het kan echter ook op school.

Op de werkplek Een ontmoeting op de werkplek heeft de grootste impact, omdat de jongeren ondergedompeld worden in de werksfeer en kennismaken met de concrete omgeving van de getuige. Een rondleiding is nuttig om een concreet beeld te krijgen van de werkomgeving en om met collega’s van de getuige te kunnen praten die een ander beroep uitoefenen.

Op school Organiseer je de ontmoeting op school, zorg er dan voor dat het ook hier een bijzonder moment wordt. Dit kan door te zorgen voor een ander lokaal, opstelling van de stoelen in een cirkel en een drankje. Laat de leerlingen eventueel een welkomstwoord voorbereiden, waarbij ze vertellenwatzealgedaanhebbeninhetDREAMproject.Jekanaandegetuige vragen om enkele stalen of brochures mee te brengen, om zijn/haar beroep te concretiseren.

22

Je rol tijdens de ontmoeting

Ten opzichte van de getuige Denk eraan dat sommige getuigen geen ervaring hebben met het spreken voor een groep jongeren en niet noodzakelijk pedagogisch onderlegd zijn. Het kan dus nuttig zijn de getuige op zijn gemak te stellen, concrete tips te geven en zijn/haar boodschappen te vereenvoudigen.

Ten opzichte van uw leerlingen Je kan je leerlingen aansporen tot het voeren van een dialoog, totnieuwsgierigheid. Het welslagen van de ontmoeting hangt af van de interactie tussen de leerlingen en de getuigen. Indien de antwoorden van de getuige niet duidelijk zijn voor de leerlingen, kan je voor verduidelijking zorgen.

Je DREAM Dayin de pers

Zowel voor de school, de leerkrachten, de leerlingen

als de getuige kan het leuk zijn om de pers uit te

nodigen op de DREAM Day.

Misschien zijn er leerlingen die de uitdaging durven

aangaan om zelf een persbericht te schrijven en

enkele journalisten op te bellen enkele dagen voor

de ontmoeting. Indien ze slagen in hun opzet,

kunnen ze de pers vervolgens zelf te woord staan.

Een leerrijke ervaring…

Op de website van DREAM vind je informatie en

foto’s (www.dreamday.be > pers).

De perscampagne kan een gezamenlijke actie

worden van de school en de getuige.

Het is aangewezen dit tijdig met de getuige en de

schooldirectie te bespreken

23

ww

w.d

ream

day.be

4.5. STAP 4 DE NABESPREKING IN DE KlAS MET HET SCHRIFTJE « BEREID JE DREAM DAy VOOR »

De stappen 6 en 7 van het schriftje « Bereid je DREAM Day voor »

Doelstelling

• De leerling een balans laten opmaken van wat zij/hij tijdens het bezoek heeft geleerd en haar/hem deze ervaring laten delen met anderen.

• Deboodschappenvandegetuigeindejuistecontextplaatsen,indiennodig relativeren.

• De leerling de kans geven om na te denken over de ervaring (Heb ik zin om in deze sector te werken? Hoe en wanneer ga ik mijn parcours uitstippelen ?).

• De jongere aansporen om verder te gaan, om acties te ondernemen. • Evaluatie van het DREAM project om het te kunnen verbeteren.

Gebruiksmogelijkheden

1. Laat de vragenlijst individueel, in groep of klassikaal invullen. Vervolgens is een klassikale nabespreking aangewezen.

2. Laat de leerlingen een artikel schrijven (voor het schoolkrantje bijvoorbeeld) over de boodschappen van de getuige en wat ze van de ontmoeting geleerd hebben. Aarzel niet om ons leuke artikels en foto’s op te sturen !

3. Geef concrete pistes die de leerlingen kunnen helpen om verder aan een professionele toekomst te bouwen (zie onder meer de rubriek Do It van de vragenlijst).

24

Zelfevaluatie van de ondernemende attitudes

Er werden zes « ondernemende attitudes » geïdentificeerd : creativiteit,team spirit, zin voor initiatief, doorzettingsvermogen, zelfvertrouwen en verantwoordelijkheidszin. Bij elke van deze zes attitudes kan de leerling zichzelf op een rooster plaatsen.Als je bewust bent van de attitudes, talenten die je goed onder de knie hebt en van de attitudes die je beter nog wat kan bijschaven, is het van groot belang om jezelf te evalueren. Dit is levenslang nuttig…

Evaluatie van het DREAM proces

Mogen wij je vragen om op het einde van de DREAM actie de evaluatie te laten invullen door de leerlingen en het terug te sturen? Deze evaluatie vind je op het einde van het schriftje « Bereid je DREAM Day voor ».

25

ww

w.d

ream

day.be

DE WEBSITE

www.dreamday.be

De website www.dreamday.be bevat informatie over het DREAM project voor leerkrachten, leerlingen en getuigen:

op de website kan je naar je persoonlijke pagina surfen, om er je inschrijvingsgegevens te bekijken en/ of te wijzigen, om getuigen portretten te raadplegen en getuigen te reserveren en om je evaluatie in te vullen DREAM brochure en FAQ enquêtes bij jongeren info over DREAM colloquia het meest recente nieuws over DREAM reacties van deelnemers

Maar het is ook een echte jongerensite !

Laat uw leerlingen zeker eens een bezoekje brengen aan deze website : verschillende tests om zichzelf beter te leren kennen getuigenportretten die hen kunnen inspireren tips van acties om aan hun toekomst te werken (stage, job, hoe een CV opstellen, startersgids voor de jonge ondernemer,…) links naar interessante websites over studie- en beroepskeuze, andere projecten voor jongeren.

Veel leesplezier !

26

Nota’s

27

ww

w.d

ream

day.be

Nota’s

28

Nota’s

29

ww

w.d

ream

day.be

Nota’s

30

6 étapes pour réussir la rencontre

D’Ieteren stelt aan de leerlingen die zich inschrijven op DREAM Day voor om, op hun werkplek zelf, technici te ontmoeten die elke dag hun beroep met passie uitoefenen. D’Ieteren en het DREAM team werken al meerdere jaren actief samen om concrete methodes uit te werken om technische beroepen te herwaarderen en roepingen op te wekken bij jongeren die op zoek zijn naar een boeiende professionele loopbaan die bij hen past.

BNP Paribas Fortis weet al lang dat de jongeren de maatschappij van morgen vertegenwoordigen. Hun enthousiasme en hun potentieel zijn kostbaar en moeten zeker en vast aangemoedigd worden. De DREAM actie ligt helemaal in de lijn van deze opvatting. Tijdens de DREAM Day worden de ontmoetingen tussen jongeren en ondernemingen aangemoedigd. De jongeren krijgen hiermee de kans hun loopbaanproject vorm te geven en het helpt de ondernemingen hun passie over te dragen. Dit geweldig initiatief maakt het voor de jongeren mogelijk de werkwereld te benaderen en zich een concreet beeld te vormen van hun professionele toekomst. Anderzijds dragen de getuigen van de ondernemingen hun passie over, zonder hierbij de concrete, of zelfs moeilijkere aspecten achterwege te laten. Deze transparantie stemt overeen met de waarden die BNP Paribas Fortis ook wil overdragen.Elk jaar is BNP Paribas Fortis op zoek naar honderden pas afgestudeerden. De bank is dus zeer blij haar steun te bieden en deel te nemen aan een constructieve actie die in de toekomst van jongeren investeert.

wordt mogelijk gemaakt dankzij de inzet van partners die geloven in de toekomst en carrièremogelijkheden van jongeren.

D’Ieteren www.dieteren.be

BNP Paribas For tis www.bnpparibasfortis.com

31

Brico www.brico.be

Boost Your Talent is een initiatief van de Europese Unie en de Brusselse Regio. Hun doelstelling? Ondernemerszin stimuleren bij jongeren. Het project richt zich voornamelijk tot jongeren van de Brusselse scholen gelegen in de Kanaalzone.

Boost Your Talent stelt de leerkrachten voor hun lessen te vervolledigen met aangepaste programma’s per studieniveau: Cap’Ten en Unizo Ondernemende School. Dit om leerlingen projecten voor te stellen die hen boeien en ze tot stand te brengen. Ondernemerschap moet niet louter bekeken worden als een manier om ondernemingen op te richten. Het gaat over een algemene attitude die een waardevolle troef wordt in het persoonlijke en professionnele leven van uw leerlingen.

De Brico groep werd in 1973 opgericht en is vandaag marktleider in de Belgische doe-het-zelf markt. Dit succes steunt op sterke waarden zoals: permanente verbetering, teamspirit, ontwikkeling van persoonlijke en professionele competenties en verantwoordelijkheidszin zowel ten opzichte van de medewerkers als van het milieu en de gemeenschap. Het DREAM project steunen betekent jonge generaties helpen hun levensproject in eigen handen te nemen en zo de maatschappij van morgen opbouwen. Brico is daar een felle voorstander van.

Feder www.boostyourtalent.be Boost your Talent

DREAM is gratis dankzij de steun van onze partners :

ww

w.h

ello

desig

n.be

Contact

DREAMBosstraat, 365A1150 Brussel

Nathalie GilotTel: 02 739 38 68Fax:027393863Mail: [email protected]

www.dreamday.be