1 tegen allen - Cubiss

16
1 tegen allen Handleiding voor de bibliotheek- Groep 7

Transcript of 1 tegen allen - Cubiss

Page 1: 1 tegen allen - Cubiss

1 tegen allen Handleiding voor de bibliotheek- Groep 7

Page 2: 1 tegen allen - Cubiss

Colofon

© Cubiss

Tilburg, 2005

Herziene versie, 2015

J:\Klantenservice\Rode Draad\handleiding bibliothecaris groep 7\200515

Page 3: 1 tegen allen - Cubiss

Inhoudsopgave

pagina

1. Inleiding 5

2. Organisatie 6

2.1 Opzet van het project 1 tegen allen 6

2.2 Introductie 1 tegen allen 7

2.3 Afsluiting in de bibliotheek 8

2.4 Samenstellen van een boekencollectie 8

3. Opdrachten poster 1 tegen allen 8

Bijlagen

- Titelsuggesties Pictonary

- Boekenfitness

Page 4: 1 tegen allen - Cubiss
Page 5: 1 tegen allen - Cubiss

5

1. Inleiding

In groep 7 weten kinderen al veel van boeken. Ze kunnen zelf een keus maken uit de

grote hoeveelheid in de kast. Ze weten precies welke boeken het mooist of het

spannendst zijn. De meeste leerlingen weten ook hoe en waar ze die leuke boeken

kunnen vinden. Ze weten vaak ook schrijvers of schrijfsters van kinderboeken te noemen.

Daarnaast hebben ze ook al wat ervaring in de klas opgedaan met het schrijven van een

verhaal of opstel en hoe moeilijk dat kan zijn.

Al deze vaardigheden komen uitstekend van pas in het uitdagingspel tussen bibliotheek

en groep 7: 1 tegen allen.

Doelstellingen uitdagingspel 1 tegen allen:

- kennismaken met en gebruik maken van de collectie van de openbare bibliotheek;

- goed gebruik kunnen maken van de catalogus van de openbare bibliotheek;

- gericht kunnen zoeken op internet naar onderwerpen als schrijvers, uitgevers,

spreekbeurten en werkstukken;

- creatief bezig zijn rondom lezen en boeken;

- plezier in lezen;

- het bevorderen van een goede samenwerking in de klas.

De 80 opdrachten in het uitdagingspel hebben allemaal te maken met lezen, boeken en

schrijvers. De opdrachten zijn zeer verschillend. Er zijn zoekopdrachten die opgezocht

kunnen worden in de bibliotheek en op internet, doe-opdrachten waarbij kinderen zich

creatief kunnen uitleven en schrijfopdrachten. De opdrachten zijn soms snel te maken en

soms vergen ze wat meer tijd. Er kan individueel aan opdrachten gewerkt worden, maar

ook in tweetallen, in groepjes of met de hele klas.

Kerndoelen

Het project 1 tegen allen sluit aan op de Kerndoelen basisonderwijs (2006):

- 9: De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor hen bestemde

verhalen, gedichten en informatieve teksten.

De kerndoelen geven aan wat in elk geval aan alle leerlingen moet worden aangeboden in

de periode waarop zij het basisonderwijs bezoeken.

De leesbevorderingsactiviteiten in de Handleiding leerkracht zijn gebaseerd op de

Tussendoelen & leerlijnen Nederlands. De kerndoelen zijn door SLO en het

Expertisecentrum Nederlands uitgewerkt in tussendoelen en leerlijnen. Hierin wordt het

mogelijke onderwijsaanbod bij de verschillende kerndoelen per leerjaar beschreven.

Meer informatie over Kerndoelen basisonderwijs en Tussendoelen & leerlijnen:

http://tule.slo.nl en www.slo.nl

Page 6: 1 tegen allen - Cubiss

6

2. Organisatie

1 tegen allen is een uitdagingspel waarbij de bibliotheek een groep 7 uitdaagt om

80 opdrachten te volbrengen in de periode dat er met De Rode Draad op school wordt

gewerkt.

Het project 1 tegen allen bevat de volgende materialen:

- 1 poster 1 tegen allen;

- stickers voor het afplakken van de afgewerkte opdrachten;

- 1 contract 1 tegen allen;

- 1 handleiding voor de leerkracht.

De bibliotheek biedt elke groep 7 het bovenstaande pakket aan.

2.1 Opzet van het project 1 tegen allen

Het uitdagingspel 1 tegen allen moet een echte wedstrijd worden tussen groep 7 en de

bibliotheek. Het is de bedoeling dat de leerlingen zoveel mogelijk zelf uitzoeken hoe ze de

opdrachten kunnen uitvoeren. Gaan ze individueel aan de slag, in tweetallen of in

groepjes? Soms kunnen verschillende opdrachten in een keer worden uitgevoerd zoals

het zoeken naar de geboortedata en horoscopen van de jeugdauteurs. Een aantal

opdrachten moeten klassikaal uitgevoerd worden zoals de opdrachten 68, 70 en 80.

De opdrachten kunnen zowel binnen als buiten schooltijd uitgevoerd worden.

De leerkracht maakt hierover met de leerlingen afspraken.

Als de leerlingen een opdracht hebben afgewerkt kunnen ze een sticker op het

opdrachtnummer van de poster plakken. Op de sticker kunnen ze hun naam of namen

schrijven. De verschillende antwoorden, lijstjes en opdrachten noteren de leerlingen op

papier of ze maken op de computer in Word een gezamenlijk document. De leerkracht

geeft goedkeuring aan de verschillende doe-opdrachten zoals een lekker recept, de dans,

het voorlezen aan kleuters en het spel Hints. De beoordeling van deze opdrachten worden

toegevoegd aan het document.

Aan het eind van het project levert de groep een schrift, een map of uitgeprint document

in bij de bibliotheek. De medewerkers van de bibliotheek beoordelen uiteindelijk of de

opdrachten binnen de afgesproken tijd goed zijn uitgevoerd en wie uiteindelijk de

tegenprestatie zal moeten leveren.

Uw rol tijdens het spel is het stimuleren van de leerlingen, aanwijzingen geven en

eventueel de opdrachten verduidelijken. Dat kan door bijvoorbeeld regelmatig een e-mail

te sturen naar de groep met prikkelende teksten: jullie krijgen de opdrachten vast niet af /

jullie hebben nog maar 3 weken de tijd / ik denk dat ik ga winnen / ik verheug me al op de

taart (afhankelijk van de tegenprestatie. Vraag bij de leerkracht of de klas een e-mailadres

heeft of dat het algemene e-mailadres van de school daarvoor gebruikt moet worden.

Leerlingen kunnen ook naar de bibliotheek komen voor meer informatie over de

opdrachten.

Page 7: 1 tegen allen - Cubiss

7

2.2 Introductie 1 tegen allen

De bibliotheek daagt groep 7 uit om 80 opdrachten te vervullen binnen een vastgestelde

periode. De 80 opdrachten hebben allemaal te maken met lezen, boeken en schrijvers.

1 tegen allen wordt een echt uitdagingspel als u het project op school in de groepen 7

introduceert.

U stelt zich daarbij strijdbaar op door de klas binnen te komen met grote

werkhandschoenen, een stoere pet, een grote stapel boeken en de koker met de poster.

U daagt de leerlingen uit! Durven ze de uitdaging aan? Weten ze veel over lezen, boeken

en schrijvers? Laat de poster zien en lees een aantal opdrachten voor bijvoorbeeld

opdracht 6, 11, 22, 49 en 54. Durven de leerlingen nog steeds de uitdaging aan te gaan?

Introduceer vervolgens het contract. Het is de bedoeling dat de verliezer van het

uitdagingspel een tegenprestatie levert.

U vult vooraf het contract in waarbij u ook de tegenprestatie van de klas invult. In de

handleiding voor de leerkracht is ook een situatie beschreven waarbij de groep 7 zelf een

tegenprestatie bedenkt.

De volgende voorbeelden zijn gegeven: een taart bakken voor de medewerkers van de

bibliotheek, de jeugdbibliothecaris uitnodigen in de klas voor een voorstelling over

boeken, een aubade of een serenade brengen aan de bibliotheek of de buitenkant van de

bibliotheek piekfijn in orde brengen (ramen zemen, trottoir vegen).

Het contract wordt tenslotte getekend door de bibliotheek en een vertegenwoordiger van

de groep. De poster en het contract worden op een prominente plaats in de klas

opgehangen.

In uw introductie kunt u de leerlingen herinneren aan het groepsbezoek van groep 6 dat

vorig jaar heeft plaatsgevonden. Weten de leerlingen nog hoe ze een schrijver, een titel of

hoe ze boeken over een onderwerp kunnen zoeken in de catalogus van de bibliotheek?

Als de catalogus van de bibliotheek via internet raadpleegbaar is dan kunt u de leerlingen

hierop wijzen. Ook de schoolmediatheek en/of leesbibliotheek op school en de boeken die

de leerlingen thuis hebben kunnen gebruikt worden bij het maken van de opdrachten.

Veel antwoorden zijn te vinden via internet. In de handleiding voor de leerkracht wordt een

les geadviseerd over websites rondom schrijvers en boeken. Een overzicht van bruikbare

websites is in deze handleiding toegevoegd en bevat de volgende sites:

www.leesplein.nl

Een site van de Koninklijke Bibliotheek (Nederland). De site is een verzamelpunt voor

leesbevordering ten behoeve van kinderen en jongeren. Er is van alles te vinden wat

maar enigszins te maken heeft met jeugdboeken en lezen zoals informatie over schrijvers

en tekenaars, bekroningen, boekenlijsten over onderwerpen, nieuws en weetjes.

http://jeugdliteratuur.org

Deze site is een Belgische variant van de website Leesplein en is een initiatief van de

Stichting Lezen in België Hier vindt men onder andere ook weer schrijversinformatie,

nieuws en leestips.

Page 8: 1 tegen allen - Cubiss

8

www.leesfeest.nl

Deze site is een onafhankelijk leesbevorderingsproject van de Stichting Leesfeest.

Naast schrijversinformatie en nieuws vindt u hier ook recensies, columns van schrijvers

en elke week een boekhoroscoop.

www.kjoek.nl

Een kinderboekenpagina met veel informatie over schrijvers, allerlei lijstjes met

kinderboeken en informatie per land.

www.google.nl of www.davindi.nl (de zoekmachine van Kennisnet)

Een woord intypen in deze zoekmachines levert vaak succes op. Bijvoorbeeld voor het

zoeken naar kinderboekenweekgeschenken die in de loop der jaren zijn uitgegeven.

www.jeugdbieb.nl

Op deze websites kunnen leerlingen zoeken naar interessante links. Ze kunnen

bijvoorbeeld zoeken naar de websites over Francine Oomen of Harrie Potter.

2.3 Afsluiting in de bibliotheek

De poster 1 tegen allen bevat verschillende beeldende opdrachten zoals het ontwerpen

van een verkeersbord voor een leesplek, een boekenlegger, een nieuw logo voor de

bibliotheek, een voetbalshirt, een nieuw etiket voor reisboeken en een gedichtenposter.

Ook foto’s maken van een uitgebeelde boektitel is een beeldende opdracht. Van de

resultaten van deze opdrachten kunt u in de bibliotheek een tentoonstelling maken.

Zo brengt u De Rode Draad ook onder de aandacht van uw bibliotheekbezoekers. U kunt

bijvoorbeeld deze tentoonstelling aan het eind van het schooljaar organiseren waarbij de

werkstukken van alle deelnemende scholen gepresenteerd worden. Een prijsuitreiking

van de meest originele ontwerpen, verdeeld over verschillende categorieën

(verkeersbord, boekenlegger, logo enz.) zal het enthousiasme bij leerlingen voor

uitwerking van deze opdrachten verhogen.

2.4 Samenstellen van een boekencollectie

Het project kunt u voor de school uitbreiden met een collectie leuke leesboeken.

3. Opdrachten Poster 1 tegen allen

In onderstaand overzicht vindt u de verschillende opdrachten van de poster.

Veel opdrachten spreken voor zich. Bij een aantal opdrachten vindt u een toelichting.

1. Zoek in een kinderkookboek een lekker recept en maak dat klaar voor de

meester, juf of groepsleiding

2. Noem drie titels uit de boekenserie Broederband

Zoek in de bibliotheek, de schoolmediatheek, in de online catalogus van de

bibliotheek of op internet.

3. Wat is de leestip van de week op www.leesplein.nl?

Page 9: 1 tegen allen - Cubiss

9

4. Zoek het geboortejaar van Roald Dahl

Zoek op internet naar een website van Roald Dahl.

5. Maak een reclamespotje voor een leesboek

6. Maak een rap over het onderwerp lezen en voer de rap voor de groep uit

7. Maak een rebus van een boektitel en laat de groep de rebus oplossen

8. Maak een lijst van tien boeken die geschreven zijn door Carry Slee

9. Kies een boek en maak een nieuwe kaft met materialen die je kan voelen

10. Maak een kaart van Europa en schrijf in minimaal vijf landen een boek dat in

dat land speelt

Zoek onder andere in de catalogus van de bibliotheek via groepswoorden voor de

jeugd naar een Europees land. Bijvoorbeeld: Spanje: Storm over de camping (Frank

Herzen), Frankrijk: Alleen op de wereld (Hector Malot), Zweden: Pippi Langkous

(Astrid Lindgren), Italië: Levende bezems (Liza Tetzner), Engeland: Oliver Twist

(Charles Dickens).

11. Lees een prentenboek voor aan kleuters

12. Noem zes schrijvers die hun boeken uitgeven bij uitgeverij Querido

Zoek in de bibliotheek of op internet bij uitgeverij Querido.

13. Ontwerp een verkeersbord voor een leesplek

14. Zoek het geboortejaar van Thijs Goverde

15. Vraag bij acht mensen naar hun mooiste kinderboek en maak daar een mooie

tentoonstelling van

16. Maak een poster van het gedicht Ozo heppie van Joke van Leeuwen

Zoek het gelijknamige bundel in de bibliotheek of zoek op internet via google de titel

van het gedicht.

17. Zoek vijf namen van meesters of juffen in leesboeken

Zoek onder andere in de catalogus van de bibliotheek via een woord uit de titel.

18. Zoek het geboortejaar van Marc De Bel

19. Maak een lijst van vijf boeken die gaan over kinderarbeid

Zoek onder andere op www.leesplein.nl / onderwerpen of via de groepswoorden in

de catalogus van de bibliotheek.

20. Zoek tien gedichten en maak er een mooi boekje van

21. Maak een lijst van tien leesboeken die gaan over tweelingen

Page 10: 1 tegen allen - Cubiss

10

Zoek onder andere op www.leesplein.nl / onderwerpen of via de groepswoorden in

de catalogus van de bibliotheek.

22. Zet een boektitel om in ‘emojis’.

Emoji zijn pictogrammen en smiley’s die oorspronkelijk in Japan werden gebruikt in

electronische berichten en webpagina’s. Ze worden nu vooral gebruikt voor het

versturen van whatsapp-berichten en Instagram-posts op smartphones. Het woord

emoji betekent letterlijk ‘afbeelding’ (e) + ‘karakter’ (moji). Op internet zijn veel

overzichten met de verschillende emoji’s te vinden.

23. Maak een lijst van acht boeken met een kat in de hoofdrol

Zoek onder andere op www.leesplein.nl / onderwerpen of via de groepswoorden in

de catalogus van de bibliotheek.

24. Wat is het sterrenbeeld van Francine Oomen?

Als de leerlingen bijvoorbeeld via internet de geboortedatum hebben gevonden

kunnen ze in een boek over astrologie of in horoscooprubrieken van tijdschriften het

sterrenbeeld achterhalen.

25. Maak een puzzel met boektitels

Bijvoorbeeld een woordzoeker, een kruiswoordpuzzel of een legpuzzel.

26. Zoek van het woord LEZEN voor elke letter een boektitel

Opdracht kan uitgevoerd worden in de bibliotheek en in de schoolmediatheek.

Leerlingen kunnen ook de boeken van thuis bekijken. Bijvoorbeeld: Lang leve de

computerheks (Francine Oomen), Een stelletje mooie vrienden (Jacques Vriens),

Zonnekind (Ellen Tijsinger), Een eiland in zee (Annika Thor), Nachtverhaal (Paul

Biegel).

27. Maak acht overlevingstips voor het boek Hoe overleef ik een boek

Voor inspiratie kunnen leerlingen de boeken van Francine Oomen raadplegen of

kijken op www.hoeoverleefik.nl

28. Maak een gedicht waarin het woord schrijven voorkomt

Een ‘elf’ is een makkelijke dichtvorm en bestaat uit vijf regels. Die regels bestaan uit:

één woord, twee woorden, drie woorden, vier woorden en weer één woord.

Samen vormen zij de elf woorden van de elf. Het laatste woord vormt de krachtige

afsluiting van het gedicht. Begin het gedicht met het woord schrijven.

29. Verzin een geheimschrift en zet een boektitel om in deze code

30. Maak een lijst van tien boeken die geschreven zijn door Mirjam Oldenhave

31. Ontwerp een nieuw etiket voor leesboeken met een reisverhaal

32. Wat is het sterrenbeeld van Paul van Loon?

33. Zoek vijf leesboeken waarin een muziekinstrument voorkomt

Zoek onder andere in de catalogus van de bibliotheek via het groepswoord ‘muziek’.

Page 11: 1 tegen allen - Cubiss

11

34. Kies een swingend boek en maak hiervan een dans

Dit zou een dans kunnen zijn waarin letterlijk met een boek gedanst wordt. Het boek

danst als het ware mee in de dans. De dans kan ook gebaseerd worden op de

inhoud van het boek.

35. Zoek het geboortejaar van Jef Aerts

Meer informatie www.jefaerts.com

36. Maak een reclameposter voor een boek

37. Maak een lijst van vijftien figuren uit de boeken van Roald Dahl

Bijvoorbeeld: Sjakie, de GVR, Sofie, Meneer Griezel, Mevrouw Griezel, Joris,

Daantje, Meneer Vos, de Bloedbottelaar, Rudi, meneer Hoppe, Mevrouw Zilver,

Dominee Stok, boer Bolus, boer Bits, boer Biet enz.

38. De bibliotheek wil sponsor worden van een voetbalclub. Hoe gaat het shirt

eruit zien?

Teken op papier een ontwerp of teken op een wit T-shirt.

39. Maak een nieuw logo voor de bibliotheek

Het woord ‘logo’ vergt misschien enige uitleg. Laat verschillende logo’s zien of

benoemen.

40. Ruim met twee personen een uur lang boeken op in de bibliotheek

41. Kies een boek uit de tiplijst 9-12 jaar op www.kinderjury.nl

42. Zoek drie boeken waarvan de eerste zin begint met een A

43. Vraag aan twintig mensen het grappigste woord

44. Maak een lijst van tien leesboeken over sport

Zoek in de catalogus van de bibliotheek via groepswoord sport of via

www.leesplein.nl / onderwerpen.

45. Noem vijf figuren uit de boeken van Joke van Leeuwen

Bijvoorbeeld: Magnus, Iep, Bobbel, Deesje, Kukel, Slopie, Kweenie.

46. Maak een lijst van twintig figuren uit de boeken van Annie M.G. Schmidt

Bijvoorbeeld: Abeltje, Pluk, Meneer Pen, Zaza, Minoes, Tibbe, Otje, Tos enz.

47. Zing het lied van Dummie de Mummie. www.dummiedemummie.nl

48. Zoek vijf boektitels van Kinderboekenweekgeschenken

Zoek op internet via google naar kinderboekenweekgeschenken. Zijn er

kinderboekenweekgeschenken in de schoolmediatheek of bij de leerlingen thuis?

49. Zoek vijf STREESboeken

De term STREESboeken is een samenvoeging van STRIP- en LEESboeken.

Voorbeelden zijn bijvoorbeeld de boeken van Niek de Groot, Dagboek van een loser,

Page 12: 1 tegen allen - Cubiss

12

Dagboek van een muts, Tom Groot, De waanzinnige boomhut, Bolopiep, Coolman,

Darth Paper, Het dagboek van Nurdius en Mijn hamster is…

50. Maak een ABC van schrijvers en/of schrijfsters. Elke letter is de beginletter van

de achternaam. Sla de q en de x over.

Opdracht kan uitgevoerd worden in de bibliotheek en in de schoolmediatheek.

Leerlingen kunnen ook de boeken van thuis bekijken. Bijvoorbeeld: Andersen,

Biegel, Cramer, Dahl, (van) Ede.

51. Noem tien sprookjes waar een dier in voorkomt

Opzoeken in de inhoudsopgaven van sprookjesboeken. Bijvoorbeeld: De Bremer

Stadsmuzikanten, De gelaarsde kat, Roodkapje, De wolf en de zeven geitjes, De

kikkerkoning, Het lelijke jonge eendje, De gouden gans, Van de visser en zijn vrouw,

De zeven raven, Tafeltje dek je, ezeltje strek je en knuppel uit de zak, De

ganzenhoedster, De nachtegaal.

52. Teken een strip met minimaal vier plaatjes over de bibliotheek

53. Interview een volwassene en stel vragen over lezen en boeken

54. Teken een strip met minimaal vier plaatjes over lezen

55. Maak een ABC van boektitels. Elke letter is de beginletter van een boektitel.

Sla q en x over

Opdracht kan uitgevoerd worden in de bibliotheek en in de schoolmediatheek.

Leerlingen kunnen ook de boeken van thuis bekijken. Bijvoorbeeld: A = Abeltje

(Annie M.G. Schmidt), B = Betoverd (Anne Takens), C = Confetti conflict (Carry

Slee), D = Daantje de wereldkampioen (Roald Dahl).

56. Noem 10 knotsgekke verdiepingen uit de boeken ‘De waanzinnige boomhut

van 13 (26-39-52) verdiepingen’

Verdiepingen: bowlingbaan, slingerlianen, limonadefontein, doorzichtig zwembad,

wortelkanon, werkende vulkaan, chocoladewaterval, golvenmaker, meloenengooi-

ruimte, een opleidingsinstituut voor ninjaslakken. Ook op internet zijn plattegronden

van deze boomhutten te vinden.

57. Zoek via www.jeugdbieb.nl vijf websites die je kunt gebruiken bij een

spreekbeurt of werkstuk

58. Ga naar www.leesfeest.nl. Noem tien voornamen uit de rubriek ‘schrijver’ met

de beginletter M

59. Boekenfitness: Verzin een aantal fitnessoefeningen met boeken en voer deze

uit.

Als je leest, hang je meestal lekker lui op de bank, zit je onderuitgezakt in een stoel

of lig je languit in bed. Daar krijg je natuurlijk vreselijk slappe spieren van! Dé

oplossing is Boekenfitness. Laat de leerlingen fitness-oefeningen verzinnen met

boeken. In de bijlagen is een pagina opgenomen uit de Kinderboekenmolen van

2008 met verschillende voorbeelden van oefeningen voor boekenfitness.

Page 13: 1 tegen allen - Cubiss

13

60. Ga naar www.leesplein.nl en speel de kennisquiz

61. Maak een ontwerp voor een game over boeken. Kijk op www.leesplein.nl voor

inspiratie

62. Beeld een boektitel uit en maak er een foto van

Deze opdracht kan ook bij een van de leerlingen thuis uitgevoerd worden.

Een digitale camera is in een aantal gezinnen aanwezig. Foto’s maken met een

wegwerpcamera behoort ook tot de mogelijkheden.

63. Bekijk op www.boekentrailers.nl jouw favoriete boekentrailer

64. Bedenk een boektitel en ontwerp hier een kaft voor

65. Laat de groep de boektitel raden van opdracht 62

Het raden naar de boektitels door groep 8 wordt iets makkelijker als de leerlingen uit

groep 8 kunnen kiezen uit acht of tien boeken en de boeken daadwerkelijk te zien

krijgen.

66. Noem vijf leesboeken met een cijfer in de titel

Opzoeken in de inhoudsopgaven van sprookjesboeken. Bijvoorbeeld: De wolf met de

zeven geitjes, De zes dienaren, De twaalf broers, Twee juffers, Vijf uit één dop, De

zeven raven, De zes zwanen, De twee koningskinderen.

67. Zoek op www.onzekinderboeken.org naar een kinderboek van vroeger:

De A.F.C.-ers. Hoeveel hoofdstukken heeft dit boek?

Klik op: snelzoeken op titels en vul in: De A.F.C-ers Klik op de volgende pagina op :

De A.F.C-ers (1915). Antwoord is: 24 hoofdstukken.

68. Voorleesestafette: Lees met de groep een boek voor. Lees een paar bladzijden

voor en geef de beurt door

Het gekozen voorleesboek moet niet te dik zijn.

69. Zoek een informatieboek met een heel gek thema.

70. Speel met de groep het spel: ik ga op reis en neem mijn leesboek….. mee

Elke leerling noemt de titel van een leesboek.

71. Noem tien schrijvers met een eigen website. Kijk op www.jeugdbieb.nl en

www.leesplein.nl

72. Vertel aan de klas de tien schrijftips van Jacques Vriens

Zoek op internet via www.jeugdbieb.nl, www.leesplein.nl of www.jacquesvriens.nl

73. Zoek tien leesboeken die beginnen met de titel: Het geheim van…

Zoek in de catalogus van de bibliotheek via het begin van de boektitel.

74. Stuur via internet een e-card naar de bibliotheek

Er zijn veel sites waarmee een e-card verstuurd kan worden. Zoek bijvoorbeeld met

google: e-card versturen

Page 14: 1 tegen allen - Cubiss

14

75. Zoek vijf jeugdboeken waarvan een film is gemaakt

Zoek via www.leesplein.nl (6 – 9 jaar / kijken en luisteren / fims).

Bijvoorbeeld: Oorlogswinter, Minoes, Abeltje, Kruimeltje, Pietje Bell, Polleke,

Madelief; Krassen in het tafelblad, Harry Potterfilms, Ronja de roversdochter, Blinker

en de bakfietsbioscoop, De schippers van de Kameleon, Mariken, Pudding Tarzan,

Sjakie en de chocoladefabriek, De Griezelbus, Brief voor de koning, Kruistocht in

spijkerbroek, Achtste groepers huilen niet, Mississippi is van mij, Patatje oorlog .

76. Interview een boekfiguur, bijvoorbeeld Mees Kees. Welke vragen ga je stellen?

Andere suggesties van boekfiguren zijn: Minoes, Meester Jaap, Roos (Hoe overleef

ik), Sjakie, Harry Potter, Geronimo Stilton en de GVR.

77. Beantwoord de vragen van het interview van opdracht 76

78. Maak een lijst van tien bekende stripfiguren

Zoeken in de bibliotheek of in de stripboeken die kinderen thuis hebben.

79. Noem tien schrijvers die een Gouden Griffel en/of een Boekenleeuw gewonnen

hebben

Zoeken via google: Gouden Griffel of Boekenleeuw.

Gouden Griffel: o.a. Jan Paul Schutten, Marjolein Hof, Mireille Geus, Hans Hagen,

Peter van Gestel, Guus Kuijer, Sjoerd Kuyper, Wim Hofman, Paul Biegel, Ted van

Lieshout, Max Velthuijs, Bibi Dumon Tak, Simon van der Geest.

Boekenleeuw: o.a. Els Beerten, Noëlla Elpers, Marita de Sterck, Kaat Vrancken, Bart

Moeyaert, Ed Franck, Heidi Boonen, Ina Vandewijer.

80. Speel met de groep het spel Pictionary met boektitels.

Pictionary is een tekenspel waarbij de groep moet raden wat de tekenaar aan het

tekenen is. Maak een lijst met boektitels en schrijf deze op het bord. Laat de

tekenaar één boektitel zien die hij moet tekenen. Hij krijgt 1 minuut de tijd om te

tekenen. Op het moment dat de tekenaar aan het tekenen is mag de groep raden

welke titel er getekend wordt. De groep kan kiezen uit de lijst met titels die op het

bord staan. In de bijlagen is een lijst opgenomen met titelsuggesties waarmee dit

spel gespeeld kan worden.

Page 15: 1 tegen allen - Cubiss

Bijlage

Titelsuggesties Pictionary

Aan de bal (Lieneke Dijkzeul)

Achtste groepers huilen niet (Jacques Vriens)

De brief voor de koning (Tonke Dragt)

De dans van de drummers (Hans Hagen)

De Griezelbus (Paul van Loon)

De spokenjagers en het vuurspook (Cornelia Funke)

De tasjesdief (Mieke van Hooft)

De tranen knallen uit mijn kop (Guus Kuijer)

De wilde kippenclub (Cornelia Funke)

Dr. Proktors Schetenpoeder (Jo Nesbø)

Een hoofd vol macaroni (Guus Kuijer)

Gloeiende voeten (Edward van de Vendel)

Help, mijn iglo smelt (Natalie Righton en Ton Koene)

Het geheim van de verliefde hulpkok (Jacques Vriens)

Het zakmes (Sjoerd Kuyper)

Het zwaard van Ridder Rondeel (Marion van de Coolwijk)

Meisje aan de ketting (Lydia Rood)

Op blote voeten (Maren Stoffels)

Op je kop in de prullenbak (Guus Kuijer)

Pizza pikante (Mirjam Oldenhave)

Rode veters (Hans Vanacker)

Schim in het bos (Maren Stoffels)

Tien dagen in een gestolen auto (Anna Woltz)

Tien torens diep (Jacques Vriens)

Page 16: 1 tegen allen - Cubiss

Bijlage