Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze...

6
LESVOORBEREIDINGSFORMULIER Pabo Arnhem Ruitenberglaan 27 6826 CC Arnhem 026 - 369 16 00 Student: Marijke Stageschool: - Leertaak: Meesterproef, les 3 Mentor: - Uitvoeringsdatum: 21 maart 2017 Pabo/DAVO klas: - Studentnummer: - Groep: - Stagebegeleider: - Aantal kinderen: - Gebruikte bronnen: Mediawijzer.net. (2011). De toegevoegde waarde van QR-codes in het onderwijs. Geraadpleegd op 3 maart 2017, van https://www.mediawijzer.net/de-toegevoegde-waarde-van-qr-codes-het-onderwijs/ Stichting Kennisnet. (2011). QR-codes in onderwijs en onderzoek: Hoe kun u ze inzetten? Gedownload op 3 maart 2017, van https://www.surf.nl/binaries/content/assets/surf/nl/kennisbank/2011/brochure_201103_SNKN_QRcodes_in_onderwijs.pdf Leerdoelen (voor de leerlingen): De leerlingen memoriseren en breiden de tafelproducten uit. Na elke les reflecteren de leerlingen op hun eigen proces en product. Ze luisteren naar elkaar, en geven feedback. De leerlingen gaan op een respectvolle manier met elkaar om. Ze werken samen, staan open voor elkaars ideeën, geven hun meningen en luisteren naar elkaar. De leerlingen maken foto’s van hun gemaakte werk en delen dit met elkaar. De foto laat zien hoe de leerlingen de rekensom opgelost hebben. Ze geven hun eigen mening over de gemaakte foto’s. Beginsituatie (voor de student): Voor mij is dit de tweede keer dat ik een ICT-activiteit doe met iPads, maar het is de eerste keer dat ik aan de slag ga met QR-codes en Padlet heb ik nog niet eerder gebruikt in de klas. Ik heb me verdiept in de theorie en denk hiermee goed voorbereid te zijn. Ik ben bezig met mijzelf te ontwikkelen op het geven van de juiste begeleiding aan leerlingen. Dit moet ik wel heel bewust doen, want dan ben ik bezig juist met mijn eigen ontwikkelingsproces. Beginsituatie (van de leerlingen): De leerlingen in de klas werken weinig tot niet met de iPads, toch kunnen ze er aardig goed mee overweg doordat ze hier wel veel mee bezig zijn in hun belevingswereld. Persoonlijk doel (in relatie tot de competenties): Ik heb de neiging om leerlingen te helpen, voordat zij om hulp vragen. Hiermee wil ik voorkomen dat leerlingen een fout maken of verkeerd aan de slag gaan. Voor leerlingen is het goed om zelf na te denken en zelf dingen te ervaren. Dit stimuleert de zelfsturing van Pagina | 1

Transcript of Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze...

Page 1: Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER

Pabo ArnhemRuitenberglaan 276826 CC Arnhem026 - 369 16 00

Student: Marijke Stageschool: - Leertaak: Meesterproef, les 3

Mentor: - Uitvoeringsdatum: 21 maart 2017

Pabo/DAVO klas: -

Studentnummer: - Groep: - Stagebegeleider: -

Aantal kinderen: -

Gebruikte bronnen:Mediawijzer.net. (2011). De toegevoegde waarde van QR-codes in het onderwijs. Geraadpleegd op3 maart 2017, van https://www.mediawijzer.net/de-toegevoegde-waarde-van-qr-codes-het-onderwijs/ Stichting Kennisnet. (2011). QR-codes in onderwijs en onderzoek: Hoe kun u ze inzetten? Gedownload op 3 maart 2017, van https://www.surf.nl/binaries/content/assets/surf/nl/kennisbank/2011/brochure_201103_SNKN_QRcodes_in_onderwijs.pdf

Leerdoelen (voor de leerlingen): De leerlingen memoriseren en breiden de tafelproducten uit. Na elke les reflecteren de leerlingen op hun eigen proces en product. Ze

luisteren naar elkaar, en geven feedback. De leerlingen gaan op een respectvolle manier met elkaar om. Ze werken

samen, staan open voor elkaars ideeën, geven hun meningen en luisteren naar elkaar.

De leerlingen maken foto’s van hun gemaakte werk en delen dit met elkaar. De foto laat zien hoe de leerlingen de rekensom opgelost hebben. Ze geven hun eigen mening over de gemaakte foto’s.

Beginsituatie (voor de student):Voor mij is dit de tweede keer dat ik een ICT-activiteit doe met iPads, maar het is de eerste keer dat ik aan de slag ga met QR-codes en Padlet heb ik nog niet eerder gebruikt in de klas. Ik heb me verdiept in de theorie en denk hiermee goed voorbereid te zijn.

Ik ben bezig met mijzelf te ontwikkelen op het geven van de juiste begeleiding aan leerlingen. Dit moet ik wel heel bewust doen, want dan ben ik bezig juist met mijn eigen ontwikkelingsproces.

Beginsituatie (van de leerlingen):De leerlingen in de klas werken weinig tot niet met de iPads, toch kunnen ze er aardig goed mee overweg doordat ze hier wel veel mee bezig zijn in hun belevingswereld.

Persoonlijk doel (in relatie tot de competenties):Ik heb de neiging om leerlingen te helpen, voordat zij om hulp vragen. Hiermee wil ik voorkomen dat leerlingen een fout maken of verkeerd aan de slag gaan. Voor leerlingen is het goed om zelf na te denken en zelf dingen te ervaren. Dit stimuleert de zelfsturing van een kind. Daarom wil ik leerlingen alleen de begeleiding geven die zij écht nodig hebben en waar zij om vragen.

TijdUitleg:10 minuten

Leerroute van de leerlingen

Inleiding:

De leerlingen vertellen wat ze zien op de foto’s.

De leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

Werkroute van de student

Inleiding:

Op het digibord staan foto’s. De foto’s laten keersommen zien, bijvoorbeeld: 3 rijen met 6 boeken. De leerlingen vertellen wat zij op de foto’s zien en welke keersom daarbij hoort.

Ik leg uit dat wij ook foto’s gaan maken. Door de school heen (eigen klaslokaal en de gangen) hangen briefjes met daarop QR-codes. De leerlingen worden verdeeld in groepjes van drie en gaan opzoek naar deze codes. Nadat een QR-code met een iPad is gescand, verschijnt er op de iPad een antwoord van een keersom. Het groepje moet bedenken welke keersom(men) bij

Pagina | 1

Page 2: Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

Kern:

35 minutenKern:

De leerlingen gaan aan de slag met de opdracht.

dit antwoord past/passen. Bijvoorbeeld: 24 = 8 x 3 of 6 x 4.

De leerlingen gaan nu zelf een foto maken waarop deze keersom staat uitgebeeld. Dit kan met voorwerpen gedaan worden of getekend worden. Het is de bedoeling dat er niet letterlijk “8 x 3” staat, maar bijvoorbeeld 3 rijen van elk acht propjes papier.De foto word opgeslagen op de iPad en het groepje kan opzoek naar de volgende QR-code.Ik laat met een iPad zien hoe een QR-code gescand kan worden en hoe een foto gemaakt wordt.

Het is de bedoeling dat de leerlingen artistiek bezig zijn. Niet 15 propjes op tafel, foto maken en door naar de volgende.Maar let op kleur, grootte, materiaal. Maak er eenheid van.Bijvoorbeeld: 8 rode voorwerpen, 8 blauwe voorwerpen, 8 groene voorwerpen (8x3).Of 8 gummen, 8 potloden, 8 scharen.

Kern:

Afspraken:

- Op de gangen fluister je met elkaar, andere klassen mogen geen last van jou hebben.

- Door de school wordt gelopen, absoluut niet gerend.

- iPad hou je met twee handen vast. Om de beurt mag iemand de iPad vasthouden.

- Heb je de QR-code gescand, dan kom je terug naar de klas.

- In de klas beeld je de som uit. Hier liggen materialen klaar en heb je ruimte. Niet op de gangen!

- Niemand is de baas in je groepje, je overlegt met elkaar.

- Wanneer het mis gaat, krijg je één waarschuwing. Gaat het daarna nog eens mis, doe je niet meer mee met deze opdracht.

Differentiatie: Er zijn drie niveaus voor de leerlingen: blauw (*), paars (**) en oranje (***). De niveaus van de leerlingen zijn vooraf bepaald op basis van de geanalyseerde toetsgegevens.De blauwe QR-codes tonen getallen die voorkomen in twee of meerdere tafels, zoals 18 (tafel van 2, 3, 6 en 9).De paarse QR-codes tonen getallen die voorkomen in maar twee tafels, zoals 42 (de tafel van 6 en 7) en getallen die voorkomen in meerdere tafels, zoals 24 (tafel van 2, 4, 6 en 12).De oranje QR-codes tonen getallen die maar voorkomen in twee tafels, zoals 81 ( tafel van 8 en 9). Ook zitten er een aantal priemgetallen bij, zoals 17. De leerlingen hebben hier kennis van.

De leerlingen horen in welke groepjes en met welke kleur ze werken. De iPads worden uitgedeeld en de leerlingen gaan aan de slag.

Pagina | 2

Page 3: Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

Afsluiting:

10 minuten

Afsluiting: De leerlingen zitten met hun groepjes bij elkaar in de klas. Elk groepje kiest één foto uit die zij het mooist/leukst/grappigst vinden. Deze foto plaatsen ze op de Padlet-muur.Als alle foto’s geüpload zijn, wordt elke foto kort besproken: Welke keersom zie je? Wat is het antwoord.De leerlingen geven elkaar feedback op de foto’s.

Afsluiting: De leerlingen zitten met hun groepjes bij elkaar in de klas. Elk groepje kiest één foto uit die zij het mooist/leukst/grappigst vinden. Deze foto plaatsen ze op de Padlet-muur.Link: -Als alle foto’s geüpload zijn, wordt elke foto kort besproken: Welke keersom zie je? Wat is het antwoord.De leerlingen geven elkaar feedback op de foto’s: Wat vind je mooi?

Wanneer de internetverbinding het niet toelaat m te uploaden, zet elk groepje één foto klaar op de iPad. De leerlingen mogen dan langs de tafelgroepjes lopen.

Speelleermiddelen en materialen:

- 10 iPads

- QR-codes

- Potlood, schaar, lijm, gekleurd papier, kleurpotloden, stiften, wasco-krijtjes.

- Knutselspullen die in de klas zijn, mogen gebruikt worden.

Inrichting van het klaslokaal:

De inricht van de klas blijft zoals dit normaal ook is. Elk groepje krijgt een eigen plek aangewezen in de klas.

Groepjesindeling:

Groep 1 Groep 2 Groep 3 Groep 4 Groep 5 Groep 6 Groep 7 Groep 8231922

151412

5816

62425

2219

2013

4117

10131718

Blauw * Blauw* Paars ** Paars ** Oranje *** Oranje *** Oranje *** Oranje ***

Theoretische verantwoording van de les:

Mediawijzer.net (2011) zegt: “Een QR-code (Quick Response-code) is eigenlijk net een streepjescode, maar dan met blokjes in plaats van streepjes”. Hierdoor kan er informatie in één code worden opgeslagen. Bijvoorbeeld een nummer, tekst, mailadres of link. Het onderzoek van Stichting Kennisnet (2011) toont aan dat er voordelen zijn met het werken met QR-codes. Zo blijkt dat leerlingen het leuk vinden om iets te doen wat in hun ogen niet direct met het leren of leerproces te maken heeft. Het scannen van de QR-codes en het bekijken van hetgeen dat verschijnt past goed bij het belevingswereld van het kind. Dit werkt erg motiverend en hierdoor wordt de lesstof beter verwerkt.

Evaluatie:

Ik heb de leerlingen eerst een voorbeeld van het eindproduct laten zien, dit was mijn eigen foto op de Padlet-muur. Ik stelde de leerlingen vragen: “Wat zie je precies? Hoeveel groepjes? Welke keersom?” Dit waren denkvragen om leerlingen in het proces te krijgen. Vervolgens heb ik uitleg gegeven hoe de leerlingen aan de slag moesten gaan.De uitleg heb ik in tweeën gedeeld: eerst over de codes, het maken van een kunstwerk en het maken van de foto. Pas later heb ik de uitleg gegeven over het uploaden naar de Padlet-muur, zodat de leerlingen zich eerst konden focussen op de eerste opdracht. Op het digibord stond ook de uitleg, zodat de leerlingen hier altijd nog even op konden kijken:

Pagina | 3

Page 4: Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

Tijdens het proces van de zoektocht en het maken van de kunstwerken heb ik de leerlingen gerichte vragen gesteld: “Welke keersommen passen er allemaal bij [dit] antwoord?” En: “Welk materiaal gaan jullie gebruiken?”. Ook heb ik gelet op de samenwerking bij leerlingen, ik vroeg of er overlegd was en of iedereen van het groepje het ermee eens was.

Het was goed dat ik bij de leerlingen benadrukte dat het ging om de ‘mooiste foto’ en om het kunstwerk, niet om het aantal foto’s of codes dat de leerlingen gehaald hadden. Zo werd het geen race tussen de leerlingen en werd er echt aandacht besteed aan het maken van het kunstwerk. Mijn mentor gaf aan dat het uploaden van één foto aan het eind hier aan bijdroeg.

Pagina | 4

Page 5: Normal.dot  · Web viewDe leerlingen luisteren naar de uitleg. Ze mogen vragen stellen wanneer ze iets niet begrijpen.

Het resultaat op Padlet:

Pagina | 5