Aan de slag met geografische werkbladen in de lessen...
Transcript of Aan de slag met geografische werkbladen in de lessen...
Aan de slag met geografische werkbladen
in de lessen aardrijkskunde
1) Analyse werkbladen stageles
Bron: Van Hecke, E. en andere. (2013). Zenit 4 werkboek. Kalmthout: Uitgeverij Pelckmans
De werkblaadjes die in deze opdracht geanalyseerd worden komen uit het
werkboek Zenit 4. Dit is dus de ASO versie. Het thema voor de werkblaadjes en
de lesvoorbereiding is de ontbossing in het Amazonewoud.
Leerplandoelstellingen
“Door analyse van beelden, van kaarten en van andere informatiebronnen de fysische kenmerken
van het tropisch regenwoud in Amazonië verklaren en de ecologische gevolgen van de ontginning
ervan nagaan.”
In lessen rond het Amazonewoud komt de hierboven gegeven doelstelling aan te
pas. Met alleen het werkschrift zou je niet voldoen aan de leerplandoelstelling
omdat er geen gebruik wordt gemaakt van beelden, kaarten en andere
informatiebronnen. De leerlingen hebben een handboek waarin de bronnen staan.
Hierin staan één grafiek om de ontbossing per jaar weer te geven in km2, een paar
afbeeldingen (echter beperkt), een kaart en heel veel tekstbronnen. Als je hierbij
geen extra materiaal zoekt ben je strak gebonden aan de teksten die in het
handboek staan van de leerlingen. Deze lessen gaan zeer eentonig worden omdat
je zo veel beroep doet op de tekstbronnen. Met ander materiaal heb je deze echter
niet nodig en kan je afwisseling brengen binnen de les zonder de vrees te hebben
dat je het werkboek niet invult. Je gebruikt namelijk het werkboek als vastzetting
van de leerstof. Hierdoor vervang je eigenlijk de tekstbron en verlies je ook geen
tijd en kan je je aan de timing houden.
Leerproces
Het werkblad is gebaseerd op een vraag – antwoord systeem. Het is niet een
klassiek boek met oefeningen en woordjes die weggelaten worden. De leerlingen
moeten constant antwoorden op vragen in volzinnen waardoor er eigenlijk geen
oefeningen worden gemaakt en ze niet oefenen op aardrijkskunde. Wat wel een
voordeel is van deze werkbladen is dat de leerlingen de leerstof kunnen leren uit
hun werkschrift en niet echt meer nodig is dat ze hun handboek er naast leggen.
Dit leidt echter niet tot inzichten maar het vanbuiten blokken effect.
Werkvormen
De werkbladen zelf bieden niet genoeg werkvormen en zo ook niet genoeg
uitdagingen voor de leerlingen. Het belangrijkste waar de leerlingen zich moeten
mee bezig houden in dit boek is het antwoorden op de vraag. In het begin van het
thema was er wel een klein groepswerk voorzien vanuit het boek uit. Hier gingen
ze kijken naar onder andere waarvoor het hout gebruikt wordt vanuit het
Amazonewoud in hun eigen leven. Dit is dan ook de enigste aansluiting met de
leefwereld van de leerlingen dat het boek maakt.
Informatiebronnen
Alle informatiebronnen waar de leerlingen van gebruik moeten maken staan in
kleur in een apart handboek. Er staat wel echter niet bij welke bronnen ze moeten
gebruiken dus dat is al een zoektocht. Verder weten we ook niet waar de bronnen
vandaan komen en zijn ze ook niet meer actueel (meestal van voor 2008). De
bronnen zijn ook niet gevarieerd en bestaan vooral uit lange tekstbronnen.
2) Lesvoorbereiding bij de werkbladen
Didactisch lesontwerp
Leerdoelen
KRACHTIGE LEEROMGEVING
Lesfasen
& timing Onderwijs- en leeractiviteiten Media Leerinhoud
Toets
(20 min)
Lkr. deelt de toets over Siberië uit.
Lln. maken de toets.
Lkr. haalt de toetsen op.
Toets Siberië
Instapfase
(5 min)
Individueel werk: instapfase
Ik heb voor jullie een brief
meegebracht geschreven door José.
Hij is een inwoner van de provincie
Rondônia. José heeft deze brief
geschreven naar een jongen
genaamd Lukas, die in Duitsland
woont. Lees de brief en vertel me
waarover José schrijft naar Lukas.
- Waarover schrijft José?
- Wat zijn de oorzaken van de
ontbossing in het
Amazonewoud?
Brief van José
Probleemstelling Probleemstelling
Wat zijn de oorzaken van de
ontbossing in het Amazonewoud?
Agenda
Toets Siberië +
H11: Ecologische problemen in
Amazonië
C) Ontbossing van Amazonië
H11: ECOLOGISCHE PROBLEMEN IN
AMAZONIË
De leerlingen
kunnen het
patroon van de
ontbossing in het
Amazonewoud
verklaren. (C3).
De leerlingen
kunnen de cijfers
van ontbossing
afleiden van een
grafiek. (C3)
De leerlingen
kunnen de
oorzaken van
ontbossing op een
topografische
Lesfase 1:
Ontbossing van
Amazonië
(20 min)
Animatie: ontbossing Amazonië
Ik heb voor jullie een kort fragment
over de ontbossing van het
Amazonewoud. Kijk goed naar de
manier waarop het woud wordt
gekapt. Kappen ze op gevoel of is er
een patroon zichtbaar?
- Wat werd er eerst zichtbaar?
(Kappen ze willekeurig of is er
een patroon?)
- Welk patroon wordt er
zichtbaar?
- Wat is het gevolg van deze
wegen?
Lln. vullen WB aan.
Grafiek: ontbossing Amazonië
PPT
WB p 60
Filmpje:
https://youtu.be/hllU9NE
cJyg
C) Ontbossing van Amazonië
Kamvormig patroon
kolonisatie
Eerst wordt er een weg
aangelegd, dan
secundaire wegen
aangetakt. Hier worden
dan nog meer wegen
aangetakt. Naast elke
weg vestigen zich
mensen die dan (een
gedeelte van) hun
perceel ontbossen. Tussen 1977 en 2008
jaarlijks de helft tot ¾ van
de oppervlakte van België
ontbost in Amazonië
2009 83% van het
Amazonewoud blijft over Nu +/- 80%
kaart van Brazilië
plaatsen. (C4).
De leerlingen
kunnen verklaren
waarom het
Amazonewoud
aantrekkelijk is
voor de economie
van Brazilië. (C3)
In jullie infoboek p 89 staat een
grafiek.
- Wat stelt de grafiek voor?
- Hoeveel van het
Amazonewoud verdwijnt er
minimum per jaar?
- Hoeveel van het
Amazonewoud wordt er
gekapt qua oppervlakte in
vergelijking met de
oppervlakte van België
(30 528 km2)¸(De helft,
meer, minder?)
Lln. vullen WB aan.
Duowerk: oefening ‘Wat
vernietigt het tropische
regenwoud in Brazilië?’
Op het extra blad dat ik jullie heb
uitgedeeld zien jullie 7 afbeeldingen
staan waarop oorzaken van de
ontbossing op worden afgebeeld. Het
is de bedoeling dat jullie deze
oorzaken nu per twee gaan situeren
op de kaart van Brazilië die in het
midden van jullie blad staat. (trek
pijltjes, zet nummers)
PPT
LB p 89
WB p 60
PPT
Extra oefening: Wat
vernietigt het
tropische regenwoud
in Brazilië?
Oefening: Wat vernietigt het
tropische regenwoud in Brazilië?
Lkr. verbetert met de leerlingen de
oefening.
Lln. verbeteren / vullen de oefening
aan.
OLG: Demografische en
economische redenen
We hebben nu al verschillende
oorzaken van ontbossing gezien
zowel in de vorige oefening als in de
brief van José in het begin van de
les.
- Waarom is Amazonië
aantrekkelijk voor de
Braziliaanse economie?
- Waar is de Braziliaanse
bevolkingsdichtheid het
hoogst? (kijk in jullie atlas!)
- Welke infrastructuren worden
er aangelegd om de economie
in het Amazonewoud te
stimuleren?
- Welk gevolg heeft de aanleg
van deze infrastructuren op
het woud?
- De Braziliaanse overheid wil
ook hernieuwbare energie
opwekken. Welke vorm? (kijk
terug naar de oefening!)
PPT
WB p 61
Filmpje:
https://youtu.be/hllU9NE
cJyg
Demografische en economische
reden
Brazilië wil economie verder ontwikkelen Amazonië
veel ruimte
energiewinning,
houtexploitatie, mijnbouw en
landbouwexploitatie
Bevolkingsdichtheid
grootst in zuidoosten en
oosten
Druk neemt af van zuidoost
naar noord en van oost naar
west
Infrastructuren: wegen,
spoorwegen, havens,
elektriciteitsleidingen,
kanalen
Gevolgen: ontbossing wordt
versneld naast de wegen Hernieuwbare energie
Vorm = stuwdammen MAAR
door kleine reliëfverschillen
lopen grote gebieden bos
onder water. Vele indianen
moeten hierdoor verhuizen
Energie gebruikt om
economische ontwikkeling
van Brazilië te stimuleren en
om buitenlandse deviezen
het land te doen
binnenkomen
- Wat is een nadeel van de
stuwdammen voor de
inheemse bevolking?
- Voor wie worden deze
energie- en grondstoffen
voornamelijk ontgonnen?
Lesfase 2:
Integratiefase
(5 min)
Quizje: ontbossing Amazonië
Lln. sluiten hun boeken en steken
deze in hun boekentas.
Lkr. verdeelt de klas in 3 groepen en
geeft elk een blad.
Lkr. projecteert de vragen één voor
één.
Lln. schrijven de antwoorden op het
blad.
Lkr. kijkt de antwoorden na en roept
de winnaar uit.
PPT
Blad papier
Quizje: ontbossing Amazonië
1) In wat voor patroon wordt het
Amazonewoud gekapt?
Kamvormig patroon
2) Waarom is het Amazonewoud
aantrekkelijk voor de Braziliaanse
economie?
Veel ruimte voor
economische activiteiten
zoals bvb landbouw
3) Welke infrastructuren heeft men
nodig om de economie in het
Amazonewoud te stimuleren?
Wegen, spoorwegen,
havens, kanalen,…
4) Welk gevolg heeft de aanleg
hiervan op de omgeving?
Ontbossing versnelt naast de
wegen
5) Wat is het nadeel van
stuwdammen in het Amazonewoud?
Grote gebieden lopen onder waar de
inheemse bevolking woont
3) Reflectie gebruik werkbladen in de stageles Omdat ik zelf niet een grote fan ben van constant tekstbronnen analyseren, heb
ik naar een originele, activerende werkvorm gezocht om de leerlingen de oorzaken
van ontbossing in het Amazonewoud te laten achterhalen. Om te beginnen kregen
ze een brief voorgeschoteld waarin een bewoner van het Amazonewoud een brief
schrijft naar een jongen in Duitsland. In deze brief geeft de bewoner een paar
voorbeelden van ontbossing. Door deze brief krijgen de leerlingen al een idee over
de oorzaken op een ludiekere manier.
In het handboek stond ook een grafiek die ik wel heb gebruikt om te onderzoeken
hoeveel oppervlakte bos er per jaar wordt gekapt in het woud. Naast de
hoeveelheid werd ook het patroon uitgelegd, namelijk het kamvormig patroon.
Hier staan maar echter 2 satellietbeelden van in het handboek dus heb ik een
animatie erbij getoond dat gaat over 30 jaar zodat de evolutie van de ontbossing
zichtbaar wordt voor de leerlingen.
Het boek werd wel steeds als vastzetting gebruikt maar ik heb nooit de leerlingen
een tekstbron laten analyseren uit het handboek zelf. Ik had hier steeds een
andere oefening of manier voor voorzien. Zoals eerder vermeld werkt het boek
volgens een vraag – antwoord systeem en worden er dus geen echte oefeningen
gemaakt. Daarom heb ik er zelf een kaartoefening ingestoken over de oorzaken
van de ontbossing. De leerlingen krijgen 7 afbeeldingen te zien van verschillende
oorzaken, deze moeten ze dan kunnen plaatsen op een topografische kaart van
Brazilië. Door zelf wat oefeningen toe te voegen aan het boek onderhouden de
leerlingen aardrijkskundige vaardigheden zoals het werken met kaarten,
afbeeldingen en grafieken.
EEN BRIEF VAN JOSE
Porto Velho, 20-07-2008,Sagrado meu amigo Lukas,
Dankjewel voor je mooie brief uit Duitsland. Ik vind het erg spannend dat jullie op school het tropische
regenwoud in Amazonië bestuderen. Natuurlijk kan ik je ook wat informatie bezorgen voor je verhandeling
“Wat vernielt het tropische regenwoud?”. Zoals je weet: 10 jaar geleden ben ik met mijn ouders, broers en
zussen naar de provincie Rondônia getrokken. Sindsdien is hier heel veel veranderd. De diepe jungle, die ik me
zelf nog herinner, wordt lichter en lichter. De oorzaken hiervan, vertelt mijn oom, zijn zeer verschillend.
Eén oorzaak is de Transamazonica, een weg van 6 500 km lang, die van oost naar west werd aangelegd, dwars
door het regenwoud. Het doel van dit megaproject was het Amazonegebied ontsluiten en de vele grondstoffen
uit het oerwoud te ontginnen. Tienduizenden kleine boeren, zoals mijn familie, werden naar het regenwoud
gelokt. Met de hoop daar een beter leven op te bouwen. Elke kolonist kreeg een stuk bos van 100 ha, met een
eenvoudig huis. Eigenlijk mocht maar de helft van het bos gerooid worden; daar konden we dan
landbouwproducten telen zoals maïs en maniok voor eigen verbruik en om te verkopen. Mijn ouders hebben
met andere kolonisten de bomen geveld en de rest van de planten afgebrand. De as bleef dan gewoon liggen
als meststof. Maar de grond werd armer en de oogst nam elk jaar af. Mijn ouders denken er nu aan de grond
te verkopen aan een veeteler, die veel plaats nodig heeft voor zijn kudde runderen, en dan een nieuw stuk bos
te gaan rooien, dieper in het oerwoud.
Ook heb ik langs de weg veel grote houtzagerijen gezien. Houtsoorten zoals mahonie, palissander of limba
zijn in Europa en Noord-Amerika zeer gevraagd wegens hun bijzondere kleur en hardheid. Maar bij het vellen
en bij het transport van de boomstammen wordt er veel schade aangericht aan het regenwoud. Veel
boomstammen zijn nodig voor iets anders. Men gebruikt het hout als brandhout of om houtskool te maken.
Dat wordt dan gebruikt om ijzer te smelten in reusachtige hoogovens. Het ruwijzer dat daarbij ontstaat,
zegt mijn oom, wordt dan in staalfabrieken verder verwerkt tot staalblokken.
Maar ook het ijzererts komt uit het regenwoud. Om de rijke voorraden te bereiken, hebben grote
mijnbouwondernemingen stukken regenwoud, wel zo groot als Frankrijk, gerooid. En dan zijn er nog de
duizenden goudwassers. Maar om goud te ontginnen, is er giftig kwik nodig. Na gebruik stroomt dit gewoon in
de rivieren en verontreinigt het water en bodem.
Een ander probleem voor het regenwoud vormen volgens mijn oom de grote veeteeltbedrijven. Veel bedrijven
hebben oppervlakten weiden, die vijfmaal zo groot zijn als Stuttgart. Om die te krijgen, wordt het regenwoud
gewoon afgebrand, en daarna zaaien ze gras vanuit vliegtuigen. Wat ik niet goed begrijp, is dat het rundsvlees
voor een groot deel naar Europa uitgevoerd wordt, en dat terwijl daar al te veel rundsvlees geproduceerd
wordt. Ik denk dat het rundsvlees uit Amazonië goedkoper zal zijn dan wat ze zelf produceren.
Een van de grootste problemen voor het regenwoud zijn de grote plantages. Honderd jaar geleden hebben ze
hier al op grote schaal melksap van de rubberboom gewonnen, om rubber van te maken. Vandaag groeien er op
de reusachtige akkers, die vroeger bedekt waren met uniek tropisch regenwoud, vooral koffie, cacao,
citrusvruchten, rijst, katoen, maïs en recent meer en meer sojabonen. Omdat ik zelf weinig weet over soja,
heb ik je een krantenartikel over soja meegezonden. Ik hoop dat je met mijn informatie een beetje geholpen
bent. Schrijf je me terug hoe jullie project verlopen is? Ik vind het goed dat jullie dit onderwerp in de les
bestuderen, want ook Duitsland kan de vernieling van het tropische regenwoud helpen beletten.
Melhor anseio aparelhamento Brasil
Seu José
Bron: Raimund Ditter, Praxis Geographie oktober 2008, p. 16-22 (Vertaling: Jos De Rudder)
Wat vernietigt het tropische regenwoud in Brazilië? Bron: Raimund Ditter, Praxis Geographie oktober 2008, p. 16-22 (Vertaling: Jos De Rudder)