Dossier Vakdidactiek - Startprofielmaritadema10 Web viewWat ze nog niet af hebben word huiswerk voor...
Transcript of Dossier Vakdidactiek - Startprofielmaritadema10 Web viewWat ze nog niet af hebben word huiswerk voor...
Dossier Vakdidactiek
1
InhoudsopgaveLeesvaardigheid p.02
- Introductie p.02- Lesformulier p.03- De tekst p.05- Vragen en antwoorden p.06- Verantwoording p.09
Luistervaardigheid p.10- Introductie p.10- Lesformulier p.11- De songtekst p.14- Vragen en antwoorden p.15- Verantwoording p.16
Vocabulaire p.17Introductie p.17Lesformulier p.22Verantwoording p.25
Kennis van Land en Volk p.26Introductie p.26Lesformulier p.27De opdracht p.30Verantwoording p.31
Samenvatting Hoofdstuk 7 p.32Vijf inspirerende voorbeeld p.38Bronnenlijst p.41Bijlage Vocabulaire p.42
2
Leesvaardigheid
Introductie Leesvaardigheid
In deze les komt een leestekst aan bod. Het is een griezelige tekst over een vrouw die een lifter meeneemt bij een verlaten weg. De vrouw neemt een oudere vrouw mee, maar daar lijkt wat mee te zijn.
We beginnen de les met het uitdelen van de tekst en het bespreken van de eerste twee vragen. Daar vragen wij waar de leerlingen aan denken als zij de titel lezen van de tekst en bij het zien van de foto. Daarna vragen wij een hypothetische vraag. Als zij langs de weg zouden rijden, zouden zij de volgende personen dan meenemen? Daarmee worden ze misschien toch een beetje bewust van het feit dat je niet iedereen zomaar kunt vertrouwen.
Daarna gaan de leerlingen zelfstandig met de tekst aan de slag (zelf lezen en vragen beantwoorden), maar wanneer zij een woord niet begrijpen, mogen zij altijd een woordenboek pakken of hun hand op steken.
Daarna gaan wij de vragen plenair nakijken. Een paar vragen zijn vooral bedoelt om te zien wat zij zouden doen in zo'n situatie. Voor het nakijken mogen ze nog wel vragen naar onduidelijkheden in de tekst. Na het nakijken mogen ze nog vragen stellen. De les eindigt met het huiswerk opgeven. Als er tijd is, mogen zij daar nog aan werken.
3
Lesformulier Leesvaardigheid
NAAM: Marit Adema & Ferdinand Dillema VAK: Engels
School: Aphrodita College Aantal leerlingen: 22
Klas: H2B
Lesopdracht: Leestoets Datum: ??/??/????
Lesdoelen:
De leerlingen oefenen hun leesvaardigheid en kunnen bij een volgende tekst dezelfde tactiek zelf gebruiken.
Beginsituatie:Basiskennis Engelse woordenschatBasiskennis leesvaardigheid2e lesuurRustige klasBegin van de les: 09.00
Tijds-fasering
Concrete leerdoelen +
beheersingsvorm
Leerstof
Didactische aanpak
Leerlingactiviteit
Docentactiviteit
8.55 – 9.00 Stoelen en tafels in toetsopstelling zetten
9.00 – 9.05 Leerlingen gaan zitten
Leerlingen verwelkomen
9.05 – 9.05 Deur dichtdoen
9.05 – 9.14 Leerlingen luisteren
Leestoets uitleggen en titel op het bord schrijven
4
Leerlingen vertellen wat ze denken bij het lezen van de titel
Vragen waar de leerlingen aan denken bij de titel
Leerlingen beginnen met het lezen van de tekst
Leestoets uitdelen
9.15 – 9.25 Leerlingen laten oefenen met leesvaardigheid
Leestekst Leerlingen lezen de tekst
Loopt rondt en beantwoordt eventuele vragen over de tekst
9.25 – 9.35 Leerlingen laten oefenen met leesvaardigheid
Leestekst Leerlingen beantwoorden de vragen bij de tekst
Loopt rondt en beantwoordt eventuele vragen over de vragen
9.35 – 9.40 Antwoordbladen
Blaadjes omwisselen met andere leerlingen en het blaadje wat je hebt gekregen nakijken
Klassikaal de vragen na kijken
9.40 – 9.41 Antwoordbladen
Blaadjes terug geven aan de eigenaar
Eventuele vragen beantwoorden en vragen of er nog op- of aanmerkingen zijn
9.41 – 9.45 Leerlingen schrijven het huiswerk op en zetten de tafels terug in
Huiswerk opgeven en les afsluiten
5
groepjes
The HitchhikerAs Andrea turned off the motorway onto the road to Brockbourne, the
small village in which she lived, it was four o'clock in the afternoon, but already the sun was falling behind the hills. At this time in December, it would be completely dark by five o'clock. Andrea shivered. The interior of the car was not cold, but the trees bending in the harsh wind and the patches of yesterday's snow still heaped in the fields made her feel chilly inside. It was another ten miles to the cottage where she lived with her husband Michael, and the dim light and wintry weather made her feel a little lonely. She would have liked to listen to the radio, but it had been stolen from her car when it was parked outside her office in London about two weeks ago, and she had not got around to replacing it yet.
She was just coming out of the little village of Mickley when she saw the
old lady, standing by the road, with a crude hand-written sign saying "Brockbourne" in her hand. Andrea was surprised. She had never seen an old lady hitchhiking before. However, the weather and the coming darkness made her feel sorry for the lady, waiting hopefully on a country road like this with little traffic. Normally, Andrea would never pick up a hitchhiker when she was alone, thinking it was too dangerous, but what was the harm in doing a favor for a little old lady like this? Andrea pulled up a little way down the road, and the lady, holding a big shopping bag, hurried over to climb in the door which Andrea had opened for her.
When she did get in, Andrea could see that she was not, in fact, so little. Broad and fat, the old lady had some difficulty climbing in through the car door, with her big bag, and when she had got in, she more than filled the seat next to Andrea. She wore a long, shabby old dress, and she had a yellow hat pulled down low over her eyes. Panting noisily from her effort, she pushed her big brown canvas shopping bag down onto the floor under her feet, and said in a voice which was almost a whisper, "Thank you dearie -- I'm just going to Brockbourne."
"Do you live there?" asked Andrea, thinking that she had never seen the old lady in the village in the four years she had lived there herself.
"No, dearie," answered the passenger, in her soft voice, "I'm just going to visit a friend. He was supposed to meet me back there at Mickley, but his car won't start, so I decided to hitchhike -- there isn't a bus until seven, and I didn't want to wait. I knew some kind soul would give me a lift."
Something in the way the lady spoke, and the way she never turned her
head, but stared continuously into the darkness ahead from under her old yellow
6
hat, made Andrea uneasy about this strange hitchhiker. She didn't know why, but she felt instinctively that there was something wrong, something odd, something....dangerous. But how could an old lady be dangerous? It was absurd. Careful not to turn her head, Andrea looked sideways at her passenger. She studied the hat, the dirty collar of the dress, the shapeless body, the arms with their thick black hairs....
Thick black hairs?Hairy arms? Andrea's blood froze.This wasn't a woman. It was a man.
At first, she didn't know what to do. Then suddenly, an idea came into her racing, terrified brain. Swinging the wheel suddenly, she threw the car into a skid, and brought it to a halt. "My God!" she shouted, "A child! Did you see the child? I think I hit her!" The "old lady" was clearly shaken by the sudden skid. "I didn't see anything dearie," she said. "I don't think you hit anything."
"I'm sure it was a child!" insisted Andrea. "Could you just get out and have a look? Just see if there's anything on the road?" She held her breath. Would her plan work?
It did. The passenger slowly opened the car door, leaving her bag inside, and climbed out to investigate. As soon as she was out of the vehicle, Andrea gunned the engine and accelerated madly away. The car door swung shut as she rounded a bend, and soon she had put a good three miles between herself and the awful hitchhiker.
It was only then that she thought about the bag lying on the floor in front of her. Maybe the bag would provide some information about the real identity about the old woman who was not an old woman. Pulling into the side of the road, Andrea lifted the heavy bag onto her lap and opened it curiously.
It contained only one item -- a small hand axe, with a razor-sharp blade. The axe, and the inside of the bag, were covered with the dark red stains of dried blood.
Andrea began to scream.
The Hitchhiker; QuestionsJe mag de vragen in zowel Engels als Nederlands antwoorden, maar geen half Engelse antwoorden.
1. When you look at the title and the picture, what do you think the
text is about?
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………..
7
2. I want you to imagine yourself in a car. You're driving on a highway. Would you take these hitchhikers with you?An old woman with grey hair and a pink dress YES / NOA thirty year-old man in jeans YES / NOA young boy with tears in his eyes YES / NOA fourty year-old woman with ten shopping bags YES / NOA teen girl with messy hair and torn jeans YES / NOA guy in black clothes and a mohawk (hanekam) YES / NO
3. Where did Andrea work?
……………………………………………………………………………………………………
…………………………...........
4. How was Andrea feeling as she drove home?
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………
5. Why did she stop to give the old lady a ride?
a. It was a cold evening c. She felt lonely
b. She felt sorry for the lady d. All of the above
6. Why did she NOT listen to the radio?
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………..
7. Where did the lady want to go?
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………
8. What made Andrea afraid when she looked at the old lady?
a. She had a moustache c. She sounded like a man
b. She had a shopping bag d. She had hairy arms
9. Why did Andrea stop the car so suddenly?
8
a. She thought she had hit a child c. The car slipped due to the
weather
b. She wanted to powder her nose d. To trick the lady into
getting out
10. Why did Andrea look in the old lady’s bag?
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
11. What do you think the lady was going to do to Andrea if she
didn’t kick her out of the car?
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………
12. Think of three other titles that would suit the short story.
1……………………………………………………………………………………………
……………………………………
2……………………………………………………………………………………………
……………………………………
3……………………………………………………………………………………………
……………………………………
The Hitchhiker; Answers1. When you look at the title, what do you think the text is about?
It’s about a woman who picks up a strange hitchhiker2. Eigen antwoorden3. Where did Andrea work?
London4. How was Andrea feeling as she drove home?
Lonely5. Why did she stop to give the old lady a ride?
c. It was a cold evening c. She felt lonely
9
d. She felt sorry for the lady d. All of the above6. Why did she NOT listen to the radio?
It was stolen from her car7. Where did the lady want to go?
Brockbourne8. What made Andrea afraid when she looked at the old lady?
c. She had a moustache c. She sounded like a mand. She had a shopping bag d. She had hairy arms
9. Why did Andrea stop the car so suddenly?a. She thought she had hit a child c. The car slipped due to the weatherb. She wanted to powder her nose d. To trick the lady into getting out
10. Why did Andrea look in the old lady’s bag?She wanted to find out who the strange passenger was or to find a hint of her true identity
11. What do you think the lady was going to do to Andrea if she didn’t kick her out of the car?She would’ve probably killed her. The blood on the axe shows she might’ve killed before
12. Think of three other titles that would suit the short story.Anything in relation to the story is plausible…
VerantwoordingVolgens het boek, "moderne vreemde talen in de onderbouw" van Francis
Staatsen, zijn er verschillende leesstrategieën en leestaken. De leestaak die de leerlingen in deze leesles gebruiken is intensief lezen. Zij lezen de hele tekst en daardoor begrijpen ze de tekst beter. Ze kunnen zo ook meer details en hoofdzaken in de tekst onderscheiden. Het is van belang dat ze de hele tekst lezen, omdat er gedetailleerde vragen. De gedetailleerde vragen zitten erin om toch te controleren of zij de tekst hebben begrepen en de antwoorden zouden kunnen vinden. Aan het einde moeten ze nieuwe titels bedenken voor de tekst, ook hiervoor hebben ze de tekst intensief moeten lezen.
10
De leesstrategie voorspelvaardigheid zit ook in de opdracht. Zo moeten de leerlingen aan de hand van de titel de inhoud van de tekst gokken. Dit soort vragen zijn altijd handig om het onderwerp in te leiden en te zien wat leerlingen er al van weten.
Het structureren zit niet expliciet in de opdrachten verwerkt en redundantie zit er heel erg informeel in verwerkt. Als een leerling om een woord zal vragen, zullen wij het eerst omschrijven in andere woorden, voordat wij een vertaling of een woordenboek zullen geven. Ook zullen de moeilijke woorden plenair worden besproken.
In de feedback kregen we te horen dat de tijdsfasering en het lesdoel niet goed geformuleerd waren, die hebben wij daarna ook aangepast. Daarnaast vonden de mensen die feedback gaven het een goede les, leuke tekst. Ze vonden dat de tekst waarschijnlijk leuk was voor kinderen van die leeftijd, omdat veel tieners een spannend verhaal wel leuk vinden.
Luistervaardigheid
Introductie Luistervaardigheid
In deze les behandelen wij luistervaardigheid in de vorm van een liedje.
11
We beginnen met het uitleggen wat er geluisterd zal worden en waarom deze les nuttig is. We laten de stencils uitdelen en dan vertellen wij wat over de achtergrond van de zangeres en het nummer; we vragen natuurlijk ook wie haar kent of wat over haar weet. In deze les gaan we namelijk werken met het liedje Guns and Horses van Ellie Goulding (handig op youtube te vinden door het zoeken op "Ellie Goulding – Guns and Horses").
Allereerst laten wij de clip zien gevolgd door een korte discussie waar het liedje waarschijnlijk over gaat. Daarna laten we de clip nog eens zien en zetten wij de leerlingen aan het werk. Er zijn twee korte gedetailleerde vragen, gevolgd door twee grotere opdrachten. De leerlingen krijgen 20 minuten voor de opdrachten en dan bespreken we wat ze al gedaan hebben qua tekening. Wat ze nog niet af hebben word huiswerk voor de volgende les.
Lesformulier Luistervaardigheid
NAAM: Marit Adema en Ferdinand Dillema VAK: Engels
School: Aphrodita Collega Aantal leerlingen: 22
12
Klas: H2B
Lesopdracht: Datum: ??/??/????
Lesdoelen: Leerlingen oefenen hun luistervaardigheid en kunnen gebruikte luistertechnieken ook zelf toepassen
Beginsituatie: Basiskennis Engelswoordenschat en al meerdere keren geoefend met luistervaardigheid
Actieve klas, eerste les op de ochtend.
(rest van het lesformulier bevindt zich op de volgende pagina)
13
Tijds-fasering
Concrete leerdoelen +
beheersingsvorm
Leerstof
Didactische aanpak
Leerlingactiviteit
Docentactiviteit
-5 - 0
0 - 5
5 - 15
Geen
Geen
De leerlingen denken na over de titel van het nummer en de zangeres; activeren voorkennis
Geen
Geen
Het stencil
Geen
De leerlingen gaan zitten
Twee leerlingen delen de stencils uit. Leerlingen doen actief mee met de vraagstelling.
Stoelen en tafels goed zetten.
De leerlingen verwelkomen en praatje maken
Uitleggen wat er geluisterd zal worden tijdens de les en waarom dit nuttig is.
Leerlingen stencils laten uitdelen.
Achtergrond informatie vertellen over de zangeres en hoe het nummer heet waarna de leerlingen gevraagd worden waar ze aan denken bij de
14
15 - 20
20 - 40
40 - 45
45 - 50
De leerlingen denken na over het nummer
De leerlingen kunnen zelfstandig bezig met de opdracht
Het stencil en de clip
Het stencil en de clip
Het stencil
Geen
Leerlingen kijken de clip en denken erover na
Leerlingen gaan goed bezig met de opdrachten
De leerlingen doen mee
De leerlingen noteren het huiswerk en verlaten rustig de les
titel.
Clip laten zien en bespreken waar ze denken het liedje over gaat
Clip nog eens laten zien en daarna de leerlingen de opdrachten laten doen.
De vraagjes bespreken en de ideeën van de tekeningen een paar van bespreken
De onaf-gemaakte tekening en de woorden als huiswerk opgeven
15
De tekstYou're so quiet
But it doesn't phase me You're on time
You move so fast Makes me feel lazyAnd let's join forces
We've got our guns and horses I know you've been burnt
But every fire is a lesson learntI left my houseLeft my clothes
Door wide open Heaven knows
You're so worth it, you are
CHORUS:But I wish I could feel it all for you
I wish I could be it all for you If I could erase the pain
And maybe you'd feel the same I'd do it all for you
I would, I would, I would, I would
Lets tie words 'Cause they amount to nothing
Play it down Pretend you can't take what you've found
But you found me On a screen you sit at permanently
I left my house Left my clothes Door wide open Heaven knows
You're so worth it, you are
CHORUS
It's time to come clean and make sense of everything It's time that we found out who we are
'Cause when I'm standing here in the dark I see your face in every star
CHORUS
I'd do it all for you (6x)
16
Questions + AnswersWaar denk jij dat ze over zingt?Kruis aan wat bij toepassing is bij de volgende vragen.
1. Welke dingen liet zij achter:□ Haar huis□ Haar familie□ Haar kinderen□ Haar kleding□ Haar koning
2. Welke gevoelens beschrijft ze:□ Lui□ Lief□ Pijn□ Eenzaamheid□ Liefde
3. Maak een tekening bij de tekst van dit nummer of bij het gevoel dat dit nummer bij je oproept. (eigen inbreng)
4. Noteer alle moeilijke woorden en prober te raden wat deze woorden betekenen met de context. (eigen inbreng)
17
VerantwoordingNet als bij het lezen zijn er bij luisteren ook verschillende technieken en
die hebben wij er ook in geprobeerd te gebruiken.
Allereerst is er voorbereidend lezen. We nemen het liedje door terwijl de leerlingen kunnen ook nog eens meelezen. Later wordt de clip nog eens laten zien waar de leerlingen haar ook kunnen zien zingen in de clip, met het verhaal eromheen. Het bekijken van de clip als ondersteuning van de tekst geldt ook als geleid luisteren.
Ook moeten zij selectief luisteren, want ze moeten namelijk ze moeten discusseren waar het liedje over gaat. Het is goed voor de leerlingen na te denken over de tekst en de betekenis daarvan.
Reagerend luisteren was erg moeilijk om in deze opdracht te verwerken en uiteindelijk is het ook niet gelukt.
Wel is het gelukt een vergelijkend en evaluatief luisteren opdracht erin te verwerken. We laten hun het gevoel tekenen dat het nummer bij hun opwekt. Het luisteren wordt namelijk gevolgd door het uiten van hun eigen mening.
Mensen vonden het een leuke songtekst, maar ze dachten dat er 1 couplet was dat erg moeilijk was en daarom is het ook handig de betekenis van het liedje te bespreken en het daarbij ook een beetje uit te leggen.
18
Vocabulaire
Introductie VocabulaireIn deze les zit een vocabulaire spel en we hebben besloten geen ander
aspect (qua luister- en kijkvaardigheid) in de les te gebruiken (het spel is geheel in het Engels, dus wel spreekvaardigheid).Het is het spel kwartet. Er zijn verschillende categorieën waar elk vier kaartjes hebben die bij datzelfde thema horen. Het spel wordt gespeeld door vier tot zes spelers. Elke speler begint met vijf kaarten. Tijdens het spel moeten zij zoveel mogelijk kwartetten verzamelen. Zij vragen een tegenstander of zij een bepaalde kaart hebben, zo niet, dan moet de vrager een kaart pakken van de stapel. Diegene met de meeste kwartetten aan het eind van het spel wint. Hieronder vindt u verschillende setjes daarvan
An Elephant
Wild Animals
- An Elephant- A Hedgehog- A Rhinoceros
- A Turtle
A Hedgehog
Wild Animals
- An Elephant- A Hedgehog- A Rhinoceros
- A Turtle
A Rhinoceros
Wild Animals
- An Elephant- A Hedgehog
- A Rhinoceros- A Turtle
A Turtle
Wild Animals
- An Elephant- A Hedgehog- A Rhinoceros
- A Turtle
19
A Cow
Farm Animals
- A Chicken- A Cow- A Pig
- A Sheep
A Pig
Farm Animals
- A Chicken- A Cow- A Pig
- A Sheep
A Chicken
Farm Animals
- A Chicken- A Cow- A Pig
- A Sheep
A Sheep
Farm Animals
- A Chicken- A Cow- A Pig
- A Sheep
A Coat
Clothes
- A Coat- A Dress
- A Pair of Jeans- A Shirt
A Dress
Clothes
- A Coat- A Dress
- A Pair of Jeans- A Shirt
20
A Pair of Jeans
Clothes
- A Coat- A Dress
- A Pair of Jeans- A Shirt
A Shirt
Clothes
- A Coat- A Dress
- A Pair of Jeans- A Shirt
A Castle
Buildings
- A Caravan- A Castle- A Church
- A Windmill
A Caravan
Buildings
- A Caravan- A Castle- A Church
- A Windmill
A Windmill
Buildings
- A Caravan- A Castle- A Church
- A Windmill
A Church
Buildings
- A Caravan- A Castle
- A Church- A Windmill
21
Belgium
Countries
- Belgium- The Netherlands
- The United Kingdom- The United States of America
The Netherlands
Countries
- Belgium- The Netherlands
- The United Kingdom- The United States of America
The United Kingdom
Countries
- Belgium- The Netherlands
- The United Kingdom- The United States of America
The United States of America
Countries
- Belgium- The Netherlands
- The United Kingdom- The United States of America
Ten of Hearts
A Deck of Cards
- Ten of Clubs- Ten of Diamonds
- Ten of Hearts Ten of Spades
Ten of Spades
A Deck of Cards
- Ten of Clubs- Ten of Diamonds
- Ten of Hearts Ten of Spades
22
Ten of Diamonds
A Deck of Cards
- Ten of Clubs- Ten of Diamonds
- Ten of Hearts Ten of Spades
Ten of Clubs
A Deck of Cards
- Ten of Clubs- Ten of Diamonds
- Ten of Hearts Ten of Spades
A Banana
Fruits
- A Banana- A Pear
- A Pineapple- A Watermelon
A Pineapple
Fruits
- A Banana- A Pear
- A Pineapple- A Watermelon
A Pear
Fruits
- A Banana- A Pear
- A Pineapple- A Watermelon
A Watermelon
Fruits
- A Banana- A Pear
- A Pineapple- A Watermelon
23
Lesformulier VocabulaireNAAM: Marit Adema – Ferdinand Dillema VAK: Engels
School: Aphrodita College Aantal leerlingen: ±24 Klas: H2BLesopdracht: Vocabulaire Datum:
Lesdoelen: De leerlingen hebben hun basiswoordenschat uitgebreid en kunnen de woorden actief gebruiken.
Beginsituatie: Rustige klas, klein vocabulaire, in de ochtend, uur ervoor Nederlands,
(De rest van het formulier bevindt zich op de volgende pagina. Door een probleem met Word wilde beide helft niet goed op 1 pagina komen. Dit is ook te zien in het lesformulier, dat dingen lichtelijk versprongen zijn. Excuses voor het ongemak.)
24
Tijds-fasering
Concrete leerdoelen +
beheersingsvorm
Leerstof
Didactische aanpak
Leerlingactiviteit
Docentactiviteit
-5 – 0
0 - 5
5 - 10
10 - 12
12 - 20
20 - 25
25 - 45
Geen
geen
De leerlingen weten wat er gaat gebeuren
Geen
De leerlingen herkennen hierna de woorden.
De leerlingen weten hoe het werkt.
Geen
Geen
Geen
Het digibord en het blad.
Het digibord en het blad.
Het digibord en het blad.
De speelkaarten
Geen
De leerlingen gaan zitten
De leerlingen luisteren
De leerlingen krijgen de oefenbladen. 2 delen ze uit.
De leerlingen lezen met de woorden mee.
De leerlingen proberen het spel te snappen
De leerlingen
Tafels in groepjes van vier zetten
Begroet leerlingen bij deur, vraag naar weekend.
Vertel wat we gaan doen vandaag. Daarnaast beetje chitchat over het weekend.
Twee leerlingen de bladen uit laten delen.
Met de leerlingen de woorden doornemen.
Spellen uitdelen en ondertussen uitleggen.
25
45 - 50
De leerlingen spelen het spel om vocabulaire te vergroten
spelen het spel rustig.
De leerlingen luisteren goed en gaan daarna rustig weg.
Houdt toezicht, probeert orde te houden
Vragen hoe het was, samenvatten, en les beëindigen.
26
VerantwoordingWij hebben gekozen voor deze manier, omdat het een bekende en speelse
manier is voor de leerlingen en toch hun vocabulaire op een speelse manier te vergroten. De leerlingen moeten het hele spel in het Engels spelen, dus ze oefenen ook hun spreekvaardigheid. Wij hebben veel van de thema's uit het boek "Moderne Vreemde Talen in de Onderbouw" van Francis Staatsen gebruikt, bijvoorbeeld beroepen, eten en drinken en vreemde landen.
In het boek staat ook dat het noodzakelijk is om gebruik te maken van een cyclische herhaling van woorden en uitdrukkingen. Ook geeft het steun om de vocabulaire vast te zetten als je woordspelletjes doet. Wij kozen voor kwartet, omdat het hun een bredere basiswoordenschat biedt en ook omdat ze steeds herhaalt worden doordat mensen de kaartjes moeten verzamelen.
Wat wel weer een mooie bijkomstigheid is bij deze opzet is het feit dat de leerlingen samenwerken met dit spel en ook zijn ze goed bezig hun hersenen te activeren, want ze moeten zoeken waar wie welk kaartje nou heeft en hoe ze kunnen zorgen dat de ander niet je kaartjes wegjat.
Mensen vonden ons idee cliché, maar vonden wel dat onze categorieën goed gekozen waren. Ze waren goede basisvocabulaire woorden die veel gebruikt worden. Ook ons lesdoel was niet correct en die hebben we dan ook aangepaast.
27
Кennis van Land en Volk
Introductie Кennis van Land en VolkIn deze les behandelen wij een stukje cultuur en deze les draait om een
stukje Amerikaanse cultuur.
We beginnen de les met een filmtrailer voor de film PROM. Ons onderwerp voor de les is namelijk het Amerikaanse fenomeen Prom. We willen ze duidelijk maken dat prom echt een big deal is in Amerika en dat iemand meevragen soms net wordt gedaan als een huwelijksaanzoek. Na het filmpje houden we een korte discussie/bespreken over wat de leerlingen al weten over prom en vergelijken we het aan onze gala's. Daarna delen wij de opdrachtblaadjes uit en nemen wij die met de leerlingen door. Zij moeten namelijk zelf een filmpje gaan maken. In het Engels gaan zij een filmpje maken wat zal dienen als een Pre-Prom Party invite. Deze feestjes worden vaak op de vooravond van het gala gehouden en mensen worden vaak uitgenodigd op een erg originele manier. Daarom maken de leerlingen een filmpje waarin zij mensen uitnodigen voor zo'n zogenaamd feestje. Het grootste deel van de les wordt besteedt aan brainstormen over wat zij kunnen doen (het wordt gedaan in groepjes van vier tot 5 mensen). Het filmpje moet geheel in het Engels zijn. In de les over 2 weken moeten zij de filmpjes laten zien, maar ook dit moet op een originele manier worden ingeleverd. De leerlingen krijgen bijna geheel de vrije hand en kunnen goed hun creativiteit hier in kwijt.
28
Lesformulier Kennis over Land en Volk
NAAM: Marit Adema en Ferdinand Dillema VAK: Engels
School: Aphrodita Collega Aantal leerlingen: 22
Klas: H2B
Lesopdracht: Prom (Amerikaanse Cultuur) Datum: ??/??/????
Lesdoelen: Aan het eind van de les begrijpen de leerlingen de sensatie van Prom en weten ze wat de opdracht is.
Beginsituatie: De klas weet weinig van de Amerikaanse cultuur, maar hebben wel een lichtelijk idee door films en televisie programma's.
Actieve, creatieve klas, zesde uur, uur ervoor pauze gehad
29
Tijds-fasering
Concrete leerdoelen +
beheersingsvorm
Leerstof
Didactische aanpak
Leerlingactiviteit
Docentactiviteit
-5 - 0
0 - 5
5 - 10
10 - 20
Geen
Geen
De leerlingen gaan denken over het onderwerp van vandaag.
De leerlingen kunnen actief hun voorkennis gebruiken in een discussie.
Geen
Geen
Introductie filmpje: http://lyt.sr/prom
Het introductie filmpje
Geen
De leerlingen gaan zitten
Leerlingen kijken het filmpje zonder rumoer.
De leerlingen doen actief mee met de discussie en gebruiken hun voorkennis.
Tafels in een groepjes van vier zetten
Leerlingen verwelkomen en praatje maken
"We gaan deze keer iets totaal anders, maar echt leuks doen" Les openen met het filmpje `
Een korte discussie leiden over wat prom is en waarom het zo populair is.
30
20 - 27
27 - 45
45 - 50
De leerlingen begrijpen de opdracht en kunnen ermee aan de slag
De leerlingen kunnen zelfstandig in groepjes aan het werk.
De leerlingen weten wat ze voor de volgende les moeten doen.
Leerlingen luisteren naar de opdracht en maken daarna zelf groepjes als het lukt.
De leerlingen zijn zelfstandig aan het brainstormen.
Leerlingen verlaten uiteindelijk rustig de les.
De opdracht uitdelen, uitleggen en groepjes vormen.
Zet de leerlingen zelfstandig aan het brainstormen voor ideeën.
Les afsluiten en de opdracht nog 1 maal samen vatten en de leerlingen succes wensen.
31
"Pre-Prom Party" Opdrachten Blad
Stel je voor…Je bent een Amerikaanse student en je ligt goed bij iedereen in de
school. Je hebt al een campagne gegeven zodat mensen op je gaan stemmen voor Prom King of Prom Queen. Aangezien je campagne een succes was, besluit je een feestje te geven de avond voor het grote Prom. Je besluit met een paar vrienden iedereen op een originele manier uit te gaan nodigen. Je gaat een filmpje maken als uitnodiging. In het filmpje laat je zien waarom je het feest geeft en waarom mensen zouden moeten komen. Vooral laat je ook zien hoe geweldig jij en je vriend(inn)en wel niet zijn.
Benodigdheden en Regels:Voor deze opdracht moet je zorgen dat je sowieso 1 videocamera hebt
in je groepje, het liefst een digitale. Je gaat met een groepje van minimaal drie en maximaal vijf mensen een filmpje maken voor een "zogenaamd" pre-prom party. Hoe je dit aanpakt is geheel aan jou. Het is de bedoeling dat je creatief aan de slag gaat. Zo kun je bijvoorbeeld iedereen uitnodigen met een parodie op je favoriete liedje of clip van dit moment, maar verander de woorden zodat ze alleen over het feestje gaan. Er worden wel een paar eisen gesteld aan deze opdracht.
Het filmpje is ongeveer 5 minuten lang (niet korter dan vier en niet langer dan zes!), anders is de les te kort om alle filmpjes te laten zien.
Het filmpje laat bevat minstens 2 mensen uit jullie groepje zien die anderen uitnodigen op een originele manier.
Er wordt alleen Engels gesproken in het filmpje! Over twee weken presenteren we alle filmpjes, dan moet het dus af
zijn. Pak uit!
Hoe lever je het in: Je moet het filmpje meenemen op een USB-stick of je post het op
Youtube en je brengt de link mee, maar ook dit moet je op een originele manier doen. Een voorbeeld is een cupcakeje waar de link in het glazuur is gestoken. Om het zeker te zijn dat het werkt, stuur je de link voor de les al naar mij toe.
32
Het introductie filmpje:http://www.youtube.com/watch?v=4YziwpXjY2o
Bron: Youtube. Film: Prom.
VerantwoordingIk, Ferdinand, kwam al op dit idee vorig jaar, op de meeloopdag had hij
dit bedacht met Maya Beintema en uiteindelijk besloten wij dit te gebruiken voor onze les. Wij vonden het promofilmpje van deze opkomende film een uitstekende inleiding. Helaas komt de film pas eind April uit en konden we daar geen stukje van gebruiken, wat een ideale situatie zou zijn. We vonden het leuk om een les te geven over Amerikaanse cultuur, aangezien veel mensen van mening zijn dat Amerika geen cultuur heeft. Ook sluit prom aan bij de belevingswereld van de leerlingen. Amerikaanse jongeren zijn ongeveer even oud als de leerlingen. Ook zullen de leerlingen prom hebben aan het eind van hun schoolcarièrre.
Wij wilden het in het perspectief van de leerlingen brengen door hen zelf te laten doen alsof ze zo'n feest zouden geven en daarvoor een uitnodiging te laten maken. Door het Amerikaanse Prom te vergelijken met het Nederlandse Gala hebben we daarmee een contrastieve benadering. Dat vormt een brug om naar de vreemde en eigen cultuur te kijken.
Ook is deze opdracht een goede en ongelooflijk leuke oefening om leerlingen te laten spreken en daarbij kunnen zij ook hun energie en creativiteit kwijt.
Wij kregen uitsluitend positieve feedback op deze les. Het enige puntje van onzekerheid was het werk met camera's. Het is misschien wat voorbarig om te denken dat elk groepje een camera kan regelen, maar dat is meestal wel op te lossen in een moderne klas.
Wij denken dat deze les in realiteit een erg leuke opdracht zal zijn en ook een erg positieve indruk op de leerlingen zal achterlaten.
33
Samenvatting Hoofdstuk 7Taal & Cultuur
7.1 Inleiding
Voor effectieve communicatie is het belangrijk dat leerlingen enige kennis hebben van de maatschappij en cultuur van het land waar de doeltaal wordt gesproken.
Vroeger werd de kennis van land en volk van de doeltaal beperkt tot specifieke, historische, culturele en geografische informatie, maar tegenwoordig is het ook belangrijk om te weten wat je kunt doen met die kennis in internationale contacten op allerlei gebieden.
Socioculturele competentie is een van de pijlers waarop goed taalonderwijs rust. Taal functioneert altijd in een bepaald omgeving met een bepaald patroon van waarden en normen.
In contact met doeltaalsprekers is het van belang de gangbare omgangsvormen te kennen en te kunnen hanteren van de betreffende cultuur. Naast de woorden die je spreekt, gaat het ook om het gedrag en de lichaamshouding.
'Cultureel en intercultureel bewustzijn' en 'intercultureel leren' zijn met elkaar verbonden in het talenonderwijs. Bovendien worden deze begrippen beschouwt als noodzakelijke elementen voor begrip, goede communicatie en Europees-burgerschap. Het gaat daarbij niet alleen om begrip voor sociale en door gender bepaalde culturen binnen de eigen samenleving.
Uitgangspunt is dat interculturele ervaringen een belangrijk effect hebben op de pedagogiek en didactiek van docenten en op het leren van jongen mensen.
Leerlingen in de onderbouw wordt geleerd om een houding te ontwikkelen die hen in staat stelt verschillen in culturen te herkennen, te accepteren en er gepast mee om te gaan (CLIL: Content and Language Intergrated Learning). Dit kan, globaal, op twee manieren:
8. Heel bewust geregeld intercultureel gekleurd leermateriaal aanbiedenDoor kritische vragen te stellen en zaken met elkaar te laten vergelijken en leerlingen bewust te maken van de onontkoombaar cultureel gekleurde bril waardoor ze de wereld bekijken.
34
De leerlingen worden zich er op deze manier van bewust dat er tussen culturen veel overeenkomsten en verschillen zijn. Het doel is dat ze hiermee leren om te gaan zonder generaliserende vooroordelen.
7.2 Leerstof
Van beland is dat leerlingen inzicht hebben in het eigen karakter van de leefwereld in de landen waar de doeltaal als moedertaal of tweede taal wordt gebruikt. Er wordt dus verwacht dat de leerlingen kennis hebben van land en samenleving. Binnen de kaders van de onderbouw wordt deze kennis vooral vergaart met betrekking op het dagelijkse leven van leeftijdsgenoten in het land van de taal. Hierbij draait het om functionele kennis en niet om 'wist je dat...' feiten.
Kerndoel 18: De leerling dient inzicht te verwerven in de rol en het belang van de vreemde taal in de verschillende internationale contacten in binnen- en buitenland. Een moeilijke omschrijving, maar op het niveau van de eerste fase van het voortgezet onderwijs komt dit simpel neer op een antwoord op de vraag: wat kan ik met een vreemde taal, nu en later, voor privé- en beroepsdoeleinden? Antwoorden op deze vragen hoeven niet zo ver van de leerlingen af te staan. Voornamelijk de privédoeleinden zijn makkelijk te antwoorden, bijvoorbeeld als het land waar de doeltaal gesproken wordt een vakantiebestemming is.
Dit doel is om meerdere redenen belangrijk voor het leergedrag van de leerling. Antwoorden op de vraag voor de eerste fase dient als motivatie te dienen om een open, positieve houding te hebben voor het leren van vreemde talen.
Keuzecriterie voor onderwerpen
Om efficiënt te kunnen communiceren is feitenkennis nodig op geografisch, politiek, sociaal, cultureel en economisch terrein. Het is echter van belang om keuzes te maken tussen deze onderwerpen. Voor de onderbouw zijn onderwerpen zoals politiek en economie niet interessant genoeg en horen die onderwerp meet thuis in de bovenbouw. Maar ook voor de andere onderwerpen is het ook nodig om keuzes te maken ten opzichte van de beschikbare tijd. Het maken van deze keuzes kan volgens de volgende criteria:
Kies onderwerpen die aansluiten bij de belevingswereld en/of ervaringswereld van de leerlingen.
Universele thema’s zoals vriendschap, verliefdheid, familie etc.
Kies perspectief van de leeftijdsgenoot.Voor leerlingen herkenbaar en biedt hun de mogelijkheid waar nodig vergelijkingen met hun eigen leven te maken.
Kies voor een contrastieve benaderingOm positieve houding te ontwikkelen ten aanzien van de vreemdtalige cultuur is het noodzakelijk vergelijkend te werk te gaan. Je leert immers de ander cultuur beter kennen via de eigen cultuur en vice versa. De contrastieve benadering biedt
35
ook mogelijkheden om juist anderstalige, tweetalige of meertalige leerlingen bij dit vakonderdeel te betrekken. Leerlingen krijgen op deze manier de kans kennis te nemen van de diverse culturele achtergronden van hun medeleerlingen en/of leeftijdsgenoten. Als socioculturele info vooral contrastief wordt aangeboden, erop letten dat het eigene niet overgewaardeerd wordt. Relativering van de eigen situatie draagt zeker bij tot het beter begrijpen van de ander en het andere.
Criteria kunnen nog worden aangevuld met aantal aandachtspunten die ook bij keuze voor de bepaling van situaties en onderwerpen een rol kunnen spelen:
FunctionaliteitDe socioculturele info die wordt verstrekt in zeker mate functioneel moet zijn.
Realistisch beeldGaat met name om de representativiteit van de socioculturele informatie. Dikwijls wordt, zonder dat te vermelden, regionaal gebonden informatie verstrekt, informatie die heel gemakkelijk begrepen wordt als geldend voor het hele land.
Een realistisch beeld van een land schetsen kan het beste met behulp van authentieke teksten en illustraties. Ook de leerstof die betrekking heeft op de rol die de vreemde taal speelt in internationale contacten is geen losstaand vakonderdeel maar kan het beste aan de orde komen als bepaalde taken, teksten of situaties hiertoe aanleiding geven.
In een programma waarin de nadruk ligt op de ontwikkeling van gespreksvaardigheden is een ruim aanbod nodig van authentiek materiaal die een beeld geven van het land, de cultuur en de toepassingen van de taal. De keuze van dit materiaal kan gericht zijn op de volgende onderwerpen:
1. Het gebruik van de vreemde taal in eigen landVreemdtalige woorden in het Nederlands, in de media, de relatie tussen de vreemde talen en bepaalde beroepen, vreemde taalgebruikers in de eigen stad, buurt of school. 6. De spreiding van de verschillende vreemde talen in de wereldVeel leergangen bevatten materiaal waarmee nagegaan kan worden waar in de wereld een bepaalde taal wordt gesproken en door hoeveel mensen. 27.Het gebruik van de vreemde talen in de vrije tijdGedacht worden aan allerlei dingen die men in de vrije tijd kan doen waarbij een vreemde taal een rol speelt zoals msn’en, vakantie, tv kijken etc.26.De rol van de vreemde taal in handelsbetrekkingenTeksten of cijfermateriaal over de betrekkingen die Nederland met de landen van de doeltaal in kwestie onderhoudt. 5. Het gebruik van vreemde talen in internationale organisaties zoals de EU en de VN.Wanneer een school een internationaliseringproject heeft, dan zal dat ongetwijfeld van invloed zijn op de keuzen ten aanzien van de socioculturele inhouden.
Tot slot: welke leerstof ook maar gebruikt wordt, voorop moet staan dat we streven naar een positieve grondhouding voor de vreemde cultuur, het ontwikkelen van intercultureel bewustzijn en het bewust leren omgaan met overeenkomsten en verschillen. Hierop zou, gezien de beperkte tijd, meer nadruk moeten liggen dan kennis van een vreemde cultuur.
Mogelijke onderwerpen
36
Hoe we onderwerpen moeten bepalen is te zien in de vorige paragraaf, maar hiermee is nog geen specifiek onderwerp bepaalt. Een paar algemene uitgangspunten voor een programma zijn:
*De leerlingen dienen kennis te maken met het dagelijks leven van leeftijdgenoten in het land en/of de landen van de doeltaal. Zij krijgen de gelegenheid te vergelijken en overeenkomsten en verschillen vast te stellen.*De onderwerpen voor een programma socioculturele competentie dienen te worden gekoppeld aan de situaties en onderwerpen relevant in de onderbouw.
(Globale)gespreksonderwerpen voor gespreksvaardigheid:1. persoonlijk leven
*Persoonlijke gegevens*Wonen
2. school, studie en beroep*School*Studie en beroep
3. informele sociale contacten*Familie*Verenigingen*Uitnodigingen en afspraken
4. vrije tijd*Sport, hobby’s*Vakantie*Films, muziek, radio, televisie*Tijdschriften
In een programma kunnen allerlei wetenswaardigheden verwerken worden die leerlingen gelegenheid geven:
kennis te maken met het dagelijks leven van het andere taalgebied teksten beter te begrijpen lexicaal semantisch en pragmatisch correct te communiceren en zicht te krijgen op een aantal aspecten van de vreemde cultuur. Bedoelde aspecten dienen direct waarneembaar en herkenbaar te zijn. Ook al zijn deze aspecten anders, leerlingen moeten ze leren zien als ‘bijhorend bij de vreemde cultuur’.
Specifieke problemen
Het beperken tot een aantal onderwerpen is moeilijker dan het verzinnen van onderwerpen. Ook enkele algemene en taalspecifieke onderwerpen kunnen problemen vormen.
Vaak suggereerd dat actuele onderwerpen een rol kunnen spelen, maar onderwerpen die van buiten school de les in komen kunnen een negatieve aanleiding hebben. Deze aanleiding zou een averechts effect kunnen hebben om het beeld dat de leerlingen van het land in kwestie hebben. Docenten moeten zich bewust zijn dat bij een eenzijdig aanbod van slecht nieuws uit een bepaald land, leerlingen een negatief beeld van het land kunnen ontwikkelen. Door eenzijdig aanbod wordt vaak een fictief beeld opgeroepen van het land in kwestie. Aan de docent de taak om de echte situatie te schetsen en de leugens te laten verdwijnen. Regelmatig aandacht besteden aan de verschillen tussen werkelijkheid en schijnwerkelijkheid is aan te raden.7.3 Opbouw van een programma
De koppeling van inhouden aan situaties en onderwerpen brengt bijna automatisch een bepaalde verdeling van socioculturele thema's met zich mee. Algemene criteria voor een opbouw zijn:
Van concreet naar abstractConcrete onderwerpen kiezen, waarmee leerlingen te maken kunnen krijgen als ze in contact komen met iemand uit het land van de doeltaal.
37
Van dichtbij naar verafMate van identificatie speel een belangrijke rol: eigen cultuur vergelijken met die van de ander lukt het best aan de hand van onderwerpen die leerlingen zelf het beste kennen.
Van uitwisseling van info of feiten naar meningsvormingPas sprake van als leerlingen voldoende inzicht hebben ontwikkeld in de eigen en de andere cultuur. Als leerlingen bereid zijn bepaalde onderwerpen in hun eigen cultuur te bespreken, kan het onderwerp in de vreemde cultuur worden besproken.
Van functioneel naar waardeoriëntatie Verlangt van leerlingen voldoende zicht op eigen en andermans situatie. Waardeoriënterend betekent bijna automatisch ook een contrastieve aanpak. Functionele info vooral in de aanvangsfase een rol kunnen spelen. Te denken valt hierbij aan info die communicatie direct kan verstoren (aanspreken in het Frans met ‘vous’, in Duits met ‘Sie’ ?) en info die het overleven als toerist het andere land vereenvoudigt. Vooral gedacht worden aan info passend bij leeftijdsgroep.
7.4 Aanpak en voorbeeld-oefeningen
Elementen van socioculturele competentie op 2 manieren aanbieden:1. Autonome aanpak: verschillende onderwerpen met betrekking tot land hen volk
min of meer los van taalinhouden aanbieden. Zo ontstaat een aparte leerlijn van culturele onderwerpen, waaruit docent zelf uit kan kiezen. Kennis van land en volk wordt een doel op zich en meestal de sluitpost van begroting: alleen de snelle(re) leerling wordt ermee geconfronteerd of het wordt helemaal overgeslagen.
2. Geïntegreerde aanpak: onderwerpen in de socioculturele sfeer aanbieden binnen de thema’s van de leergang. Elke authentieke situatie of tekst heeft een alledaags karakter en context die socioculturele elementen bevat, waaraan docent extra aandacht kan geven.
Bij deze aanpak kan socioculturele info impliciet als expliciet worden aangeboden. Expliciet wanneer rond de aangeboden socioculturele info ook in oefen- of tekstboek door de leerlingen opdrachten moeten worden gemaakt die onder andere een bewustmaking tot doel hebben. Impliciet wanneer deze info onbesproken blijft.
Autonome aanpak
Autonome aanpak: De socioculturele informatie is losgekoppeld van de leerstof.
Soms zijn de onderwerpen over aparte hoofdstukken verspreid, gekoppeld aan de thematische inhoud ervan. Vaak bevat deze functionele info die het 'overleven als toerist' in het land van de doeltaal vergemakkelijkt.
Geïntegreerde aanpak
Als bij het lezen en/of luisteren de voorkennis van de leerlingen wordt geactiveerd, liggen er goede mogelijkheden om socioculturele aspecten hierbij te betrekken. Voorkom wel dat de informatie over het land en volk van de doeltaal, met betrekking tot de voorkennis, ongestructureerd en anekdotisch wordt aangeboden. Dit kan leiden dat leerlingen tot een verkeerd beeld van het land komen en verkeerde verwachtingen krijgen als ze met mensen uit het land in contact komen.Bij de socioculturele elementen in de vaardigheden kunnen ook opdrachten worden gekoppeld, zodat ze de kennis ook moeten toepassen.
De rol van de docent
Belangrijke rol van de docent ligt vooral bij de impliciete aangeboden socioculturele informatie. Zijn/haar ervaringen met het land en de mensen zal vaak gespreksstof bieden
38
voor de les en ook het inspelen op actualiteit door middel van artikelen uit kranten etc. biedt genoeg lesstof voor een les. Op deze manier geeft de docent inhoudt aan de kennis van land en volk, een steeds essentiëler en belangrijker onderdeel in een talenprogramma. Ook dient de docent heel wat feitelijke kennis te beschikken over het land of de landen van de doeltaal.
Het belang van authentiek materiaal
Authentiek materiaal, zoals teksten in de oorspronkelijke vorm aanbieden, biedt de leerlingen de kans om socioculturele informatie in de tekst, illustraties of foto's op zich te nemen. Andere mogelijkheden van authentiek materiaal zijn opgenomen radio/tv programma's, internet en liedjes.Voor extensief lezen bij leesvaardigheid kan jeugdliteratuur een belangrijke rol spelen in het verwerven en kennis en inzicht in de leeftijdssituatie van jongeren in een bepaald land van de doeltaal. Ook het lezen van jeugdliteraire teksten geeft de docent de mogelijkheid om op bepaalde aspecten van het land in te gaan.
39
Vijf inspirerende voorbeelden
1 Match the American English and British English words.
A. Er staan drie 'American English words' in de tekst. Zet die drie woorden op de juiste plaats.
American English British EnglishMom MumHoney DarlingSneakers Trainers
Toelichting
Het leerdoel bij deze opdracht kan zijn dat de leerlinge het verschil zien in de dezelfde taal in twee landen. Voornamelijk het verschil in Engels tussen Amerikaans Engels en Brits Engels is erg belangrijk om te weten voor kinderen die Engels leren. De literatuur die gebruikt is bij deze tekst is een gesprek tussen een jongen en zijn moeder. De inhoudt van het gesprek speelt geen belang bij deze opdracht.
Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat de leerlingen het verschil leren in dezelfde taal.Voorbeeld
2 Complete the expressions and translate. Choose from: cigarettes, mild, lightning, rain, chocolate, fish & chips, thunder, news.1. A flash of lightning2. A rumble of thunder3. A shower of rain
4. A bar of chocolate5. A packet of cigarettes6. A plate of fish & chips7. An item of news8. A carton of milk
Toelichting
Het leerdoel van deze opdracht is dat de leerlingen de Engelse uitdrukkingen leren. Deze opdracht heeft geen verwijzing naar literatuur van het tekstboek.
Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat de leerlingen weten hoe bepaalde Nederlandse uitdrukkingen gaan in het Engels. Dit is belangrijk voor de leerlingen zodat ze geen onnodige fouten maken als ze Engels spreken.
40
Voorbeeld
3 What jobs doe you see. Look at the pictures and fill in the puzzle. The letters in the grey boxes form another job.1. Hairdresser2. Painter3. Postman4. Waiter5. Gardener6. Nurse7. Policeman8. Teacher9. Pilot10. Papergirl
The words in the grey boxes form 'Instructor'.
Toelichting
Het leerdoel voor de leerlingen is dat ze leren hoe belangrijke beroepen in het Engels heten. Bij deze opdracht is geen literatuur verwijzing in het tekstboek.
Ik vind deze opdracht inspirerend voor de socio-culturele competentie omdat het belangrijk is dat de kinderen weten hoe belangrijke beroepen in het Engels heten. Mochten ze nog een keer een nooddienst nodig hebben of iets moeten uitleggen, weten ze hoe de mensen heten die belangrijke beroepen uitoefenen.
4 Vul de uitdrukkingen aan.1. Mom was as white as a sheet2. Judy was a quiet as a mouse3. The door was as green as grass4. Becky felt as cold as ice5. Rick was as sick as a dog6. Josh was as hungry as a horse7. The sky was as black as ink8. Mandy was as red as a beetroot
Toelichting
Het leerdoel van deze opdracht is dat de leerlingen Engelse uitdrukkingen leren en weten wat het betekent. De literatuur voor deze opdracht zijn meerdere teksten in het tekstboek.
Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat het de leerlingen typische Engelse uitdrukkingen leert begrijpen.
5 Match de woorden 1- 12 met de woorden a – lPop 7. Fall a. Autumn g. PolicemenVacation 8. Traffic circle b. High street h. Luggage
41
Cop 9. Subway c. Dad i. LorryTruck 10. Cookie d. Roundabout j. TrousersPants 11. Mail box e. Post box k. HolidayBaggage 12. Main street f. Biscuit l. Underground
1 - c 2 - k 3 - g 4 - i 5 - j 6 - h 7 - a 8 - d 9 - l 10 - f 11 - e 12 - b
Toelichting
Het leerdoel van deze opdracht is de leerlingen het verschil laten zien in dezelfde taal maar in verschillende culturen. Bij deze opdracht zit geen verwijzing naar de literatuur.
Deze opdracht is een goed voorbeeld, omdat het een goed idee geeft van cultuur verschillen in dezelfde taal.
BronnenlijstStaatsen, F. (2009) Moderne Vreemde talen inde Onderbouw
42
Digischool.nl. Verkregen op 23 Februari 2011 http://wp.digischool.nl/engels/
University of Victoria; study zone. Verkregen op 9 Februari 2011. http://web2.uvcs.uvic.ca/elc/studyzone/410/reading/hiker.htm
Youtube. PROM Official Trailer 1. Verkregen op 1 April 2011. http://www.youtube.com/watch?v=4YziwpXjY2o
Youtube. Ellie Goulding – Guns and Horses. Verkregen op 8 Maart 2011. http://www.youtube.com/watch?v=IDwbHeR0UYc
Bijlage VocabulaireDe onderstaande woordenlijst is een woordenlijst van alle kwartetkaartjes die in het spel worden gebruikt.
43
List of Words
Nederlands EnglishWilde dieren Wild Animals
Boerderij dieren Farm AnimalsKleding Clothes
Gebouwen BuildingsLanden Countries
Een pak kaarten A deck of cardsFruit Fruits
Drinken DrinksGroenten Vegetables
Muziek instrumenten Music instrumentsMeubels Furniture
Badkamer BathroomKeukengerei Kitchen utensils
Het weer The weatherGereedschap Tools
Beroepen ProfessionsSchoolgerei School tools
Schoolvakken School SubjectsSport Sports
Een olifant An elephantEen egel A hedgehog
Een neushoorn A rhinocerosEen schildpad A turtle
Een kip A chickenEen koe A cow
Een varken A pigEen schaap A sheep
Een jas A coatEen jurk A dress
Een spijkerbroek A pair of jeansEen shirt A shirt
Een caravan A caravanEen kasteel A castle
Een kerk A churchEen molen A windmill
België BelgiumNederland The Netherlands
44
Het Verenigde Koninkrijk The United KingdomDe Verenigde Staten van Amerika The United States of America
Klaver tien Ten of clubsRuiten tien Ten of diamondsHarten tien Ten of hearts
Schoppen tien Ten of SpadesEen banaan A banana
Een peer A pearEen ananas A pineapple
Een watermeloen A watermelonEen kop koffie A cup of coffeeEen kop thee A cup of teaEen glas wijn A glass of wineEen glas bier A glass of beer
Een komkommer A cucumberSla A lettuce
Champignon A mushroomTomaat A tomato
Een elektrische gitaar An electric guitarEen stel bekkens A set of cymbalsEen tamboerijn A tambourine
Een viool A violinEen bureau A desk
Een ladekast A dresserEen bank A sofa
Een klerenkast A wardrobeEen stuk zeep A bar of soapEen douche A shower
Een handdoekenrek A towel rackEen tube tandpasta A tube of toothpaste
Een schaal A bowlEen kurkentrekker A cork screw
Een koekenpan A frying panEen zeef A sieve
Het hagelt It's hailingHet regent It's raining
Het sneeuwt It's snowingHet is zonnig It's sunny
Een brandblusser An extinguisherEen zaklamp A flashlight
45
Een scharnier A hingeEen kruiwagen A wheelbarrowEen chef-kok A chef
Een computer programmeur A computer programmerEen piloot A pilot
Een loodgieter A plumberEen boekentas A book-bag
Een gum An eraserEen etui A pencil bag
Een puntenslijper A pencil sharperKunst The Arts
Scheikunde ChemistryEconomie Economics
Aardrijkskunde GeographyVissen Angling
Gymnastiek GymnasticsSkiën Skiing
Zwemmen Swimming