BLOK 8 8a KLOKLEZEN TOT OP 1 MINUUT (ABSOLUUT)
Vul de cijferklokjes aan en zeg hoe laat het is.
a Het is voormiddag.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
uur uur uur uur
b Het is namiddag.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
uur uur uur uur
OPGELET:De grote wijzer duidt
de minuten aan!
Ik tel handig: met sprongen van 5 zolang het kan en dan verder per 1: 5, 10, 15, 20, 21, 22.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
11
9 uur 22
kleine wijzer voorbij grote wijzer op
9Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | Kloklezen voor GO! © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam: Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 1 van 11
BLOK 8 8b TIJDSDUUR BEREKENEN TOT OP 1 MINUUT
Met cijferklokjes
Met cijferklokjes is dit een makkie ... Je hoeft enkel goed te tellen.
START STOP START STOP
Duur: minuten Duur: minuten
START STOP START STOP
Duur: minuten Duur: minuten
Met wijzerklokjes (Het is overal voor de middag.)
START STOP
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
START STOP START STOP
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
Duur: minuten Duur: minuten
a
b
Bij wijzerklokjes schrijf ik de tijd eerst zoals op een cijferklokje. Dan kan ik makkelijk tellen!
Van 11:21 tot 11:53 ?
Er gaan 32 minuten voorbij!
10 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | Kloklezen voor GO!
Datum: Nr.: Naam: Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 2 van 11
BLOK 8 8c EENVOUDIGE UURTABELLEN AFLEZEN
Dit kun je zeker!
12 − 6 =
55 − 33 =
29 − 12 =
55 − 49 =
33 − 21 =
41 − 33 =
49 − 6 =
21 − 12 =
60 − 55 =
49 − 33 =
33 − 29 =
21 − 6 =
41 − 21 =
41 − 29 =
60 − 12 =
55 − 12 =
Op treinreis in Italië. Beantwoord de vragen.
Gelati 12:06
Parma 12:12
Balsamico 12:21
Marsala 12:29
Fegato 12:33
Melanzane 12:41
Carciofi 12:49
Vitello 12:55
Cannelloni 13:00
Schrijf eerst het vertrek- en het aankomstuur op.
OPGELET! Het vertrekuur is gelijk aan het aankomstuur.
Bv. De trein vertrekt in Parma om 12 uur 12. Dat is ook het uur dat hij in dat station aankomt.
Van Fegato naar Vitello
van tot
duur: minuten
Van Carciofi naar Vitello
van tot
duur: minuten
Van Gelati naar Carciofi
van tot
duur: minuten
Van Parma naar Cannelloni
van tot
duur: minuten
Kleur in elke kolom van oefening a de bewerking die je nodig had.
Beantwoord de vragen. Zoek het antwoord in de uurtabel.
• Ariana stapt op in Gelati. 15 minuten later stapt ze weer af.
Ze is dan in .
• Mauro stapt af in Vitello na een rit van 26 minuten.
Hij is opgestapt in .
• Julia rijdt mee van halte Parma tot halte Melanzane.
Die rit duurt minuten.
a
b
c
d
11Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | Kloklezen voor GO! © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam: Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 3 van 11
91Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 5 VRAAGSTUKKEN OPLOSSEN
• Lees het rekenverhaal aandachtig.• Onderstreep de gegevens die je nodig hebt.• Noteer de bewerking en reken uit.• Noteer het juiste antwoord.
aOpa en oma gaan een weekendje naar Amsterdam.Dat kost hen 123 euro per persoon.Hoeveel euro betalen ze samen?
Bewerking:
Antwoord:
bWat een leuke actie: ‘Met de bus naar de Efteling, een nachtje op hotel met ontbijt en toegang tot het park voor slechts 128 euro.’ Oom Tim koopt 4 tickets. Hoeveel euro betaalt hij?
Bewerking:
Antwoord:
cPapa krijgt 345 waterballonnen van zijn collega’s.Hij verdeelt ze eerlijk onder zijn 3 kinderen.Hoeveel waterballonnen krijgt elk kind?
Bewerking:
Antwoord:
dGrote zus koopt vijf tickets voor een zomerfestival.Ze betaalt 525 euro.Hoeveel euro kost één ticket?
Bewerking:
Antwoord:
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 4 van 11
89Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 3 VERMENIGVULDIGEN MET SPLITSEN EN VERDELEN
a Reken uit. Noteer het product.
7 × 60 =
5 × 40 =
8 × 100 =
6 × 50 =
5 × 80 =
9 × 20 =
7 × 40 =
8 × 20 =
2 × 300 =
b Reken uit. Noteer alle tussenstappen.
4 × 67 = ( × ) + ( × )
= + =
9 × 58 = ( × ) + ( × )
= + =
6 × 98 = ( × ) + ( × )
= + =
6 × 43 = ( × ) + ( × )
= + =
c Kijk goed naar het voorbeeld. Reken uit.
3 × 279 = (3 × 200) + (3 × 70) + (3 × 9)
= 600 + 210 + 27 = 837
7 × 124 = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
4 × 235 = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
157 × 4 = 4 × 157 = (4 × 100) + (4 × 50) + (4 × 7)
= 400 + 200 + 28 = 628
176 × 5 = × = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
192 × 3 = × = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 5 van 11
88 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 2 BREUKEN VERGELIJKEN EN RANGSCHIKKEN
a Verdeel en kleur. Rangschik dan de stambreuken zoals gevraagd.
Kleur 12 .
Kleur 18 .
Kleur 14 .
Hoe groter de noemer,
hoe de stambreuk.
Hoe kleiner de noemer,
hoe de stambreuk.
Kleur 16 . Kleur 1
2 . Kleur 13 .
Kleur 16 . Kleur 1
3 . Kleur 19 .
cm : = cm
× cm = cm
cm : = cm
× cm = cm
cm : = cm
× cm = cm
.
. < .
. < .
.
.
. > .
. > .
.
.
. > .
. > .
.
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 6 van 11
93Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 7 CIJFEREND AFTREKKEN
Maak eerst een schatting. Reken dan uit.
936 − 523 =
≈ − = ¡
D H T E
−
428 − 319 =
≈ − = ¡
D H T E
−
620 − 295 =
≈ ¡
D H T E
−
800 − 797 =
≈ ¡
D H T E
−
853 − 48 =
≈ − = ¡
D H T E
−
767 − 458 =
≈ − = ¡
D H T E
−
985 − 496 =
≈ ¡
D H T E
−
500 − 174 =
≈ ¡
D H T E
−
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 7 van 11
94 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 8 VRAAGSTUKKEN CIJFEREND OPLOSSEN
Lees aandachtig. Schat eerst. Reken dan uit en vul het antwoord in.
a In de trein zijn er 270 zitplaatsen. 123 zitjes werden gereserveerd.Hoeveel plaatsen blijven er over voor de andere reizigers?
Er blijven plaatsen over.
b Vandaag is het buurtfeest.In de kassa bij de inkom zit 308 euro.De kassa bij de bar bevat 567 euro.Hoeveel euro is dat samen?
Dat is samen euro.
c De directeur heeft 600 gymtruitjes in voorraad.Na de krokusvakantie zijn er 415 verkocht.Hoeveel truitjes zijn er nog over?
Er zijn nog truitjes over.
d Grote zus gaat op kot.Ze koopt een bed voor 308 euro en een kast voor 199 euro.Hoeveel euro moet ze betalen?
Ze moet euro betalen.
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 8 van 11
100 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 11 LENGTE: KILOMETER (km), METER (m), DECIMETER (dm), CENTIMETER (cm)
a Even opfrissen!
km m dm cm
kilometer meter decimeter centimeter
b Vul in. Kies uit: kilometer (km), meter (m), decimeter (dm) of centimeter (cm).
Een auto is
ongeveer 4 lang.
Ik wandelde een afstand
van 10 vandaag.
Mijn pen is
ongeveer 1 lang.
Mijn nagel meet
ongeveer 1 .
Mijn lat is
precies 30 .
Deze deur is
ongeveer 2 hoog.
Deze deur is
ongeveer 80 breed.
Dit zwembad is
ongeveer 3 diep.
Deze reep chocolade is
iets langer dan 1 .
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 9 van 11
87Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 1 EEN BREUK NEMEN VAN EEN HOEVEELHEID OF EEN GETAL
a Even herhalen. Los snel op.
27 : 3 =
48 : 6 =
72 : 9 =
81 : 9 =
64 : 8 =
12 : 4 =
32 : 4 =
90 : 9 =
42 : 6 =
49 : 7 =
40 : 5 =
14 : 2 =
b Neem een breuk. Gebruik de breukvragen!
1 Hoe groot is het geheel? (Tel.)2 In hoeveel gelijke delen moet ik verdelen? (Kijk naar de noemer.)3 Hoe groot is één deel?
( : = )
4 Hoeveel delen moet ik nemen? (Kijk naar de teller.)5 Hoeveel is dat samen?
( × = )
Kleur 14 .
Kleur 23 .
Kleur 45 .
c Los op. Doe zoals in het voorbeeld.
37
van 28 → 28 : 7 = 4 en 3 × 4 = 12 37
van 28 = 12
59
van 54 → : = en × = 59
van 54 =
38
van 72 → : = en × = 38
van 72 =
26
van 36 → : = en × = 26
van 36 =
45
van 45 → : = en × = 45
van 45 =
: =
× =
14 van 16 =
: =
× =
23 van 18 =
: =
× =
45 van 10 =
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 10 van 11
90 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 4 DELEN MET SPLITSEN EN VERDELEN
a Reken uit. Noteer het quotiënt.
54 : 6 =
21 : 7 =
56 : 8 =
30 : 5 =
42 : 6 =
81 : 9 =
900 : 9 =
600 : 2 =
400 : 4 =
800 : 4 =
600 : 3 =
500 : 5 =
b Vul alle stappen in. Kijk goed hoe het moet.
545 : 5 = (500 : 5) + (45 : 5)
= + = 500 45
627 : 3 = ( : ) + ( : )
= + =
452 : 4 = (400 : 4) + (40 : 4) + (12 : 4)
= + + = 400 40 12
678 : 6 = ( : ) + ( : ) + ( : )
= + + =
c Nu lukt het alleen. Los op.
575 : 5 = ( : ) + ( : ) + ( : )
= + + =
742 : 7 = ( : ) + ( : )
= + =
binnen de deeltafels honderdtallen ‘overschot’
buiten de deeltafels honderdtallen 10 × deler ‘overschot’
Elyas Jarmami 3B Datum: _______________ Nr. 20
© Uitgeverij VAN IN 11 van 11
BLOK 8 8a KLOKLEZEN TOT OP 1 MINUUT (ABSOLUUT)
Vul de cijferklokjes aan en zeg hoe laat het is.
a Het is voormiddag.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
uur uur uur uur
b Het is namiddag.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
uur uur uur uur
OPGELET:De grote wijzer duidt
de minuten aan!
Ik tel handig: met sprongen van 5 zolang het kan en dan verder per 1: 5, 10, 15, 20, 21, 22.
12 1
2
3
4
567
8
9
10
11
9 uur 22
kleine wijzer voorbij grote wijzer op
4
10
11
6
8
2
3
9
13
48
59
19
21
36
44
3
4 1 3
2 2 4 8
1 1 5 9
1 8 1 9
8 2 1
1 4 3 6
3 4 4
2 1 0 3
© Uitgeverij VAN IN 1 van 11
BLOK 8 8b TIJDSDUUR BEREKENEN TOT OP 1 MINUUT
Met cijferklokjes
Met cijferklokjes is dit een makkie ... Je hoeft enkel goed te tellen.
START STOP START STOP
Duur: minuten Duur: minuten
START STOP START STOP
Duur: minuten Duur: minuten
Met wijzerklokjes (Het is overal voor de middag.)
START STOP
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
START STOP START STOP
12 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
1112 1
2
3
4
567
8
9
10
11
Duur: minuten Duur: minuten
a
b
Bij wijzerklokjes schrijf ik de tijd eerst zoals op een cijferklokje. Dan kan ik makkelijk tellen!
Van 11:21 tot 11:53 ?
Er gaan 32 minuten voorbij!
17
23
22
34
8 0 2 5 1 48 2 7 5 4 2
25 28
© Uitgeverij VAN IN 2 van 11
BLOK 8 8c EENVOUDIGE UURTABELLEN AFLEZEN
Dit kun je zeker!
12 − 6 =
55 − 33 =
29 − 12 =
55 − 49 =
33 − 21 =
41 − 33 =
49 − 6 =
21 − 12 =
60 − 55 =
49 − 33 =
33 − 29 =
21 − 6 =
41 − 21 =
41 − 29 =
60 − 12 =
55 − 12 =
Op treinreis in Italië. Beantwoord de vragen.
Gelati 12:06
Parma 12:12
Balsamico 12:21
Marsala 12:29
Fegato 12:33
Melanzane 12:41
Carciofi 12:49
Vitello 12:55
Cannelloni 13:00
Schrijf eerst het vertrek- en het aankomstuur op.
OPGELET! Het vertrekuur is gelijk aan het aankomstuur.
Bv. De trein vertrekt in Parma om 12 uur 12. Dat is ook het uur dat hij in dat station aankomt.
Van Fegato naar Vitello
van tot
duur: minuten
Van Carciofi naar Vitello
van tot
duur: minuten
Van Gelati naar Carciofi
van tot
duur: minuten
Van Parma naar Cannelloni
van tot
duur: minuten
Kleur in elke kolom van oefening a de bewerking die je nodig had.
Beantwoord de vragen. Zoek het antwoord in de uurtabel.
• Ariana stapt op in Gelati. 15 minuten later stapt ze weer af.
Ze is dan in .
• Mauro stapt af in Vitello na een rit van 26 minuten.
Hij is opgestapt in .
• Julia rijdt mee van halte Parma tot halte Melanzane.
Die rit duurt minuten.
a
b
c
d
11Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | Kloklezen voor GO! © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
6 12 5 20
22 8 16 12
17 43 4 48
6 9 15
22
6
Balsamico
Marsala
29
43
48
43
1 2 3 3
1 2 4 9
1 2 0 6
1 2 1 2
1 2 5 5
1 2 5 5
1 2 4 9
1 3 0 0
© Uitgeverij VAN IN 3 van 11
91Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 5 VRAAGSTUKKEN OPLOSSEN
• Lees het rekenverhaal aandachtig.• Onderstreep de gegevens die je nodig hebt.• Noteer de bewerking en reken uit.• Noteer het juiste antwoord.
aOpa en oma gaan een weekendje naar Amsterdam.Dat kost hen 123 euro per persoon.Hoeveel euro betalen ze samen?
Bewerking:
Antwoord:
bWat een leuke actie: ‘Met de bus naar de Efteling, een nachtje op hotel met ontbijt en toegang tot het park voor slechts 128 euro.’ Oom Tim koopt 4 tickets. Hoeveel euro betaalt hij?
Bewerking:
Antwoord:
cPapa krijgt 345 waterballonnen van zijn collega’s.Hij verdeelt ze eerlijk onder zijn 3 kinderen.Hoeveel waterballonnen krijgt elk kind?
Bewerking:
Antwoord:
dGrote zus koopt vijf tickets voor een zomerfestival.Ze betaalt 525 euro.Hoeveel euro kost één ticket?
Bewerking:
Antwoord: Eén ticket kost 105 euro.
= 100 + 5 = 105
525 : 5 = (500 : 5) + (25 : 5)
Elk kind krijgt 115 waterballonnen.
= 100 + 10 + 5 = 115
345 : 3 = (300 : 3) + (30 : 3)+ (15 : 3)
Hij betaalt 512 euro.
= 400 + 80 + 32 = 512
4 × 128 = (4 × 100) + (4 × 20) + (4 × 8)
Ze betalen samen 246 euro.
= 200 + 40 + 6 = 246
2 × 123 = (2 × 100) + (2 × 20) + (2 × 3)
© Uitgeverij VAN IN 4 van 11
89Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 3 VERMENIGVULDIGEN MET SPLITSEN EN VERDELEN
a Reken uit. Noteer het product.
7 × 60 =
5 × 40 =
8 × 100 =
6 × 50 =
5 × 80 =
9 × 20 =
7 × 40 =
8 × 20 =
2 × 300 =
b Reken uit. Noteer alle tussenstappen.
4 × 67 = ( × ) + ( × )
= + =
9 × 58 = ( × ) + ( × )
= + =
6 × 98 = ( × ) + ( × )
= + =
6 × 43 = ( × ) + ( × )
= + =
c Kijk goed naar het voorbeeld. Reken uit.
3 × 279 = (3 × 200) + (3 × 70) + (3 × 9)
= 600 + 210 + 27 = 837
7 × 124 = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
4 × 235 = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
157 × 4 = 4 × 157 = (4 × 100) + (4 × 50) + (4 × 7)
= 400 + 200 + 28 = 628
176 × 5 = × = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
192 × 3 = × = ( × ) + ( × ) + ( × )
= + + =
420
200
800
300
400
180
280
160
600
4 60 4 7
240 28 268
9 50 9 8
450 72 522
6 90 6 8
540 48 588
6 40 6 3
240 18 258
7 100 7 20 7 4
700 140 28 868
4 200 4 30 4 5
800 120 20 940
5 176 5 100 5 70 5 6
500 350 30 880
3 192 3 100 3 90 3 2
300 270 6 576
© Uitgeverij VAN IN 5 van 11
100 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 11 LENGTE: KILOMETER (km), METER (m), DECIMETER (dm), CENTIMETER (cm)
a Even opfrissen!
km m dm cm
kilometer meter decimeter centimeter
b Vul in. Kies uit: kilometer (km), meter (m), decimeter (dm) of centimeter (cm).
Een auto is
ongeveer 4 lang.
Ik wandelde een afstand
van 10 vandaag.
Mijn pen is
ongeveer 1 lang.
Mijn nagel meet
ongeveer 1 .
Mijn lat is
precies 30 .
Deze deur is
ongeveer 2 hoog.
Deze deur is
ongeveer 80 breed.
Dit zwembad is
ongeveer 3 diep.
Deze reep chocolade is
iets langer dan 1 .
m km dm
cm cm m
cm dm dm
© Uitgeverij VAN IN 6 van 11
90 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 4 DELEN MET SPLITSEN EN VERDELEN
a Reken uit. Noteer het quotiënt.
54 : 6 =
21 : 7 =
56 : 8 =
30 : 5 =
42 : 6 =
81 : 9 =
900 : 9 =
600 : 2 =
400 : 4 =
800 : 4 =
600 : 3 =
500 : 5 =
b Vul alle stappen in. Kijk goed hoe het moet.
545 : 5 = (500 : 5) + (45 : 5)
= + = 500 45
627 : 3 = ( : ) + ( : )
= + =
452 : 4 = (400 : 4) + (40 : 4) + (12 : 4)
= + + = 400 40 12
678 : 6 = ( : ) + ( : ) + ( : )
= + + =
c Nu lukt het alleen. Los op.
575 : 5 = ( : ) + ( : ) + ( : )
= + + =
742 : 7 = ( : ) + ( : )
= + =
binnen de deeltafels honderdtallen ‘overschot’
buiten de deeltafels honderdtallen 10 × deler ‘overschot’
9
3
7
6
7
9
100
300
100
200
200
100
100 9 109
600 3 27 3
200 9 209600 27
100 10 3 113
600 6 60 6 18 6
100 10 3 113600 60 18
500 5 50 5 25 5
100 10 5 115
700 7 42 7
100 6 106
500 50 25
700 42
© Uitgeverij VAN IN 7 van 11
93Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 7 CIJFEREND AFTREKKEN
Maak eerst een schatting. Reken dan uit.
936 − 523 =
≈ − = ¡
D H T E
−
428 − 319 =
≈ − = ¡
D H T E
−
620 − 295 =
≈ ¡
D H T E
−
800 − 797 =
≈ ¡
D H T E
−
853 − 48 =
≈ − = ¡
D H T E
−
767 − 458 =
≈ − = ¡
D H T E
−
985 − 496 =
≈ ¡
D H T E
−
500 − 174 =
≈ ¡
D H T E
−
900 500 400
400 300 100
900 0 900
800 500 300
500 − 200 = 300
1 000 − 500 = 500
800 − 800 = 0
600 − 300 = 300
9
5
4
3
2
1
6
3
3
8
8
4
5
4
0
13
3
8
5
4
3
1
1
2
1
0
18
8
9
9
7
4
3
5
6
5
0
17
7
8
9
5
6
2
3
2
9
2
10
0
5
5
8
9
4
4
8
9
8
1517
5
6
9
7
8
7
0
9
10
0
7
3
4
5
1
3
0
7
2
10101099
11
0
4
6
© Uitgeverij VAN IN 8 van 11
94 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 8 VRAAGSTUKKEN CIJFEREND OPLOSSEN
Lees aandachtig. Schat eerst. Reken dan uit en vul het antwoord in.
a In de trein zijn er 270 zitplaatsen. 123 zitjes werden gereserveerd.Hoeveel plaatsen blijven er over voor de andere reizigers?
Er blijven plaatsen over.
b Vandaag is het buurtfeest.In de kassa bij de inkom zit 308 euro.De kassa bij de bar bevat 567 euro.Hoeveel euro is dat samen?
Dat is samen euro.
c De directeur heeft 600 gymtruitjes in voorraad.Na de krokusvakantie zijn er 415 verkocht.Hoeveel truitjes zijn er nog over?
Er zijn nog truitjes over.
d Grote zus gaat op kot.Ze koopt een bed voor 308 euro en een kast voor 199 euro.Hoeveel euro moet ze betalen?
Ze moet euro betalen.
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
≈ ¡
D H T E
147
875
185
507
300 + 200 = 500
600 − 400 = 200
300 + 600= 900
300 − 100 = 200
2
1
1
6
7
2
4
10
0
3
7
3
5
8
1
0
6
7
8
7
5
5
6
4
1
0
1
8
10
0
5
5
1
3
1
5
1
0
9
0
8
9
7
109
−
−
+
+
© Uitgeverij VAN IN 9 van 11
88 © Uitgeverij VAN IN Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 2 BREUKEN VERGELIJKEN EN RANGSCHIKKEN
a Verdeel en kleur. Rangschik dan de stambreuken zoals gevraagd.
Kleur 12 .
Kleur 18 .
Kleur 14 .
Hoe groter de noemer,
hoe de stambreuk.
Hoe kleiner de noemer,
hoe de stambreuk.
Kleur 16 . Kleur 1
2 . Kleur 13 .
Kleur 16 . Kleur 1
3 . Kleur 19 .
cm : = cm
× cm = cm
cm : = cm
× cm = cm
cm : = cm
× cm = cm
.
. < .
. < .
.
.
. > .
. > .
.
.
. > .
. > .
.
8 2 4
1 4 4
8 8 1
1 1 1
8 4 2
1 2 2
kleiner
groter
18
14
12
12
13
16
13
16
19
© Uitgeverij VAN IN 10 van 11
87Dit printblad hoort bij Reken Maar! 3 | blok 8 © Uitgeverij VAN IN
Datum: Nr.: Naam:
BLOK 8 1 EEN BREUK NEMEN VAN EEN HOEVEELHEID OF EEN GETAL
a Even herhalen. Los snel op.
27 : 3 =
48 : 6 =
72 : 9 =
81 : 9 =
64 : 8 =
12 : 4 =
32 : 4 =
90 : 9 =
42 : 6 =
49 : 7 =
40 : 5 =
14 : 2 =
b Neem een breuk. Gebruik de breukvragen!
1 Hoe groot is het geheel? (Tel.)2 In hoeveel gelijke delen moet ik verdelen? (Kijk naar de noemer.)3 Hoe groot is één deel?
( : = )
4 Hoeveel delen moet ik nemen? (Kijk naar de teller.)5 Hoeveel is dat samen?
( × = )
Kleur 14 .
Kleur 23 .
Kleur 45 .
c Los op. Doe zoals in het voorbeeld.
37
van 28 → 28 : 7 = 4 en 3 × 4 = 12 37
van 28 = 12
59
van 54 → : = en × = 59
van 54 =
38
van 72 → : = en × = 38
van 72 =
26
van 36 → : = en × = 26
van 36 =
45
van 45 → : = en × = 45
van 45 =
: =
× =
14 van 16 =
: =
× =
23 van 18 =
: =
× =
45 van 10 =
9
8
8
9
8
3
8
10
7
7
8
7
16 4 4
1 4 4
4
18 3 6
2 6 12
12
10 5 2
4 2 8
8
54 9 6 5 6 30 30
72 8 9 3 9 27 27
36 6 6 2 6 12 12
45 5 9 4 9 36 36
© Uitgeverij VAN IN 11 van 11
Top Related