Afdrukken tegen woensdag

42

description

Afdrukken woensdag 23-11-11

Transcript of Afdrukken tegen woensdag

Page 1: Afdrukken tegen woensdag
Page 2: Afdrukken tegen woensdag
Page 3: Afdrukken tegen woensdag
Page 4: Afdrukken tegen woensdag
Page 5: Afdrukken tegen woensdag
Page 6: Afdrukken tegen woensdag
Page 7: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 1

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Begeleidingsformulier per les

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Informatica Datum 23 november 2011

Vakmentore-mail

Karine Van [email protected]

Vaklectore-mail

Peter Van der [email protected]

Klas 1MB Uur 10.35-11.25uAantal lln - Lokaal 74

Onderwerp Tekstverwerking: Het document opmaken in Word 2010.

BEGELEIDING DOOR VAKMENTOR

Beste vakmentor

De aandachtspunten in deze stage staan vetjes. Beoordeel minstens deze criteria in de voorziene kolom metvolgende schaal: + (sterk), ± (voldoende), - (werkpunt voor de student).Gelieve ook opmerkingen, aanvullingen en tips te noteren.

Alvast bedankt.

LESVOORBEREIDING - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsADMINISTRATIE *

Op tijd voorgelegd en respectvol in het overlegmet de mentor over de lesopdracht

A 1A 2

Volledig en nauwgezet 4.3

INHOUD

Beginsituatie van de leerlingen inschatten 1.1

Lesdoelen selecteren, formuleren en situeren inhet leerplan 1.2

Verschillende informatiebronnen (los vanhandboek) kritisch hanteren A 3

Leerinhouden logisch structureren 1.4

Werkvorm en organisatie aanpassen aan debeginsituatie, de lesdoelstellingen en de ruimte 1.5.

Keuze en aanmaak van media en leermiddelen 1.6

Bordschema 1.4

Schriftelijke taalbeheersing: spelling,woordkeuze, zinsbouw,

uiste afkortingen, kernachtige instructie

1.11

Creatieve en originele verwerking A 10

Vernieuwende inzichten aanwenden 3.2

* Verwijzing naar het ‘Beroepsprofiel van de leraar’, 5 oktober 2007

Page 8: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 2

LESREALISATIE - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsDIDACTIEK

Gestructureerde lesopbouw met aandacht voorverbanden

1.41.7

Beheersen van inhouden, vakterminologie,vaardigheden van het vak / achtergrondkennis

3.13.3

Rekening houden met vakdidactische principes 1.53.3

Aangepaste, uitdagende en gevarieerde werk- engroeperingsvormen voorzien 1.5

Organisatie: vlot coördineren van activiteiten metoog voor orde en veiligheid

4.14.4

Timing: tijd efficiënt indelen / lestempo aanpassen 1.14.2

Evalueren (van product / proces) met het oog opbijsturing

1.81.9

Een gedifferentieerde aanpak hanteren 1.12

Demonstreren op een correcte manier 3.3

VRAAGSTELLING

Gepaste, doelgerichte vragen stellen 1.71.11

Duidelijke instructies en feedback geven 1.71.11

Leerlingen doen nadenken over hun leerproces 2.3

ONDERWIJS- EN LEERMIDDELEN

Kiezen en efficiënt gebruiken van geschikte media 1.6

Bordschema goed opbouwen / net bordschrift 1.41.7

PERSOON VAN DE LEERKRACHT - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsMotiveren van de leerlingen, een constructieveomgang en creëren van een positief klasklimaat 2.1

Reageren op ongepast, regelovertredend gedrag 2.12.5

Mondelinge taalbeheersing: articulatie,volume, expressiviteit, taal op niveau van deleerlingen

1.11

Open staan voor feedback en zelfevaluatie na deles

5.4A 4

Enthousiasme en engagement A 2A 4

Zin voor samenwerking en toepassing van deafspraken van de school A 6

Verantwoordelijkheidszin: opruimen, evalueren,zorg voor materiaal A 7

Doorzettingsvermogen en flexibiliteit, ook inonvoorziene omstandigheden A 8

Formuleer een eindconclusie over deze les. Naam van de vakmentor / vaklector / pedagoog

Handtekening

Page 9: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 1/7

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Lesvoorbereidingsformulier

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Informatica Datum 23-november-2011

Vakmentore-mail

Karine [email protected]

Vaklectore-mail

Peter Van der [email protected]

Klas 1MB Uur 10.35-11.25Aantal lln. Lokaal 74

Lesonderwerp Tekstverwerking: Het document opmaken in Word 2010.

REFLECTIE VOORAF

Mijn werkpunten / aandachtspunten:(Vooraf in te vullen door de student - zie vorige stage / les) Hoe ga ik deze werkpunten / aandachtspunten concretiseren?

Bij een demonstratie alles stap voor stap en traag voordoen. Zorgen datik de aandacht van alle lln heb en dat het volledig stil is alvorens eenuitleg te beginnen.

Ik heb in deze les gekozen voor voldoende afwisseling tussendemonstreren en oefeningen maken. Dit geeft mij de mogelijkheid mijndemonstratie uitgebreid te doen zonder dat demonstratiefase te langwordt en gaat vervelen. Om tijdens mijn uitleg de volledige aandacht tehebben van de klas zal ik hen verplichten volledig stil te zijn en hunscherm te minimaliseren alvorens ik aan een uitleg begin.

LEERPLANSITUERING Raamdoelstelling 5 Inzichtelijk en efficiënt de belangrijkste mogelijkheden van eentekstverwerker toepassen in realistische voorbeelden.

BEGINSITUATIE Dit is het derde deel van het hoofdstuk tekstverwerking. De leerlingen hebben in vorigelessen reeds kennis gemaakt met het programma Word 2010. Hierbij hebben ze kennisgemaakt met de verschillende elementen van de werkomgeving en de verschillendetekstonderdelen en de belangrijkste functies omtrent tekstinvoer.

DOELSTELLINGEN 1 Marges van een document wijzigen;2 Afdrukstand van een document wijzigen;3 Enkele belangrijke tekenopmaakkenmerken vlot en efficiënt aanpassen, onder

meer: lettertype, lettergrootte, letterkleur; vet, onderstreept, cursief;

4 De opmaak van een tekstfragment kopiëren;5 Enkele belangrijke alineaopmaakkenmerken vlot en efficiënt aanpassen, onder

meer: uitlijnen; inspringen;

6 Directe tekenopmaak verwijderen;7 Een afbeelding of illustratie in een tekst inlassen en eenvoudige aanpassingen

aan de lay-out aanbrengen, onder meer: vergroten, verkleinen, verplaatsen; omloop van tekst aanpassen;

8 Symbolen en speciale tekens invoeren in de tekst;

Page 10: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 2/7

MATERIAAL Bord/ProjectorPcDesktopper Junior, Info-en oefenboek ICT

GERAADPLEEGDE WERKEN Desktopper Junior, Info-en oefenboek ICT, uitgeverij Averbode, 2008, p46-60Leerplan informatie- en communicatietechnologie vvkso, 2009/048 , eerste graad A,eerste leerjaar, p16,

Page 11: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 3/7

Lesfase titel Geleide oefening: pagina-instellingen, tekenopmaak en allineaopmaak Timing 35 min

Doelstellingen 1 t.e.m. 9

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Agenda: Tekstverwerking: Het documentopmaken in Word 2010.

Pagina-instellingen wijzigenPagina-indeling – Pagina-instelling:

- Marges- Afdrukstand

TekenopmaakStart – lettertype:

- lettertype- lettergrootte- tekstkleur- tekenstijl

Opmaak kopiëren• Brontekst selecteren• Start – klembord• Doeltekst overslepen

Directe tekenopmaak te verwijderen• Tekst selecteren• Ctrl+spatie

De lk geeft de lln de opdracht zich aan te melden.De lk geeft de lln de opdracht hun agenda in te vullen. De agenda wordt via Word2010 vooraan geprojecteerd.

Geleide oefening deel 1 (pagina-instellingen)Demonstratie:De lln krijgen de opdracht hun scherm uit te zetten en aandachtig mee te volgen.De lk demonstreert via de projector de werkwijze om de pagina-instellingenMarges en Afdrukstand aan te passen.

Geleid praktijkmoment (a.d.h.v. van boek):De lln nemen hun boek en maken deel 1 van de geleide oefening. Ze vinden detheorie op p49. Leerlingen die klaar zijn krijgen de opdracht p48 in het boek telezen.

Geleide oefening deel 2 (tekenopmaak)Demonstratie:De lln krijgen de opdracht hun scherm uit te zetten en aandachtig mee te volgen.De lk demonstreert via de projector de werkwijze omTekenopmaakkenmerken aan te passen, onder meer:

- lettertype, lettergrootte, letterkleur- tekenstijl (vet, onderstreept, cursief)

Opmaak te kopiërenDirecte tekenopmaak te verwijderen

Geleid praktijkmoment (a.d.h.v. van boek):De lln nemen hun boek en maken deel 2 van de geleide oefening. Ze vinden detheorie op p48. Leerlingen die klaar zijn krijgen de opdracht p49 in het boek telezen.

AgendaProjector(Bord)

Projector(Bord)

Boek p 46, geleide oefening deel 1

Projector(Bord)

Boek p 46, geleide oefening deel 2

Page 12: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 4/7

AlineaopmaakStart – Alinea:

- uitlijnen- inspringen

Geleide oefening deel 3(alineaopmaak)Demonstratie:De lln krijgen de opdracht hun scherm uit te zetten en aandachtig mee te volgen.De lk demonstreert via de projector de werkwijze om alineaopmaakkenmerkenaan te passen, onder meer:

- uitlijnen- inspringen

Geleid praktijkmoment (a.d.h.v. van boek):De lln nemen hun boek en maken deel 3 van de geleide oefening. Ze vinden detheorie op p49. Leerlingen die klaar zijn krijgen de opdracht p50-51 in het boek telezen.

OefeningIndividuele oefeningDe leerlingen maken de eerste 6 punten van oefening ‘De Europese Unie’ op p57

Deze oefeningen worden eerst door de lk overlopen en de lln krijgen instructiesover wat van hen verwacht wordt bij het maken van deze oefeningen. Deinstructies worden vooraan aan bord geprojecteerd.

Tijdens deze individuele oefening ga ik rond in de klas om lln te helpen waar nodigen eventuele vragen te beantwoorden. Bij vragen van lln zal ik nooit rechtstreekshet antwoord geven, maar ik zal de lln begeleiden om zelfstandig het antwoord tezoeken. (In de mate van het mogelijke)

Projector(Bord)

Boek p 46, geleide oefening deel 3

Bord (Projector)Boek p57- Oef ‘De Europese Unie’

Page 13: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 5/7

Lesfase titel Geleide oefening: Afbeeldingen, illustraties en symbolen invoegen. Timing 15 min

Doelstellingen -

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie – Opstelling

Afbeelding of illustratie invoegenInvoegen – Afbeelding/Illustratie

Sybmool invoegenInvoegen – Symbolen – Symbool

Randen en arceringenStart – Alinea:

- Arcering- Randen

OpsommingenStart – Alinea:

- Opsommingstekens- Nummering- Lijst met meerdere niveaus

Geleide oefening deel 4 en 5 (afbeeldingen, illustraties en symbolen invoegen)Demonstratie:De lln krijgen de opdracht hun scherm uit te zetten en aandachtig mee te volgen.De lk demonstreert via de projector de werkwijze omEen afbeelding of illustratie in te voegen en de lay-out ervan aan te passen, ondermeer:

- vergroten, verkleinen, verplaatsen;- omloop van tekst aanpassen;

Een symbool in te voegenEen tabel in te voegen en de lay-out ervan aan te passen.

Geleid praktijkmoment (a.d.h.v. van boek):De lln nemen hun boek en maken deel 4 en 5 van de geleide oefening. Ze vindende theorie op p50-51. Leerlingen die klaar zijn krijgen de opdracht p52-54 in hetboek te lezen.

Extra deelGeleide oefening deel 6 (randen, arceringen en opsommingen)Geleid praktijkmoment (a.d.h.v. van boek):De lln nemen hun boek op p52-54, lezen de theorie in verband met randen,arceringen en opsommingen in Word en maken deel 6 van de geleide oefening.

OefeningIndividuele oefeningDe leerlingen maken van oefening ‘’Voor mama’ op p57

Op het eind van de les krijgen de leerlingen de opdracht: Bestand op te slaan Word te sluiten Computer af te melden Toetsen bord en muis op juiste plaats Op het belsignaal het lokaal ordelijk verlaten

Projector(Bord)

Boek p 47, geleide oefening deel 4en 5

Projector(Bord)

Boek p 47, geleide oefening deel 6

Boek p 57, oef ‘Voor mama’

Page 14: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 6/7

Verantwoording van de opbouw van de les

Dit is het derde deel van het hoofdstuk tekstverwerking. De leerlingen hebben in vorige lessen reeds kennis gemaakt met het programma Word 2010.Hierbij hebben ze kennis gemaakt met de verschillende elementen van de werkomgeving en de verschillende tekstonderdelen en de belangrijkste functiesomtrent tekstinvoer. Bovendien zijn de meeste leerlingen vertrouwd met het programma Word 2010. De leerlingen hebben vorige les ook de opdrachtgekregen dit deel van het hoofdstuk thuis zelfstandig voor te bereiden.

In het eerste deel van de les bespreek ik pagina-instellingen, tekenopmaak en alineaopmaak. Dit doe ik aan de hand van demonstraties afgewisseld metgeleide oefeningen dit doe ik enerzijds om veel terugkerende vragen te vermijden en anderzijds omdat ik zo de correcte terminologie – die de meesteleerlingen ontbreken – kan overbrengen. Deze demonstraties wissel ik vlot af met geleide oefeningen hierdoor kunnen ze wat ze visueel hebbenwaargenomen meteen zelf inoefenen, ze kunnen hierbij steeds de theorie in het boek raadplegen waar de werkwijze van elk onderdeel dat ik demonstreerstap voor stap staat uitgewerkt. Tijdens de demonstraties vraag ik steeds om het computerscherm uit te zetten. Dit doe ik om te aandacht te optimaliseren enafleidingen te minimaliseren. Leerlingen die klaar zijn met een oefening krijgen de opdracht de theorie van het volgende deel in het boek te lezen, op diemanier tracht ik de rust in het lokaal zo goed mogelijk te bewaren. Op het einde van deze lesfase volgt een eerste vastzettingsoefening. Ik verwacht dat ditdeel van de les vlot zal gaan aangezien de meeste leerlingen al goed vertrouwd zijn met de tekenopmaak en redelijk vertrouwd zijn met alineaopmaak.

In het tweede deel van de les ga ik het tabblad invoegen . Dit doe ik opnieuw aan de hand van demonstraties afgewisseld met geleide oefeningen envastzettingsoefeningen. Volgen mij zijn de leerlingen met dit deel van de leerstof minder vertrouwd, daarom opteer ik er voor een constant afwisselingtussen demonstratie, geleide oefening en vastzettingsoefeningen. Ook hier zorg ik weer dat snellere leerlingen steeds zelfstandig verder kunnen met detheorie in het boek te lezen.

Snelle leerlingen krijgen de opdracht de theorie over randen, arceringen en opsommingen te lezen en indien er tijd is zelfstandig het zesde deel van degeleide oefening te maken. Enkel de echt goede leerlingen zullen er in slagen zo ver te raken in de les.

Page 15: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 7/7

Bordschema of opstelling van zaal (of klas)

In het lokaal is geen bord aanwezig enkel een projector die aangesloten is op een pc, daarom maak ik gebruik van een Word-document ‘Bordschema’ om de agenda enopgaven van oefeningen voor de klas te brengen.

Page 16: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 1

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Begeleidingsformulier per les

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Wiskunde Datum 23 november 2011

Vakmentore-mail

Ingrid [email protected]

Vaklectore-mail

Maarten [email protected]

Klas 2MC Uur 08.33-09.23uAantal lln 19 Lokaal 07

Onderwerp Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

BEGELEIDING DOOR VAKMENTOR

Beste vakmentor

De aandachtspunten in deze stage staan vetjes. Beoordeel minstens deze criteria in de voorziene kolom metvolgende schaal: + (sterk), ± (voldoende), - (werkpunt voor de student).Gelieve ook opmerkingen, aanvullingen en tips te noteren.

Alvast bedankt.

LESVOORBEREIDING - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsADMINISTRATIE *

Op tijd voorgelegd en respectvol in het overlegmet de mentor over de lesopdracht

A 1A 2

Volledig en nauwgezet 4.3

INHOUD

Beginsituatie van de leerlingen inschatten 1.1

Lesdoelen selecteren, formuleren en situeren inhet leerplan 1.2

Verschillende informatiebronnen (los vanhandboek) kritisch hanteren A 3

Leerinhouden logisch structureren 1.4

Werkvorm en organisatie aanpassen aan debeginsituatie, de lesdoelstellingen en de ruimte 1.5.

Keuze en aanmaak van media en leermiddelen 1.6

Bordschema 1.4

Schriftelijke taalbeheersing: spelling,woordkeuze, zinsbouw,

uiste afkortingen, kernachtige instructie

1.11

Creatieve en originele verwerking A 10

Vernieuwende inzichten aanwenden 3.2

* Verwijzing naar het ‘Beroepsprofiel van de leraar’, 5 oktober 2007

Page 17: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 2

LESREALISATIE - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsDIDACTIEK

Gestructureerde lesopbouw met aandacht voorverbanden

1.41.7

Beheersen van inhouden, vakterminologie,vaardigheden van het vak / achtergrondkennis

3.13.3

Rekening houden met vakdidactische principes 1.53.3

Aangepaste, uitdagende en gevarieerde werk- engroeperingsvormen voorzien 1.5

Organisatie: vlot coördineren van activiteiten metoog voor orde en veiligheid

4.14.4

Timing: tijd efficiënt indelen / lestempo aanpassen 1.14.2

Evalueren (van product / proces) met het oog opbijsturing

1.81.9

Een gedifferentieerde aanpak hanteren 1.12

Demonstreren op een correcte manier 3.3

VRAAGSTELLING

Gepaste, doelgerichte vragen stellen 1.71.11

Duidelijke instructies en feedback geven 1.71.11

Leerlingen doen nadenken over hun leerproces 2.3

ONDERWIJS- EN LEERMIDDELEN

Kiezen en efficiënt gebruiken van geschikte media 1.6

Bordschema goed opbouwen / net bordschrift 1.41.7

PERSOON VAN DE LEERKRACHT - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsMotiveren van de leerlingen, een constructieveomgang en creëren van een positief klasklimaat 2.1

Reageren op ongepast, regelovertredend gedrag 2.12.5

Mondelinge taalbeheersing: articulatie,volume, expressiviteit, taal op niveau van deleerlingen

1.11

Open staan voor feedback en zelfevaluatie na deles

5.4A 4

Enthousiasme en engagement A 2A 4

Zin voor samenwerking en toepassing van deafspraken van de school A 6

Verantwoordelijkheidszin: opruimen, evalueren,zorg voor materiaal A 7

Doorzettingsvermogen en flexibiliteit, ook inonvoorziene omstandigheden A 8

Formuleer een eindconclusie over deze les. Naam van de vakmentor / vaklector / pedagoog

Handtekening

Page 18: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 1/8

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Lesvoorbereidingsformulier

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Wiskunde Datum 23-november-2011

Vakmentore-mail

Ingrid [email protected]

Vaklectore-mail

Maarten [email protected]

Klas 2MC Uur 08.33-09.23uAantal lln. 19 Lokaal 07

Lesonderwerp Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

REFLECTIE VOORAF

Mijn werkpunten / aandachtspunten:(Vooraf in te vullen door de student - zie vorige stage / les) Hoe ga ik deze werkpunten / aandachtspunten concretiseren?

Meer vragen stellen aan de lln en minder zelf het antwoord opmijn vragen geven.

Vraag “Is er iemand die he niet begrijpt?” ipv “Heeft iedereenhet begrepen?”

Ik heb in mijn lesvoorbereiding mijn vragen duidelijk en vollediguitgeschreven.Verder ga ik deze vragen ook bij mij leggen tijdens het geven van de les.

LEERPLANSITUERING M54 Zich vanuit diverse vlakke weergaven een beeld vormen van een eenvoudigeruimtelijke figuur.

M55 Aangeven welke informatie verloren gaat in een tweedimensionale voorstellingvan een driedimensionale situatie

M56 Aan de hand van een schets of een tekening een kegel, een piramide en een bolherkennen

BEGINSITUATIE In de tweede les van dit hoofdstuk worden ruimtefiguren besproken. Eerst een herhalingvan kubus balk en prisma, deels herhaling van vorig jaar, deels nieuwe leerstof(diagonaalvlakken). De piramide en kegel is nieuwe leerstof.

DOELSTELLINGEN 1. De belangrijkste voor- en nadelen van een perspectieftekening ten op zichte vaneen aanzichtentekening opsommen;

2. Een omschrijving geven van het begrip recht prisma;3. In eigen woorden het verschil tussen een recht en scheef prisma uitleggen;4. Een rechte prisma’s herkennen en correct benoemen;5. De definitie van een zijvlaksdiagonaal geven;6. De definitie van een lichaamsdiagonaal geven;7. De definitie van een diagonaalvlak geven;8. De formule voor het aantal zijvlaksdiagonalen van een prisma op een willekeurig

n-zijdig prisma kunnen toepassen;9. De formule voor het aantal lichaamsdiagonalen van een prisma op een

willekeurig n-zijdig prisma kunnen toepassen;10. Een piramide herkennen en correct benoemen;11. Een omschrijving geven van het begrip top van een piramide12. Een omschrijving geven van het begrip hoogte van een piramide

MATERIAAL Bord, projectorWerkboek: Delta Nova 2b

GERAADPLEEGDE WERKEN Delta Nova, handboek, uitgeverij Plantyn 2010, p233-274Delta Nova, werkboek, uitgeverij Plantyn 2010, p261-292Leerplan wiskunde vvkso, 2009/003 ,eerste graad A, tweede leerjaar, p

Page 19: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 2/8

Lesfase titel Herhaling Timing 15 min

Doelstellingen 1

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Agenda:H13 ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

Perspectief AanzichtenGemakkelijk om onseen beeld te vormenvan de ruimtelijkefiguur.

Moeilijker om beeldte vormen van deruimtelijke figuur.

Vervorming vanafmetingen enhoeken.

Geen vervormingvan afmetingen enhoeken.

Geeft zekerheid overhoe de ruimtefiguurer uitziet

Geeft geenzekerheid over hoede ruimtefiguur eruitziet.

Een zijvlak is een vlakke figuur die eenruimtefiguur begrensd.

Het grondvlak is het zijvlak waarop een figuurrust.

Een ribbe is een zijde van een zijvlak.

Een hoekpunt is een punt waar verschillenderibben samenkomen

Lln krijgen de opdracht hun agenda te nemen en in te vullen en naamkaartjes teplaatsen. De agenda komt aan bord.

Verbetering huistaakOefening 5,6 en 7 worden klassikaal verbeterd.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen de vragen:- Wat vindt je de gemakkelijkste manier om de ruimtelijke figuur uit oef 5 voor te

stellen?- Wat zijn de voordelen van een perspectieftekening?- Wat zijn de voordelen van aanzichtentekeningen?

Na het onderwijsleergesprek som ik nog eens kort de belangrijkste voor- ennadelen van perspectief en aanzichten op.

Inleidende oefeningKlassikale oefeningDe leerlingen krijgen de opdracht hun boek te nemen op p266. Oefening 8 wordtklassikaal gemaakt.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen een aantal vragen zoals: Kan iemand een voorbeeld geven van ruimtefiguren? Kan je ruimtelijke figuren in ware vorm tekenen? Hoe kunnen we ruimtefiguren tekenen? Hoe noemen ruimtefiguren die begrensd zijn door driehoeken, vierhoeken

en andere veelhoeken? Kan iemand een voorbeeld geven van veelvlakken? Is een kubus een veelvlak? Is een balk een veelvlak? Is een bol een veelvlak? Kan iemand een omschrijving geven van een prisma?

AgendaBord

Werkboek, p264, oef 5,6 en 7

Werkboek, p266, oef 8

Page 20: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 3/8

HerhalingDe begrippen zijvlak, grondvlak, ribben en hoekpunt van een ruimtefiguur wordenherhaald. Deze zijn te vinden op de theorieblaadjes en komen dus ook niet aanbord.

Page 21: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 4/8

Lesfase titel Prisma Timing 10 min

Doelstellingen 2 t.e.m. 4

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een recht prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Rechthoeken als opstaande zijvlakken

Een scheef prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Parallellogrammen als opstaande

zijvlakken

Recht prismaDocerenDe definitie van een recht prisma wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.Er wordt ook verwezen naar het bestaan van scheve prisma’s. En kort wordt hetverschil tussen een recht en een scheef prisma besproken.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 9. Deze wordt achteraf klassikaal verbeterd en deoplossing komt aan bod. Belangrijk hierbij is dat de leerlingen op een correctewijze verantwoorden waarom een figuur een recht prisma is of niet.

Bord

Werkboek, p266, oef 9Bord

Page 22: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 5/8

Lesfase titel Zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak Timing 25 min

Doelstellingen 5 t.e.m. 9

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een zijvlaksdiagonaal is een diagonaal vaneen zijvlak. Het verbindt dus twee nietaanliggende hoekpunten van een zijvlak.

Een lichaamsdiagonaal is een diagonaal dietwee hoekpunten van een ruimtelichaamverbindt, maat niet in een zijvlak ligt.

Een diagonaalvlak is een vlak dat twee ribbenmet elkaar verbindt, maar geen zijvlak is.

Het aantal zijvlaksdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan 2n + n(n-3)

Het aantal lichaamsdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan n(n-3)

DiagonalenHerhalingDe leerlingen krijgen de vraag een omschrijving te geven van een diagonaal en ervolgt een voorbeeld aan bord.

DocerenDe begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaal vlak wordenuitgelegd aan de hand van een tekening aan bord. De definities van dezebegrippen zijn terug te vinden op de theorieblaadjes en komen dus niet aan bord.

Klassikale oefeningOefening 10 op p 267 wordt klassikaal gemaakt. In deze oefening worden deformules opgebouwd voor het aantal zijvlaksdiagonalen en lichaamsdiagonalenvan een n-zijdig prisma. Deze formules komen ook aan bord.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 11 op p268 en oefening 33 op p281. De oefeningenworden achteraf klassikaal besproken en de verbetering komt aan bord.

Werkboek, p267 oef10

Werkboek, p268, oef 11Werkboek, p281, oef 33

Page 23: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 6/8

Lesfase titel Extra: Piramide Timing extra

Doelstellingen 10 t.e.m. 12

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande zijvlakken

De top van de piramide is het hoekpunt waar deopstaande ribben elkaar snijden.

De hoogte van de piramide is de afstand van detop tot het grondvlak

Naar gelang van het grondvlak (n-hoek) sprekenwe van een n-zijdige piramide

PiramideDocerenDe definitie van een piramide wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.De begrippen top en hoogte van een piramide worden kort besproken

Extra oefDe leerlingen maken de oefeningen 12, 13 en 14 op p268-269. Ik voorzie dat deleerlingen geen tijd gaan hebben om al deze oefeningen tijdens de les af tewerken, en voorzie dan ook geen verbetering.

Bord

Werkboek, p268-269, oef 12,13,14

Verantwoording van de opbouw van de les

Ik start de les met de verbetering van de oefeningen die de leerlingen vorige les als huistaak hebben gemaakt. Daarna volgt een inleidende oefening en korte herhalingvan vorige les en van de begrippen ruimtefiguren en veelvlakken. De leerlingen zijn vertrouwd met de figuren balk, kubus en prisma.In het volgende deel van de les ga ik kort in op het begrip recht prisma, hierbij merk ik ook op dat er ook scheve prisma’s bestaan en leg kort het verschil tussen beideuit. Daarna volgt een korte vastzettingsoefening.In het derde deel van de les behandel ik nieuwe leerstof. Ik ga ik in op de begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak. Dit doe ik aan de hand vaneen tekening aan bord. Daarna volgen nog enkel korte vastzettingsoefeningen, waarbij een aantal formules worden opgesteld. Dit doe ik klassikaal zodat ze deredenering achter het opstellen van de formules kunnen volgen.Indien er nog tijd over is bespreek ik in het laatste deel van de kort de piramide (ik voorzie dat in de les niet zo ver ga geraken) dit is nieuwe leerstof, toch zijn deleerlingen hier best goed mee vertrouwd. Daarna volgen nog een aantal oefeningen, maar dit zijn extra oefeningen waarvoor waarschijnlijk geen tijd gaat over zijn. Ikvoorzie dan ook geen verbetering

Page 24: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 7/8

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD1) eventueel via projectorAgenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

Oef 91. Recht2. Recht3. Nee, (piramide)4. Recht5. Recht6. Scheef

Recht prisma:- grond- en bovenvlak zijn evenwijdigeen congruente veelhoeken- opstaande zijvlakken zijn rechthoeken

Oef 10driezijdig vierzijdig vijfzijdig Zeszijdig n-zijdig

Aantalzijvlaks-diagonalen

6 12 20 30 2n + n(n-3)

Aantallichaams-diagonalen

0 4 10 18 n(n-3)

Oef 111. AEGC2. BFHD3. ABGH4. DCFE5. BCHE6. ADGF

Oef 331. 4, [AG], [BH],[CE] en [DF]2. Snijden elkaar in zelfde punt

ZijvlaksdiagonaalLichaamsdiagonaal

Diagonaalvlak

Page 25: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 8/8

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD2) (EXTRA DEEL)Agenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

p268-269, oef 12,13,14

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande

zijvlakken

Page 26: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 1

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Begeleidingsformulier per les

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Wiskunde Datum 23 november 2011

Vakmentore-mail

Ingrid [email protected]

Vaklectore-mail

Maarten [email protected]

Klas 2MB Uur 09.23-10.13uAantal lln 19 Lokaal 07

Onderwerp Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

BEGELEIDING DOOR VAKMENTOR

Beste vakmentor

De aandachtspunten in deze stage staan vetjes. Beoordeel minstens deze criteria in de voorziene kolom metvolgende schaal: + (sterk), ± (voldoende), - (werkpunt voor de student).Gelieve ook opmerkingen, aanvullingen en tips te noteren.

Alvast bedankt.

LESVOORBEREIDING - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsADMINISTRATIE *

Op tijd voorgelegd en respectvol in het overlegmet de mentor over de lesopdracht

A 1A 2

Volledig en nauwgezet 4.3

INHOUD

Beginsituatie van de leerlingen inschatten 1.1

Lesdoelen selecteren, formuleren en situeren inhet leerplan 1.2

Verschillende informatiebronnen (los vanhandboek) kritisch hanteren A 3

Leerinhouden logisch structureren 1.4

Werkvorm en organisatie aanpassen aan debeginsituatie, de lesdoelstellingen en de ruimte 1.5.

Keuze en aanmaak van media en leermiddelen 1.6

Bordschema 1.4

Schriftelijke taalbeheersing: spelling,woordkeuze, zinsbouw,

uiste afkortingen, kernachtige instructie

1.11

Creatieve en originele verwerking A 10

Vernieuwende inzichten aanwenden 3.2

* Verwijzing naar het ‘Beroepsprofiel van de leraar’, 5 oktober 2007

Page 27: Afdrukken tegen woensdag

Begeleidingsformulier per les, Stage 3 2

LESREALISATIE - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsDIDACTIEK

Gestructureerde lesopbouw met aandacht voorverbanden

1.41.7

Beheersen van inhouden, vakterminologie,vaardigheden van het vak / achtergrondkennis

3.13.3

Rekening houden met vakdidactische principes 1.53.3

Aangepaste, uitdagende en gevarieerde werk- engroeperingsvormen voorzien 1.5

Organisatie: vlot coördineren van activiteiten metoog voor orde en veiligheid

4.14.4

Timing: tijd efficiënt indelen / lestempo aanpassen 1.14.2

Evalueren (van product / proces) met het oog opbijsturing

1.81.9

Een gedifferentieerde aanpak hanteren 1.12

Demonstreren op een correcte manier 3.3

VRAAGSTELLING

Gepaste, doelgerichte vragen stellen 1.71.11

Duidelijke instructies en feedback geven 1.71.11

Leerlingen doen nadenken over hun leerproces 2.3

ONDERWIJS- EN LEERMIDDELEN

Kiezen en efficiënt gebruiken van geschikte media 1.6

Bordschema goed opbouwen / net bordschrift 1.41.7

PERSOON VAN DE LEERKRACHT - ± + Opmerkingen, aanvullingen en tipsMotiveren van de leerlingen, een constructieveomgang en creëren van een positief klasklimaat 2.1

Reageren op ongepast, regelovertredend gedrag 2.12.5

Mondelinge taalbeheersing: articulatie,volume, expressiviteit, taal op niveau van deleerlingen

1.11

Open staan voor feedback en zelfevaluatie na deles

5.4A 4

Enthousiasme en engagement A 2A 4

Zin voor samenwerking en toepassing van deafspraken van de school A 6

Verantwoordelijkheidszin: opruimen, evalueren,zorg voor materiaal A 7

Doorzettingsvermogen en flexibiliteit, ook inonvoorziene omstandigheden A 8

Formuleer een eindconclusie over deze les. Naam van de vakmentor / vaklector / pedagoog

Handtekening

Page 28: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 1/8

KaHo Sint-LievenBachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs

STAGE 3Lesvoorbereidingsformulier

Campus WAASHospitaalstraat 23, 9100 Sint-NiklaasTel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03E-mail: [email protected]

GemeenteStageplaats Sint Gertrudis College Wetteren Student

e-mailKit Van [email protected]

Vak Wiskunde Datum 23-november-2011

Vakmentore-mail

Ingrid [email protected]

Vaklectore-mail

Maarten [email protected]

Klas 2MB Uur 09.23-10.13uAantal lln. 19 Lokaal 07

Lesonderwerp Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

REFLECTIE VOORAF

Mijn werkpunten / aandachtspunten:(Vooraf in te vullen door de student - zie vorige stage / les) Hoe ga ik deze werkpunten / aandachtspunten concretiseren?

Meer vragen stellen aan de lln en minder zelf het antwoord opmijn vragen geven.

Vraag “Is er iemand die he niet begrijpt?” ipv “Heeft iedereenhet begrepen?”

Ik heb in mijn lesvoorbereiding mijn vragen duidelijk en vollediguitgeschreven.Verder ga ik deze vragen ook bij mij leggen tijdens het geven van de les.

LEERPLANSITUERING M54 Zich vanuit diverse vlakke weergaven een beeld vormen van een eenvoudigeruimtelijke figuur.

M55 Aangeven welke informatie verloren gaat in een tweedimensionale voorstellingvan een driedimensionale situatie

M56 Aan de hand van een schets of een tekening een kegel, een piramide en een bolherkennen

BEGINSITUATIE In de tweede les van dit hoofdstuk worden ruimtefiguren besproken. Eerst een herhalingvan kubus balk en prisma, deels herhaling van vorig jaar, deels nieuwe leerstof(diagonaalvlakken). De piramide en kegel is nieuwe leerstof.

DOELSTELLINGEN 1. De belangrijkste voor- en nadelen van een perspectieftekening ten op zichte vaneen aanzichtentekening opsommen;

2. Een omschrijving geven van het begrip recht prisma;3. In eigen woorden het verschil tussen een recht en scheef prisma uitleggen;4. Een rechte prisma’s herkennen en correct benoemen;5. De definitie van een zijvlaksdiagonaal geven;6. De definitie van een lichaamsdiagonaal geven;7. De definitie van een diagonaalvlak geven;8. De formule voor het aantal zijvlaksdiagonalen van een prisma op een willekeurig

n-zijdig prisma kunnen toepassen;9. De formule voor het aantal lichaamsdiagonalen van een prisma op een

willekeurig n-zijdig prisma kunnen toepassen;10. Een piramide herkennen en correct benoemen;11. Een omschrijving geven van het begrip top van een piramide12. Een omschrijving geven van het begrip hoogte van een piramide

MATERIAAL Bord, projectorWerkboek: Delta Nova 2b

GERAADPLEEGDE WERKEN Delta Nova, handboek, uitgeverij Plantyn 2010, p233-274Delta Nova, werkboek, uitgeverij Plantyn 2010, p261-292Leerplan wiskunde vvkso, 2009/003 ,eerste graad A, tweede leerjaar, p

Page 29: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 2/8

Lesfase titel Herhaling Timing 15 min

Doelstellingen 1

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Agenda:H13 ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

Perspectief AanzichtenGemakkelijk om onseen beeld te vormenvan de ruimtelijkefiguur.

Moeilijker om beeldte vormen van deruimtelijke figuur.

Vervorming vanafmetingen enhoeken.

Geen vervormingvan afmetingen enhoeken.

Geeft zekerheid overhoe de ruimtefiguurer uitziet

Geeft geenzekerheid over hoede ruimtefiguur eruitziet.

Een zijvlak is een vlakke figuur die eenruimtefiguur begrensd.

Het grondvlak is het zijvlak waarop een figuurrust.

Een ribbe is een zijde van een zijvlak.

Een hoekpunt is een punt waar verschillenderibben samenkomen

Lln krijgen de opdracht hun agenda te nemen en in te vullen en naamkaartjes teplaatsen. De agenda komt aan bord.

Verbetering huistaakOefening 5,6 en 7 worden klassikaal verbeterd.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen de vragen:- Wat vindt je de gemakkelijkste manier om de ruimtelijke figuur uit oef 5 voor te

stellen?- Wat zijn de voordelen van een perspectieftekening?- Wat zijn de voordelen van aanzichtentekeningen?

Na het onderwijsleergesprek som ik nog eens kort de belangrijkste voor- ennadelen van perspectief en aanzichten op.

Inleidende oefeningKlassikale oefeningDe leerlingen krijgen de opdracht hun boek te nemen op p266. Oefening 8 wordtklassikaal gemaakt.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen een aantal vragen zoals: Kan iemand een voorbeeld geven van ruimtefiguren? Kan je ruimtelijke figuren in ware vorm tekenen? Hoe kunnen we ruimtefiguren tekenen? Hoe noemen ruimtefiguren die begrensd zijn door driehoeken, vierhoeken

en andere veelhoeken? Kan iemand een voorbeeld geven van veelvlakken? Is een kubus een veelvlak? Is een balk een veelvlak? Is een bol een veelvlak? Kan iemand een omschrijving geven van een prisma?

AgendaBord

Werkboek, p264, oef 5,6 en 7

Werkboek, p266, oef 8

Page 30: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 3/8

HerhalingDe begrippen zijvlak, grondvlak, ribben en hoekpunt van een ruimtefiguur wordenherhaald. Deze zijn te vinden op de theorieblaadjes en komen dus ook niet aanbord.

Page 31: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 4/8

Lesfase titel Prisma Timing 10 min

Doelstellingen 2 t.e.m. 4

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een recht prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Rechthoeken als opstaande zijvlakken

Een scheef prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Parallellogrammen als opstaande

zijvlakken

Recht prismaDocerenDe definitie van een recht prisma wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.Er wordt ook verwezen naar het bestaan van scheve prisma’s. En kort wordt hetverschil tussen een recht en een scheef prisma besproken.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 9. Deze wordt achteraf klassikaal verbeterd en deoplossing komt aan bod. Belangrijk hierbij is dat de leerlingen op een correctewijze verantwoorden waarom een figuur een recht prisma is of niet.

Bord

Werkboek, p266, oef 9Bord

Page 32: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 5/8

Lesfase titel Zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak Timing 25 min

Doelstellingen 5 t.e.m. 9

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een zijvlaksdiagonaal is een diagonaal vaneen zijvlak. Het verbindt dus twee nietaanliggende hoekpunten van een zijvlak.

Een lichaamsdiagonaal is een diagonaal dietwee hoekpunten van een ruimtelichaamverbindt, maat niet in een zijvlak ligt.

Een diagonaalvlak is een vlak dat twee ribbenmet elkaar verbindt, maar geen zijvlak is.

Het aantal zijvlaksdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan 2n + n(n-3)

Het aantal lichaamsdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan n(n-3)

DiagonalenHerhalingDe leerlingen krijgen de vraag een omschrijving te geven van een diagonaal en ervolgt een voorbeeld aan bord.

DocerenDe begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaal vlak wordenuitgelegd aan de hand van een tekening aan bord. De definities van dezebegrippen zijn terug te vinden op de theorieblaadjes en komen dus niet aan bord.

Klassikale oefeningOefening 10 op p 267 wordt klassikaal gemaakt. In deze oefening worden deformules opgebouwd voor het aantal zijvlaksdiagonalen en lichaamsdiagonalenvan een n-zijdig prisma. Deze formules komen ook aan bord.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 11 op p268 en oefening 33 op p281. De oefeningenworden achteraf klassikaal besproken en de verbetering komt aan bord.

Werkboek, p267 oef10

Werkboek, p268, oef 11Werkboek, p281, oef 33

Page 33: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 6/8

Lesfase titel Extra: Piramide Timing extra

Doelstellingen 10 t.e.m. 12

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande zijvlakken

De top van de piramide is het hoekpunt waar deopstaande ribben elkaar snijden.

De hoogte van de piramide is de afstand van detop tot het grondvlak

Naar gelang van het grondvlak (n-hoek) sprekenwe van een n-zijdige piramide

PiramideDocerenDe definitie van een piramide wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.De begrippen top en hoogte van een piramide worden kort besproken

Extra oefDe leerlingen maken de oefeningen 12, 13 en 14 op p268-269. Ik voorzie dat deleerlingen geen tijd gaan hebben om al deze oefeningen tijdens de les af tewerken, en voorzie dan ook geen verbetering.

Bord

Werkboek, p268-269, oef 12,13,14

Verantwoording van de opbouw van de les

Ik start de les met de verbetering van de oefeningen die de leerlingen vorige les als huistaak hebben gemaakt. Daarna volgt een inleidende oefening en korte herhalingvan vorige les en van de begrippen ruimtefiguren en veelvlakken. De leerlingen zijn vertrouwd met de figuren balk, kubus en prisma.In het volgende deel van de les ga ik kort in op het begrip recht prisma, hierbij merk ik ook op dat er ook scheve prisma’s bestaan en leg kort het verschil tussen beideuit. Daarna volgt een korte vastzettingsoefening.In het derde deel van de les behandel ik nieuwe leerstof. Ik ga ik in op de begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak. Dit doe ik aan de hand vaneen tekening aan bord. Daarna volgen nog enkel korte vastzettingsoefeningen, waarbij een aantal formules worden opgesteld. Dit doe ik klassikaal zodat ze deredenering achter het opstellen van de formules kunnen volgen.Indien er nog tijd over is bespreek ik in het laatste deel van de kort de piramide (ik voorzie dat in de les niet zo ver ga geraken) dit is nieuwe leerstof, toch zijn deleerlingen hier best goed mee vertrouwd. Daarna volgen nog een aantal oefeningen, maar dit zijn extra oefeningen waarvoor waarschijnlijk geen tijd gaat over zijn. Ikvoorzie dan ook geen verbetering

Page 34: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 7/8

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD1) eventueel via projectorAgenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

Oef 91. Recht2. Recht3. Nee, (piramide)4. Recht5. Recht6. Scheef

Recht prisma:- grond- en bovenvlak zijn evenwijdigeen congruente veelhoeken- opstaande zijvlakken zijn rechthoeken

Oef 10driezijdig vierzijdig vijfzijdig Zeszijdig n-zijdig

Aantalzijvlaks-diagonalen

6 12 20 30 2n + n(n-3)

Aantallichaams-diagonalen

0 4 10 18 n(n-3)

Oef 111. AEGC2. BFHD3. ABGH4. DCFE5. BCHE6. ADGF

Oef 331. 4, [AG], [BH],[CE] en [DF]2. Snijden elkaar in zelfde punt

ZijvlaksdiagonaalLichaamsdiagonaal

Diagonaalvlak

Page 35: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 8/8

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD2) (EXTRA DEEL)Agenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

p268-269, oef 12,13,14

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande

zijvlakken

Page 36: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 1/7

Lesfase titel Herhaling Timing 15 min

Doelstellingen 1

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Agenda:H13 ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

Perspectief AanzichtenGemakkelijk om onseen beeld te vormenvan de ruimtelijkefiguur.

Moeilijker om beeldte vormen van deruimtelijke figuur.

Vervorming vanafmetingen enhoeken.

Geen vervormingvan afmetingen enhoeken.

Geeft zekerheid overhoe de ruimtefiguurer uitziet

Geeft geenzekerheid over hoede ruimtefiguur eruitziet.

Een zijvlak is een vlakke figuur die eenruimtefiguur begrensd.

Het grondvlak is het zijvlak waarop een figuurrust.

Een ribbe is een zijde van een zijvlak.

Een hoekpunt is een punt waar verschillenderibben samenkomen

Lln krijgen de opdracht hun agenda te nemen en in te vullen en naamkaartjes teplaatsen. De agenda komt aan bord.

Verbetering huistaakOefening 5,6 en 7 worden klassikaal verbeterd.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen de vragen:- Wat vindt je de gemakkelijkste manier om de ruimtelijke figuur uit oef 5 voor te

stellen?- Wat zijn de voordelen van een perspectieftekening?- Wat zijn de voordelen van aanzichtentekeningen?

Na het onderwijsleergesprek som ik nog eens kort de belangrijkste voor- ennadelen van perspectief en aanzichten op.

Inleidende oefeningKlassikale oefeningDe leerlingen krijgen de opdracht hun boek te nemen op p266. Oefening 8 wordtklassikaal gemaakt.

OnderwijsleergesprekDe leerlingen krijgen een aantal vragen zoals: Kan iemand een voorbeeld geven van ruimtefiguren? Kan je ruimtelijke figuren in ware vorm tekenen? Hoe kunnen we ruimtefiguren tekenen? Hoe noemen ruimtefiguren die begrensd zijn door driehoeken, vierhoeken

en andere veelhoeken? Kan iemand een voorbeeld geven van veelvlakken? Is een kubus een veelvlak? Is een balk een veelvlak? Is een bol een veelvlak? Kan iemand een omschrijving geven van een prisma?

AgendaBord

Werkboek, p264, oef 5,6 en 7

Werkboek, p266, oef 8

Page 37: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 2/7

HerhalingDe begrippen zijvlak, grondvlak, ribben en hoekpunt van een ruimtefiguur wordenherhaald. Deze zijn te vinden op de theorieblaadjes en komen dus ook niet aanbord.

Page 38: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 3/7

Lesfase titel Prisma Timing 10 min

Doelstellingen 2 t.e.m. 4

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een recht prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Rechthoeken als opstaande zijvlakken

Een scheef prisma is een veelvlak met:- Twee evenwijdige en congruente

veelhoeken als grond- en bovenvlak- Parallellogrammen als opstaande

zijvlakken

Recht prismaDocerenDe definitie van een recht prisma wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.Er wordt ook verwezen naar het bestaan van scheve prisma’s. En kort wordt hetverschil tussen een recht en een scheef prisma besproken.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 9. Deze wordt achteraf klassikaal verbeterd en deoplossing komt aan bod. Belangrijk hierbij is dat de leerlingen op een correctewijze verantwoorden waarom een figuur een recht prisma is of niet.

Bord

Werkboek, p266, oef 9Bord

Page 39: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 4/7

Lesfase titel Zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak Timing 25 min

Doelstellingen 5 t.e.m. 9

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een zijvlaksdiagonaal is een diagonaal vaneen zijvlak. Het verbindt dus twee nietaanliggende hoekpunten van een zijvlak.

Een lichaamsdiagonaal is een diagonaal dietwee hoekpunten van een ruimtelichaamverbindt, maat niet in een zijvlak ligt.

Een diagonaalvlak is een vlak dat twee ribbenmet elkaar verbindt, maar geen zijvlak is.

Het aantal zijvlaksdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan 2n + n(n-3)

Het aantal lichaamsdiagonalen in een n-zijdigprisma is gelijk aan n(n-3)

DiagonalenHerhalingDe leerlingen krijgen de vraag een omschrijving te geven van een diagonaal en ervolgt een voorbeeld aan bord.

DocerenDe begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaal vlak wordenuitgelegd aan de hand van een tekening aan bord. De definities van dezebegrippen zijn terug te vinden op de theorieblaadjes en komen dus niet aan bord.

Klassikale oefeningOefening 10 op p 267 wordt klassikaal gemaakt. In deze oefening worden deformules opgebouwd voor het aantal zijvlaksdiagonalen en lichaamsdiagonalenvan een n-zijdig prisma. Deze formules komen ook aan bord.

Individuele oefeningDe leerlingen maken oefening 11 op p268 en oefening 33 op p281. De oefeningenworden achteraf klassikaal besproken en de verbetering komt aan bord.

Werkboek, p267 oef10

Werkboek, p268, oef 11Werkboek, p281, oef 33

Page 40: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 5/7

Lesfase titel Extra: Piramide Timing extra

Doelstellingen 10 t.e.m. 12

Inhouden Didactische werkvormenLeeractiviteiten van de leerlingen

Leermiddelen - Materiaal - MediaOrganisatie - Opstelling

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande zijvlakken

De top van de piramide is het hoekpunt waar deopstaande ribben elkaar snijden.

De hoogte van de piramide is de afstand van detop tot het grondvlak

Naar gelang van het grondvlak (n-hoek) sprekenwe van een n-zijdige piramide

PiramideDocerenDe definitie van een piramide wordt door de leerkracht voorgelezen engeparafraseerd. De voorwaarden worden aan bord gebracht.De begrippen top en hoogte van een piramide worden kort besproken

Extra oefDe leerlingen maken de oefeningen 12, 13 en 14 op p268-269. Ik voorzie dat deleerlingen geen tijd gaan hebben om al deze oefeningen tijdens de les af tewerken, en voorzie dan ook geen verbetering.

Bord

Werkboek, p268-269, oef 12,13,14

Verantwoording van de opbouw van de les

Ik start de les met de verbetering van de oefeningen die de leerlingen vorige les als huistaak hebben gemaakt. Daarna volgt een inleidende oefening en korte herhalingvan vorige les en van de begrippen ruimtefiguren en veelvlakken. De leerlingen zijn vertrouwd met de figuren balk, kubus en prisma.In het volgende deel van de les ga ik kort in op het begrip recht prisma, hierbij merk ik ook op dat er ook scheve prisma’s bestaan en leg kort het verschil tussen beideuit. Daarna volgt een korte vastzettingsoefening.In het derde deel van de les behandel ik nieuwe leerstof. Ik ga ik in op de begrippen zijvlaksdiagonaal, lichaamsdiagonaal en diagonaalvlak. Dit doe ik aan de hand vaneen tekening aan bord. Daarna volgen nog enkel korte vastzettingsoefeningen, waarbij een aantal formules worden opgesteld. Dit doe ik klassikaal zodat ze deredenering achter het opstellen van de formules kunnen volgen.Indien er nog tijd over is bespreek ik in het laatste deel van de kort de piramide (ik voorzie dat in de les niet zo ver ga geraken) dit is nieuwe leerstof, toch zijn deleerlingen hier best goed mee vertrouwd. Daarna volgen nog een aantal oefeningen, maar dit zijn extra oefeningen waarvoor waarschijnlijk geen tijd gaat over zijn. Ikvoorzie dan ook geen verbetering

Page 41: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 6/7

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD1) eventueel via projectorAgenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

Oef 91. Recht2. Recht3. Nee, (piramide)4. Recht5. Recht6. Scheef

Recht prisma:- grond- en bovenvlak zijn evenwijdigeen congruente veelhoeken- opstaande zijvlakken zijn rechthoeken

Oef 10driezijdig vierzijdig vijfzijdig Zeszijdig n-zijdig

Aantalzijvlaks-diagonalen

6 12 20 30 2n + n(n-3)

Aantallichaams-diagonalen

0 4 10 18 n(n-3)

Oef 111. AEGC2. BFHD3. ABGH4. DCFE5. BCHE6. ADGF

Oef 331. 4, [AG], [BH],[CE] en [DF]2. Snijden elkaar in zelfde punt

ZijvlaksdiagonaalLichaamsdiagonaal

Diagonaalvlak

Page 42: Afdrukken tegen woensdag

Lesvoorbereiding Stage 3, 22-11-2011 7/7

Bordschema of opstelling van zaal (of klas) (BORD2) (EXTRA DEEL)Agenda:Ruimtemeetkunde: ruimtefiguren

P 266 oef 9P 267 oef 10P 268 oef 11P 281 oef 33

p268-269, oef 12,13,14

Een piramide is een veelvlak met Een veelhoek als grondvlak, Driehoeken als opstaande

zijvlakken